Recenze AEG Lavamat 88560TL

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Špičková pračka s horním plněním, která má špičkové všechny zásadní parametry. Energetická třída A+++, třída účinnosti praní A a rovněž i třída účinnosti odstřeďování A. AEG na svůj invertorový motor dává záruku deset let. Ale pozor na jednu věc. Pro její získání musíte svůj přístroj registrovat na webu AEG. Bez této registraci máte běžnou záruku v podobě dvou let. Odkaz pro registraci najdete na konci stránky. To že tento kousek patří mezi špičku, kterou má AEG v nabídce potvrzuje i fakt, že má 1 500 otáček. Kapacita je 6 kg, to je s ohledem na její rozměry adekvátní.

Parametry

Energetická třída A+++
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
Spotřeba elektrické energie (roční)122 kWh
Spotřeba vody (roční)8 990 l
Kapacita bubnu6 kg
Hlučnost při praní47 dB
Hlučnost při ždímání77 dB
Výška89 cm
Šířka40 cm
Hloubka60 cm
Maximální počet otáček1 500
Délka trvání programu bavlna (plná náplň)236 min
Počet programů15
Ovládacímu panelu dominuje velký displej, popisky u voliče programů byly v angličtině. Podle výrobce by měly být k dispozici i v české verzi, ale při zkoumání recenzí u velkých českých eshopů se ukázalo, že nejsem jediný, kdo se potkal s anglickými popisky. Možná se jedná o dovoz, který byl určený pro jiné státy v EU, nebo se u nás prodávají běžně obě varianty. Návod je celý v češtině, takže i pokud neumíte ani slovo anglicky, tak podle symbolů snadno poznáte programy. Ty mají kromě textového názvu u sebe i symbol, to platí pro návod i volič programů na pračce. Jestliže zásadně trváte na českém popisku i na pračce, raději se prodejce při nákupu zeptejte, zda ho jím prodávaný kus skutečně má. Pračka má široké možnosti nastavení. Zvukový signál po konci cyklu, extra máchání při každém praní nebo dětská pojistka – vše si lze nastavit tak, aby vám přístroj co nejvíce vyhovoval.

Jak pere

Stejně jako většina horem plněných praček je relativně tichá při praní (47 dB), ale to stejné nelze říci o jejím zvukovém projevu během ždímání. 77 dB je vyšší hodnota i na pračku s vrchním plněním. A to je u přístroje, který patří svojí cenou do vyšší střední třídy trochu škoda. U ždímání ještě chvilku zůstaneme. Třída účinnosti odstřeďování je A a maximální počet otáček bubnu během něj je 1 500. To jsou výborné hodnoty a vlhkosti prádla pro skončení praní a odstřeďování je to znát. Je vážně skoro polosuché a v sušičce nebo venku na sluníčku mu stačí kratší doba k úplnému doschnutí. Na co je si potřeba nějakou dobu zvyknout jsou delší časy praní. Díky tomu, že je pračka vybavena množstevní automatikou, tak jsou časy z manuálu spíše orientační a v reálu při plném bubnu spíše delší. Třeba plný buben prádla bavlněného typu v pračce stráví 3,5 – 4 hodiny. Kompenzací za delší dobu praní je skutečně výtečně vyprané prádlo, zbavené naprosto všech nečistot. Z netradičních programů stojí za zvláštní zmínku dva. Tím prvním je antialergický program, který je určený pro bílé bavlněné prádlo. Dle výrobce by praní při 60 °C s extra mácháním navíc mělo nejlépe odstranit mikroorganismy z oděvů. Kromě alergiků by mohl být oblíbený u rodin s malými dětmi. Tím druhým je parní program. Ten funguje podobně jako refresh program u sušičky. Zbaví vás například pachu kouře z elektronických cigaret (i těch normálních), nebo osvěžení halenku po dní v prací před večeří v restauraci. Jeho účinnost záleží na stavu prádla. Prakticky řečeno, mírné nepříjemné vůně se dokáže zbavit, ale zázraky nedokáže.

Programy

Studené praní uvádíme v tabulce teploty jako „0“. Skutečná teplota vody je pochopitelně vyšší.
ProgramTeplotaMaximální kapacitaMaximální otáčky
Bavlna0 – 95 °C6 kg1 500
Extra tichý0 – 95 °C6 kg
Syntetika0 – 60 °C3 kg1 200
Snadné žehlení0 – 60 °C1 kg800
Jemné0 – 40 °C2,5 kg1 200
Vlna/hedvábí0 – 40 °C1 kg1 200
Lůžkoviny30 – 60 °C2 kg800
Antialergický60 °C6 kg1 500
Odstředění6 kg1 500
Máchání6 kg1 500
Džíny0 – 60 °C3 kg1 200
20 min30 – 40 °C3 kg1 200
Super Eco0 °C3 kg1 200
Bavlna – úsporný40 – 60 °C6 kg1 500
Osvěžení parou1 kg

Funkce

 • Teplota – Lze nastavit teplotu pro jednotlivé programy.
 • Odstřeďování – nastavujete otáčky při ždímání. Pro extra jemné tkaniny je lze úplně vypnout a zrušit tak všechny odstřeďovací fáze během pracího cyklu.
 • Skvrny/Předpírka – pro odstranění zvlášť odolných skvrn. Nezapomeňte přidat odstraňovač skvrn.
 • Tekutý prací prostředek – zapněte pokud nepoužíváte klasický prášek, ale jeho tekutou variantu.
 • Extra máchání – přidáte jeden nebo více cyklů máchání ke zvolenému programu.
 • Úspora času – snížíte dobu běhu programu, ale ten již nebude tak energeticky efektivní.
 • Odložený start – Pomocí této funkce můžete odložit spuštění programu o 30 minut až 20 hodin.

Spotřeba a náklady na praní

Cena za jedno vyprání 6 kg prádla (plné kapacity bubnu) při standardním programu Bavlna při 60°C. Údaje o spotřebě jsou přímo od výrobce. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a pro energii 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,76 kWh Spotřeba vody: 39 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,76 * 4) + (0,039 * 90) = 3,04 + 3,51 = 6,55 Kč Tento údaj berte jako orientační, při jiném programu či množství prádla bude odlišný.

Zkušenosti

 • Dávkovač pracích prostředků jde snadno vyndat.
 • 10 let záruky na motor získáte až poté, co si ji registrujete na webu AEG.
 • Velký displej, který usnadňuje práci s pračkou.
 • Zvuková signalizace na konci programu je hlasitá, o konci praní budete vědět.
Zjistit cenu Připravili jsme pro vás průvodce výběrem pračky.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
AEG Lavamat 88560TL

Výtečná horem plněná pračka, která má kromě vyšší ceny jen jednu slabou stránkou. A to že se v ČR prodává (minimálně zčásti) s anglickými popisky. Vyšší hlučnost u ždímání je mezi tímto typem praček běžná. Spotřeba energie je mírně nad průměrem. Podobně je na tom i z pohledu výbavy a programů.

Praní
9
Ždímání
10
Programy
6
Hlučnost
7
Výbava
7
Spotřeba
6
PLUSY
 • Výborně ždímá
 • Parní program
 • Tichá při praní
MÍNUSY
 • Vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo