Recenze AEG ProSteam LTX7C562C

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Horem plněná pračka od AEG s jejich nadstandardní řady 7000, která je vybavena například parním programem nebo technologií ProSense, která automaticky upravuje průběh a délku programu podle množství prádla v bubnu. Zní to hezky, ale raději se pojďme podívat, co všechno umí a zda vás její provoz nezruinuje.

Parametry

Způsob plněníhorní
Energetická třídaA+++
Kapacita6 kg
Otáčky1500 ot./min.
Hlučnost ždímání77 dB
Spotřeba energie za 100 cyklůE
Spotřeba vody za 100 cyklů4090 l
Počet programů10
Délka základního programu236 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
AquastopAno
Výška89 cm
Šířka40 cm
Hloubka60 cm

Programy

Studené praní uvádíme v tabulce teploty jako „0“. Skutečná teplota vody je pochopitelně vyšší.

ProgramTeplotaOtáčkyKapacita
Bavlna0 – 95 °C400 -1 5006 kg
Syntetika0 – 60 °C400 – 1 2003 kg
Jemné0 – 40 °C400 – 1 2002,5 kg
Vlna/Hedvábí0 – 40 °C400 – 1 2001,5 kg
Pára1 kg
Antialergický60 °C400 – 1 5006 kg
Rychlý (20 min)30 – 40 °C400 – 1 2003 kg
Outdoor0 – 40 °C400 – 1 2002,5 kg
Lůžkoviny0 – 60 °C400 – 8002 kg
Džíny0 – 60 °C400 – 1 2003 kg

Outdoor – je určený pro venkovní oblečení, pracovní oděvy, sportovní oblečení, plyšové tkaniny, voděodolné a prodyšné bundy, bundy-blůzy s odnímatelnou fleecovou vložkou nebo vnitřní termoizolací. Doporučená náplň prádla je 2,5 kg. Tento program lze také použít k obnově vodoodpudivých vlastností, protože je speciálně upraven pro tkaniny s hydrofobickým povlakem. Poté je maximální náplň snížená na jeden kus oblečení.

 

Funkce

 • Eco – sníží teplotu a prodlouží dobu praní. Zapnutí této funkce poznáte podle svítícího nápisu ECO na displeji. V případě, že na konec praní nespěcháte a prádlo není extra znečištěné, se jedná o doporučené nastavení.
 • Úspora času – přesně opačné nastavení, kdy oželíte vyšší energetickou náročnost a máte prádlo dříve vyprané. Jedním stisknutím zkrátíte délku programu a dvojitým stisknutím nastavíte extra krátký program. Opět není doporučeno používat pro hodně špinavé prádlo, protože nemusí být vyčištěno dokonale.
 • Teplota – umožňuje upravit doporučenou teplotu pro konkrétní program. Není ale možné pro každý program zvolit libovolnou teplotu. Většina má povolený jen určitý rozsah.
 • Odstřeďování – pračka vždy nastaví maximální možné otáčky, které program umožňuje. Pokud chcete tišší provoz, nebo máte strach o svoje oblíbené oblečení, tak je možné touto funkcí otáčky snížit.
 • Skvrny/Předpírka – Opakovaným stiskem vybíráte jednu z obou uvedených funkcí. Obě slouží pro velmi znečištěné prádlo. U skvrn se počítá s přidáním odstraňovače skvrn do komory pro prací prostředky. Předpírka, přidá před hlavní praní fázi předpírky při 30 °C, která až o pár desítek minut prodlouží délku zvoleného pracího programu.
 • Extra máchání – většinou využívané alergiky pro extra důsledné odstranění zbytků pracího prostředku. Lze přidat až tři fáze máchání, které pochopitelně opět prodlouží čas praní.
 • Pára – používá se po skončení programu, kdy se přidá půl hodiny dlouhá fáze s párou, která má snížit zmačkání oděvů a ulehčit žehlení. Nefunguje moc dobře s plným bubnem, ale když je v něm jen pár kousků tak se opravdu moc nemačká. Při průběhu parní fáze, ji lze stiskem kteréhokoliv tlačítka ukončit a prádlo vyjmout.
 • Odložený start – dokáže zpozdit spuštění programu o půl hodiny až dvacet hodin.

Jak pere

Díky svým rozměrům (VxŠxH (mm): 890 x 400 x 600), je jako dělaná do menších prostor, kam se vám nevejde předem plněný spotřebič. V zadní části vrchního dílu pračky najdete ovládací panel. Ten je úplně stejný jako u předem plněných AEG. To znamená, že mu dominuje velký knoflíkový volič programů, který je doplněný dotykovým displejem, pod kterým se nachází pár fyzických tlačítek. Popisky jsou kompletně v češtině, takže pokud máte s praním již nějaké zkušenosti, bude vám vše jasné. Ale i kdyby to měla být vaše první pračka v životě, tak není potřeba zoufat. V manuálu je ovládací panel a možnosti jeho ovládání popsány opravdu důkladně.

Mezi kvalitou praní, nejsou mezi moderními pračkami příliš velké rozdíly. Faktory, které rozhodují o nákupu nového spotřebiče, jsou zejména náklady na praní, jeho rychlost a nabídka programů a funkcí. Přesnější pohled na náklady na praní vám umožní následující sekce, ale už zde můžu prozradit, že jsou slušné. K naprosté špičce nepatří, ale do této pozice se pračka ani svojí cenou nechce stavět. To zda se vám vyplatí investice do ještě úspornějšího spotřebiče s ještě vyšší cenou je na vás. Berte v potaz, zhruba jak často perete a díky tomu si můžete udělat představu o nákladech na praní za jeden rok. Díky tomu si lze spočítat, zda a případně za jak dlouho se vám investice vrátí. Z pohledu rychlosti je to podobné. Na první pohled se zdá jako velmi rychlá, ale když si uvědomíte, že její kapacita je „jen“ šest kilogramů, tak se zase dostáváme do slušného nadprůměru. Pračka je vybavena množstevní automatikou (u AEG se nazývá ProSense), která se přizpůsobuje množství vloženého prádla. Nicméně k tomuto přepočítání dojde až zhruba po deseti minutách běhu programu. Proto se neděste, že se po startu ukazuje běžné délka programu i když máte jen třetinovou náplň. Po chvíli se doba přepočítá a čas spadne výrazně dolů.

Kde však není vůbec co vytknout, je nabídka programů a funkcí. O nich jste se mohli přesvědčit o pár odstavců výše. AEG také dlouhodobě patří mezi ty méně často servisované spotřebiče a i konstrukce této pračky vypadá velmi solidně. U lepších výrobců v této cenové kategorii už je samozřejmostí 10 letá záruka na invertorový motor. Pro ni je nutné se registrovat na webu výrobce. Osobně by mi přišlo dobré, kdyby k tomu registrace nebyla potřeba. Znám ze svého okolí pár lidí, kteří na ni zapomněli, případně papír motivující k registraci přehlédli. Takže, ať už se rozhodne pro jakýkoliv spotřebič, vždy si raději ověřte, zda výrobce nenabízí prodlouženou záruku po splnění nějakých podmínek.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

Spotřeba elektřiny: 0,71 kWh
Spotřeba vody: 46 l

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,71 * 4) + (0,046 * 90) = 2,84 + 4,14 = 6,98 Kč

Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Ruší vás večer zvuky pračky? Není nic snazšího než je vypnout. Stiskněte současně po dobu šesti sekund tlačítka „odložený start“ a „máchání“.
 • Dětskou pojistku zase aktivujete pomocí současného stisku tlačítka „skvrny“ a „máchání“. O tom vás informuje i ikonka zámku pod těmito dvěma tlačítky.
 • Tekuté prací prostředky jsou nejvhodnější pro programy s nižší teplotou (maximálně 60 °C).
 • Jestli jste v oblasti, kde je tvrdá voda, zvažte použití změkčovače, ať zabráníte tvorbě vodního kamene. Ten se nejčastěji začne tvořit na bubnu.
 • Čas od času vyčistěte vypouštěcí filtr. Ten se nachází v přední spodní části pračky. Stačí ho opláchnout pod proudem tekoucí vody.
Zjistit cenu

Chcete vidět i další? Recenzovali jsme spousty praček.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.4 Total Score
AEG ProSteam LTX7C562C

Výborná pračka s horním plněním. V některých oblastech je skvělá a v jiných "jen" nadprůměrná, ale nemá žádnou zásadní chybu. Tento způsob plnění je vždy trochu hlasitější při odstřeďování, než pračky s předním plněním. Cena je přiměřená a hodně eshopů k ní nabízí dárek. Při troše vyjednávání ho lze směnit za snížení cenu produktu, jak už nám jeden čtenář potvrdil.

8.4Hodnocení Covybrat.cz:
Praní
9
Ždímání
10
Programy
7
Hlučnost
7
Výbava
9
Spotřeba
7
9.1Hodnocení od lidí:
Praní
9
Ždímání
10
Programy
10
Hlučnost
9
Výbava
9
Spotřeba
8
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. 4.55
  Praní
  90
  Ždímání
  100
  Programy
  100
  Hlučnost
  90
  Výbava
  90
  Spotřeba
  80

  Predlzenie zaruky 5 rocnej zaruky na samotny produkt/LTX7C562C/, cez AEG web, pre tento spotrebic AEG ProSteam LTX7C562C nie je mozne:(. Poslali mi len certifikat na pre 10 rocnu zaruku pre invertor motor.

  + PLUSY: - Ticha - kvalitne pranie - 10r. zaruka na Invertor motor
  - MÍNUSY: cena:( - predlzenie 5r zaruky na samotny spotrebic, neplatne cez AEG web
  Přínosné(3) K ničemu(0)You have already voted this

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo