Recenze AEG ProSteam L7FBE48SC

Pračka AEG ProSteam L7FBE48SC je kvůli svému bubnu na 8 kg vhodná pro početnější rodinu. Praní prádla vám nezabere celý den, ale jen pár hodin. Ekologický provoz díky třídě A+++ a nízké náklady za praní (7,58 Kč na jedno vyprání) vám do budoucna pomohou kompenzovat pořizovací cenu, která není úplně nejnižší. Kvůli svým rozměrům se rozhodně nehodí do malého bytu, ale díky tichému provozu ji můžete mít třeba ve 3. patře a sousedé si rozhodně stěžovat nebudou. Přečtěte si, proč by jste si mohli tuto pračku pořídit, a zhodnoťte, zda je pro vás tou pravou volbou.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaC
Kapacita8 kg
Otáčky1400
Hlučnost praní51 dB
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů62 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů5000 l
Počet programů10
Délka základního programu228 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka54,2 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.

 

ProgramMaximální náplňTeplotaMožné otáčky
Bavlna8 kg0 – 95 °C400 – 1 400
Syntetika3 kg0 – 60 °C400 – 1 200
Jemné3 kg0 – 40 °C400 – 1 200
Vlna1,5 kg0 – 40 °C400 – 1 200
Pára1,5 kg
Antialergický8 kg30 – 40 °C400 – 1 200
Outdoor2,5 (1) kg0 – 40 °C400 – 1 200
Džíny8 kg0 – 60 °C400 – 1 200

Při zvolení programu Bavlna při 40 °C nebo 60 °C se na displeji zobrazí ukazatel ECO (štítek), jedná se o nejúspornější programy, co se týče kombinace spotřeby vody a energie.

Buben se při zvolení programu Vlna/hedvábí otáčí pomalu a díky tomu je praní k jemnému prádlu velmi šetrné. Při zvolení tohoto programu se vám může zdát, že se buben neotáčí, nebo se otáčí nesprávně, ale nelekejte se. U tohoto programu se jedná o běžný jev.

Program Pára můžete použít pro bavlněné a syntetické prádlo. Je vhodný dokonce i pro suché prádlo, ovšem počítejte s tím, že když jej po skončení programu vytáhnete z pračky, může být kvůli páře vlhké. K usušení vám postačí 10 min. Program snižuje zmačkání prádla, uvolňuje vlákna a odstraňuje pachy (ovšem ne velmi intenzivní). Při použití tohoto programu nepřidávejte k prádlu žádný prací prostředek. Pokud snad na prádle máte skvrnu nebo znečištění, odstraňte je praním nebo odstraňovačem skvrn. Po dokončení cyklu prádlo ihned vytáhněte, abyste předešli zbytečnému mačkání. Program Pára není vhodný pro:

 • oblečení, které není vhodné do bubnové sušičky,
 • oblečení, které obsahuje plastové, kovové nebo dřevěné doplňky atd.

Program Outdoor je vhodný především pro moderní syntetické sportovní prádlo. Pro dosažení perfektních výsledků nepoužívejte aviváž a pečlivě zkontrolujte, že v dávkovači na aviváž žádná nezbyla.

 • Proč se pro praní sportovního oblečení nemá používat aviváž?
 • Aviváž na vláknech oblečení vytváří tenkou, elektricky vodivou vrstvu, díky které prádlo méně elektrizuje, dochází ke změkčení látky, snížení mačkavosti a zlepšení vlastností při žehlení.
 • Při použití aviváže u funkčního oblečení, ucpe zmiňovaná elektricky vodivá vrstva strukturu tkaniny, která se stará o odvod tepa a vody od těla. Z našeho funkčního oblečení se tak stane nepropustná deka.
 • Pokud jste již aviváž na funkční oblečení použili, nemusíte zoufat. Po několika dalších vypráních se zcela vypere.

Kromě syntetického sportovního prádla můžete program Outdoor použít také pro nepromokavé, voděodolné-prodyšné tkaniny. Postará se o obnovení voděodolnosti u oděvů s hydrofobickým povlakem. Pro obnovení voděodolnosti postupuje následovně:

 • speciální přípravek pro obnovu voděodolných tkanin nalijte do přihrádky pro aviváž,
 • náplň prádla snižte na 1 kg.
Funkce/ProgramyBavlnaSyntetikaJemnéVlna/hedvábíPáraAntialergické20 min.OutdoorLůžkovinyDžíny
Odstřeďováníanoanoanoanoanoanoanoanoano
Zastavení mácháníanoanoanoanoanoanoano
Extra tichýanoanoano
Jen vypouštěníanoanoanoanoanoanoano
Jen odstřeďováníanoanoanoanoanoanoano
Skvrny *anoanoanoanoano
Předpírkaanoanoanoanoano
Extra mácháníanoanoanoanoano
Pouze mácháníanoanoanoanoanoanoanoanoano
ECO **anoanoanoanoano
Úspora času ***anoanoanoanoano
Odložený startanoanoanoanoanoanoanoanoanoano
Pára plus *anoanoanoano
Jemné+anoanoanoanoanoano

* Tuto funkci nelze využít s teplotou nižší než 40 °C.
** Tuto funkci nelze využít u programů, které mají nižší teplotu než 30 °C.
*** Jestliže si zvolíte nejkratší délku programu, snižte i množství prádla. Pračku samozřejmě můžete naplnit do maximální možné kapacity, ale výsledky nemusí být uspokojivé.

Ovládání

Digitální displej a dotyková tlačítka

Ovládání pračky je díky přítomnosti digitálního displeje a dotykovým tlačítkům velmi intuitivní. Můžete si navolit jednotlivé prací programy a funkce, ale počítejte s tím, že ne všechny jsou spolu kompatibilní. Pokud dojde k takovému nastavení pracího programu a vybrané funkce, které spolu nekorespondují, spotřebič vám je nedovolí nastavit.

Na displeji můžete sledovat průběh praní, délku programu, čas odkladu a podobně. Jednotlivé prací fáze poznáte podle blikající diody u jednotlivých infografik.

Volba teploty

Při výběru programu pračka automaticky navrhne výchozí teplotu. Pokud si chcete zvolit vlastní, stačí opakovaně stisknout tlačítko, dokud se neobjeví vámi požadované stupně.

Ovládání odstřeďování

Opakovaným stisknutím tlačítka odstřeďování můžete snížit jeho rychlost. Na displeji se vám zobrazí pouze ty otáčky, které jsou kompatibilní se zvoleným programem. Kromě úpravy otáček tímto tlačítkem můžete, mimo jiné, nastavit i funkci Extra tichý, kterou využijete zejména při praní v noci, kdy je k dispozici nejlevnější tarif elektřiny. Při Extra tichém provozu pračka potlačí průběžné a konečné odstřeďování a program zakončí s vodou v bubnu. Tu je nutné před otevřením dvířek vypustit.

Odložený start

Odložený start nastavíte opakovaným stisknutím tohoto tlačítka. Čas se zvyšuje v intervalech po 30 min až do 90 min a po 2 hodinách až do 20 hodin.

Funkce Pára plus

Tato funkce se hodí, zejména pokud si chcete usnadnit žehlení. Každý program ukončí šetrnou dávkou páry, která se postará o uvolnění vláken a sníží zmačkání tkanin.

Funkce Jemné+

Umožní aviváži, aby se rovnoměrně rozvrstvila do prádla a pronikla hluboko k vláknům, což zajistí dokonalou měkkost.

Dětská bezpečnostní pojistka

Ta vám přijde vhod, zejména pokud doma máte malé děti. Ovládací panel je kvůli umístění vepředu snadno dostupný, takže je pro děti velkým lákadlem. Abyste předešli nechtěnému spuštění, stiskněte zároveň tlačítka Skvrny/Předpírka+Odstřeďování. Je potřeba je podržet tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví symbol dětské pojistky.

Jak pere

Tato pračka se řadí mezi ty lepší. Kromě velké kapacity bubnu, která vystačí celé rodině, navíc dobře ždímá. V odstřeďování se sice řadí „jen“ do kategorie B, což znamená, že vám v prádle zůstane 45-54 % vody, ale subjektivně ždímá o něco lépe. Asi jí stupeň A utekl jen těsně. Následné sušení tedy netrvá tak dlouho. Její chod při provozu je velmi tichý, pokud se na praní nebudete přímo zaměřovat, zřejmě ji ani neuslyšíte. O něco hlučnější je při ždímání, kdy její provoz jistě zaregistrujete.

Pračka má celkově líbivý design, tichý chod a přehledné a jednoduché nastavení pracího programu. Zvolit si můžete třeba jen odstřeďování nebo základní program zkrátit na hodinu. Tím, že má pračka menší hloubku, pronesete ji i 60 cm širokými dveřmi bez toho aniž byste museli oddělovat některé díly. Oproti jiným pračkám má tato velká dvířka pro snadnější vkládání a vyndávání prádla.

Je k dostání za dobrou cenu, a tak můžeme říct, že má dobrý poměr cena/výkon. Nabízí dostatečné množství programů, velkou kapacitu bubnu a možnost použití páry. Její ovládání je opravdu snadné, takže s ním nebudou mít problém ani méně technicky zdatné ženy, a navíc je v češtině. K duhu můžeme přičíst také to, že si sami můžete navolit téměř jakoukoliv teplotu a výšku otáček. Návod je velmi jednoduchý a pochopitelný, takže s prvotním ovládáním nebudete mít problém.

Pozor si dejte na dětskou pojistku, která sice zablokuje navigační panel, ale už nefunguje na tlačítko zapnuto/vypnuto. Problémy se mohou objevit při odstřeďování jednoho těžšího kusu, k čemuž dochází zřejmě kvůli nevyvážení. Samotný chod elektrospotřebiče je tichý, avšak při napouštění a vypouštění vás může nepříjemně rušit. Některé programy se vám mohou zdát až příliš dlouhé, v tomto případě pokud je to možné, můžete využít funkci úspory času. Pračka není pro svoje rozměry a hmotnost vhodná do menších bytů a garsonek. Počítejte s tím, že kvůli bočnímu plnění budete potřebovat dostatek prostoru pro otevření dvířek.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (8 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0, 68 kWh
Spotřeba vody: 54 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,68 * 4) + (0,054 * 90) = 2,72 + 4,86 = 7,58 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • AquaStop ventil je součástí napouštěcí hadice, takže si ho nemusíte dokupovat zvlášť. Ventil zabrání při prasknutí hadice úniku vody do bytových prostor.
 • Díky nožičkám ve spodní části elektrospotřebič jednoduše vyrovnáte, aby při ždímání neposkakoval a správně fungovala množstevní automatika.
 • Po dokončení pracího programu s funkcí Pára plus se na displeji zobrazí 0. Buben však zhruba 30 min provádí plynulé pohyby, které mají za úkol uchovat účinky páry. Během tohoto manévru nejdou dvířka otevřít. Pokud však nechcete 30 min čekat, stačí stisknout jakékoliv tlačítko, které zastaví pohyby proti zmačkání prádla a dvířka se odblokují.
 • Během prvních praní můžete cítit gumových zápach z jednotlivých částí pračky, což se u nových spotřebičů běžně děje. Pokud by však tento problém byl dlouhodobý, kontaktujte servis.
 • Dvířka pračky se nedají přehodit tak, jak je to možné třeba u lednic.
 • Na displeji se nezobrazuje aktuální množství prádla v kg, pouze při přetížení váhy pro daný program se na displeji objeví zkratka MAX.
Zjistit cenu

Zjistěte, jak se tento model umístil v testu automatických praček s předním plněním.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
AEG ProSteam L7FBE48SC

Celkově pračka v našem hodnocení dopadla dobře. Je velmi úsporná, a navíc má velkou kapacitu bubnu. Slušně vyždímá prádlo, které se díky tomu potom suší kratší dobu. Má i drobné nedostatky, prací cykly jsou trochu delší než je průměr a nemá pokročilé funkce typu sprchování prádla (s ohledem na vyšší cenu).

Praní
9
Ždímání
8
Programy
8
Hlučnost
7
Výbava
8
Spotřeba
8
PLUSY
 • Velká kapacita bubnu
 • Nízká spotřeba energie
 • Program pro outdoorové oblečení
 • Pára
 • Doživotní záruka na motor
MÍNUSY
 • Napouštění je hlučnější, jinak je tichá
 • Cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo