Recenze AEG ÖKOMix L8WBE68SI

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Vestavná pračka se sušičkou AEG ÖKOMix L8WBE68SI patří mezi špičky ve svém oboru. U tohoto moderního kousku se můžete těšit na parní praní, vysoké otáčky, extra rychlý program pro praní a sušení, inteligentní systém pro volbu vhodného pracího programu nebo program pro osvěžení prádla. Jeho dalším plusem je extra tichý chod, takže ho bez obav můžete umístit i do kuchyně. Co všechno ještě tahle pračka umí?

Parametry

Kapacita praní8 kg
Kapacita sušení4 kg
Energetická třída - sušeníE
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Spotřeba elektrické energie (praní) na 100 cyklů73 kWh
Spotřeba elektrické energie (praní i sušení) na 100 cyklů266 kWh
Spotřeba vody (praní) na 100 cyklů4700 l
Spotřeba vody (praní a sušení) na 100 cyklů6000 l
Hlučnost při praní46 dB
Hlučnost při ždímání70 dB
Hlučnost při sušení52 dB
Výška81,9 cm
Šířka59,6 cm
Hloubka54 cm
Provedení slimne
Maximální počet otáček1600
Délka trvání programu bavlna (plná náplň praní)300 minuty
Počet programů (praní i sušení)15
Způsob plněnípřední
Aqua stop (či jiná ochrana proti protečení)ano

Představení

Dnes vám představíme pračku se sušičkou AEG ÖKOMix L8WBE68SI. Pokud byste se ji rozhodli pořídit, připravte se na větší výdaj. Cena tohoto kousku se pohybuje okolo 25 000 Kč, což je už hodně vysoká částka. Bude nás tedy zajímat především to, jestli se taková investice vyplatí. Je třeba připomenout, že AEG se v oblasti praček řadí mezi vyšší střední třídu, a spotřebiče této německé značky by vám měly sloužit dlouhá léta.

Model patří mezi vestavné pračky, můžete ho tak umístit do kuchyně pod kuchyňskou linku. S rozměry 81,9 x 59,6 x 54 cm už se neřadí mezi slim typy, tak počítejte, že zabere víc místa. Ačkoliv jsou rozměry větší, trošku nás zklamala kapacita, a to hlavně co se týká sušení. Pro praní spotřebič pojme 8 kg prádla, pro sušení však jen 4 kg, což už je lehce podprůměrná hodnota. Konkurence umí i pět kg. Samozřejmostí u tak drahého přístroje je ochrana před přetečením Aquastop.

Uvnitř pračky najdete invertorový motor Ökoinvertor, na který po registraci na stránkách výrobce získáte dokonce doživotní záruku. Tenhle motor budete milovat, protože je opravdu extra tichý. Hlučnost při praní je 46 dB, při odstřeďování 70 dB a při sušení 52 dB. Tyto hodnoty jsou skutečně skvostné a budete těžko hledat tišší pračku.

 

Pračka je vybavená technologií DualSense, která dokáže zvážit množství prádla, a také rozpoznat jeho materiál. Na základě těchto údajů umí přizpůsobit množství vody, její teplotu i pohyby bubnu při praní a ždímání. Můžete tak bez obav prát poloprázdnou náplň, aniž byste plýtvali energiemi. Vaše prádlo také mnohem déle vydrží. To je standard u většiny výrobců, jen názvy těchto technologií se liší.

Pračka nabízí celkem 15 pracích programů, k tomu i spoustu přidaných funkcí jako je parní praní, osvěžení oděvů či ochrana proti zmačkání oblečení. Jsou ale i funkce, které tu chybí, a které bychom u drahého spotřebiče čekali. Například pračka nemá osvětlení bubnu, ani nedisponuje možností připojení na Wi-Fi. To zda vám něco takového bude chybět, musíte zvážit sami.

Programy

Název programuKapacita v kgTeplotaMaximální počet otáček ot/min
Bavlna840-901 600
Bavlna úsporný840-601 600
Syntetika340-601 200
Jemné230-401 200
Vlna/Ruční praní1,5401 200
Pára1
Odstředění81 600
Máchání81 600
Čištění pračky1 200
Antialergický8601 600
Sportovní oblečení330-401 200
Outdoor230-401 200
Denim330-401 200
NonStop130-401 200

Při pohledu na tabulku programů vám musí být jasné, že tady výrobce myslel opravdu na všechno. Pračka nabízí celkem 15 různých programů, ze kterých si vybere skutečně každý. Mimo klasiku v podobě bavlny, syntetiky, vlny či jemného prádla tu máte i Antialergický program pro domácnost s malými dětmi či alergiky, speciální program Sportovní oblečení, který perfektně odstraní pot z vašich kousků použitých na běhání či v posilovně. Program Outdoor pak slouží pro praní pracovních oděvů nebo program Denim, který brání blednutí džínoviny. Veškeré informace najdete v podrobně sepsaném návodu, který vám bude skvělým průvodcem při volbě pracích programů.

Speciálně bychom chtěli vypíchnout program NonStop, který vypere i vysuší oblečení do 1 hodiny. Věříme, že v praxi ho budete velmi využívat. Každý z nás určitě zažil situaci, kdy zapomněl vyprat oblíbenou košili, kterou si chtěl vzít odpoledne na jednání. Tohle vám s AEG nehrozí.

Dále se můžete těšit na oblíbenou funkci osvěžení oblečení. Oděvy, které ještě nepotřebují vyprat, ale rádi byste je trochu provětrali a dodali jim svěžesti, můžete osvěžit s technologií ProSteam. Pomocí páry bude oblečení zbaveno pachů, a navíc ho nebudete muset ani žehlit. Nezmačká se.

Programy a přidané funkce nastavujete na horní liště. K dispozici máte otočný volič, kterým si určíte daný program, a poté další tlačítka pro volbu doplňkových funkcí. Dále na horní liště najdete černý displej, který zobrazuje čas praní, přidané funkce, aktivní zámek, stav sušení apod.

Doplňkové funkce

Čím vším vás kombinovaný spotřebič ještě překvapí?

 • Odložený start – pračka nabízí možnost odložit start v časové rovině od 1 hodiny až do 20 hodin.
 • Dětský zámek – k dispozici je dětský zámek, který brání náhodnému mačkání tlačítek.
 • Technologie ÖKOMix – smíchá prací prostředek a aviváž ještě předtím, než se dostane do bubnu pračky. Díky tomu se dostane na všechny oděvy stejnou měrou.
 • DualSense – detekuje typ tkaniny a na základě výsledků automaticky upraví nastavení programu, včetně teploty a pohybů bubnu.

Jak pere a suší

Nebude překvapením, že pračka suší a pere prostě skvěle. Za její cenu byste určitě nečekali nic jiného, že? Třída účinnosti praní A, třída účinnosti odstřeďování B jsou klasické a standardní hodnoty, které mají všechny moderní a lepší pračky. Nad ostatními vyniká počtem otáček až 1 600 ot/min, takže ždímat umí opravdu dokonale.

Velice oceňujeme inteligentní technologie DualSense a ProSense, které umí zvážit množství prádla a perfektně přizpůsobit daný program, prací prostředek, teplotu i pohyb bubnu vloženým oděvům. Díky tomu šetříte energii, vodu, a hlavně je o vaše prádlo perfektně postaráno. Skvělá je i funkce parního praní a osvěžení oblečení.

Nabídka programů je široká, vyberete si určitě ten svůj. Bohužel chybí program pro péřové oblečení, nejsme si jisti, jestli je vhodné prát ho v programu Outdoor. Velmi chválíme NonStop program, který za hodinu vypere i vysuší až 1 kg prádla. Úžasné je, jak extra tiše pračka suší i pere – nebude vás v domácnosti rušit. Trochu zamrzí, že se nedá připojit před Wi-Fi do chytré domácnosti.

Co se týká spotřeby, vede si tento model dobře, spíš průměrně. Na jedno praní spotřebuje 115 l vody a 0,97 kW energie. To jsou průměrné hodnoty, které neurazí ani nenadchnou.

Na kolik vyjde provoz při praní

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (8 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,97 kWh. Spotřeba vody: 56 l. Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,97 * 4) + (0,056 * 90) = 3,88 + 5,04= 8,92 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Na kolik vyjde provoz při praní a sušení

Cena za jedno vyprání a sušení při plné kapacitě (4 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 5,3 kWh. Spotřeba vody: 115 l. Cena za jedno vyprání a vysušení je tedy cca (5,3 * 4) + (0,115 * 90) = 21,2 + 10,35 = 37,55 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla, zvoleném programu a počtu otáček.

Hledáte úspornější kombinovanější spotřebič? Podívejte se sem.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.1 Total Score
AEG ÖKOMix L8WBE68SI

Vestavná pračka se sušičkou AEG patří mezi špičku. Pere výborně, suší skvěle. Umí parní praní, inteligentní nastavení programů a úpravy teploty i množství vody. Je tichoučká a spotřebu má taky velmi příjemnou. AEG nabízí doživotní záruku na motor, což už svědčí o vysoké kvalitě. Pro její pořízení si ale připravte vyšší sumu.

Praní
9
Sušení a ždímání
8
Programy
9
Hlučnost
10
Výbava
8
Spotřeba
6
PLUSY
 • extra tichá
 • vysoké otáčky
 • inteligentní technologie DualSense
 • program NonStop vysuší a vypere za hodinu
 • parní praní a osvěžení oděvů
 • doživotní záruka na motor
MÍNUSY
 • nemá osvětlení bubnu
 • vysoká cena
 • nepodporuje Wi-Fi
 • menší kapacita sušičky
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo