Recenze top pračky AEG L9FEC49SC

Pračka je v dnešní době neopomenutelnou součástí většiny domácností. Člověk si občas nemusí vědět rady, kterou z nich pořídit pro potřeby vlastní domácnosti. My se v tomto článku společně pečlivě podíváme na pračku AEG L9FEC49SC, která má maximální kapacitu prádla 9 kg, čímž se řadí mezi ty větší pračky vhodné pro větší rodiny. Pojďme se zaměřit na její stěžejní parametry, prací programy a doplňkové funkce.

Parametry

Energetická třídaA
Způsob plněnípřední
Kapacita9 kg
Otáčky1400 ot./min.
Hlučnost ždímání72 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů49 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4900 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška84,7 cm
Šířka59,7 cm
Hloubka66 cm
Počet programů11
Délka základního programu220 minuty

Představení

Jedná se o volně stojící bílou pračku od německé značky AEG, která má nahoře kolem ovládacího panelu nerezový materiál a navíc i úpravu proti zanechávání otisků prstů. Neznamená to tedy, že tam žádné otisky nepůjdou vidět, jen jich nebude tolik a panel tak nebude tolik „umatlaný“. Způsob plnění je z přední strany a její maximální kapacita je 9 kg. Díky této kapacitě je vhodná pro rodinu o pěti či více členech.

  

Ovládá se pomocí nerezového kolečka, kterým zvolíte prací program. Důležité informace jako je třeba čas, hmotnost prádla, teplota nebo počet nastavených otáček za minutu, můžete sledovat na velkém a přehledném LED displeji vedle ovládacího kolečka. Maximální počet otáček, které tato pračka umí, je 1400 otáček za minutu. U tohoto počtu otáček se jedná o slušný výkon průměr. Maximální počet otáček u těch nejvýkonnějších praček je až 1800 ot/min. Počet otáček si ale samozřejmě můžete regulovat sami. Výška spotřebiče je 84,7 cm, šířka je 59,7 cm a hloubka bubnu je 66 cm.

Programy

Název programuKapacita v kgTeplotní rozsah (°C)Maximální počet otáček ot/min
Bavlna940–951 400
Syntetika440–601 200
ColourPro9301 200
Jemné prádlo4401 200
Vlna/Hedvábí2401 200
Outdoor2,5/130-401 200
Antialergický9601 400
20 min – 3 kg330–401 200
ÖKOPower530–601 200
Pára1,5

Pračka AEG L9FEC49SC disponuje celkem 10 programy, a to programem Bavlna, Syntetika, ColourPro, Jemné prádlo, Vlna/Hedvábí, Outdoor, Antialergický, 20 min – 3 kg, ÖKOPower a Pára. Nemusíte se bát, že byste nevěděli pouze z názvu, co každý z programů obnáší, jelikož všechny podrobné informace k programům najdete v manuálu přiloženém ke tomuto spotřebiči. Možná by vás také mohlo napadnout, že tento počet programů je nedostačující, ale tyto programy zahrnují vše, co člověk k praní různých materiálů potřebuje. Zvládne bavlnu, syntetiku, vlnu i funkční oblečení pro outdoorové aktivity. U programu Outdoor si navíc můžete zapnout funkci pro obnovu voděodolnosti, u které je maximální kapacita 1 kg. Člověk si také lehce zvyká na program 20 min, který vám oblečení pěkně „přemáchne“ v případě, že není nějak výrazně špinavé a vy spěcháte.

Doplňkové funkce

Jaké speciální funkce vám tato pračka nabídne?

 • Odstřeďování – lze také zvolit „pouze odstřeďování“ a „pouze vypouštění“.
 • Skvrny – pro ošetření prádla pomocí odstraňovače skvrn.
 • Předpírka – doporučuje se u silně zašpiněného prádla, přidá předpírku při 30 °C.
 • Máchání+ – užitečná funkce pro osoby alergické na prací prostředky, lze také zvolit „pouze máchání“, čímž se přeskočí první fáze praní.
 • Eco – snižuje teplotu vody a prodlužuje dobu praní.
 • Úspora času – zkracuje délku programu.
 • Snížení hlasitosti.
 • Odložený start – odloží prací program o půl hodiny až po 20 hodin.
 • Pára plus – hodí se proti pomačkání prádla a snadnější žehlení.
 • Jemné + – extra šetrná péče o jemné prádlo.

Tato pračka je vybavena funkcí sprchování prádla neboli tzv. JetSystem, což zajišťuje rovnoměrné rozprašování vody i pracího prášku do bubnu. Prášek se tak lépe dostane ke všemu oblečení i při plné náplni pračky a vše se lépe vypere. Disponuje také funkcí Fuzzy Logic. V podstatě se jedná o takový šestý smysl praček, pomocí kterého přístroj zváží prádlo a na základě toho vypočítá, kolik vody bude pro jeho vyprání potřebovat. Upraví tedy proces praní tak, aby byl co nejúspornější a nejefektivnější. Touto funkcí v dnešní době disponuje většina praček.

Dále má tato pračka funkci Aqua Control, což je mechanická ochrana proti vyplavení vody při poškození vnitřní hadice. Tlak vyplavené vody uzavře bezpečnostní ventil a voda potom nevyteče ven a vy se nemusíte bát, že byste vytopili sousedy. Ne všechny pračky tuto funkci mají, většinou bývá spíše u praček z té vyšší cenové kategorie. Využít můžete také funkci odloženého startu, pokud zrovna nechcete mít hned pračku zapnutou, ale víte, že za chvíli byste na to zapomněli nebo pokud si chcete její doprání naplánovat na návrat domů, abyste ji mohli rovnou vyprázdnit a prádlo dát sušit. Odložený start oceníte také pokud chcete ušetřit energii, jelikož začátek praní můžete naplánovat na noc, kdy je v některých tarifech výrazně levnější cena elektřiny. Rodiny s malými dětmi mohou také ocenit dětský bezpečností zámek, který zabrání tomu, aby vám zvídavé ratolesti během praní neotevřely dvířka, popřípadě nezměnily program, teplotu a podobně.

Dále pozitivně hodnotíme její protipěnový systém, který zabraňuje zvýšené tvorbě pěny. TA může snižovat účinnost pracího prostředku. Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, jistě oceníte integrovaný změkčovač vody. Jedná se o takový malý filtr na vodu na bázi iontové výměny, který je nainstalován v přívodu vody do pračky, čímž chrání zanesení vodního kamene do spotřebiče, prodlužuje jeho životnost, a navíc předchází ztvrdlému či nedokonale vypranému prádlu. Tento filtr také podporuje účinek pracích prostředků a aviváže i při nižších teplotách a celkově prádlo změkčuje. Navíc tato pračka obsahuje také filtr mikroplastových částic, který je důležitý pro zabraňování vyplavování plastových vláken při praní syntetického oblečení. Mikroplasty se totiž dále uvolňují do celého ekosystému, který následně ohrožují. Výrobce myslí na naši budoucnost a přemýšlí nad klimatickými problémy.

Při větším znečištění lze využít také funkci extra máchání pro lepší propláchnutí vláken. Pro účinnější ošetření všech vláken je pračka vybavena technologií ÖKOmix, která zajišťuje důkladné propojení pracího prostředku a aviváže s vodou, takže jsou všechna vlákna v oblečení ošetřena i při kratším programu. Pokud chcete prádlo spíše jen osvěžit a není nijak extra zašpiněné, mohla by se vám líbit nastavitelná úspora času. U této funkce je ale nutné si uvědomit, že tím zkracujete prací cyklus, čímž sice uspoříte jak čas, tak i energii, ale znečištěné prádlo se nemusí vyprat. Poté byste museli program opakovat znovu, ideálně tentokrát bez zapnutí úspory času. Nedoporučujeme proto používat tuto funkci na prádlo, které má na sobě odolnější skvrny. Některé z programů je také možno zakončit párou díky funkci SteamCare, která prádlo zvlhčuje po ukončení pracího cyklu párou, díky čemuž je potom žehlení snazší. To se hodí například při praní košil, které je většinou nutno po praní vyžehlit. U této pračky je poněkud zajímavé, že u ní nenaleznete zásobník na prací prostředek pro předpírku. Musíte ho tak vlévat či vsypávat přímo do bubnu pračky, což může být pro některé uživatele nezvyk.

Při ždímání je pračka stabilní, zůstává na jednom místě a samotné prádlo je vždy perfektně vyždímané, i když se u této pračky nacházíme v účinnosti odstřeďování ve skupině B. Jedná se o procento vody, které v prádle po odstředění zůstane. Čím více vody v prádle zůstane, tím déle se bude sušit jak na sušáku, tak v sušičce, u které navíc ušetříte za kratší provoz. Pokud zvolíte nižší počet otáček, sušení zas trvá déle, což zase vyjde při provozu sušičky dráž. Samotný spotřebič stojí na 4 nastavitelných nožičkách.

Jedná se o velmi tichou pračku, která při praní dosahuje asi 47 dB, což můžeme přirovnat k tlumenému hovoru. Pokud tedy zrovna nejdete kolem ní, tak si ani nevšimnete, že je v provozu. Při ždímání dosahuje 72 dB, což je podobný hluk, jaký můžeme znát z nějaké rušnější ulice. Nejtišší pračky mají při praní pod 50 dB, u ždímání kolem těch 70 dB. Za hlučnou pračku při ždímání můžeme považovat takovou, která má nad 80 dB, což můžeme přirovnat ke křiku či zvuku přijíždějícího metra. Ta nejnižší hlučnost při praní jde pod 30 dB, což můžeme přirovnat k šepotu. Celkovému snižování hluku při praní napomáhá také kontrola vyvažování náplně v bubnu, která dále zajišťuje větší stabilitu celé pračky, což je důležité hlavně při procesu ždímání.

Podle zkušenosti některých uživatelů zásobník na prací prostředek (ať už tekutý nebo sypký) neodpovídá svou kapacitou maximální hmotnosti 9 kg prádla a mohl by být o trochu větší. Prací programy ale i tak zvládají i silně znečištěné oblečení, například od miminek a batolat, tudíž se jedná o pračku vhodnou svou kapacitou i provedením pracích cyklů také pro větší rodiny s dětmi. U těch nejmenších kousků prádla, například dětských ponožek, si jen musíte občas dát pozor, aby vám nezůstaly zaseknuté někde kolem těsnící gumy u dvířek. Je proto lepší menší kousky vkládat do pytlíku na praní.

Podle dalších zkušeností uživatelů jsou prodlevy mezi jednotlivými procesy v rámci některých programů občas zbytečně dlouhé a protahuje se tak celková doba praní, ale na druhou stranu je prádlo vždy čisté a bez žmolků. Většina uživatelů se shoduje, že investovat do této pračky se rozhodně vyplácí.

AEG L9FEC49SC vs. AEG ÖKOMix L8FEC68SC

Pokud bychom se měli podívat na srovnání s jiným modelem od značky AEG, nabízí se ÖKOMix L8FEC68SC. Jedná se o pračku, která je v nižší cenové kategorii. Pořídíte ji za cenu kolem 20 000 Kč, což je asi o 10 000 méně než pořídíte AEG L9FEC49SC. Pračka AEG ÖKOMix L8FEC68SC má maximální kapacitu 8 kg. Zajímavý je zde maximální počet otáček, který je 1600 ot./min, tedy o 200 více než AEG L9FEC49SC, čímž si také vysloužila účinnost odstřeďování třídy A. Mínusem je delší čas pro základní program, konkrétně skoro 250 minut a také o něco větší hlučnost při ždímání. Pokud vám ale nic z výše zmíněných „problémů“ nevadí, můžete si vybrat spíše model ÖKOMix L8FEC68SC kvůli nižší ceně. Je o trochu horší, ale o citelný kus levnější.

Na kolik vyjde provoz

Tato pračka spadá do energetické třídy A, jedná se tedy o nejúspornější volbu. Její průměrná spotřeba za 100 cyklů se rovná 49 kWh, přičemž 1 kWh dnes stojí asi 5 Kč. Za 100 cyklů tedy zaplatíte asi 245 Kč. Za jeden cyklus tedy zaplatíte za elektřinu necelé 3 koruny. Cena za spotřebovanou vodu se potom odvíjí od množství prádla a zvoleného programu, popřípadě předpírky navíc. Jak už jsme si totiž řekli, pračka disponuje funkcí, která prádlo zváží a vypočítá, kolik vody bude pro daný prací cyklus potřeba. Průměrná cena za vodu za jeden cyklus se ale bude pohybovat kolem 4,5 Kč. Celkově za cyklus zaplatíte za vodu i elektřinu cca 7,5 Kč. Počet pracích cyklů za rok poté záleží na tom, kdo bude pračku využívat. Člověk, který žije sám, může za rok prát opravdu třeba jen stokrát, rodina s malými dětmi může prát za rok až čtyřistakrát. Cena této pračky se pohybuje kolem 30 000 Kč a podle stránek výrobce se u této pračky vztahuje doživotní záruka na motor ÖKOInvertor. Díky kvalitnímu inventorovému motoru, který je v této cenové hladině standardem, máte doživotní záruku na motor. Motory této konstrukce jsou velmi spolehlivé.

Prohlédněte si i jiné recenzované pračky.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
AEG L9FEC49SC

Pračka AEG L9FE49SC je vhodná svojí 9kg kapacitou pro velkou rodinu, kterou navíc potěší tichým a levným provozem. Její pořizovací cena činí 30 000 Kč, což je celkem dost, ale na druhou stranu se jedná o renomovaného výrobce. Za tuto cenu dostanete pračku s 10 programy, mezi kterými najdete i ten pro outdoorové oblečení, antialergický a také krátký 20minutový. Nechybí funkce páry, což usnadní následné žehlení a práci s prádlem. Nevýhodou může pro někoho být vysoká pořizovací cena a delší časy pracích programů.

Praní
8
Ždímání
6.5
Programy
10
Hlučnost
7
Výbava
9
Spotřeba
8
PLUSY
 • integrovaný změkčovač vody
 • tichý a levný provoz
 • bohatá výbava
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • dlouhé prací programy ve výchozím režimu (lze zkrátit, za cenu lehce horší spotřeby)
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo