Recenze ALCATEL A3 XL

Jak už název napovídá, nejde o žádný kompaktní telefon, ale o pravý opak. Máte rádi velké displeje a nechcete za telefon utrácet hodně peněz? V tom případě pokračujte ve čtení.

Parametry

Hmotnost159 g
RAM2 GB
Rozlišení displeje1 280 x 720
Velikost displeje6 palců
Výška165 mm
Šířka82,5 mm
Hloubka7,9 mm
Hlavní fotoaparát8 Mpx
Velikost paměti16 GB
Kapacita baterie3 000 mAh

Recenze na goodgearguide.com

(goodgearguide.com)

 • Levný
 • Velký displej
 • Pomalejší
 • Přední foťák je mizerný

Vzhledově u telefonu za tyhle peníze nejde čekat žádné zázraky, ale Alcatel překvapil. Zaoblené rohy a textura na zadní straně vytváří příjemný dojem a vůbec nepůsobí jako extra levný telefon. Šesti palcový displej má vysoký jas a slušné barvy. Jen rozlišení 1 280 x 720 kazí celkový dojem z obrazovky. U takto velkého telefonu je to vážně málo. Je to 245 pixelů na palec a všechny ikony díky tomu působí obrovsky a nezvykle. Asi jen málokdo by čekal čtečku otisku prstu a proto je překvapení že ji u přístroje najdete. Není ani nejrychlejší, ani nejspolehlivější. Občas vás bude stát pár pokusů, než váš prst ověří. Na druhou stranu ji není nutné používat.

V přístroji najdete operační systém Android ve verzi 7 a při jeho používání brzy poznáte omezení procesoru, který je taktován na pouhých 1,1 Ghz. Načítání všech aplikací je pomalejší než jsme zvyklí u dražších modelů, ale po načtení je většina aplikací plynulá a nedochází k žádným zásekům. To stejné nelze říci o hrách. Ty náročnější se načítají opravdu dlouho a nejsou rozhodně plynulé. Například Angry Birds se pomaleji načítají, ale hrát jdou bez lagu. Zato Pokemon Go, už se vám sekat bude. Baterie vám vydrží poměrně spolehlivě celý den, jen nabíjení by mohlo být rychlejší. Ideálním řešení je nechat ho v nabíječce přes noc.

Nečekaně kvalitní jsou i reproduktory. Na telefon čisté a hlasité, překonají i dražší konkurenci. To stejné bohužel nejde říct o fotoaparátu. Ten hlavní má 8 Mpx, ale navzdory tomuto handicapu za dobrého světla dělá slušné fotky. Za horšího světla se kvalita propadá hodně rychlé a výsledné fotky jde stěží označit za použitelné. Umí dokonce i panorama fotky, ale nízké rozlišení je na nich poznat. Přítomna je i podpora HDR, které umí fotografie rozzářit. Jen pozor na to, že s ním zaostření trvá výrazně déle a musíte mít klidnou ruku, aby fotka nebyla rozmazaná. Přední foťák má 5 Mpx a fotky z něj vypadají vybledle. Naštěstí je můžete vylepšit za pomoci filtrů. Video lze nahrávat v HD a pro nenáročné uživatele splní svůj účel. Za horšího světla je opět na hranici použitelnosti.
Zjisti cenu

Recenze na techguide.com

(techguide.com)

 • Skvělá cena vs výkon
 • Čistý Android
 • Pomalejší čtečka otisku prstu

Rozměrově je podobný iPhone 7 Plus, ale má ještě větší displej. Tím, ale veškerá podobnost s vlajkovou lodí od Applu končí. Alcatel má jen HD rozlišení, takže jsou ikonky aplikací velké a detaily ne zcela přesné. Na druhou stranu, na sledování filmů nebo seriálů cestou do práce je to ideální velikost displeje a slušné rozlišení. Jak vidíte, je určen pro mobilní uživatele, kteří rádi konzumují obsah. Sociální sítě, videa, méně náročné hry. Ve všech těchto případech plně využijete jeho velikost.

Je jasné, že s jeho cenovkou se muselo na některých místech šetřit. Dle očekávání tomu bylo u hardwaru. Procesor je na dnešní dobu pomalý a 2 GB RAM jsou tak akorát pro běh systému. Naštěstí je přítomen skoro čistý Android 7, bez různých nadstaveb, které berou výkon. Díky tomu je většinu času plynulý, ale start i základních aplikací typu Gmail je pomalejší. Interní paměť je 16 GB a naštěstí je možné ji rozšířit za pomoci microSD karty. Výdrž baterie se pohybuje mezi jedním až dvěma dny. Při extrémně vysokém využití ji vybijete za den, při velmi nízkém se blíží dvěma dnům. Většinou se budete pohybovat někde mezi a telefon na noc nabíjet.

Fotoaparáty mají 8 Mpx zadní a 5 Mpx přední. Oba mají vestavěný blesk pro focení v noci, ale musíte počítat s tím, že profi fotky z něj dostanete stěží. Za danou cenu se jedná o zajímavý telefon, který cílí hlavně na mladší uživatele. Čeká vás i příjemné překvapení v podobě čtečky otisku prstu, která je bohužel ve skenování docela pomalá.

Recenze na techtudo.com

(techtudo.com)

 • Obří displej
 • Dobrá cena
 • Někdy nestabilní systém
 • Horší citlivost displeje

Velký smartphone s povedeným designem. Zadní strana imituje svojí texturou kov a na první pohled nepřipomíná plast. Baterie dle očekávání nejde vyjmout. Na straně telefonu najdete dva sloty. Do jednoho patří microSIM (pokud máte svoji SIM kartu v nano formátu, bude potřebovat redukci) a do druhé microSD karta. Ta může mít kapacitu až 32 GB. Obří rozměry přístroje jsou zároveň jeho silnou i slabou stránkou. Je skvělý pro konzumaci obsahu – obří obrazovka je pro to jako stvořená. Stinnou stránkou je to, že se prostě špatně drží v ruce. Drobnějším ženským rukám nebylo příjemné s ním telefonovat. Na druhou stranu, pokud většinu času sledujete videa nebo píšete s ostatními lidmi, pak občasné telefonování s tímhle monstrem přežijete. To co vás asi překvapí nejvíce je váha. Ta je s ohledem na rozměry přístroje vážně malá.

Výkon je podle očekávání slabý. I běžným aplikacím typu WhatsApp trvá než se spustí a občas dokonce skončily chybou a bylo potřeba je pustit znova. 16 GB interní paměti vás brzy donutí dokoupit přídavnou paměťovou kartu. Díky přítomnosti Androidu 7 můžete využívat moderních funkcí jako je rozdělení obrazovky, kdy na každé části můžete mít jednu aplikaci. Díky slabšímu výkonu si to příliš neužijete a za druhé ne všechny aplikace tento mód podporují.

Společně s přibalenými sluchátky můžete telefon použít jako rádio přijímač. Je v nich totiž zabudována anténa. Displej je sice velký, ale díky malému rozlišení není kvalita obrazu nic moc. 300 pixelů na palec se bere jako hranice, nad kterou už lidské oko nepozná rozdíl. Alcatel A3 XL jich má jen 245. Je to škoda, s fullHD rozlišením by obraz byl někde jinde. Drobnou nepříjemností je menší citlivost displeje, pokud je zašpiněný. Nereaguje pak ideálně na vaše povely a donutí vás ho to udržovat čistý. Kontrast i jas jsou dostatečné, u jasu je dokonce automatická regulace s ohledem na okolní světlo. To je příjemné při zapnutí displeje v noci, kdy vás díky tomu neoslepí v záplavě světla.

Fotoaparát také nepatří mezi špičku, ale rozumné fotografie se s ním dají udělat. Zaostření mu chvíli trvá a musíte mít pevnou ruku a trpělivost. Barvy jsou věrné, jen detailů si moc neužijete. Kraje fotografie mají sklony k zrnitosti. Pro hračičky je zde možnost manuálního nastavení, pro ostatní HDR, které má na kvalitu fotek pozitivní vliv.

Shrnutí

Trápí ho slabý výkon a občas má problémy se stabilitou systému. Pro ty, kteří chtějí telefon s obřím displejem za málo peněz je to jedno a těm který by si phablet stejně nekoupili je to jedno. Přesto jde ze strany Alcatelu o zajímavý počin a jsme zvědavi, s čím přijde příště. Za nás 80%.
Zjisti cenu

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.