Recenze akční kamery LAMAX X10.1

Jarnímu testování jsme podrobili akční kameru LAMAX X10.1, se kterou jsme vyrazili na výlet, točili na kole, pod vodou, nechali s ní běhat našeho redakčního trhače a do rukou jsme ji svěřili i mladým parkouristům. Jak se kamera osvědčila v praxi? To se dozvíte v naší recenzi.

Parametry

Displejano
Typ displejeLCD
Velikost displeje2 palce
Full HDano
4K Ultra HDano
Snímková frekvence Full HD120 FPS
Snímková frekvence 4K Ultra HD30 FPS
Maximální úhel záběru170 °
Digitální fotoaparátano
Rozlišení fotografií12 Mpix
Audiozáznamano
Vstup pro externí mikrofonne
Stabilizace obrazuano
Zoomne
Wi-Fiano
GPSne
Ovládání hlasemne
Slot na paměťovou kartuano
Podporovaný typ karetmicro SDHC, micro SDXC
Kapacita akumulátoru1050 mAh
Dálkový ovladačano
Vodotěsné pouzdroano
USBano
HDMI výstupano
Výška44 mm
Šířka60 mm
Hloubka33 mm
Hmotnost73 g

Rozbalení

Kameru jsme obdrželi v poměrně velké krabici, takže jsme byli zvědaví, jakých rozměrů akční kamera bude. Hned po otevření nám však bylo jasné, že velké rozměry krabice v sobě ukrývají malou akční kameru o rozměrech 60 x 44 x 33 mm a spoustu dalšího příslušenství.

Co společně s kamerou obdržíte?

 • vodotěsné pouzdro
 • dálkové ovládání
 • držák na tyčku
 • rám pro použití bez vodotěsného pouzdra
 • J mount
 • Fast plug-in
 • samolepicí držáky
 • náhradní samolepicí podložky
 • 3x axis connector
 • adaptér na stativ
 • stativovou redukci
 • USB kabel
 • 2x Li-Ion baterie
 • odlehčená dvířka pro lepší záznam zvuku při nahrávání v pouzdře
 • utěrku z mikrovlákna
 • manuál

Kamera je navíc umístěna v pevném cestovním pouzdře na zip, který je sám o sobě větších rozměrů. Cestovní pouzdro je skutečně praktická věcička. Disponuje vypolstrovanou částí s tvarovanými výřezy pro kameru a držáky, v klopně najdete síťku pro uložení utěrky, nabíjecího kabelu a manuálu. Pouzdro je vyztužené, takže se o kameru skutečně nemusíte při převážení obávat.

Součástí vybavení kamery je i pevné vodotěsné pouzdro. Pokud k videu nepotřebujete zvuk, doporučujeme natáčet v tomto pouzdře, protože o kameru nemusíte mít vůbec strach. Při pádu se nerozbije a při ponoření do vody neutopí. My jsme v pouzdře natáčeli prakticky pořád. Z pouzdra jsme kameru vyjmuli jen tehdy, když jsme chtěli fotit nebo točit se zvukem. I focení je však možné provádět v pouzdře.

Pouzdro je opatřeno výlisky na ovládací tlačítka, takže je práce s kamerou snadná. Nutno však uznat, že při stisknutí je potřeba větší síla a tlačítka ne vždy reagují. To je však o zkušenostech a praxi. Po několikadenním používání jsme již s ovládáním přes pouzdro neměli problém.

Ovládání

Akční kamera LAMAX X10.1 je tak jednoduchá na ovládání, že ani nebudete potřebovat návod. V horní části kamery najdete dvě tlačítka. Jedno je červené, druhé s písmenem M. Z boční strany kamery se nachází dvě tlačítka, jedná se o šipky, které slouží pro pohyb v menu.

 • Funkce tlačítka M – tlačítkem M kameru vypínáte a zapínáte, přepínáte mezi režimy video, foto, archiv a nastavení.
 • Funkce červeného tlačítka – červené tlačítko slouží pro začátek a konec natáčení, funguje jako spoušť u fotoaparátu a při delším stisknutí umožňuje vymazání souboru.

Nastavení

Pomocí tlačítka M se dostanete do nastavení systému, ve kterém je možné nastavit celkem 33 položek týkajících se videa, fotografování i samotné kamery. Samozřejmostí je nastavení rozlišení fotografie i videa. Rozlišení videa je možné nastavit na 4K (3840×2160) při 30 fps, 2,7K (2704×1520) při 30 fps, 1440p (1920×1440) při 60 fps, 1080p (1920×1080) při 120 fps, 720p (1280×720) při 240 fps. Rozlišení fotografie se nastavuje v rozmezí 3, 5, 8, 12 Mpx.

Dále si můžete zvolit natáčení v časosběrném videu, cyklické nahrávání, režim automobil, natáčení zpomaleného videa, nastavení stabilizace, úhel záběru objektivu, nastavení samospouště, časosběrné fotografování, sériové foto, ovládání zvuku, expozice, ISO, vyvážení bílé, zvuky kláves, video komprese, HDR, WDR, scény, on-screen display, HDMI out, otočení obrazu, frekvence sítě, jazyk, datum/čas, datum ve videu, Wi-Fi jméno, spořič obrazovky, automatické vypnutí, formátování a tovární nastavení.

Na kameře najdete vstupy na Micro USB 2.0, HDMI, paměťovou kartu. Výrobce píše, že do kamery je možné vložit micro SDHC o velikosti až 32 GB nebo micro SDXC o velikost až 64 GB. Ze zkušenosti musíme uvést, že micro kartu SDXC o velikost 64 GB nám kamera nenačetla, takže jsme pracovali s kartou mico SDHC o velikosti 32 GB.

Výrobce uvádí, že je akční kamera je kompatibilní s Wi-Fi připojením a po stažení aplikace LAMAX Hi Cam můžete kameru ovládat na dálku, upravovat nastavení a stahovat materiály do mobilního zařízení. Nám se bohužel Wi-Fi nepodařilo zprovoznit ani při pomoci manuálu. Z ostatních recenzí jsme se však dozvěděli, že Wi-Fi bez problémů funguje. Nabízí se tedy možnost, že jsme měli smůlu na model.

Praktická zkušenost

Na akční kameře jsme ocenili její malé rozměry, díky kterým se pohodlně vejde do kapsy bundy nebo kalhot. Díky protiskluzovému povrchu se s ní dobře pracuje, i když točíte jen z ruky. Z našeho pohledu není vhodná na točení nebo focení momentek, protože kamera se spouští zhruba 5 vteřin. Pokud se však momentky nechystáte točit a fotit, je nástup kamery rychlý.

Při natáčení jsme si všimli, že tlačítko nahrávání reaguje trochu zpomaleně. Při stisknutí pro zastavení záběru kamera ještě chvíli točí, takže máte z počátku tendenci tlačítko mačkat několikrát za sebou, záběry se tedy roztáčejí a zase zastavují. Jakmile si však na ovládání kamery zvyknete, zjistíte, že opravdu stačí tlačítko jednou stisknout a natáčení se, i když s prodlevou, zastaví.

Pokud natáčíte přes voděodolné pouzdro, jde ovládání poněkud ztuha, protože musíte pro stisk tlačítka vyvinout trochu síly. Vzhledem k tomu, že však s kamerou chcete natáčet pravděpodobně delší záběr, ničemu to nevadí.

Z praktického hlediska musíme říct, že se s kamerou skutečně snadno zachází a jak jsme již psali v úvodu, manuál pro její provoz opravdu není potřeba. Ovládat se jí naučí i malé děti.

Fotografie jsme fotili v rozlišení 8 Mpx a video natáčeli v rozlišení 1080p ve 60 fps a z natočených záběrů máme velmi dobrý dojem. Natáčet jsme zkoušeli i slowmotion, při tomto nastavení si kamera automaticky nastaví natáčení v rozlišení 720p při 240 fps, což jde na videu poznat. Pro nadšence amatéra to však není překážka. Kvalitu fotografií hodnotíme spíše průměrně. Pokud chcete kvalitnější foto, doporučujeme nastavení na 12 Mpx, nebo raději spíš fotit za pomoci mobilního telefonu. Většina moderních mobilů umí lepší fotografie.

Kameru jsme testovali při jízdě na kole. Vyrazili jsme na méně frekventované cesty pro motorová vozidla na úrodnou Hanou. Cesty rozhodně nebyly v dobrém stavu, ostatně se na nich jelo tak, jak to po zimě už bývá. Kratší trasu jsme absolvovali i na polní cestě a musíme zhodnotit, že záběry jsou díky stabilizátoru obrazu neuvěřitelné. Vypadají tak, jako bychom jeli po naprosto rovné cyklostezce pro in-line bruslaře. Ani při natáčení z ruky nebylo video příliš roztřesené, i když byl v tomto případě třes patrnější než při jízdě na kole. Na kole jsme totiž natáčeli ve voděodolném pouzdru.

Během jízdy na kole jsme využili dálkový ovladač ve formě hodinek, který jsme shledali jako praktický. Redaktorka, která kameru testovala, má dost úzké zápěstí, ale díky dostatečnému množství dírek v pásku ji ovladač nepadal ani se nepřetáčel. Ovladač na svém místě držel také proto, že stejně jako kamera, je vyrobený z pogumovaného materiálu. Jeho jedinou nevýhodou bylo to, že se pod ním ruka začala po čase potit.

S kamerou jsme se skutečně „vyblbli“. Několik parkouristů ve věku 10 – 13 let si s ní vyzkoušelo pár triků, prošla testem skákání na trampolíně a neváhali jsme ji nasadit ani na obleček našeho redakčního psa. Přesto, že doplňkové vybavení ke kameře je skutečně bohaté, určitě bychom využili čelenku na hlavu nebo držáky na tělo. V případě připevnění na psa Maxe jsme museli improvizovat, při připevnění na helmu nebo tělo jsme využili držáků od známých.

Kameru jsme nezapomněli otestovat ani ve vodě. Pro test jsme využili akvárium a kamera testem prošla naprosto bez problémů. Díky voděodolnému pouzdru můžete s kamerou až do hloubky 40 metrů.

Kapacita baterie je 1050 mAh, takže by kamera měla v pohodě zvládnout natáčet až 90 minut. Tento parametr při naší zkoušce plus mínus odpovídal. Mile nás překvapilo, že součástí dodávky byla další baterie navíc, takže v případě vybití jedné můžete baterii ihned vyměnit za novou. Kamera se nabíjí pomocí USB kabelu přes počítač a její plné nabití trvá zhruba 100 minut.

Napsali jsme pro vás i velkého rádce zabývajícího se výběrem nejvhodnější outdoorové kamery, kterého si můžete přečíst zde.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.8 Total Score
LAMAX X10.1

Kameru z amatérského hlediska hodnotíme jako skvělý a kvalitní produkt. Pro natáčení adrenalinových zážitků je naprosto dostačující a i záběry jsou s ohledem na cenu kvalitní. Plusové body rozhodně dáváme za bohaté příslušenství, bezpečnostní pouzdro, baterii navíc i dálkový ovladač. Drobné nedostatky jsme zaznamenali v delší reakční době a delší době nabíjení, což vás však při natáčení amatérských videí nebude moc omezovat.

PLUSY
 • bohaté příslušenství
 • voděodolné pouzdro
 • pevné cestovní pouzdro
 • snadné ovládání
 • ovládání v češtině
 • dvě baterie
MÍNUSY
 • delší doba nabíjení
 • delší reakční doba
 • nepracovala s micro kartou SDXC 64 GB
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

5 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Po čase dochází k řadě problémů. Zahřívá se, kapacita baterii rychle klesá. Pokud očekáváte větší trvanlivost než 2 roky, pak nedoporučuji.

 2. Na podzim 2019 jsem zakoupil kameru Lamax10.1 .kameru jsem zkousel na suchu ,pracovsla velice dobre .V lednu jsem vyrazil na more a jake bylo sklamani kdyz ochranne pouzdro bylo plne vody . Znicil jsem kakeru .Ale nejhorsi je to vse co jsenpred tim nafotil se znicilo.Proto si vyzkousejzte jesti pouzdo skutecne tesni.

 3. K tomu Wi-Fi bojoval jsem s tím dlouho a nakonec jsem našel někde už ani nevím kde na fóru, že je třeba vypnout data na mobilním telefonu a od té doby se mi páruje bez problémů.

 4. Dobrý den,

  ja jen chci říci že Micro SD/XC kartu 64 Giga mi to načetlo, ale s tím že poprvé když jsem jí tam dal mi to nahlásilo že karta tam není a v nastavení jsem našel zformátovat kartu. Tak jsem úplně novou kartu zformátoval a bum a už fungovala normálně v kamerce 🙂

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo