Recenze Aerium DH12W HEPA Wi-Fi

Aktualizováno v říjnu 2023

Po prázdninách se ke mě dostal tento přístroj, který umí pomoct s čištěním vzduchu a zároveň dokáže dostat z místnosti přebytečnou vlhkost. Má poměrně zajímavé parametry a cenu. Zajímá vás zda se jedná o dobrou koupi?

Parametry

Vzduchový průtok100 m3/ h
Odvlhčovací výkon12 l/d
Objem nádrže na vodu3,2 l
Příkon158 W
Deklarovaná hlučnost45 dB
Výška56 cm
Šířka29,5 cm
Hloubka29,5 cm
Hmotnost12 kg
Kolečka pro snazší manipulaciano
Madlo pro snazší manipulaciano
Automatická regulace vlhkostiano
Časovačano
Možnost odvodu kondenzátuano
Plánování provozu skrze mobilní aplikaciano
Přibližná cena5000

Proč chtít odvlhčovač s čističkou vzduchu?

Za mě je ideálním využitím pro tuto kombinaci místnost ve které dochází ke vzniku plísní. Odvlhčovač odstraňuje z místnosti přebytečnou vlhkost, tím pádem se v ní kondenzuje méně vody (na stěnách) a zároveň HEPA filtr v čističce pomáhá zachytit jednotlivé spóry plísní, které se šíří vzduchem. Nemusíte mít dva samostatné přístroje (vyšší cena, zaberou více místa) a tuto situaci krásně pořeší jen jeden.

Sám jsem dříve bydlel v prvním patře starého činžovního domu, který stál na břehu říčky a jeho sklepy byly pod úrovní hladiny vody. Tak si dovedete představit, že to bylo prostředí pro plísně extrémně příznivé. Několik let mi tam dělal společnost odvlhčovač vzduchu a myslím, že nebudu přehánět když řeknu že za tu dobu zvládl dostat z bytu velké stovky litrů vody.

Dovedu si představit i využití, kdy potřebujete odvlhčovač a čas od času je pro vás zajímavá i funkce čističky. Naopak, pokud vám jde čistě o to zbavit se zápachu (třeba nedaleká živočišná nebo průmyslová výroba), nebo třeba odfiltrovat pyly, tak pro vás bude nejspíše vhodnější samostatná čistička. Ta bude mít i uhlíkový filtr pro efektivní pohlcení pachů.

Vzhled

Tvarově se jedná o lehce se zužující válec, která má na výšku zhruba 56 cm a šířka/hloubka jsou cca 30 cm. Jeho hmotnost je 12 kg. Když se podíváte důkladněji ostatní přístroje v této kategorii, tak zjistíte, že jsou to relativně standardní hodnoty. Kromě samotného přístroje v balení najdete ještě hadici pro odvod koncentrátu (k tomu se ještě dostanu), přídavná kolečka a HEPA filtr.

Přístroj nemá dálkové ovládání – což nemá ani většina konkurence. Za mě to ničemu nevadí, zrovna u tohoto typu přístroje nejspíš nebudete měnit nastavení několikrát za hodinu. 

 

Vše je samozřejmě pevně a efektivně zabaleno v krabici.

 

Manipulace v bytě / domě

Při prvním seznamovaním s přístrojem mě zklamalo, že ho není „za co“ chytit a manipulace není snadná. Naštěstí se ukázalo, že jsem jen přehlédl masivní madlo, s kterým je přenášení hračka.

Druhou vlastností, které usnadňují přenášení jsou čtyři kolečka, díky kterým nepoškodíte podlahu v bytě či domě.

Návod

Vlastně se jedná jen o několik papíru, secvaknutých kancelářskou sešívačkou k sobě. Na druhou stranu jsou v něm všechny potřebné informace a i když nepatří mezi nejlíbivější, je mi to zase sympatičtější než 200 stránkové „profi“ manuály od velkých korporací, kdy 190 stran tvoří ostatní jazyky.

Ovládání

Displej

Na displeji vidíte:

Připojení k Wi-FI

Po úspěšném propojení s vaší domácí Wi-Fi sítí svítí v horní části známá ikonka. Samotné propojení s Wi-Fi může být velmi snadné, ale také dokáže potrápit. Přístroj totiž podporuje (docela častý jev u domácích spotřebičů) Wi-Fi o frekvenci 2,4 Ghz. No a některé moderní routery to dělají tak, že pro obě frekvence (2,4 i 5 Ghz) zobrazují pouze jednu Wi-Fi síť a nechají zařízení vybrat na jakou se chce připojit. Ale v takovém případě Aerium DH12W vytrvale tvrdí, že se máte připojit k 2,4 Ghz síti.

Naštěstí na to pamatují i instrukce v manuálu, které říkají že se v takovém případě máte přihlásit do administrace routeru a nastavit, aby 2,4 i 5 Ghz síť měla každá jiné jméno. Pro někoho maličkost, pro někoho možná nutnost externí technické asistence. Každopádně po připojení telefonu k 2,4 Ghz síti už šlo vše jako na másle a v pár krocích proběhlo připojení přístroje. Jak celý proces probíhá můžete vidět ze snímků obrazovky telefonu níže.

 

Potenciální podpora Wi-Fi o standardu 5 Ghz byl další z dotazů, které jsme s výrobcem konzultovali. Odpověď byla, že většina lidí používá síť o frekvenci 2,4 Ghz. A tato odpověď neplatí je pro tento produkt, zaklínají se jí skoro všichni. Neznám přesnou statistiku routerů v domácnostech, ale dovolím si tvrdit, že většina domácností bude mít routery s podporou 2,4 i 5 Ghz. A část z nich bude automaticky používat stejný název sítě, což znemožňuje (bez odlišení názvu sítě) připojení zařízení v těchto domácnostech. Tato domněnka vychází z množství dotazů, které ohledně připojení k Wi-Fi dostáváme a také když si projdete recenze v appstorech, tak vidíte že část lidí na tom skončí a produkt raději vrátí. Nicméně chápu, že pro výrobce je jednoduší (a nejspíš i levnější) pokračovat v současném statusu quo.

Aktuální hodnota vlhkosti vzduchu v místnosti

Hezky čitelné, velké číslice. 

Nastavení cílové vlhkosti vzduchu

Volíte mezi čtyřmi nastavení, ze kterých má každé svoji signalizaci na displeji:

 • dokud cílová vlhkost není 40 %
 • dokud cílová vlhkost není 50 %
 • dokud cílová vlhkost není 60 %
 • „vlhkost mě nezajímá, pořád se odvlhčuje“ – tato volba je znázorněna písmeny „cont.“

Časovač

Máte vlastně čtyři možnosti jak dlouho může přístroj běžet:

 • dvě hodiny
 • čtyři hodiny
 • osm hodin
 • do té doby dokud je v zásuvce (v takovém případě na displeji žádný čas nesvítí)

Otáčky ventilátoru

K dispozici jsou tři nastavení výkonu:

 • vysoké (High)
 • nízké (Low)
 • spací režim (Sleep)

Vybranou možnost vyjadřuje první písmeno z anglického slova v závorce. Rovnou odsud odkáží na část o hlučnosti, protože pro citlivé lidi jako já, je i spací režim příliš hlasitý.

Dětská pojistka a plná nádrž na vodu

Po dobu cca pěti sekund podržte ikonku ventilátoru, poté se na displeji zobrazí ikona zámku a ovládání je zamknuté dokud dětský zámek stejným způsobem zase nevypnete. Milá funkce, které se s malými dětmi hodí. 

Hned pod ikonkou zámku dětské pojistky se může zobrazit i signalizace plné nádoby. V takovém případě přístroj pochopitelně přestane pracovat a čeká dokud nádobu nevylijete.

Odvlhčovač

Primární funkcí tohoto přístroje je dostat z místnosti přebytečnou vlhkost. V této sekci popíši svoje zkušenosti z několika týdenního provozování a testování různých situací.

Nádobka na vodu

Klasicky umístěna ve spodní části. U odvlhčovačů je jediným rozdílem zda je nádobka přístupná zezadu nebo zepředu. Zde je to zezadu. Vyjmutí nádoby je snadné, při vylévání vody jen odcvaknete horní kryt a voda rychle vyteče. Kapacita nádoby je 3,2 litru. To na první pohled není nijak oslnivá kapacita, ale věřte mi že v běžných podmínkách bude trvat nejspíše několik dní než ji naplníte.

Znovu zmíním svoji dřívější zkušenost s bydlením ve starším činžovním domě, kde byla vlhkost opravdu poměrně vysoká. Tam jsem odvlhčovač pouštěl několikrát týdně, v ložnici během dne kdy jsme byli v práci a přes noc v obývacím pokoji. A trvalo obvykle 3-4 dny takového „nonstop“ provozu, než byla nádržka plná. Schválně jsem dohledal objem nádoby u mého starého odvlhčovače a bylo to čtyři litry.

Aerium DH12W HEPA Wi-Fi jsem připravil poměrně náročný testovací scénář. Koupelna, okno zavřené. Děti dělající neplechu ve vaně, takže okolo vody lehká vrstva vody na podlaze. Do toho spousta páry. A aby toho nebylo málo, ještě jsem nechal běžet sušičku. Takže vlhkost byla opravdu velmi vysoká. Běžně takovou situaci řešíme tak, že vodu z podlahy setřeme, otevřeme koupelnové okno a ráno je většinou všechna vlhkost pryč nebo jí zbývá poslední troška.

V rámci testu jsem okno neotvíral, naopak zavřel dveře od koupelny a nechal odvlhčovač dělat svoji práci. Za cca dvě hodiny bylo hotovo, vlhkost v místnosti byla opět standardní a v nádržce byl necelý půl litr vody k vylití. Takže potenciální vhodné využití je i pro situace, kdy potřebujete dostat rychle vlhkost z koupelny a nebo je vaší jedinou možností jen klasický koupelnový ventilátor. A ten se výkonem specializovanému odvlhčovači opravdu rovnat nemůže.

Odpadní hadice

A pro situace kdy by z nějakých důvodů kapacita nádržky přeci jen nestačila (např. jste dlouhodobě mimo domov a přesto potřebujete odvlhčovat, nebo řešíte třeba vlhkost ve sklepě kam nepotřebujte každé dva dny chodit vylévat nádržku), tak můžete využít odpadní hadice. To je u odvlhčovačů relativně rozšířená věc.

 

Ze zadní strany je gumová záslepka skrze kterou můžete zasunout na vývod vody průhlednou gumovou hadici o délce jednoho metru a její konec dáte do vany / umyvadla nebo prostě kam chcete aby voda odtékala. Samozřejmě musíte respektovat fyzikální zákony a vývod vody musí být pod úrovní hladiny vody v přístroji. Já to řešil tak, že v koupelně umístil odvlhčovač na židli a vývod hadice spustil do vany. A kdyby vám hadice o délce metr nestačila, samozřejmě můžete vyměnit za jinou a o stejném průměru.

  

Čištička vzduchu

Přístroj je vybaven dvěma filtry. Ten první (na fotce vlevo) je jen taková jemná síťka která brání větším nečistotám, aby nepoškodili vnitřní součásti přístroje. Ten druhý (na fotce vpravo) je klasický HEPA filtr třídy 11. To je škoda, protože třída 11 zachytí „jen“ 95 % nečistot o rozměrech 0,1 – 0,3 mikrometrů. Oproti tomu třída 12 už zvládne 99,5 % nečistot o této velikosti. I z toho je vidět, že se primárně jedná o odvlhčovač a čistící funkce je spíše doplňková

Kontaktovali jsme i výrobce, zda bude možné dokoupit i filtraci s vyšší účinností (H12) a tuto možnost nevylučuje, nicméně ani nepotvrzuje. Můj názor na to je takový, že pokud čističku vzduchu nemáte a chcete si ji vyzkoušet či jen občas použít, tak je prima že ji má tento přístroj v sobě. Na druhou stranu pokud máte doma osobu citlivou na čistotu vzduchu, tak nejspíše už máte samostatnou čističku. A pokud nemáte a potřebujete, tak pravděpodobně i tak koupíte samostatný přístroj. U Aerium DH12W, je to příjemný bonus na víc.

Ještě je dobré mít na paměti, že HEPA filtr není „výchozí“ a proto pokud ho chcete používat, tak ho musíte vyndat z krabice a nasadit místo základního filtru. Není na tom nic složitého, jak můžete vidět z fotografií níže. Ta první je zcela bez filtru, na druhé je základní filtr a na třetí HEPA filtr. Mimochodem, náhradní HEPA filtr je relativně drahý a stojí okolo čtyř set korun.

 Hlučnost

V rámci specifikace se uvádí hluk menší než 45 db(A). Ohledně hlučnosti jsme se opět spojili s výrobcem, který doložil i certifikované výsledky testů hlučnosti. Dobrali jsme se k tomu, že laboratorní testy probíhají v jiných podmínkách, než jaké máte v domácnosti. Kde vždy nějaký (i když minimální) hluk bude, proto není dobré srovnávat výsledky vlastního měření s tím co je ve specifikaci výrobce. Ale spíše srovnat hlučnost jednotlivých produktů mezi sebou. Na druhou stranu u vás doma nejspíš laboratorní prostředí také nebude a proto vás mohou zajímat výsledky z reálného provozu. Moje měření (cca 40 cm od přístroje) dopadlo takto:

 • 58 db(A) – nejvyšší výkon
 • 54 db(A) – střední výkon
 • 50 db(A) – „spací“ režim

Na druhou stranu je potřeba to interpretovat tak, že hlučnost není větší než deklarovaná, ale že se jedná o testování v jiných podmínkách. Výrobci mají testy z laboratoře, kde není žádný hluk. Ale v realitě bude v domácnosti vždy hlučnost větší.

Přišlo že mi hluk se skládá ze dvou částí. První jsou otáčky ventilátoru, které se pochopitelně mění při změně výkonu. Druhá je konstantní zvuk motoru, který je pořád trochu slyšet. Pro jistotu jsem natočil i testovací video, ať si to můžete poslechnout sami.

Během dne mě přístroj nijak nerušil a vlastně mi bylo skoro jedno na jaký stupeň zrovna funguje. A to u sledování televize, večerního hraní karet nebo běžného rozhovoru. V rámci testování jsem zkusil vzít přístroj i do ložnice a musím říct, že i „sleep“ režim mě rušil a nešlo mi usnout. Nutno přiznat, že jsem na usínání docela citlivý, vadí mi chrápání, nebo spuštěná pračka od sousedů. Naopak manželka s ničím z toho problém nemá a tak snadno usnula i s touto čističkou. 

Mobilní aplikace

Výrobce nemá vlastní mobilní aplikaci, ale využívá aplikaci Tuya Smart. Funguje jako pro Android, tak i iOS. A je od čínské společnosti Tuya, která nabízí podporu pro obří množství produktů od různých menších a středních výrobců pro které není cenově efektivní vyvíjet vlastní mobilní aplikaci. Není na tom nic špatného i jiní výrobci to tak u svých produktů mají.

Pochopitelně má toto řešení svoje výhody a nevýhody. Výhoda je to především pro výrobce, protože ušetří za vývoj vlastní aplikace. A teoreticky i pro zákazníka, protože o tyto ušetřené náklady může držet nižší cenu (nebo naopak zvýšit svůj zisk).

Hlavní nevýhodou je, že výrobce nemá aktualizace aplikace plně pod kontrolou a tak se vám (stejně jako mě) může stát, že v návodu popisovaný postup na přidání přístroje je trochu jiný, protože aplikace se změnila. I tak se mi to povedlo na první pokus, ale tuto zkušenost jsem chtěl zmínit. Zejména proto, že další nevýhodou (pro někoho) může být, že ne vše je v aplikaci přeloženo do češtiny. Většina ano, ale snad na každé obrazovce najdete několik anglických slov nebo vět. Pokud aspoň trochu umíte anglicky, tak si s tím poradíte. Ale dokáži si představit, že pro někoho jako moje rodiče by to mohla být velmi těžká překážka.  

Instantní povely

V ovládacím panelu mobilní aplikace můžete dělat ty stejné akce jako umí dotykový panel na přístroji. Co mě potěšilo je skutečně instantní odezva s jakou přístroj reaguje na vaše pokyny. Někdy (my to tak doma máme třeba u ovládání klimatizace skrze aplikaci) dokáže u tohoto typu ovládání zamrzet odezva i v řádu malých desítek sekund. Tady nic takového není.

V rámci aplikace můžete vytvořit i skupinu produktů a ty pak ovládat společně. Teoreticky můžete mít víc odvlhčovačů a ovládat je společně.

Pokročilé funkce

Samotná Tuya Smart má i rozsáhlé možnosti automatizace. Jejich nastavení funguje na klasickém If – Then. Příklad, který jsem si vyzkoušel a který vidíte i na screenshotech byla notifikace, která mi došla když hodnota vlhkosti v místnosti klesla pod určitou hodnotu. Praktické využití si dovedu představit tak, že přístroj máte na nonstop režim s připojenou hadicí na odvod vody třeba ve sklepě. A ať ho nemusíte kontrolovat, dojde vám informace kdy je se svou prací hotov. Samozřejmě za předpokladu, že máte ve sklepě Wi-Fi signál.

Další automatizací co jsem zkoušel, byl režim výkonu (hluku) v závislosti na denním čase. Tzn. přístroj běžel přes den na plný výkon, ale v čas kdy jsme se vraceli zpět domů se automaticky přepnul na tišší režim. Za mě to bylo spíše ověření fungování aplikace, než že bych to reálně potřeboval, ale třeba si vymyslíte scénář, který je pro vás opravdu užitečný.

  

Video

Srovnání s konkurencí

Nejlevnější odvlhčovače začínají s cenou okolo 2 000 Kč. Jsou však určeny pro menší místnosti a jejich odvlhčovací výkon je výrazně menší, v některých případech i pod jeden litr za den. A to je opravdu málo. Podobné výkonové parametry jako Aerium DH12W HEPA Wi-Fi nabídnou odvlhčovače vzduchu v ceně okolo 4 000 – 5 000 Kč. DH12W se pohybuje u konce tohoto rozsahu. Nicméně nabízí výbavu kterou většina konkurence v této ceně nemá. A to je čistička vzduchu a širší možnosti automatizace (plánování) skrze mobilní aplikaci. 

Takovou výbavu většinou najdete u dražších (ale také výkonnějších) odvlhčovačů v ceně okolo 8 000 Kč. Když jsem srovnával nabídku s ostatními produkty v této kategorii, tak mi při srovnání parametrů přijde Aerium DH12W za 5 000 Kč jako solidní koupě. Jistě pokud nepotřebujete čističku ani mobilní aplikaci, můžete trochu ušetřit. Ale za sebe si myslím, že se to co za tento lehký příplatek dostanete vyplatí.

Zjistit cenu
  Přihlašte se do newsletteru a
  získejte super tipy do emailu

  Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

  Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
  Načítáme ...

  Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

  Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

  8.3 Total Score
  Hodnocení Aerium DH12W HEPA Wi-Fi

  Po skoro třech týdnech s tímto přístrojem oceňuji robustnost zpracování, solidní výkon, madlo a kolečka pro snadnou manipulaci. Dále mě navzdory svým drobným muškám potěšila mobilní aplikace, s kterou si můžete vyhrát. Ani funkce čističky vzduchu není v této cenové kategorii standardem. Pokud potřebujete odvlhčovač který můžete použít jak doma v bytě nebo domě a klidně i ve stodole nebo ve sklepě, tak je podle mého dobrou volbou. Roli budou nejspíš hrát i osobní a designové preference.  Negativa jsou za mě spíše drobnějšího rázu. Situace kdy bych nákup zvažoval je pokud očekáváte i prvotřídní čističku vzduchu, nebo chcete používat aplikaci a neumíte vůbec anglicky. Také bych nákup zvažoval pokud ji chcete používat ve stejné místnosti kde spíte během noci. Hlučnost mi přijde lehce vyšší, ale za sebe neznám odvhlčovač u kterého bych dokázal spát.

  PLUSY
  • solidní výkon odvlhčování
  • robustní zpracování
  • bohatá výbava (aplikace, odpadní hadice, čistička vzduchu)
  • na svoji výbavu má dobrou cenu
  MÍNUSY
  • aplikace není kompletně v češtině
  • pro osoby citlivější na hluk není možné použití ve stejné místnosti kde spíte
  • H11 filtr u čističky
  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Sledujte nás na sociálních sítích

  Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

  Budeme rádi za vaše názory a připomínky

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo