Recenze AEG Lavamat 85470SL

Tuto pračku opravdu můžeme nazvat pomocníkem do domácnosti. Nabízí slušnou nabídku programů, a k tomu individuální nastavení teploty, času i otáček. Vadou na kráse můžeme nazvat jen chybějící parní program a fakt, že po zapnutí už nastavení nemůžeme změnit. Velmi příjemné je, že výrobce na úkor slim provedení nezmenšil buben, takže se do něj vejde poměrně dost prádla. A jaké jsou další výhody a nevýhody pračky AEG Lavamat 85470SL se dozvíte v naší recenzi.

Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané pračky.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita6.5 kg
Otáčky1400
Hlučnost praní49 dB
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů69 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4320 l
Počet programů16
Délka základního programu190 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka45 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody. Výrobce bohužel u programů neuvádí rozsah počtu otáček při odstřeďování.

ProgramMaximální množství prádlaTeplotní rozsah
Bavlna 6,5 kg0-95 °C
Extra tichý6,5 kg0-95 °C
Syntetika 3 kg0-60 °C
Snadné žehlení1,5 kg0-60 °C
Jemné3 kg0-40 °C
Vlna/hedvábí2 kg0-40 °C
Přikrývka2 kg30-60 °C
Proti alergiím6,5 kg60 °C
 Odstředění/Vypouštění6,5 kg0 °C
 Máchání6,5 kg0 °C
Záclony2 kg0-40 °C
Džíny6,5 kg0-60 °C
Rychlý intenzitvní5 kg40-60 °C
20 min-3 kg3 kg30-40 °C
Super úsporný3 kg 0 °C
ECO6,5 kg40-60 °C

Program Extra tichý je vhodný pro praní normálně znečištěné bílé a barevné bavlny.

Pro praní normálně znečištěných oděvů vyrobených ze syntetických nebo směsových tkanin, použijte program Syntetika.

Pokud perete normálně znečištěné prádlo ze syntetických tkanin, zvolte program Snadné žehlení. Díky mírné fázi praní a odstředění se zabraňuje pomačkání prádla. Navíc je přidáno několik dalších přídavných máchání.

Program Jemné je vhodný zvolit pro praní oblečení vyrobeného z jemných tkanin, mezi které se řadí akryl, viskóza nebo polyester. Prádlo by mělo být normálně znečištěné.

Program Vlna/hedvábí je vhodný pro praní vlny, která se může prát v pračce, nebo pro vlnu a jemné tkaniny, které jsou určené pro ruční praní. Tyto materiály mají označení ručního praní uvedené na etiketě.

Díky programu Přikrývka vyperete jednu syntetickou deku, prošívanou přikrývku nebo přehoz přes postel a další.

Program Proti alergiím zvolte pro praní bílého bavlněného prádla. Praním na 60 °C a přidáním jednoho máchání odstraníte různé mikroorganismy. Do přihrádky pro skvrny dejte speciální hygienický přípravek a zvolte funkci Skvrny.

Záclony jsou v domě největším chytačem prachu. Abyste je dobře vyprali, zvolte program Záclony, který k praní automaticky přidá fázi předpírky, která záclony prachu zbaví. Do komory na předpírku nedávejte žádný prací prostředek.

Jakékoliv džínové oblečení i žerzejové oblečení s moderními materiály perte na program Džíny.

Rychlý intenzivní program se používá pro lehce znečištěnou bílou a stálobarevnou bavlnu a směsové tkaniny.

Pro jednou nošené oblečení z bavlny nebo syntetiky, které potřebuje osvěžit, zvolte program 20 min-3 kg.

Super úsporný program vypere směsové tkaniny, do kterých řadíme bavlněné a syntetické prádlo. Pokud zvolíte toto nastavení, zkrátíte dobu praní, spotřebu vody i energie. Nezapomeňte použít speciální prací prostředek pro praní při velmi nízkých teplotách.

Ovládání

Ovládací panel na přední straně je velmi přehledný, a navíc funguje jako designový prvek, který ladí s provedením kruhových dvířek. Panel je vyrobený z nerezu s úpravou proti otiskům prstů.

Pračka disponuje tlačítkem pro zapnutí a vypnutí spotřebiče. Po zapnutí uslyšíte zvukový signál. Pokud pračku nepoužíváte během 5 minut před tím, než stisknete tlačítko Start/Pauza, automaticky se vypne (jsou zrušena veškerá nastavení). Toto opatření snižuje spotřebu energie. Kvůli automatickému vypnutí spotřebiče je pod tlačítkem nápis Auto off.

Otočným voličem programů si vybíráte konkrétní program. S voličem je možné točit na obě strany (vpravo i vlevo). U vybraného programu se rozsvítí světelná kontrolka.

Na velkém displeji s červeným podsvícením se zobrazují veličiny typické pro vybraný program, např. čas, počet otáček a podobně. Rovněž ukazuje vybrané funkce, průběh praní, chyby a jiné hlášky.

Pro nastavení funkcí slouží tlačítka, která nejsou dotyková, takže je musíte lehce stisknout. Vybraná funkce se zobrazí na displeji.

Pokud navolíte kombinaci programu a funkce, které spolu nekorespondují, objeví se na displeji hlášení Err, které označuje, že tato volba není možná.

Zásobník pracího prostředku má 3 komory:

 1. Komora pro prací prostředek používaný na předpírku, namáčení a odstraňování skvrn.
 2. Komora pro prací prostředek pro fázi praní (pomocí otočné klapky si můžete vybrat, zda zvolíte sypký nebo tekutý prací prostředek).
 3. Komora pro aviváž (nebo škrob).

Kombinace programů a funkcí

Výrobce bohužel neuvádí, jaké programy jsou kompatibilní s kterými funkcemi. Pokud však zvolíte nevhodnou kombinaci, objeví na displeji hlášení Err a volba bude zrušena.

Na výběr máte z těchto funkcí:

 • Odložený start
 • Úspora času
 • Extra máchání
 • Skvrny/Předpírka
 • Regulace rychlosti otáčení
 • Regulace teploty
 • Dětská pojistka
 • Funkce trvalého extra máchání
 • Zvuková signalizace

Funkce Odložený start slouží k tomu, že si začátek praní můžete naplánovat na vámi požadovanou dobu. Start programu můžete odložit po 30 minutách až na 20 hodin.

Pokud chcete zkrátit délku programu, využijte funkci Úspora času. Ta vám nabízí dvě možnosti. Jedním stisknutím zkrátíte délku programu u praní prádla zašpiněného během dne. Dvojím stisknutím nastavíte extra krátkou délku programu, která se hodí pro prádlo, které je jen lehce zašpiněné.

Funkci Extra máchání ocení především lidé s citlivou pokožkou, nebo osoby, které jsou alergické na zbytek prášku v prádle. Extra máchání je také přínosné v případě, že žijete v oblasti s velmi měkkou vodou.

Funkce Skvrny/Předpírka přidá k programu navíc fázi pro odstraňování skvrn nebo předpírku. Několikerým stisknutím tlačítka si můžete vybrat, zda chcete použít jen jednu z možností, nebo jestli se chcete rozhodnout pro obě. Vaši volbu si můžete zkontrolovat na displeji.

 • Skvrny – využijete především u prádla, na kterém jsou odolné skvrny. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, vložte do 1. komory zásobníku pracích prostředků vhodný prostředek pro odstranění skvrn. Možnost Skvrny nebudete moct skombinovat s programy, které mají nižší teplotu než 40 °C.
 • Předpírka – hodí se především pro velmi špinavé prádlo. Jedná se o fázi, která předchází samotnému praní. Mějte na paměti, že přidáním této fáze se prodlouží délka pracího programu.

Pomocí funkce Odstředění můžete snížit počet otáček u vybraného programu. Na displeji se zobrazí jen takový počet otáček, který je kompatibilní s vybraným programem. Rychlost otáček je možné nastavit takto: 400, 600, 800, 1 000, 1 200, 1 400. Pokud se na displeji objeví 3 vodorovné čárky — znamená to, že jste odstřeďovací fázi zrušili. Pokud vypnete odstřeďovací fázi a aktivujete funkci Zastavení máchání, zabráníte pomačkání oblečení. Po dokončení programu nedojde k vypuštění vody.

Regulace teploty vám umožní výchozí teplotu pracího programu upravovat po 10 °C. Navolit je možné i praní ve studené vodě, kdy se vám na displeji zobrazí hvězdička – to znamená, že pračka neohřívá vodu.

Funkci Dětské pojistky ocení zejména rodiny s dětmi. Dětskou pojistku aktivujete současným stisknutím tlačítek pro navolení teploty a počtu otáček. Tlačítka držte tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví symbol zámku. Stejným postupem funkci deaktivujete. Funkce má 2 varianty:

 1. Když pojistku nastavíte před tím, než stisknete tlačítko Start/Pauza, nepůjde spotřebič spustit.
 2. Když pojistku nastavíte až poté, co stisknete tlačítko Start/Pauza, vypnou se všechna tlačítka i s voličem programů.

Trvalé extra máchání si můžete při volbě nového programu nechat trvale zapnutou. Nastavíte ji tak, že společně stisknete tlačítka pro Odložený start a Úsporu času. Držte je tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví symbol vaničky. Stejným postupem funkci vypnete, symbol zmizí.

Mezi funkce patří také Zvuková signalizace, kterou slyšíte, když spotřebič zapínáte nebo vypínáte, když stisknete jakékoliv tlačítko, když skončí program, nebo se vyskytne závada. Zvukovou signalizaci můžete zapnout nebo vypnout současným stisknutím tlačítek Extra máchání a Skvrny/Předpírka. Tlačítka držte stisknutá po dobu 6 vteřin. Pokud signalizaci vypnete, bude se ozývat pouze při stisknutí tlačítek a v případě poruchy.

Jak pere

Pračka ve své cenové kategorii splňuje standardní nároky na vybavení. Kromě ochrany proti protečení, má slušnou programovou výbavu, nechybí jí odložený start, možnost nastavení teploty i počtu otáček, řadí se do úsporné skupiny A+++ a během praní je opravdu tichá. Vadou na kráse je chybějící program parní praní.

Pračka je poměrně nenáročná na ovládání. U ikon sice není textový popis, takže se jednotlivé symboly budete ze začátku učit poznávat z manuálu, ale pak už bude ovládání hračka. Navíc, kvůli absenci textových popisek vám nebude vadit, že si jazyk nemůžete nastavit do češtiny.

Majitelé skromných koupelen jistě ocení slim provedení, což znamená, že hloubka pračky je pouhých 45 cm, takže v koupelně nezabere mnoho místa. Musíte však myslet na boční plnění, které k otevření dvířek potřebuje určitý prostor. Celkem kolem 90 cm. Pokud byste dvířka nemohli pořádně otevřít, špatně by se vám vkládalo a vytahovalo prádlo. Slim provedení má nevýhodu v tom, že na tuto pračku není možné postavit sušičku, čímž byste také ušetřili prostor (pokud tedy o jejím pořízení uvažujete).

Díky čtyřem nastavitelným nožkám si pračku můžete vycentrovat tak, aby během odstřeďování neposkakovala a stále pevně, jako přibitá. Při ždímání je pračka o něco hlučnější, než udává průměr, ale odlišnost je pouze v 1 dB, takže se nejedná o nic tragického. Během praní je nadprůměrně tichá. Nebude vás tedy rušit ani v případě, že byste s ní museli žít v jedné místnosti.

Přesto, že se v kategorii ždímání elektrospotřebič řadí do skupiny B (nejlepší je A), dostatečný počet otáček (1 400 ot./min) tento drobný nedostatek poměrně dobře kompenzuje. Třída ždímání B znamená, že vám v prádle zůstane 45-54 % vody.

Velmi praktická je možnost nastavení Extra tichého programu, díky kterému můžete prádlo prát třeba v noci a nemusíte se bát, že byste vzbudili děti nebo sousedy. Přívodní hadice včetně filtru je v ceně. Užší provedení pračky není na úkor bubnu, takže je díky konstrukčnímu řešení dost prostorný.

Oblíbíte si i zvukovou signalizaci, která vás upozorní na dokončení pracího programu. Díky automatickému vyvážení prádla nemusíte vybírat, zda chcete prát plnou nebo jen částečně plnou pračku.

Velmi nevýhodné je, že po zapnutí pračky už nemáte možnost svoje nastavení změnit, nemůžete změnit ani program, ani počet otáček. Bohužel. Trochu kratší jsou také obě hadice, záleží na umístění, ale možná je budete muset nadstavovat.

Nezaškodil by podrobnější návod s popisem, jak odstranit přepravní šrouby, jaké programy jsou kompatibilní s jakými funkcemi a podobně.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6,5 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,81 kWh
Spotřeba vody: 45 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,81 * 4) + (0,045 * 90) = 3,24 + 4,05 = 7,29 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Na tuto pračku není možné, kvůli jejím úzkým rozměrům, postavit sušičku.
 • Tekutý prací prostředek můžete v jedné přihrádce skombinovat s práškovým změkčovačem vody.
 • Pračka má doživotní záruku na motor a 5 let na celý výrobek.
 • Hloubka pračky včetně otevřených dvířek je 90 cm. Dvířka je možné otevřít do úhlu 160°.
 • Mezi pračkou a stěnou by měl zůstat zhruba 5cm prostor, aby nedošlo ke skřípnutí hadice, a tím ke snížení průtoku.
 • U většiny programů je možné nastavit teplotu i na 30 °C.
Zjistit cenu

Přejít na přehled všech testovaných praček.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
AEG Lavamat 85470SL

Pračka má sice o něco vyšší pořizovací cenu, ale zato nabízí individuální nastavení v oblasti teploty, času i otáček. Vybrat si můžete z poměrně široké nabídky programů, včetně praní přikrývek nebo záclon. U pračky v této cenové kategorii by jistě nezaškodil program parního praní nebo sportovní, ale co už. Velkou výhodu spatřujeme ve velmi tichém provozu, který vás nebude rušit ani v obytné místnosti.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
6
Hlučnost
8
Výbava
9
Spotřeba
5
PLUSY
 • Slim provedení
 • Nízké provozní náklady
 • Vybavení na vysoké úrovni
MÍNUSY
 • Nižší třída ždímání
 • Není možné nad ni postavit sušičku
 • Chybí parní praní
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo