Recenze AEG ProSense L6FBG68SC

Velký pomocník do každé rodiny má kapacitu bubnu 8 kg, účinnost praní je A, stejně je tomu i u účinnosti odstřeďování, ta je rovněž A. Maximální počet otáček při odstřeďování je parádních 1 600. Přitom si zachovává přijatelnou hlasitost při ždímání 75 dB. Při vlastním praní je hlučnost skvělých 50 dB. Spotřeba energie je také na nejvyšší úrovni – A+++. Náklady na jedno praní se mohou zdát poměrně vysoké, ale uvědomte si, že se počítají na plnou kapacitu pračky, tj. 8 kg. Většina praček co má nižší spotřebu vody i energie, má také nižší kapacitu bubnu. Více o kus níže v sekci věnované spotřebě. Jak je u AEG zvykem máte záruku 10 let na invertorový motor a navíc pět let na spotřebič jako celek.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaC
Kapacita8 kg
Otáčky1600
Hlučnost praní50 dB
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů62 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4550 l
Počet programů10
Délka základního programu282 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka57,5 cm
Volba programů se děje otočným kolečkem, aktuálně zvolený program indikuje červená dioda u jeho názvu. Popisky programů, stejně jako všech dalších ovládacích prvků jsou v češtině. Velký a přehledný displej zobrazuje čas do konce programu, teplotu, otáčky a ikonky zapnutých funkcí. Když nastavíte program, spotřebič automaticky nastaví maximální povolenou rychlost odstřeďování. Pokud chcete zvolit menší otáčky, provedete to stiskem tlačítka „odstřeďování“. Pro praní v noci můžete zvolit funkci „extra tichý“. Průběžné a konečné odstřeďovací fáze jsou potlačeny a program končí s vodou v bubnu. To pomáhá snížit zmačkání prádla. Díky tomu trvá celý prací cyklus o fous déle. Z toho důvodu je vhodný pro použití v noci, kdy je levnější elektrická energie a zároveň chcete minimalizovat hluk.

Jak pere

Kapacita 8 kg, velký plnící otvor, na první pohled vypadá jako ideální kandidát pro velkou rodinou pračku. Vejde se do ní opravdu hodně prádla, jen si dejte pozor že zdaleka ne na všechny programy můžete použít její celou kapacitu. Více informací najdete v tabulce s programy. Kvalita praní je výborná. Pračka je vybavena chytrou logikou, která přizpůsobuje průběh a délku programu objemu vloženého prádla. AEG této technologii říká ProSense. Samotné prací programy ve výchozím nastavení jsou velice úsporné, ale také poměrně dlouhé. S plnou náplní se celkový čas klidně může blížit čtyřem hodinám praní. Jestliže vám to přijde dlouho, jsou dvě možnosti jak to řešit. Tou první je využít funkce úspora času. Pokud není prádlo příliš špinavé, tak ho dokáže vyprat rychleji a s odstranění všech nečistot. Když jsou oděvy hodně zašpiněné, během kratšího cyklu se nemusí vyčistit ideálně. Druhou možností je prát během noci a využít funkce „extra tichý“. Tím se sice doba praní ještě o něco protáhne, ale v noci vás to příliš netrápí. Navíc je pračka opravdu tichá, a protože při této funkci omezuje ždímání, většina lidí ji neuslyší prát, ani pokud leží ve vedlejší místnosti. I během standardních programů je hlučnost velmi nízká. Velmi dobré jsou i její ždímací schopnosti. Kdo by chtěl mít prádlo extra vyždímané, může využít všech 1 600 otáček. Ale i při nižším počtu otáček je prádlo vyždímáno velmi dobře. K dokonalosti jí chybí parní program, který najdete u AEG u řady ProSteam. Pro pořádek ještě uvedu teploty, mezi kterými lze volit. Jednotlivé teplotní kroky jsou: 95, 60, 50, 40, 30, 20, 0 °C. Ne všechny teploty lze použít u všech programů, viz. tabulka s programy.

Programy

Studené praní uvádíme v tabulce teploty jako „0“. Skutečná teplota vody je pochopitelně vyšší.
ProgramKapacitaTeplotaOtáčky
Bavlna8 kg0 – 95 °C400 – 1 600
Syntetika3 kg0 – 60 °C400 – 1 200
Jemné3 kg0 – 40 °C400 – 1 200
Vlna/Hedvábí1,5 kg0 – 40 °C400 – 1 200
Antialergický8 kg60 °C400 – 1 600
20 min3 kg30 – 40 °C400 – 1 200
Outdoor1 kg30 – 40 °C400 – 1 200
Lůžkoviny3 kg0 – 60 °C400 – 800
Sport3 kg0 – 40 °C400 – 1 200
Vypouštění/Odstřeďování8 kg1 600

Funkce

Jemné +Zastavení mácháníTichýSkvrnyPředpírkaExtra mácháníJen mácháníEcoÚspora času
BavlnaAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
SyntetikaAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
JemnéAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Vlna/hedvábíNeAnoNeNeNeNeAnoNeNe
AntialergickýAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoNeNe
20 minNeNeNeNeNeNeAnoNeNe
OutdoorNeAnoNeNeNeNeAnoNeNe
LůžkovinyAnoNeNeNeNeAnoAnoAnoNe
SportNeAnoNeNeNeAnoAnoNeNe
OdstřeďováníNeNeNeNeNeNeNeNeNe
 • Eco – Spotřebič snižuje teplotu praní a prodlužuje dobu praní, aby dosáhnul dobrých výsledků praní a úspory energie.
 • Jemné+ – dávkuje více aviváže a má zlepšit měkkost prádla.
 • Úspora času –  Jedním stisknutím tohoto tlačítka zkrátíte délku programu.  Dvojím stisknutím nastavíte extra krátký program.
 • Odložený start – Opakovaným stisknutím tlačítka nastavíte požadovanou prodlevu. Čas se zvyšuje v krocích po 30 minutách až do 90 minut a po hodině až do 20 hodin.

Spotřeba a náklady na praní

Cena za jedno vyprání 8 kg prádla (plné kapacity bubnu) při standardním programu Bavlna při 60°C. Údaje o spotřebě jsou přímo od výrobce. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a pro energii 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,81 kWh Spotřeba vody: 52 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,81 * 4) + (0,052 * 90) = 3,24 + 4,68 = 7,92 Kč Tento údaj berte jako orientační, při jiném programu či množství prádla bude odlišný. Zjistit cenu Rádce výběrem pračky je pro vás připraven zde.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
AEG ProSense L6FBG68SC

Vynikající pračky za rozumnou cenu, kterou ocení hlavně rodiny s dětmi. Velká kapacita a tichý chod jsou vhodné i do bytů. Zásadní nedostatky nemá žádné, z těch drobnějších to je nepřítomnost parního programu a delší časy praní.

Praní
9
Ždímání
10
Programy
7
Hlučnost
8
Výbava
7
Spotřeba
9
PLUSY
 • Úsporná
 • Velká kapacita
 • Tichá
 • Výborně ždímá
MÍNUSY
 • Pere pomaleji
 • Nemá páru
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo