Recenze pračky AEG L7FOE48SC

Praní na valše je dávnou minulostí. Bez automatické pračky se dnes neobejde většina domácností. Současné pračky si jsou ale na první pohled velmi podobné, obzvlášť pak vzhledově. Liší se především ve funkcích či spotřebě, kterou v dnešní době mnohé rodiny bedlivě sledují. V článku se podíváme na pračku AEG L7FOE48SC, která pojme až 8 kilo prádla. Spadá tak do kategorie větších praček a je vhodná i pro větší rodiny. Rovněž disponuje programy na snížení spotřeby.

Parametry

Energetická třídaB
Způsob plněnípřední
Kapacita8 kg
Otáčky1 400
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů54 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4 300
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška84,7 cm
Šířka60 cm
Hloubka57,6 cm
Počet programů10
Délka základního programu200 minuty

Představení

Jde o volně stojící pračku v bílém provedení s předním plněním. AEG L7FOE48SC nabízí i parní technologií ProSteam. Ta ušetří čas se žehlením. Funkce tento cyklus totiž zakončí párou, která změkčí vlákna a narovná je. Buben umožňuje pojmout až 8 kg prádla. Pračka tedy postačí i větší rodině. Technologie ProSense pak přizpůsobí čas, spotřebu vody a energie každé várce. Ať do něj dáte pouze jedno tričko či várku prádla za několik dní. Funkce SoftPlus tedy Jemné+ napomůže k hebkosti prádla.

Délka jednoho takového standardního programu Eco 40-60 je 3 hodiny a 20 minut. Z časového hlediska je to běžná doba praní. Například konkurenční Bosch WAT24360BY v podobném režimu pere o 10 minut déle. Maximální rychlost odstřeďování dosahuje 1 400 otáček/min, to je nadprůměrná hodnota. Maximální hlučnost je 75 dB, což řadí spotřebič mezi průměrně hlučné výrobky. Účinnost praní je pak hodnocena třídou A.

Programy – najdete v manuálu

Název programuKapacita v kgNastavení teploty ve °CMaximální počet otáček ot/min
Bavlna840-951400
Bavlna ECO8401200
Syntetika340-601200
Jemné prádlo230-401200
Vlna/ Hedvábí1,5401200
Pára1
20 min – 3 kg330-401200
Outdoor230-401200
Peřiny340-60800
Džíny840-601200

Pračka AEG L7FOE48SC disponuje 10 programy, a to programem Eco 40-60, Bavlna, Syntetika, Jemné prádlo, Vlna/ Hedvábí, Pára, 20 min – 3 kg, Outdoor, Peřiny a Džíny. Z jednotlivých názvů možná není patrné k čemu slouží, ale bát se nemusíte. Všechno je detailně vysvětleno v přiloženém manuálu. Pračka má všechny programy, které člověk k praní různých materiálů potřebuje. Zvládne peřiny, syntetiku, jemné prádlo i hedvábí. Majitel daného výrobku určitě ocení i program 20 min, u kterého je maximální kapacita 3 kg. Tuto funkci využijí především ti, kteří potřebuji rychle vyprat nepříliš špinavé oblečení, například po běhu či vycházce.

Doplňkové funkce

 • Volba pro extra máchání – Přidá k programu cyklus máchání navíc, díky kterému se z oblečení dostane ještě větší množství zbytkového prostředku na praní.
 • ProSense – Optimálně upraví délku programu i spotřebu vody a energie podle vložené náplně
 • Funkce pro odstranění skvrn.
 • Protipěnový systém – ochranou proti přetečení.
 • Vybavení proti vyplavení se sensorem AquaControl.
 • Dětský bezpečnostní zámek.
 • Funkce ProSteam – snižuje pomačkání prádla
 • Jemné+ – Etra šetrná péče o jemné prádlo.
 • TimeSave – zkrátíte délku programu
 • Extra tichý program – možné využít v nočních hodinách.

Pračka je vybavena i funkcí Extra Hygiena. Jedná se o účinný prací cyklus, který odstraňuje bakterie a viry. Vedle toho má extra tichý režim, který umožní prát i v nočních hodinách. To znamená, že pokud tento režim zapnete, pračka bude pouze prát, bez konečného ždímání. Po tom co ráno vstanete, můžete jednoduše navolit program odstřeďování.

Ti, kteří příliš neholdují žehlení, třeba košil či triček. Jistě zaujme funkce ProSteam. Pokud však chcete prádlo prvotřídně rovné, tak se žehlení ani tak nevyhnete. Tímto programem jsou však vybaveny jen některé typy praček v této cenové hladině. Samostatný parní program je pak ideální pro osvěžení prádla. Tím ale dnes disponuje většina nových zařízení. Třeba AEG L9FEC49SC. O něm si povíme níže.

V době drahých energií nemůžeme opomenout program ProSense. Ten umí přizpůsobit čas, spotřebu vody a energie každé várce, ať už je to jedno tričko, nebo prádlo za celý týden. S tím souvisí i program TimeSave neboli funkce úspory času.

Funkce Eco zaručí, že se prádlo vypere s nižšími požadavky na energii. V praxi to funguje tak, že se sníží spotřeba energie a délka pracího programu se prodlouží. Při plné pračce na tento režim je spotřeba zhruba 0.860 kWh. Při dnešních cenách za 1 kWh v průměru zaplatíte přes 8 korun. Například konkurenční pračka ELECTROLUX PerfectCare 600 EW6F348WC uvádí spotřebu ve stejném režimu 0.910 kWh. Takže námi hodnocený výrobek vychází v tomto ohledu trochu lépe.

S energiemi souvisí i Odložený start, který oceníte pokud chcete ušetřit energii, jelikož začátek praní můžete naplánovat na noc, kdy je v některých tarifech výrazně levnější cena elektřiny.

Důležitou funkcí je z hlediska bezpečnosti i AquaControl, což je mechanická ochrana proti vyplavení vody při poškození vnitřní hadice. Ne všechny pračky tuto funkci mají, většinou bývá spíše u praček z té vyšší cenové kategorie. Srdcem pračky je pak motor ÖKOinvertor.

Pračka také obsahuje filtr mikroplastových částic, který zabraňuje vyplavování plastových vláken při praní syntetického oblečení. Samotné čištění filtru je ale snadné. Filtrační patrona se vysune a odšroubuje se horní kryt. Z něj se vylije přebytečná voda, čímž se zároveň resetuje indikátor čištění. Filtrační vložku je vhodné vyměnit jednou za 6 měsíců. Od německého výrobce AEG vyjde na zhruba 1800 korun.

AEG L7FOE48SC se řadí mezi tiché pračky, které při praní spadají do kategorie B. U levné pračky můžete najít u praní hodnotu přesahující i 60 dB, naopak kvalitní výrobek se může dostat pod 50 dB.

Při ždímání dosahuje 75 dB, což je podobný hluk jako při splachování toalety či rychlovarné konvice před varem, kdy se poté ztiší. Nejtišší pračky mají při praní pod 50 dB, u ždímání kolem těch 70 dB.

Podle zkušenosti některých uživatelů má pračka i několik menších zádrhelů. Body strháváme za malou velikost přihrádky pro prací prášek. Některým se tak stává, že prací prášek omylem nasypou do sousední přihrádky pro aviváž. Takže při sypání či nalévání tekutého prášku je nutné si dát pozor do jaké přihrádky jej dáváte. Jisté negativum spařujeme také v tom, že přihrádka je plastová, moc nesedí a hůře se zavírá.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (8 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 5 Kč za 1 kWh.

 • Spotřeba elektřiny: 0,54 kWh.
 • Spotřeba vody: 42 l.

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,54 * 5) + (0,042 * 90) = 2,7 + 3,78 = 6,5 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

AEG L7FOE48SC vs. AEG ProSense L6FLG68SC

Pračku AEG L7FOE48SC dnes koupíte za zhruba 14 tisíc korun. V této cenové hladině můžete mít například pračku AEG ProSense L6FLG68SC. Pračky si jsou velmi podobné, a to vzhledové i funkcemi. AEG ProSense L6FLG68SC například disponuje vyššími otáčkami při odstřeďování, a to 1 600 ot/min. I tady najdete buben s kapacitou 8 kg či funkce ProSense, úsporné programy Eco či protipěnový systém a ochranu proti vytopení. Pračky jsou na tom stejně i rozměrově – 60 × 85 × 60 cm (Š×V×H). Pokud jde o váhu, tak námi hodnocená pračka je o zhruba 1,5 kg těžší. Pračky si jsou rovny i ve spotřebě. Obě mají spotřebu energie na 100 cyklů 54 kWh.

Zjistit cenu

Jak vybrat pračku se dozvíte zde.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.4 Total Score
AEG L7FOE48SC

U pračky L7FOE48SC pozitivně hodnotíme především parní program, díky němuž nemusíte téměř žehlit prádlo. V neposlední řadě stojí také vyzdvihnout tichost, a to nejen v tichém režimu, ale také při běžném programu. Jisté negativum spařujeme v plastová přihrádce na prášek, která moc nesedí a hůře se zavírá. Negativně také hodnotíme také nepříjemné pískání při nedostatečném dovření dvířek a větší hlučnost při napouštění. Pokud však porovnáme cenu a výkon, tak investice do této pračky se vyplatí

Praní
8
Ždímání
6.5
Programy
8
Hlučnost
6.5
Výbava
7
Spotřeba
8
PLUSY
 • velmi nízká spotřeba
 • rozumná cena
 • tichý provoz
MÍNUSY
 • na zpracování (tenké plastové části) se za mě šetřilo až moc
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo