Recenze AEG ÖKOMix L8WBC61SC

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Z parametrů na první pohled velmi zajímavá pračka se sušičkou, která je díky své velké kapacitě vhodná i pro rodinné využití. 10 kilogramů pro praní a 6 pro sušení. Jde o nejvyšší „osmičkovou“ řadu AEG. Při praní je tichá, má vysoké otáčky a kvalitní zpracování. Její hodnotu vylepšuje cashback, který je na ni aktuálně (jaro 2018) poskytován. Tak uvidíme jak dopadla v našem rozboru.

Parametry

Kapacita praní10 kg
Kapacita sušení6 kg
Energetická třída - praní a sušeníE
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
Spotřeba elektrické energie (praní) na 100 cyklů59 kWh
Spotřeba elektrické energie (praní i sušení) na 100 cyklů356 kWh
Spotřeba vody (praní) na 100 cyklů5200 l
Spotřeba vody (praní a sušení) na 100 cyklů7000 l
Hlučnost při praní51 dB
Hlučnost při ždímání77 dB
Hlučnost při sušení63 dB
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka66 cm
Provedení slimne
Maximální počet otáček1600
Délka trvání programu bavlna (plná náplň praní)230 minuty
Počet programů (praní i sušení)12
Způsob plněnípřední
Aqua stop (či jiná ochrana proti protečení)ano

Programy praní a sušení

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.

 

Název programuMaximální náplňPočet otáčekTeplotní rozsah
Bavlna10 kg400 – 1 6000 – 95 °C
Bavlna Eco10 kg400 – 1 60040 – 60 °C
Syntetika4 kg400 – 1 2000 – 60 °C
Jemné4 kg400 – 1 2000 – 40 °C
Vlna / Ruční praní2 kg400 – 1 2000 – 40 °C
Outdoor2 kg400 – 1 2000 – 40 °C
ÖKOPower5 kg1 000 – 1 60030 – 60 °C
Pára1,5 kg
Máchání10 kg400 – 1 600
Odstřeďování10 kg1 600

Asi vás zajímá, co se skrývá pod názvem ÖKOPower. Je to kompletní program pro praní a sušení 5 kg prádla za pouhé čtyři hodiny.

Pro bližší představu jak tenhle program funguje, přikládám odkaz na video přímo od AEG:

Parní program lze použít u usušeného, vypraného nebo jen chvíli nošeného prádla. Má snížit zmačkání prádla, odstranit nepříjemné pachy a získat měkčí prádlo. Parní program nepoužívejte u prádla, které se má prát při teplotě nižší než 40 °C.

Funkce

Možné kombinace programů a funkcí.

BavlnaBavlna ECOSyntetikaJemnéVlnaOutdoorÖKOPowerPáraMáchání
Odstřeďováníanoanoanoanoanoanoanoano
Zastavení mácháníanoanoanoanoanoanoano
Tichýanoanoanoano
Extra mácháníanoanoanoanoanoanoano
Předpírkaanoanoanoano
Skvrnyanoanoanoano
Odložený startanoanoanoanoanoanoanoanoano
Rychlé praníanoanoanoanoano
Proti zmačkáníanoanoanoanoanoano
Čas sušeníanoanoanoanoanoano
Stupeň sušeníano
 • Pro skvrny musí být teplota programu vyšší než 40 °C.
 • U extra rychlého programu nenechávejte plnou kapacitu bubnu. Prádlo by se nevypralo dobře.
 • U programu Bavlna Eco nelze nastavit sušení „k žehlení“.

Ovládání

Práci s přístrojem usnadňuje fakt, že popisy tlačítek i ovládacích programů jsou v češtině. Jediné tlačítko s anglickým popisem je to pro zapnutí a vypnutí. Ale nápisu „on/off“ dnes rozumí i má babička. Takže po stisknutí toho tlačítka zazní melodie a dojde k zapnutí pračky. Zajímavé je, že při vypnutí zazní odlišná melodie. Otočným voličem programů nalevo od displeje lze zvolit konkrétní prací program. Ten právě zvolený poznáte podle červené ikony, která se vedle něj rozsvítí.

Pro každý program navrhne spotřebič automaticky doporučenou teplotu. Pokud ji chcete změnit, tak pod levou stranou displeje je tlačítko „teplota“. Jeho opakovaným stiskem můžete zvolit vám požadovanou teplotu. Když na displeji svítí místo teploty symbol * nebo –, tak to znamená, že pračka při praní neohřívá vodu (tzv. praní na studeno). Podobně funguje i nastavení rychlosti otáček. Pračka vybere doporučenou hodnotu při zvolení programu, ale máte možnost je změnit. To v tomto případě znamená snížit, protože jako výchozí volba jsou maximální otáčky pro daný program.

Pro odstranění silného znečištění a skvrn můžete využít jedné z funkcí „skvrny/předpírka“. Pro „skvrny“ do komory pro prací prášek nalejte odstraňovač skvrn a tato funkce je přidána k vybranému pracímu programu. Pochopitelně trochu prodlouží délku praní. A není ji možné použít u programů s nižší teplotou než 40 °C. Druhou možností jak se vypořádat s extra špinavým prádlem je funkce předpírka. Ta před zvolený program přidá fázi předpraní. To se děje při 30 °C a také trochu prodlužuje délku pracího programu. Tyhle funkce nelze vybrat obě současně. Vždy k jde ke zvolenému programu přidat jen jedna z nich.

Odložený start je dnes už naštěstí standardem. V tomto případě lze zpozdit spuštění praní o půl hodiny až dvacet hodiny. Zpočátku lze kroky volit po třiceti minutách a posléze jen po celých hodinách. Nastavení provádíte opakovaným stiskem stejnojmenného tlačítka. V případě, že na čisté prádlo spěcháte je tu možnost rychlého praní. Stiskem takto pojmenovaného tlačítka zkrátíte délku programu. Druhým stiskem ho jde zkrátit ještě více. Při využití tohoto módu pračka příliš nehledí na efektivní spotřebu energie či vody a jejím hlavním cílem je kvalitně vyprat za kratší dobu. Nevýhodou je, že nevíte jestli jste zvolili rychlý nebo extra rychlý program. Musíte si dávat pozor, kolikrát jste tlačítko zmáčkli.

Přítomná je také funkce proti zmnačkání. Ta po dokončení praní otáčí s bubnem a prádlo díky tomu není tolik zmačkané. Kdykoliv v průběhu této fáze stisknete jakékoliv tlačítko na pračce, tak dojde k jejímu přerušení.

Kdo má doma malé a neposedné děti tak ocení funkci dětské pojistky. Pro ni je potřeba stisknout současně dvě tlačítka a to „skvrny/předpírka“ a „odložený start“. Na displeji se potom ukáže ikonka zámku. Jestli vás v noci ruší zvukový signál po dokončení programu, tak stačí stisknout po dobu šesti sekund „odložený start“ a „rychlé praní“. Takto tento zvuk vypnete.

Poslední dvě možnosti jsou věnovány sušení. Tou první z nich je manuálně nastavitelná doba sušení. Stiskem tlačítka „čas sušení“ nastavíte, jak dlouho se má prádlo sušit. Jeden stisk tlačítka prodlužuje délku sušení o pět minut. Tou druhou pak možnost nastavit jednu ze tři požadovaných úrovní sušení.

 • K žehlení – prádlo je ještě trochu vlhké, ideální k následnému žehlení
 • K uložení – jen nepatrně vlhké
 • Extra suché – nejvíce vysušené prádlo

Jak pere a suší

Pračka je vybavena množstevní automatikou, která zváží prádlo. Prvně ale musíte zvolit program, až poté do bubnu vložit prádlo. Spotřebič díky tomu přizpůsobí čas s ohledem na to, kolik prádla máte. Ale pokud se rozhodnete využít jiný program a prádlo z bubnu nevyndáte, aby se mohlo znova zvážit, tak se nový program spustí ve standardní délce. I když máte buben naplněný jen z půlky. To je docela otravné a nepříjemné. To kolik prádlo váží vidíte na displeji, pračka zaokrouhluje po půl kilech (nebo jsem nepřišel na to jak to změnit). Když překročíte doporučenou kapacitu, tak na displeji začne svítit nápis „MAX“. Pořád můžete program spustit, jen bude trvat déle a nebude tak efektivní co se týče spotřeby energie. Také výsledek nemusí být ideální.

Díky své velké kapacitě (pro praní 10 kg a pro sušení až 6 kg) se hodí i pro rodinné použití. Přesto, pokud vám to situace dovolí, tak je lepší mít dva samostatné spotřebiče. Kombinace suší o malý kousek hůře, ale hlavně má výrazně nákladnější provoz. Ve srovnání s konkurencí suší velmi dobře. Osobně doporučuji sušit většinu bavlněného prádla na „extra suché“ u ostatních režimů často zůstanou silnější kousky oblečení vlhké. Také mějte na pozoru, že maximální kapacitu šesti kilogramů je pro sušení možné podle manuálu využít jen u bavlněného prádla. Ostatní druhy oděvů mají omezenější kapacitu. Překročit ji můžete, ale sušení trvá déle. A to poměrně výrazně. Také výsledek není tak dobrý, jako když se snažíte doporučenou kapacitu dodržovat.

Na kolik vyjde provoz při praní

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (10 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,86 kWh
Spotřeba vody: 61

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,86 * 4) + (0,061 * 90) = 3,44 + 5,49 = 8,93 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Na kolik vyjde provoz při praní a sušení

Cena za jedno vyprání a sušení při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 6,7 kWh
Spotřeba vody: 115

Cena za jedno vyprání a vysušení je tedy cca (6,7 * 4) + (0,115 * 90) = 26,8 + 10,35 = 37,15 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla, zvoleném programu a počtu otáček.

Zkušenosti

 • Napájecí kabel má 180 cm.
 • Délka hadice je 150 cm.
 • V případě nerovné podlahy je možné spotřebič vyrovnat za pomoci čtyř nastavitelných nožiček.
 • Prodloužená záruka na spotřebič i motor.
Zjistit cenu

Nezaujala vás? Zkuste náš test praček se sušičkou.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
AEG ÖKOMix L8WBC61SC

Výtečně pere i suší, má slušné programové vybavení a není ani moc hlučná. Co se týče spotřeby, tak je jen průměrná. A to s ohledem na ostatní kombinované spotřebiče. K energetické účinnosti samostatné sušičky jí chybí hodně. Pořád je to jedna z těch nejlepších kombinovaných praček se sušičkou co si můžete koupit. Jen počítejte s tím, že její provoz vás bude něco stát.

7.9Hodnocení Covybrat.cz:
Praní
9
Sušení a ždímání
9
Programy
7
Hlučnost
6
Výbava
9
Spotřeba
6
6.5Hodnocení od lidí:
Praní
8
Sušení a ždímání
4
Programy
7
Hlučnost
7
Výbava
7
Spotřeba
6
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. 3.25
  Praní
  80
  Sušení a ždímání
  40
  Programy
  70
  Hlučnost
  70
  Výbava
  70
  Spotřeba
  60

  Dobrý den, nevím, jak u této pračky AEG ÖKOMix L8WBC61SC nastavit teplotu sušení, tak jak je požadována na oblečení, tedy jeden puntík – sušení při mírné teplotě, dva puntíky při vyšší atd. Zdá se mi pohmatem, že teplota sušení je dost vysoká a některé prádlo se mi srazilo. Řešila jsem třeba problém, jak nastavit praní a sušení ložního prádla označeného praním při 60 stupních a sušení na jeden puntík.

  - MÍNUSY: Měla jsem větší očekávání, hodně prádla je označeno, že se sušit nemá, nebo s jedním puntíkem na mírné sušení a to mi na zákaznické lince AEG nedoporučují - kombinované pračky se sušičkou prý sušší při vyšší teplotě než jeden puntík. Většinu prádla po vysušení musím stejně vyžehlit.
  Přínosné(2) K ničemu(0)You have already voted this
  • Dobrý den,

   pokud si to vybavuji správně, tak je na displeji přímo tlačítko pro nastavení stupně sušení. Ale to předpokládám víte. S jeho pomocí nedosáhnete požadovaného nastavení?

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo