Recenze na pračku AEG LTN7C562C

Většina lidí si dnes nedokáže představit bydlet v domácnosti bez své vlastní pračky. Jakou ale vybrat? Pokud sháníte pračku do menších prostor a nevadí vám pračka s horním plněním, mohla by vás zaujmout pračka AEG LTN7C562C. Pojďme se zaměřit na její stěžejní parametry, prací programy, doplňkové funkce a na kolik asi tak vyjde její provoz.

Parametry

Energetická třídaB
Způsob plněníhorní
Kapacita6 kg
Otáčky1500 ot./min.
Hlučnost ždímání79 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů48 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4300 l
Účinnost praní/
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška89 cm
Šířka40 cm
Hloubka60 cm
Počet programů11
Délka základního programu195 minuty

Představení

Jedná se o bílou pračku od německé značky AEG s horním plněním o šíři asi 40 cm. Celkově svému uživateli nabídne 11 programů, a to Eco 40–60, bavlna, syntetika, jemné prádlo, vlna/hedvábí, pára, 20 min – 3 kg, outdoor, peřiny, džíny a antialergický. Veškeré informace k jednotlivým pracím programům naleznete v manuálu přiloženém k tomuto spotřebiči. Počet programů je dostačující a zvládnete tak vyprat všechno, na co si vzpomenete. Popere se se všemi běžnými materiály, ale postará se i o jiné materiály díky speciálním programům. Rádi bychom tady vypíchli také rychlý 20minutový program pro věci, které potřebujete jen tak přemáchnout. Může se to hodit v případě, že vaše oblečení není zas tak špinavé nebo zrovna spěcháte někam pryč a velmi rychle a snadno se na něj zvyká. Nabízí také parní program, který ale po použití zanechává prádlo poměrně dost mokré. Pokud na tomto programu vyloženě netrváte, obejdete se bez něj, jelikož nemá až takový vliv na výsledný vzhled prádla.

 

Výška tohoto spotřebiče je 89 cm, šířka je 40 cm a buben s kapacitou 42 l je 60 cm hluboký. Maximální počet otáček u této pračky je 1500 ot/min. Jedná se o velmi slušný výkon, který najdete u dražších a nejvýkonnějších praček. Většinou se pohybujeme mezi 1400–1600 ot/min, což pro běžného uživatele bohatě stačí. Maximální počet otáček, který můžeme u nás na trhu najít, je 1800 ot/min. Takové pračky už jsou v nejvyšší cenové kategorii a nabízí je třeba právě firma AEG. Příkladem může být třeba jejich Lavamat 1820. Počet otáček si samozřejmě můžete sami regulovat v závislosti na programu a na tom, co vlastně zrovna perete.

Disponuje také funkcí Fuzzy Logic. Jedná se o takový šestý smysl praček, pomocí kterého si přístroj automaticky zváží prádlo a vypočítá, kolik vody bude pro jeho vyprání potřebovat. Upraví tedy proces praní tak, aby byl co nejúspornější a nejefektivnější. Touto funkcí v dnešní době disponuje většina praček. Dále má tato pračka funkci Aqua Control, což je mechanická ochrana proti vyplavení vody při poškození vnitřní hadice. Tlak vyplavené vody uzavře bezpečnostní ventil a voda potom nevyteče ven a vy se nemusíte bát, že byste vytopili sousedy. Ne všechny pračky tuto funkci mají, většinou bývá spíše u praček vyšší cenové kategorie.

Pokud bychom se zaměřili na maximální kapacitu pračky, ta je 6 kg. Tato kapacita je bohatě dostačující pro domácnost o 2–3 členech. Domácnost s malými dětmi může také ocenit, že tato pračka disponuje dětskou pojistkou. Po dokončení pracího programu se vám nastaví buben do horní pozice, takže nemusíte při vytahování prádla hledat dvířka pomocí otáčení dokola, jako tomu může být u praček nižší cenové třídy. Co se hlasitosti týče, při ždímání se podle parametrů výrobce pohybujeme kolem 79 dB, čímž se už stává poměrně rušivým elementem. Tento hluk můžeme přirovnat k rušné ulici. Jedná se tak o kategorii rušivějších praček na trhu. Při máchání je tato pračka ale podle většiny uživatelů překvapivě tichá. Jelikož již výrobci nejsou povinni uvádět přesný údaj hlučnosti při praní, je těžké tyto údaje srovnat v rámci programů či s jinými pračkami. Dle našeho měření na mobilní telefon (což nelze brát jako stoprocentně ideální prostředek), to je 56 dB.

Programy

Jaké programy pračka nabízí?

Název programuKapacita v kgTeplotní rozsah (°C)Maximální počet otáček ot/min
Eco 40–606401500
Bavlna

6

40-951500
Syntetika340-601200
Jemné prádlo230-401200
Vlna/Hedvábí1,5401200
Outdoor2/130-401200
Přikrývka240-60800
20 min – 3 kg330-401200
Džíny340-601200
Pára1

Doplňkové funkce

Jaké speciální funkce vám tato pračka může nabídnout?

 • Antialergická – odstraňuje mikroorganismy, mikroby, bakterie a částice pomocí fáze s teplotou nad 60 °C po několik minut, v další fázi odstraňuje zbytky pracího prostředku, pyly a alergeny
 • Úspora času – zkracuje délku pracího programu
 • Extra máchání – užitečná funkce pro osoby alergické na prací prostředky
 • Skvrny – pro ošetření prádla pomocí odstraňovače skvrn
 • Předpírka – doporučuje se u silně zašpiněného prádla, přidá předpírku při teplotě 30 °C
 • Tlačítko k přeskočení některé fáze pracího programu
 • Pára+ – hodí se preventivně proti pomačkání prádla a pro snadnější žehlení
 • Jemné+ – extra šetrná péče o jemné prádlo
 • Odložený start – odloží prací program o půl hodiny nebo až 20 hodin

Na kolik vyjde provoz

Tato pračka spadá do energetické třídy B. Jedná se tedy aktuálně o druhou nejúspornější variantu. Její průměrná spotřeba energie za 100 cyklů se rovná 48 kWh. Dnes stojí 1 kWh asi 5 Kč, za 100 cyklů tedy zaplatíte za energii asi 240 Kč. Spotřeba vody za 100 cyklů je asi 4300 l. Podle dnešních cen vody by měl tedy jeden prací program vyjít asi na 3,9 Kč. Voda a elektřina tedy vyjde za jedno praní asi na 6,3 Kč. Závisí ale samozřejmě na tom, jaký prací program a funkce zvolíte. A také za to kolik platíte za vodu či elektřinu.

Zjistit cenu

Vybíráte pračku? Poradíme jakou vybrat.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.7 Total Score
AEG LTN7C562C

Na její motor ÖKOInvertor se vztahuje doživotní záruka. Na samotný spotřebič by měla být zdarma záruka 2 roky. Díky své šířce se tato pračka hodí do malých prostor jako je třeba garsonka. Spotřebič stojí na dvou nastavitelných nožkách a 2 kolečkách pro snadnější stěhování a přesouvání. Toto možná oceníte při úklidu, kdy pračku odsunete od zdi jednodušeji a uklidíte tak podlahu, na níž pračka stojí. Ovládací panel včetně LED displeje je kompletně v češtině a ovládání je intuitivní a jednoduché. Po dokončení pracího programu vám dá pračka zvukový signál. Nevýhodou praček s horním plněním je to, že je musíte nechávat plně otevřené, aby větraly, jelikož je nelze nechat pouze přivřené kvůli rozevíracím dvířkám bubnu. Toto může některým uživatelům vadit. Také má poměrně krátkou hadici na vodu i odtok, tudíž je potřeba předem zvážit, kam ji postavíte. Svou velikostí se vleze kamkoliv, tudíž je vhodná i do menších bytových prostor. Na první pohled vás potěší atraktivním a moderním vzhledem. Cena této pračky se pohybuje kolem 17 000 Kč. Celkově můžeme říct, že se jedná o pračku, která bohatě vystačí pro každého běžného uživatele, který nepožaduje řadu extra funkcí, které často člověk nakonec ani nevyužije. Je nutno ale říct, že se jedná o poměrně drahý model na to, že jakékoliv speciálnější funkce postrádá. Možná se v tomto případě platí pouze za moderní design. Pokud byste sháněli pračku se stejnou nabídkou funkcí, určitě byste se vlezli do 15 000 Kč. Levnější alternativou může být třeba Electrolux EW8T3562C, který vám oproti AEG LTN7C562C nabídne o 3 programy více, na druhou stranu ale spotřebuje více energie.

Praní
9
Ždímání
8.5
Programy
8
Hlučnost
5
Výbava
7
Spotřeba
7.5
PLUSY
 • malá velikost
 • snadná manipulace
 • vzhled
MÍNUSY
 • poměrně hlasitá při ždímání
 • vysoká cena oproti konkurenci
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo