Recenze Amazon Kindle Paperwhite 4

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Čtečka Kindle Paperwhite 4 se v roce 2018 stala nejnovější verzí v uživatelsky oblíbené řadě Paperwhite. Oproti předchozímu modelu Kindle Paperwhite 3 nabízí některá vylepšení (např. kvalitnější podsvícení, nižší hmotnost apod.), v základu však zůstává věrná ověřené klasice. Jestli skutečně stojí za to, se dozvíte v naší recenzi.

Parametry

Rozlišení displeje1448 x 1072
Výška11,6 cm
Váha191 g
Jemnost displeje300 ppi
Typ displejeE-ink Carta
Výdrž bateriecca týden
Kapacita paměti32 GB
Wi-Fiano
3Gano
Paměťová kartane
Kapacita bateriene
Šířka16,7 cm
Hloubka0,8 cm

Podporované formáty

Co se týče podporovaných formátů, čtečka Kindle Paperwhite 4 se od předchozích modelů neliší a podporuje v podstatě tytéž formáty. Konkrétně se jedná o:

 • Kindle Format 8 (AZW3),
 • Kindle (AZW),
 • PDF,
 • TXT,
 • nechráněný MOBI,
 • PRC.

  

Přes on-line konverzi pak také:

 • HTML,
 • DOC,
 • DOCX,
 • RTF,
 • JPEG,
 • GIF,
 • PNG,
 • BMP.

Opět chybí podpora formátu EPUB, který je ale možné poměrně snadno převést do podporovaného formátu MOBI. Na oficiálních stránkách Amazonu je možné stáhnout program KindleGen, který se o konverzi postará. Stahovat můžete ZDE.

Základní charakteristika

Na rozdíl od předchozích verzí Paperwhite má tento (v pořadí již čtvrtý) model odlišné rozměry. Rozměry Kindle Paperwhite 1, 2 a 3 byly stejné, proto jste mohli použít na všechny stejné pouzdro. To ale kvůli menším rozměrům neplatí pro čtečku Kindle Paperwhite 4, která potřebuje pouzdro určené speciálně pro ni. Hmotnost se snížila také (u G3 na 191 g, pouze s wifi na 182 g).

Co se týče designu, nedošlo u tohoto modelu k výrazné změně. Na první pohled vypadá stejně jako jeho předchůdci. Při pozornějším zkoumání ale zjistíte, že displej je zcela zarovnaný s rámečkem. Daleko zajímavější novinkou je ale vodotěsnost, přesněji skutečnost že Kindle Paperwhite 4 splňuje normu IPX8, což teoreticky znamená, že by měl přestát potopení až do 2 m hluboko po dobu 60 minut. Vylitý čaj nebo káva mu proto rozhodně neublíží.

Další novinkou je navýšení kapacity, a to dokonce ze 4 GB (Kindle Paperwhite 3) až na 32 GB (u základní verze pouze 8 GB). Jedná se o víc než dostačující kapacitu, schopnou pojmout tisícovky knih.

Pokud ale patříte mezi vášnivé posluchače audio knih, ani čtyřka bohužel nedisponuje audio vstupem. Poslouchat proto můžete pouze pomocí bezdrátových sluchátek (nebo reproduktorů) připojených k zařízení pomocí Bluetooth.

Ve výbavě nechybí klasické funkce (otočení, přiblížení, zvýraznění, nastavení velikosti písma, anglický slovník, vyhledávání textu, vytváření kolekcí, vložení poznámky nebo trvalé a aktuální záložky). Praktická je například také funkce X-Ray, díky níž můžete velmi snadno vyhledat všechny pasáže obsahující např. jedno konkrétní slovo nebo část textu. Tato funkce ale není dostupná u všech e-knih. Samozřejmostí je také webový prohlížeč.

Displej

Protože nejdůležitější částí každé čtečky je její displej, povíme si o něm podrobněji.

Samozřejmě se jedná o displej dotykový (pouze vypínání a zapínání přístroje je realizováno manuálně, a to pomocí malého tlačítka na čelní straně). Otáčet stránky proto musíte pouze pomocí tahu prstem, což ale nemusí vyhovovat všem.

Tento přístroj se může pochlubit úhlopříčkou 6″, což je dostatečná velikost pro čtení. Na druhou stranu ale nezabírá příliš mnoho místa např. kabelce, a přitom se příjemně drží. Rozlišení je přitom ultra HD (1448 x 1072 px), což odpovídá jemnosti displeje 300 ppi. To je velmi slušná hodnota, která už se nemá kam posouvat (lidské oko není přizpůsobeno pro rozeznání více detailů). Na první pohled je písmo detailnější, a díky tomu lépe čitelné, a to dokonce více než u běžného textu. Zobrazení textu můžete přepnout také do módu bílý text na černém pozadí.

Displej Kindle Paperwhite 4 je navíc vybaven nejnovější technologií E-ink Carta, která zvyšuje kontrast a zrychluje odezvu. Jednotlivá slova jsou proto lépe čitelná a reakční čas při ovládání je zkrácen na minimum. Nemusíte se proto bát pomalého otáčení stránek, záseků ani dlouhého obnovování displeje (černá obrazovka).

Jak se s ní čte

Díky pěti rovnoměrně rozmístěným LED diodám (což je o dvě víc než u Kindle Paperwhite 3) se můžete se čtyřkou oddávat čtení za jakýchkoli světelných podmínek (i na přímém slunci nebo v úplné tmě). Výkon LED diod je totiž možné nastavit podle potřeby. Díky technologii elektronického inkoustu je navíc pocit ze čtení přirozený a neuvěřitelně podobný čtení klasické knihy. V žádném případě proto nemusíte mít strach z unavených nebo bolavých očí, a to i při dlouhém čtení.

Díky kompaktním rozměrům a pogumované vrstvě se čtečka velmi dobře drží v ruce. Ovládání je přitom intuitivní a příjemné. Svojí hmotností i velikostí se přitom blíží větším smartphonům, díky čemuž ji snadno schováte do kabelky nebo tašky.

Problém jsme nenašli ani v software (vyjma podpory formátů). Obsažené funkce fungují na jedničku a jsou pro běžného čtenáře dostačující. Pokud si proto pořizujete čtečku primárně za účelem čtení, budete spokojeni.

Zajímavá je funkce sleep/wakeup. Pro využití této funkce ale potřebujete speciální magnetické pouzdro Wake/Sleep. Díky magnetu se čtečka po otevření pouzdra sama probudí z režimu spánku. Po uzavření pouzdra dojde k jejímu uspání.

Kindle Paperwhite 4 má však jednu slabinu, a to nedostatečnou inovaci s ohledem na předchozí modely řady Paperwhite. V podstatě podporuje stejně malé množství formátů (opět chybí podpora EPUB), což je ale problémem většiny čteček Kindle. Slabší je také podpora PDF. U tohoto typu souborů čtečka umí zobrazit pouze jednu stranu A4 na celý displej. Písmena jsou proto malá a čtení je obtížné. V takovém případě je možné použít lupu, pro dlouhodobé čtení je ale takový postup neefektivní.

Vaše aktuální pozice v knize se zobrazuje pomocí počtu procent (jste-li v jedné třetině, zobrazí se vám údaj 33 %), získáte tak lepší přehled o tom, kolik vám ještě zbývá. Každopádně je možné zapnout i klasické zobrazení číslování stránek.

Naštěstí, v případě formátů PDF, HTML, DOC, DOCX (nikoli EPUB) je možné provést konverzi na Kindle formát, a to velmi snadno pomocí Kindle e-mailu, který si založíte při registraci. Služba text překonvertuje a zašle přímo do čtečky. Tímto způsobem si navíc můžete velmi jednoduše do přístroje zasílat e-knihy nebo novinky např. ze Seznamu, iDnesu apod.

Počítat ale musíte s tím, že Kindle Paperwhite 4 nedisponuje audio vstupem (při poslechu audio knih nebo mp3 se proto musíte spolehnout na bezdrátová sluchátka nebo reproduktory a přenos pomocí Bluetooth). Pro některé uživatele může být také mínusem uživatelské prostředí pouze v anglickém (případně jiném světovém) jazyce. Zobrazování českých znaků v knihách a textech je ale bezchybné.

Co se týče výdrže, ani ta není oproti trojce výrazně lepší (pouze o 1 500 mAh oproti 1 450 mAh). Podle výrobce je výdrž baterie 6 týdnů při čtení 30 minut denně. Z těchto údajů si můžete jednoduše spočítat, že se jedná o 21 hodin provozu. Vliv na kapacitu baterie má ale samozřejmě také intenzita nasvícení, připojení k wifi, Bluetooth apod. Největší výdrže dosáhnete v režimu letadla. Přístroj je možné dobíjet pomocí USB nebo z klasické zásuvky. Dobíjení trvá přibližně dvě a půl hodiny.

Zjistit cenu

Zajímají vás i starší Kindly?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9.2 Total Score
Hodnocení Amazon Kindle Paperwhite 4

Není pochyb o tom, že Kindle Paperwhite 4 patří mezi vynikající čtečky. Co se týče čtení a ovládání, kromě chybějícího českého prostředí, jí nemůžeme nic vytknout, jelikož je rychlá, velmi dobře nasvícená a skvěle čitelná za jakýchkoli podmínek. Zamrzela pouze slabá podpora formátů (PDF, EPUB) a málo inovací oproti předchozímu modelu (vyzdvihněme ale určitě voděodolnost). Pokud vám jde ale primárně o čtení a sháníte kvalitně zpracovanou čtečku (s kterou můžete do bázenu nebo vany), rozhodně můžeme tento model doporučit ke koupi.

Ergonomie
10
Výbava
8
PLUSY
 • vynikající čitelnost
 • rychlost
 • kvalitní zpracování
 • podsvícení
 • voděodolnost
MÍNUSY
 • slabá podpora formátů
 • menu není v českém jazyce
 • malé množství funkcí
 • málo inovací oproti předchozí verzi
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo