Recenze AEG Lavamat 78260TLC1

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Výborně vybavená pračka s horním plněním, která se vejde i do menších prostor. Účinnost praní dle očekávání „A“, odstřeďování stále velmi slušných „B“. K tomu nejvyšší energetická třída A+++. Z toho plyne, že její provoz vás určitě nezruinuje. To je příjemná zpráva, protože horem plněné pračky často příliš energeticky efektivní nejsou. Popisky programů a tlačítek na ovládacím panelu jsou v češtině. To usnadňuje seznámení se spotřebičem, ale i jeho další používání. Programy volíte klasicky pomocí kolečka. Displej ukazuje teplotu vody, počet otáček, jednotlivé fáze praní (rozsvícením patřičného symbolu) a zbývající čas do konce programu.Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Energetická třída A+++
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Spotřeba elektrické energie (roční)138 kWh
Spotřeba vody (roční)9 240 l
Kapacita bubnu6 kg
Hlučnost při praní47 dB
Hlučnost při ždímání76 dB
Výška89 cm
Šířka40 cm
Hloubka60 cm
Maximální počet otáček1 200
Délka trvání programu bavlna (plná náplň)210 min
Počet programů16

Zvuková signalizace je hlasitá, oznamuje zapnutí a vypnutí spotřebiče, dokončení programu či výskyt závady. Komu by to nevyhovovalo, může ji vypnout a to tak, že stisknete tlačítka „úspora času“ a „odložený start“ současně po dobu šesti sekund. V podobném duchu funguje i dětská pojistka, tu zapnete či zrušíte současným stisknutím tlačítek „teplota“ a „odstřeďování“. Poté se na displeji rozsvítí kontrolka zámečku. Další zajímavou věci je možnost trvale zapnout extra máchání pro každý program. To provedete následujícím způsobem. Stisknete současně tlačítka „tekutý prostředek“ a „skvrny“.

 

Jak pere

Při prvním praní překvapí tím jak je tichá. Zvláště pokud jste dosud byli zvyklí na klasické, předem plněné pračky. Při praní má totiž hlučnost okolo pouhých 47 dB. Při ždímání už to taková hitparáda není a je to 76 dB. Je to tím, že během něj hodně vibruje, ale ke cti ji slouží, že necestuje po místnosti a drží se na jednom místě. Kvalitě praní není co vytknout, prádlo jde z pračky čisté a po nečistotách není ani památky. Jak uvidíte o kousek níž, tak nabídka programů je opravdu široká, takže si vybere každý. Samozřejmostí je množstevní automatika, která upravuje délku cyklu a množství vody podle objemu prádla.

Potěší popisky v češtině, díky kterým snadno zvolíte správný program. Mimochodem, má i program pro parní praní. Ve své podstatě to není až tak moc praní a slouží k snížení zmačkání prádla, odstranění nepříjemných pachů a získaní měkčího prádla. Z toho plyne, že se nepoužívá, když je prádlo vyloženě špinavé, ale podobně jen jednou dvakrát nošené a vy chcete odstranit pach hospody nebo zpocení. V podstatě jde o takový refresh program u sušiček. Podle výrobce by to tohoto programu neměli přijít oděvy, které se mají prát při teplotě nižší než 40 °C. Ve většině případů se jim určitě nic nestane, ale AEG si tím kryje záda při případných problémech.

Programy

Studené praní uvádíme v tabulce teploty jako „0“. Skutečná teplota vody je pochopitelně vyšší.

ProgramTeplotaMaximální kapacitaMaximální otáčky
Bavlna0 – 95 °C6 kg1 200
Bavlna + předpírka0 – 95 °C6 kg1 200
Extra tichý0 – 95 °C6 kg
Syntetika0 – 60 °C3 kg1 200
Snadné žehlení0 – 40 °C1 kg800
Jemné0 – 40 °C2,5 kg1 200
Vlna0 – 40 °C1 kg1 200
Lůžkoviny30 – 60 °C2 kg800
Odstředění6 kg1 200
Máchání6 kg1 200
Džíny 0 – 60 °C3 kg1 200
20 minut30 – 40 °C3 kg1 200
Super eko3 kg1 200
Bavlna eko40 – 60 °C6 kg1 200
Parní – osvěžení1 kg
Parní – proti pomačkání1 kg

Funkce

 • Teplota – Lze nastavit teplotu pro jednotlivé programy.
 • Odstřeďování – nastavujete otáčky při ždímání. Pro extra jemné tkaniny je lze úplně vypnout a zrušit tak všechny odstřeďovací fáze během pracího cyklu.
 • Skvrny – pro odstranění zvlášť odolných skvrn. Nezapomeňte přidat odstraňovač skvrn.
 • Tekutý prostředek – zapněte pokud nepoužíváte klasický prášek, ale jeho tekutou variantu.
 • Extra máchání – přidáte jeden nebo více cyklů máchání ke zvolenému programu.
 • Úspora času – snížíte dobu běhu programu, ale ten již nebude tak energeticky efektivní.
 • Odložený start – Pomocí této funkce můžete odložit spuštění programu o 30 minut až 20 hodin.

Spotřeba a náklady na praní

Cena za jedno vyprání 6 kg prádla (plné kapacity bubnu) při standardním programu Bavlna při 60°C. Údaje o spotřebě jsou přímo od výrobce. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a pro energii 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,76 kWh
Spotřeba vody: 42 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,76 * 4) + (0,042 * 90) = 3,04 + 3,78 = 6,82 Kč

Tento údaj berte jako orientační, při jiném programu či množství prádla bude odlišný.

Zkušenosti

 • Nádržka na prášek se dá snadno vyjmout a umýt.
 • Nezapomeňte, že na ni nelze umístit sušičku.
 • Jestli se při ždímání hýbe, zkuste ji znova vyvážit.

Zjistit cenu

Další pračky nejdete v našem přehledu.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
AEG Lavamat 78260TLC1

AEG ukazuje že umí i horem plněné pračky. Kromě o něco vyšší ceny nemá žádné závažnější mínus, ale v hodně oblastech patří jen do průměru. Nedostatkem je třída odstřeďování B, která společně s 1 200 otáčkami prostě prádlo dokonale nevyždímají - kdo chce vyšší model od AEG s třídou A, zde je recenze Lavamat 88560TL. Pro větší rodiny pozor na kapacitu, šest kilogramů skutečně není mnoho.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
5
Hlučnost
7
Výbava
7
Spotřeba
7
PLUSY
 • Parní program
 • Tichá při praní
MÍNUSY
 • Vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo