Recenze Apache Matto E7 2018

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pro jízdu po cyklostezkách, silnicích, ale i po polních cestách bylo vyrobeno krosové kolo Apache Matto E7 2018. K sehnání je za velmi dostupný peníz a jízdu na něm si opravdu užijete. Je vhodné spíše pro nenáročné cyklisty. Snadné ovládání, odpružená přední vidlice i ergonomicky tvarované gripy jsou symboly pohodlné jízdy. Přečtěte si, jestli tomuto kolu něco chybí, nebo je naprosto ideální!

Parametry

Typ kolakrosové
Materiál rámuhliník
Typ brzdV-brake
Kapacita baterie13 Ah
Umístění baterierámové
Nominální výkon motoru250 W
Maximální výkon motoruneuvádí se
Průměrný dojezd60 km
Maximální dojezd110 km
Umístění motoruzadní kolo
Hmotnost20,8 kg
Nosnost120 kg
Světlo v základní výbavěne
Blatníky v základní výbavěne
Počet stupňů asistence5
Funkce Walkano
Typ ovládacího paneluLCD displej
Počet převodů3x8

Charakteristika

Jedná se o krosové kolo, se kterým můžete jezdit po silnicích, cyklostezkách i v lehkém terénu (polní cesty). Odpruženou vidlici je možné zamknout, zámek najdete na korunce. Díky odpružení zvládnete i jízdu v mírném terénu. Geometrie kola má sportovní vzhled, ale jezdí se na něm pohodlněji než na horském kole.

Baterie a péče o ni

Baterie je nejdražší částí kola, proto byste o ni měli dobře pečovat a dodržovat základní pravidla pro dlouhou životnost. Rámová baterie se zapíná v horní části tak, že tlačítko podržíte po dobu 4 vteřin. Abyste baterii z šasi mohli vyjmout, je potřeba otočit klíčkem o 180°. Po uvolnění ji vytáhněte směrem nahoru. Při vkládání baterie zpět do držáku si dejte pozor, abyste nepoškodili konektory. Pokud kolo budete nechávat venku, doporučuje se baterii odejmout a vzít s sebou. Je sice v rámu dobře připevněná, ale prevence je prevence. Stav baterie můžete kontrolovat jak na LED displeji, tak na samotné baterii. LED displej ukazuje hodnoty spíše orientační, přesnější je proto kontrola na samotné baterii. Plnou kapacitu poznáte podle toho, že 3 diody svítí zeleně a 1 červeně. Pokud svítí pouze červená dioda, znamená to, že je baterie vybitá a měli byste ji co nejdříve nabít, aby nedošlo k jejímu poškození. Během provozu se baterie zahřívá, ale jedná se o zcela běžný jev. Nemusíte se bát, že by snad mohlo dojít k přehřátí, baterie je totiž chráněná čidlem proti přehřátí, pokud by se teplota blížila k hraničním hodnotám, baterie se automaticky odpojí. Stačí jen vyčkat, než vychladne na provozní teplotu a poté již na kole můžete jezdit. Po obdržení elektrokola je baterie připravena k okamžitému použití. Abyste dosáhli maximální kapacity baterie, doporučujeme baterii jízdou úplně vybít a následně nabít do plna. Tento proces opakujte 3x. Pokud byste po nějaké době používání měli pocit, že kapacita baterie rapidně klesla, proveďte tento třikrát se opakující cyklus. Baterie nemá paměťový efekt, takže ji nemusíte nabíjet, až když je úplně vybitá. Nabíjení můžete provádět po každé projížďce a přerušit jej můžete i v případě, že baterie ještě není úplně nabitá. Při delším nepoužívání elektrokola, například v zimě, baterii uskladněte na suchém a dobře větraném místě. Působit by na ni neměl žádný tepelný zdroj, a to ani sluníčko. Baterii je možné skladovat při teplotách od -10 °C do 40 °C, neoptimálnější je však teplota kolem 20 °C. Pokud ji tedy budete skladovat v prostorách, kde je spíše chladněji, nechte ji před zprovozněním ohřát na pokojovou teplotu. Při dlouhodobém skladování se baterie sama vybíjí, zhruba o 5-10 % kapacity za měsíc. Proto ji pravidelně kontrolujte a dobíjejte nejméně na 60-80 % kapacity. Nikdy ji nenechávejte uskladněnou na kole ani permanentně připojenou k nabíječce. Postup nabíjení baterie:
 • nabíječku připojte do elektřiny,
 • počkejte, až se na nabíječce rozsvítí červená a zelená LED dioda,
 • nabíječku připojte k baterii,
 • jakmile začne zelená dioda svítit červeně, baterie se nabíjí,
 • nabíjení je ukončeno poté, co se dioda rozsvítí zeleně, nabíjení se automaticky přeruší,
 • nabíječku odpojte od baterie.

Ovládání

Na ovládací jednotce najdete tato tlačítka:
 • tlačítko M – jedná se o tlačítko pro zapnutí a potvrzování nastavení,
 • tlačítka + a slouží pro pohyb v menu a úpravu parametrů.
Displej ukazuje tyto hodnoty:
 • stav baterie,
 • rychlost,
 • jednotky rychlosti,
 • ukazatele rychlosti nebo vzdálenosti,
 • stupeň asistence,
 • výkon,
 • osvětlení.
Displej se zapíná stisknutím tlačítka M po dobu 4 vteřin. Pokud jej stejným způsobem nevypnete, vypne se sám za 10 minut nečinnosti.

Nastavení asistence

Změnu úrovně asistence provede tlačítky + a -. Nejvyšší stupeň je označený číslem 5, nejnižší, a tedy jízda bez asistence, odpovídá označení číslem 0. Asistenta chůze, tzv. Walk, aktivujete držením tlačítka –. Asistent bude aktivní tak dlouho, dokud budete tlačítko držet. Nejvíce ho využijete v případě, že kolo povedete vedle sebe, nebo jej budete tlačit do kopce. V tomto případě kolo jede rychlostí 4-6 km/h.

Nastavení parametrů rychlosti a vzdálenosti

Můžete si vybrat, zda chcete, aby se na displeji zobrazovaly informace týkající se buď rychlosti, nebo vzdálenosti. Na displeji si tedy můžete přečíst tyto informace: vzdálenost výletu, celkovou vzdálenost, čas, průměrnou rychlost, maximální rychlost.

Vymazání parametrů

Některé dočasné parametry si můžete vymazat. Mezi tyto parametry se řadí: vzdálenost výletu, čas, průměrná rychlost a maximální rychlost. Vymazání provedete současným stisknutím tlačítka – a M, následně zvolíte možnost „yes“ a potvrdíte tlačítkem M.

Nastavení MENU

Abyste se dostali do pokročilejšího nastavení v MENU, stiskněte současně tlačítka + a – po dobu 2 vteřin. V MENU můžete upravit tyto parametry:
 • set unit – jedná se o nastavení jednotek, vybrat si můžete kilometry, nebo míle,
 • set wheel – slouží pro nastavení průměru kola, rozměr se udává v cm,
 • set backlight – nastavit si můžete úroveň podsvícení displeje v rozsahu 1-3,
Podsvícení displeje zapnete stisknutím a přidržením tlačítka + po dobu 1 vteřiny.

Montáž

Pokud budete cestovat na dovolenou, může se stát, že budete potřebovat kolo s motorem demontovat. U takového elektrokola proto nejdřív rozpojte konektor motoru, který najdete zhruba 20 cm od vstupu do motoru. Pokud je vaše kolo opatřeno brzdovou čelistí, povolte ji, přeřaďte na nejnižší pastorek a klíčem č. 18, který je dodávaný společně s kolem povolte matice motoru a kolo vyjměte. Po přimontování si zkontrolujte funkčnost brzd.

Údržba

Při údržbě nikdy nepoužívejte vysokotlakou myčku WAP. Elektrokolo vždy očistěte od všech nečistot, použít můžete osvědčené čisticí prostředky nebo ty, které doporučuje výrobce. Řetěz pravidelně promazávejte a kontrolujte funkčnost a dotažení brzd. Zejména v zimě všechny elektrokomponenty očistěte od soli. Dávejte si pozor, zda se na rámu, vidlici, představci nebo řidítkách neobjevily praskliny. Poškozený by neměl být obal baterie ani kabely. Pokud budete kolo převážet autem, vždy z něj vytáhněte baterii.

Jak si zajezdíte

Krosová kola obecně se v dnešní době těší velké popularitě. Jsou pohodlnější než kola horská, ale při tom s nimi můžete jet i do lehčího terénu. Pod pojmem lehčí terén si představte polní cesty. Nejlépe se s nimi jezdí však na silnici nebo po cyklostezkách. Právě pro tyto terény je určené také krosové elektrokolo Matto E7 2018 od výrobce Apache. Pokud se rozhodnete jezdit po polních cestách, jízdu vám zpříjemní odpružená vidlice předního kola. Vzhledem k tomu, že je kolo opatřeno brzdami typu V-brake je vhodnější s ním jezdit po upraveném terénu. V-brake totiž nejsou tak účinné jako hydraulické brzdy, které se montují do horských kol. Trochu nás zklamalo, že kolo nemá v základní výbavě světlo nebo blatníky, protože vzhledem k jeho primárnímu určení (jízda po cyklostezkách a silnicích) by toto příslušenství jistě našlo svoje upotřebení. Motor je umístěný v zadním kole, což je jedno z nejběžnějších umístění, které často bývá označováno za nejlepší poměr cena a jízdní vlastnosti. Slibovaný dojezd je přes sto kilometrů, v reálu je to však mnohem méně. Často se můžete setkat s číslem 60 km, ale velmi záleží na vaší hmotnosti, stupních asistence a dalších veličinách. Ovládání se nám jeví jako velmi praktické. Displej sice není tak velký a neobsahuje tolik informací jako u e-MTB kol, ale je velmi kompaktní. Najdete ho u levého madla, jedná se o jeden přístroj, který obsahuje jak displej, tak ovládací tlačítka. Na řídítkách tedy prostor nezabírají dvě jednotky. Na displeji můžete vyčíst nejzákladnější veličiny, které rekreačnímu cyklistovi budou jistě stačit. Jízda na Apache Matto E7 2018 je pohodlná nejen díky vzpřímenějšímu posedu, který není tak sportovní jako u horáka, ale také díky ergonomicky tvarovaným gripům řidítek, takže vaše ruce nedostanou takový „zápřah“ jako při držení tvrdých klasických gripů. Samozřejmě doporučujeme cyklistické rukavice, které jízdu udělají ještě komfortnější. Příjemným zjištěním byl také fakt, že přední vidlice u Apache Matto E7 2018 má uzamykání na korunce. Ocenili bychom, kdyby elektrokolo disponovalo možností nastavit si čas vypnutí displeje.

Zkušenosti

 • Součástí balení je nabíječka, klíče od baterie a nářadí, které zahrnuje stranový klíč 18/15 a imbusový klíč.
 • Garanční prohlídka se provádí po 100 km až 150 km jízdy u vašeho prodejce, který ji zahrne i do záručního listu.
 • Na baterii se poskytuje záruka 12 měsíců, na ostatní komponenty a rám 24 měsíců.
Zjistit cenu Raději něco menšího? Hodnotili jsme i skládací elektrokolo.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Apache Matto E7 2018

Klasické krosové kolo, které díky odpružené přední vidlici zvládne i jízdu po nerovném terénu. Na přední vidlici je uzamykatelná korunka. Má jednoduché ovládání na jednom místě. Kapacita baterie se řadí mezi vyšší. Komfortní zážitek z jízdy je mimo jiné umocněn i ergonomicky tvarovanými gripy. V základní výbavě nám chybí světlo a blatníky.

PLUSY
 • jednoduché ovládání
 • uzamykatelná vidlice
MÍNUSY
 • chybí světlo a blatníky
 • nastavení času vypnutí displeje
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo