Recenze AEG ÖKOMix L8FEC68SC

Dneska je tu něco pro náročnější zákazníky. Jeden z nejvyšších modelů od německé značky AEG. Na kvalitě zpracování a výbavě se zde nešetřilo. Velkým tahákem má být i energetická třída, která je o 50% úspornější než je limit pro udělení nejvyšší známky A+++. Je jasné, že bude bojovat o nejvyšší příčky v našem testu a jsem zvědavý, jak vysoko se dostane. V závěru ji ještě srovnáme s její velmi podobnou sestřičkou ze stáje AEG – L8FEC49SC.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaB
Kapacita8 kg
Otáčky1600
Hlučnost praní47 dB
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů44 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů5000 l
Počet programů10
Délka základního programu247 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka57 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
 ProgramMaximální množství prádlaRozsah otáčekTeplotní rozsah
Bavlna8 kg400 – 1 6000 – 95 °C
Syntetika3 kg400 – 1 2000 – 60 °C
Jemné3 kg400 – 1 2000 – 40 °C
Vlna/Hedvábí1,5 kg400 – 1 2000 – 40 °C
Pára1,5 kg
ÖKOPower5 kg400 – 1 60030 – 60 °C
Antialergický8 kg400 – 1 60060 °C
20 min.3 kg400 – 1 20030 – 40 °C
Outdoor2,5 kg80030 °C
Džíny8 kg400 – 1 2000 – 60 °C
Většina programů je jasná, jen z jejich názvu. Ale za vysvětlení stojí: ÖKOPower – Bavlněné a stálobarevné prádlo ze syntetických tkanin. Kompletní prací program, který během pouhých 59 minut intenzivně vypere prádlo. Super ve chvílích, kdy jde spotřeba stranou a potřebujete čisté prádlo hned. Outdoor – jednak umí vyprat syntetické sportovní prádlo a druhak i nepromokavé či voděodolné tkaniny. U nich je maximální náplň jen jeden kilogram. To znamená například jednu bundu. Lze také použít jako program k obnovení voděodolnosti. Stačí nalít speciální přípravek na obnovu voděodolných tkanin do přihrádky pro aviváž a spustit program. Pára – můžete využít na osvěžení prádla před žehlením, abyste ho trochu zvlhčili, když už je hodně vysušené. Druhou možností je použít ho pro odstranění pachů z prádla – cigarety (i e-cigarety), poty atd…  Na špinavé prádlo použijte prvně nějaký běžný prací program, parní program není určený ke „klasickému praní“.

Funkce

Možné kombinace programů a funkcí.
BavlnaSyntetikaJemnéVlnaPáraÖKOPowerAntialerg.20 min.OutdoorDžíny
OdstřeďováníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Zastavení mácháníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
TichýAnoAnoAnoAno
SkvrnyAnoAnoAnoAnoAno
PředpírkaAnoAnoAnoAnoAno
Máchání+AnoAnoAnoAnoAnoAno
EcoAnoAnoAnoAno
Úspora časuAnoAnoAnoAnoAno
Jen mácháníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Jen odstřeďováníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Jen vypouštěníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Odložený startAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Pára plusAnoAnoAnoAno
Jemné +AnoAnoAnoAnoAnoAno
Teplota Po zvolení pracího programu spotřebič automaticky navrhne výchozí teplotu. Pokud chcete nastavit svoji vlastní, tak opakovaně stiskněte toto tlačítko, dokud se na displeji nezobrazí požadovaná teplota. Ždímání Když nastavíte program, spotřebič automaticky zvolí maximální rychlost odstřeďování. Když chcete méně otáček, navolíte je stiskem patřičného tlačítka. Skvrny Tato funkce je pro ošetření silně zašpiněného prádla pomocí odstraňovače skvrn. Nalijte odstraňovač skvrn do komory na prací prostředek. Pračka ho sama promíchá s pracím prostředkem a trochu ho předehřeje, aby se zvýšila jeho účinnost. Zapnutím téhle funkce dojde k prodloužení doby běhu programu. Pozor na to, že ji nejde použít u programů s teplotou nižší než 40 °C. Předpírka Přidá před praní fázi předpírky při 30 °C. Tato funkce se doporučuje u silně zašpiněného prádla. Máchání+ Můžete přidat až trojí máchání podle zvolených pracích programů. Tato funkce je užitečná pro osoby alergické na prací prostředky a v oblastech s měkkou vodou. Na displeji se zobrazí číslo ve formáti „+X“, kde X udává počet máchání. Pára plus Tato funkce přidává parní fázi následovanou krátkou fází proti zmačkání na konci pracího programu. Parní fáze snižuje zmačkání tkaniny a usnadňuje žehlení. Během parní fáze na displeji bliká ukazatel parní programu, který vypadá jako mráček. Pro maximální účinek páry buben nepřeplňujte. Nemá cenu dávat víc než poloviční náplň. Když se program ukončí, tak buben stále provádí plynulé pohyby po dobu cca 30 minut, aby uchoval účinky páry. Stisknutím jakéhokoliv tlačítka tuto fázi ukončíte a dvířka se odblokují. Eco Tuto funkci nastavte u lehce či běžně zašpiněného prádla. Spotřebič snižuje teplotu praní a prodlužuje dobu praní, aby dosáhnul dobrých výsledků praní a úspory energie. Úspora času Můžete zkrátit délku programu. Jedním stisknutím tohoto tlačítka zkrátíte délku programu. V případě menší náplně dvojím stisknutím tohoto tlačítka nastavíte extra krátký program. Pomocí této funkce lze rovněž zkrátit délku programu Pára. Odložený start Odložíte spuštění programu o 30 minut až 20 hodin.

Jak pere

Není levná, ale nabízí toho opravdu hodně. Parní praní, sprchování prádla. K tomu doživotní záruka na motor a pět let na celý spotřebič. Bohatá nabídka rozšiřujích funkcí. Začnu u spotřeby energie, která je velmi slušná i v základním nastavení. Ale pokud použijete tzv. eko program, který je určený pro prádlo, které není extrémně znečištěné, tak je vážně výborná. Praní pak trvá docela dlouho, klidně kolem čtyř hodin. Když k tomu přidáte páru nebo extra máchání tak ještě déle. Co se týče stupně zašpinění prádla tak si nemusíte dělat starosti. Kalhoty po běhání, které byly do kolen ověšeny pěknou vrstvou bahna zvládla vyčistit dokonale. Díky tichému chodu pračky mi to přijde jako ideální program na praní přes noc. Pomocí odloženého startu pračku necháte pustit třeba v jednu v noci a ráno když vstáváte, stačí prádlo přehodit do sušičky. Samozřejmě při napouštění vody je trochu hlasitější, ale trvá to jen chvíli. A když ji nemáte ve stejné místnosti co spíte, tak věřím že nikoho nevzbudí. Líbí se mi velký otvor pro manipulaci s prádlem. Díky velké kapacitě je vhodným doplňkem snad do každé rodiny.  Nabídka programů je opravdu výtečná, nenapadá mě žádný, který by jí chyběl. Je i hodně tichá, jediný výraznější hluk je napouštění vody. To naštěstí trvá jen krátce a pak už je chod zase tichý. Ještě se trochu vrátím ke sprchování prádla, kterému AEG říká Jet systém. Přeci jen to není úplně běžná výbava a proto možná nevíte o co se jedná. Z horní části pračky nad bubnem, teče voda dolů do bubnu a rychleji a lépe promísí prací prostředek a oděvy. Takže zkvalitňuje prací proces a také o trochu snižuje jeho délku. Určitě vás napadá, zda má nějakou nevýhodu a myslíte na cenu. Cena je sice vysoká, ale s ohledem na spotřebič a jeho kvality mi přijde adekvátní. Jednu věc mu přesto musím vytknout. A to jsou ždímácí schopnosti. Ty sice patří k lepšímu nadprůměru, ale špička, kam se tento výrobek svými ostatními parametry řadí, přeci jen ždímá trochu lépe. I přes tuto drobnou výtku jde o výbornou pračku.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (8 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,46 kWh Spotřeba vody: 55 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,46 * 4) + (0,055 * 90) = 1,84 + 4,95 = 6,79 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Doživotní záruka na Ökoinvertor motor a prodloužená záruka 5 let na celý výrobek – po registraci na webu AEG.
 • Tento model nemá osvětlení bubnu.
 • Po ukončení pracího cyklu se sama po chvíli přepne do „stand by“ režimu a šetří tak energii.
 • Vyrábí se v koncernových závodech AEG v Itálii a Polsku.

AEG L8FEC68SC vs AEG L8FEC49SC

Existuje i její velmi podobná varianta, která má naprostou většinu vlastností společnou a proto je zbytečné mít na ni samostatnou recenzi. Rozdíly jsem vypíchl do jednoduché tabulky. Obě jsou to luxusní pračky, jedny z nejlepších na trhu. Cenově mezi nimi není rozdíl, tak si můžete vybrat podle toho, která vám vyhovuje víc. Parametry, které nejsou v následující tabulce uvedeny jsou pro oba spotřebiče stejné.
L8FEC68SCL8FEC49SC
Kapacita8 kg9 kg
Hlučnost ždímání75 dB73 dB
Odhadovaná spotřeba energie za rok97 kWh106 kWh
Odhadovaná spotřeba vody za rok10999 l10499 l
Účinnost odstřeďováníAB
Maximální otáčky16001400
Hloubka66 cm57 cm
Délka programu bavlna, plná náplň247 min238 min
Jak vidíte tak zásadní nevýhoda L8FEC49SC je horší třída odstřeďování a menší maximální otáčky. Na druhou stranu je o něco tišší při ždímání, má větší kapacitu a je při praní trochu rychlejší. Většina uživatelů však bude nejspíš volit L8FEC68SC. Zjistit cenu Chcete vidět i další pračky?
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
AEG ÖKOMix L8FEC68SC

Když neberu v potaz poměrně vysokou cenu, tak jde o jednu z nejlepších praček na trhu. Nemá zásadní slabinu naopak má velmi vysoké hodnoty ve všech hodnocených oblastech. Jestli takhle bude za pár let vypadat mainstream, tak se máme všichni na co těšit.

Praní
9
Ždímání
10
Programy
9
Hlučnost
8
Výbava
9
Spotřeba
8
PLUSY
 • Spotřeba
 • Programy
 • Sprchování prádla
 • Pára
 • Prodloužená záruka
MÍNUSY
 • Cena
 • V základním (a nejvíc ECO) nastavení jsou prací cykly docela dlouhé
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. A to víte, že u praček udávaná spotřeba na jedno praní, je na 1 kg prádla? Tedy vaše výpočty, co do „recenzí“ dáváte, jsou naprosto nesmyslné.

  • Dobrý den,

   odhadovaná spotřeba u praček neslouží pro přesné určení vaší spotřeby praní – jelikož ne každá pračka je stejně naplněná, používají se různé programy atd.. Stejně jako je různá cena energie. Co je však důležité a vypovídající je vzájemné porovnání jednotlivých praček. Víte, že jedna při hypotetickém programu X a náplni Y vypere za 5 Kč, jiná za 6 Kč. A spotřeba se opravdu neudává na jeden kilogram prádla, doporučuji prostudovat oficiální metodiku energetických štítků.

 2. Zakoupila jsem si pračku AEG ÖKOMix L8FEC68SC 2.6.2020 a hned pro vyprání prvého černého prádla, přišlo rozčarování, prádlo bylo špatně vyprané, mělo na sobě drobné malé chloupky, další bílé prádlo se mi zaprali dvě nově bílé trička. Zkoušela jsem všechny programy, prášky, včetně kapslí, na které jsem vznesla dotaz a bylo mim písemně sděleno, že je mohu užívat. Když jsem to po měsíci (14 dnů v tom dovolená) vzdala a reklamoval, přijel servisní technik, který konstatoval, že si nemám kupovat pračku s úsporou vody, že buben je zanesen práškem, tak na doporučení octem jsem proplachovala i samotnou vodou jedno černé prádlo opět špatně vypráno. Reklamovala jsem opět s tím, že pračka na 20 minutový program na 40 stupňů nehřeje dostatečně. Reklamaci nechtějí uznat a tak jsem začala prát ve staré pračce BOSCH, kterou jsem bez závad měla 10 let a stále řeším reklamaci. Reference jsou dobré, ale nejsou u tohoto výrobku pravdivé. NEDOPORUČUJI. NEDOPORUČUJI.tel. 722 783 859

  • Dobrý den,

   v první řadě opravdu díky za podrobné info i pro ostatní čtenáře. Osobně mě z něj nejvíce mrzí přístup výrobce, který nechce uznat reklamaci u jednoho se svých nejdražších modelů. Jinak tato pračka vážně patří k tomu nejlepšímu co lze z pohledu výbavy a úspory energie pořídit a osobně znám dvě majitelky, kterým bez potíží funguje už od roku 2017. Přeji hodně štěstí při reklamaci a pevně doufám, že se AEG zachová férově a reklamaci uzná.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo