Recenze AEG L6WNJ68WC

Dnes bychom vám chtěli představit volně stojící pračku AEG L6WNJ68WC. Není to jen tak obyčejná pračka, je totiž kombinovaná se sušičkou. Hledáte přístroj, který vám vypere a zároveň vysuší oblečení? Potřebujete pračku umístit do jiné místnosti, než je koupelna, a vyžadujete tedy velmi tichý provoz? Nesnášíte žehlení a ocenili byste u vaší nové pračky funkci, která prádlo narovná za vás? Nemáte čas na to prát celý den a potřebujete vyprané prádlo za jednu hodinu? Pokud vaše odpovědí zní „ano“, pak byste měli číst dál. To vše (a ještě víc) totiž podle výrobce AEG L6WNJ68WC nabízí. Pojďme se společně podívat, jaká je ve skutečnosti.

Parametry

Kapacita praní8 kg
Kapacita sušení4 kg
Energetická třída - sušeníE
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Spotřeba elektrické energie (praní) na 100 cyklů73 kWh
Spotřeba elektrické energie (praní i sušení) na 100 cyklů266 kWh
Spotřeba vody (praní) na 100 cyklů4500 l
Spotřeba vody (praní a sušení) na 100 cyklů6000 l
Hlučnost při praní57 dB
Hlučnost při ždímání76 dB
Hlučnost při sušení54 dB
Výška84,7 cm
Šířka59,7 cm
Hloubka55,7 cm
Provedení slimne
Maximální počet otáček1 600
Délka trvání programu bavlna (plná náplň praní)180 minuty
Počet programů (praní i sušení)16
Způsob plněníPřední
Aqua stop (či jiná ochrana proti protečení)ano
Energetická třída - praníD

Představení

Pro začátek je důležité zmínit pořizovací cenu tohoto modelu. Ta se pohybuje od cca 15 000 korun, což není příliš vysoká částka. Některé konkurenční modely se totiž mohou cenově pohybovat i o deset tisíc výš. Extrémní příklad jsou pračky od značky Miele pořídíte až za 50 000 Kč! Takové přístroje však už nabízí propracovanější funkce jako třeba integrovaného průvodce, propojení se smartphonem nebo možnost uložení vlastního přizpůsobeného programu apod. Zkrátka se jedná o velmi chytré modely, které potěší náročné uživatele. Otázkou co si musí odpovědět, každý sám zda mu to za ty peníze stojí.

Rozdíl v kvalitě praní de facto není, bude zejména u sušení, hlučnosti a spotřeby energe. Můžete však naopak narazit také na mnohem levnější modely, které pořídíte do 10 000 korun. Jedním z nich je například pračka Beko HTE 7736 CSXCW. Vzhledem k nízké ceně u této pračky nenajdete funkci Aquastop, tedy ochranu proti přetečení. Navíc se jedná o hlučnější pračku. Podobným levným modelem je také Whirlpool FWDG 861483E WVEUN, kde byste opět funkci Aquastop hledali marně. Nevýhodou u ní o všem je, že na program bavlna pere při plné náplni úmorných 223 min. To je poměrně dost i na dnešní dobu dlouhých a pomalých eko programů. Oproti tomu náš recenzovaný model zvládne plnou náplň vyprat za 180 minut. Zde už je tedy jen na vás, k jaké cenové kategorii se přikloníte.

Za zamyšlení stojí také to, kolik programů v praxi vůbec využijete. Při výběru spotřebičů není důležitá pouze pořizovací cena, je nutné zajímat se o energetickou třídu, do které přístroj spadá. Můžete tak pořídit levný model, jehož koupě se vám však pěkně prodraží při výdajích za spotřebovanou energii. O tom, na kolik vás vyjde provoz pračky, se dozvíte níže.

 

Pračka patří mezi volně stojící modely, to znamená jediné – při rozhodování, kam pračku umístit, máte více možností, můžete ji postavit kdekoliv, kde je přívod vody a napojení na odpad. Pozor si však dejte na rozměry, model je vysoký 85 cm, široký 60 cm a hluboký 56 cm. Jedná se tak o objemnější pračku. Vzhledem k takovým rozměrům je pro nás lehce nemile překvapivá kapacita sušení, která dosahuje pouze k 4 kg. Většinou se tato hodnota totiž pohybuje u 5 až 6 kg. Kapacita praní už však činí uspokojivých 8 kg.

Z funkcí můžeme zmínit například technologii ProSense, která přizpůsobí spotřebu vody a energie podle toho, kolik prádla v pračce zrovna perete. Nejedná se však o žádný zázrak, tuto technologii naleznete u většiny lepších praček, pouze pod jiným názvem. Pokud patříte mezi ty, kteří si zrovna dvakrát neholdují v žehlení, můžete ocenit funkci Parní osvěžení, která narovnává vlákna vašich oděvů. Opět doporučuji brát s rezervou. AEG nemá tuto funkcí zásadně lepší ani horší než většina jiných výrobců. A to zda prádlo budete dále žehlit záleží na vašich preferencích. Pokud na něj použijete žehličku, bude pochopitelně opravdu vyžehlené. Na druhou stranu pokud netrváte na dokonalém vyžehlení, tak většinu věcí opravdu stačí jen složit a dát do skříně.

Programy

Název programuKapacita v kgNastavení teploty ve °CMaximální počet otáček ot/min
Eco (pouze praní)840–601 600
Eco (praní a sušení)440–601 600
Eco (pouze sušení)440–60
Bavlna820–961 200
Syntetika320–601 200
Jemné prádlo220–401 200
Vlna1,520–401 200

20 min.

330–401 200

Odstřeďování

81 600
Máchání (studená)81 600
Vlna (sušení)1
Jemné prádlo (sušení)2
Syntetika (sušení)3
Bavlna (sušení)4
Nonstop 1 h / 1 kg130–401 200
Parní osvěžení1

Z tabulky můžeme vyčíst, že tato pračka nabízí běžné programy, které naleznete téměř u každého modelu. Za nás je velmi užitečný program 20 minut, který vám ušetří spoustu času. Opět se však nejedná o nic výjimečného, co bychom nenašli u jiných novějších praček. Naopak pračce chybí například antialergický program nebo program dětská péče. Pochopitelně to můžete řešit programem bavlna na vysokou teplotu. Pokud bychom se podívali na programy praček ve stejné cenové kategorii, většinou nám zmiňované programy nabídnou přímo samostatně. Důkazem je pračka LG F2DV5S8S0 nebo Haier HWD80-B14979-S, která už sice nenabízí antialergický program, ale nazývá ho jako „péči o dítě“.

Doplňkové funkce

Co nás však zajímá více, jsou doplňkové funkce. Jde o:

  • Skvrny – tato funkce vám umožní vyprat silně zašpiněné prádlo. Jednoduše ji přidáte k vámi navolenému programu.
  • Odložený start – ten se hodí, když chcete pračku zapnout ve chvíli, kdy už nejste doma. Čas můžete navyšovat po 30 minutách až do 90 minut nebo po 2 hodinách do 20 hodin.
  • Dětská pojistka – nemusíte se bát, že by vaše ratolesti narušily probíhající praní, jelikož je možné aktivovat dětskou pojistku.

Pračka samozřejmě disponuje LED displejem, který jí dodává na moderním vzhledu. Obavy nemusíte mít také z možného vytopení místnosti, jelikož model disponuje ochranou proti úniku vody, takzvanou funkcí AquaStop. To je však z doplňkových funkcí celkem vše. Nenáročným uživatelům by takový přístroj měl stačit, hlavní je, že vypere a vysuší prádlo. Pokud však vyžadujete více funkcí jako například osvětlení bubnu nebo možnost propojení s vaším chytrým telefonem, budete si muset připlatit za dražší model, který takové funkce nabízí.

Jak pere a suší

Pračka suší i pere perfektně, jak se můžete přesvědčit i z recenzí zákazníků. Budete mít na výběr ze široké škály programů, takže si vyberete ten pravý, který bude v danou chvíli pro vaše prádlo nejvhodnější. Jak bylo zmíněno výše, některé z nich nenajdete pod samostatných názvem (Pro alergiky), ale prostě jen pustíte bavlnu na vysokou teplotu. Co oceňuji je opravdu tichý provoz (s ohledem na konkurenci a cenovou hladinu), pokud přístroj potřebujete mít v místnosti ve které se přes den pohybujete, tak se jedná o dobrou volbu. 

Pračka zapadá do skupiny modelů s třídou účinnosti praní A (tu mají všechny moderní pračky) a třídou účinnosti odstřeďování B (lepší průměr), čímž se řadí po bok většiny moderních a lepších praček. Co je zde výhodou, je počet otáček 1 600 za minutu, což není zcela běžné. Vaše prádlo bude skvěle vyždímané. Pochopitelně vysoké otáčky nejsou vhodné pro všechny typy oblečení, takže rozhodně vše neždímejte na plný výkon. Bohužel nejdou nastavit otáčky na nižší hodnotu, než je 800 za minutu.

Určitě vás zajímá i délka programu praní a sušení. Základní program eco bavlna trvá při plné náplni tři a půl hodiny. Poloviční náplň poté cca 2 hodiny a 45 minut. Když množství prádla snížíte ještě více, doba praní je více méně stejná. Kompletní program praní a sušení trvá šest a čtvrt hodiny, poloviční náplň trvá čtyři a půl hodiny. Menší množství prádla trvá opět skoro stejně.

Rovněž oceníte energeticky poměrně úsporný provoz – o tom si řekneme v následujících odstavcích. Nicméně čistě z hlediska ekonomiky provozu se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí mít oba přístroje samostatně. Pak je spotřeba nižší. Další věcí co si zaslouží pochvalu je solidní dílenské zpracování.

Na kolik vyjde provoz při praní

Pojďme si společně provést výpočet ceny za jedno vyprání při plné kapacitě při programu Eco. Spotřeba elektřiny za jedno vyprání je 1,065 kWh, spotřeba vody pak 57 l. Pracujeme s cenou 4 Kč za 1 kWh a 90 Kč za 1 metr krychlový vody. Teď už jen stačí tyto hodnoty vynásobit a sečíst a máme výsledek. Cena za jedno vyprání je tedy 9,39 Kč. Pokud máte cenu za energii vyšší, jen si je upravte ve výpočtu.

Na kolik vyjde provoz při praní a sušení

Nyní si úplně stejně vypočítáme praní i sušení. Spotřeba elektřiny je 3,215 kWh, vody pak 68 l. Při stejném postupu výpočtu dojdeme k tomuto výsledku: cena za jedno vyprání a vysušení je 18,92 Kč.

Srovnání s AEG ÖKOMix L8WBE68SI

Pořizovací cenaCena za 1 vypráníCena za 1 vyprání a vysušeníPočet programůEnergetická třídaRozměry (v x š x h)Parní praníKapacita pro praníKapacita pro sušení

AEG

L6WNJ68WC

Od 15 290 Kč9,39 Kč18,92 Kč16E84,7 x 59,7 x 55,7 cmano8 kg4 kg
AEG ÖKOMix L8WBE68SIOd 22 590 Kč8,92 Kč37,55 Kč15E81,9 x 59,6 x 54 cmano8 kg4 kg

Zajímají vás další kombinované pračky se sušičkou?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.8 Total Score
AEG L6WNJ68WC

Už při pohledu na tabulku se zdá, že se jedná o velmi podobné modely. Velký rozdíl je však v pořizovací ceně. Námi recenzovaný model AEG L6WNJ68WC pořídíte o několik tisíc levněji. Pokud se zaměříme na výdaje za praní a sušení, také narazíme na obrovský rozdíl. V tomto případě si podle našeho názoru levnější model vede mnohem lépe. Zbylé parametry jsou téměř totožné, takže je není třeba více komentovat. Modelu AEG ÖKOMix L8WBE68SI vzhledem k vysoké ceně také chybí funkce jako osvětlení bubnu nebo připojení k Wi-Fi. U tak drahého spotřebiče by se daly očekávat, u AEG L6WNJ68WC je vzhledem k nízké ceně nejspíš vyžadovat nebudete. Pokud bychom tedy měli zvolit, který model je lepší a výhodnější, za nás by se stoprocentně jednalo o AEG L6WNJ68WC.

Praní
9
Ždímání a sušení
8
Programy
8
Hlučnost
7.5
Výbava
7
Spotřeba
7.5
PLUSY
  • Dobře suší i pere
  • Tichý provoz
  • Poměr cena/kvalita
  • Vysoké otáčky
MÍNUSY
  • Kapacita sušení je 4 kg
  • Není možné nastavit méně než 800 otáček
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo