Recenze autokamery LAMAX C9

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Balení autokamery LAMAX obsahuje přísavný držák na sklo, jehož součástí je GPS modul, nabíječku do zapalování, MicroSD-USB adaptér, manuál a bezpečnostní pokyny, pytlík v imitaci kůže na přenášení kamery, ubrousek pro čištění displeje, nálepky a podobně a samotnou autokameru. Kromě vybavení standardními funkcemi nabízí v základu i integrovaný GPS modem nebo funkci LDWS.

Parametry

Rozlišení videa2560x1080
Pozorovací úhel150 °
Velikost displeje2,7 palce
Kapacita paměti64 GB
Menu v českém jazyceano
Automatické zapnutíano
G-senzorano
GPS lokátorano
Radaryano
Noční režimano
Parkovací režimano
LDWSano

Nastavení a funkce

Ovládání, nastavení i instalace kamery je snadná. Skutečně praktický je způsob uchycení kamery na okno. Pro připevnění stačí jen otočit GPS modemem, který se zároveň otočí do polohy, při níž nezavazí při výhledu ani nekomplikuje nastavení zpětného zrcátka. Kabel je sice nutné připojit přímo do modemu, aby pracoval, ale při vedení drátu přes stínítko spolujezdce a dále podél palubní desky, kabel příliš nepřekáží. Jistě vás potěší, že je menu kompletně v češtině, na výběr jsou však i jiné jazyky.

Nastavení

Ihned po zapnutí máte zhruba 3 vteřiny na to, abyste si zvolili režim, ve kterém chcete pracovat. Na displeji se objeví odpočítávání 3-2-1. Pokud do této doby nestisknete tlačítko M pro výběr módu (focení) bude kamera automaticky nahrávat. Můžete také stisknout tlačítko s ikonou označující vstup do Menu, v něm nastavíte potřebné parametry a funkce.

Ovládací prvky na horní části kamery:

 • tlačítko pro vstup do Menu (ikona seznamu) – vstoupíte do menu a vybíráte si jednotlivé kategorie, které chcete upravit, kategorie jsou 4: menu databáze, základní nastavení, nastavení režimu fotografování a pokročilé nastavení, toto tlačítko také slouží pro návrat o úroveň zpět bez uložení. V případě, že tlačítko Menu stisknete při nahrávání, ovládáte zvuk na kameře (vypnutí/zapnutí).
 • Tlačítko pro zapnutí/vypnutí – slouží pro zapnutí a vypnutí kamery.
 • Tlačítko M pro volbu režimu – přepínáte jím mezi režimy fotografování a natáčení. Pokud chcete zvolit fotografování, je potřeba pomocí tlačítka OK zastavit nahrávání a stisknout tlačítko M. Opětovným stisknutím tlačítka M se přepnete do režimu nahrávání. Při natáčení slouží tlačítko pro zapnutí či vypnutí obrazovky.
 • Tlačítko OK – slouží jako potvrzovací tlačítko, aktivujete či zastavujete jím nahrávání a také slouží jako spoušť fotoaparátu.

Ovládací prvky zboku kamery:

 • šipka nahoru – při pohybu v menu se díky této šipce pohybujete nahoru, při nahrávání slouží k uzamčení záběru, při živém náhledu (nenahráváte ani nefotíte) jím zvětšujete expozici a pokud jej dlouze podržíte, slouží pro zvýšení hlasitosti.
 • šipka dolů – během nahrávání jím můžete zapínat nebo vypínat mikrofon kamery, při živém náhledu (nefotíte ani netočíte) slouží pro ztmavení expozice, v menu se jím pohybujete směrem dolů a přidržením při natáčení slouží pro snížení hlasitosti kamery.

Tlačítko Reset slouží pro vyresetování všech nastavení, které jste v kameře provedli.

Kamera umožňuje veškerá nastavení týkající se videa i fotografií. Důležité však je, abyste se nacházeli v režimu, jehož výsledný formát (fotografii nebo video) chcete upravovat. Parametry fotografie můžete upravovat jen v případě, že jste v režimu fotografování, parametry videa zase v režimu natáčení. Stejně tak si můžete prohlížet galerie. Galerii fotografií je možné prohlížet tehdy, jste-li v režimu focení, galerii videí v režimu natáčení.

Pochopení střídání režimů chce trochu praxi, ale jakmile si na tento způsob zvyknete, snadno se v něm budete orientovat. Uživatelsky ho hodnotíme kladně.

Nejzákladnější parametry jako je úroveň hlasitosti, ovládání mikrofonu a spořiče obrazovky jdou snadno ovládat na kameře, ale je potřeba si předtím přečíst manuál, abyste věděli, které tlačítko, k čemu slouží. Kamera vás i hlasově upozorňuje na to, co jste právě udělali (např.: mikrofon kamery je vypnutý/zapnutý).

Funkce

Cyklické natáčení – kamera umožňuje nastavit cyklické natáčení v délce od 1 do 5 minut.

Uzamčení souborů – v případě nehody nebo jiného unikátního záběru si video můžete snadno uzamknout stiskem jednoho tlačítka. Uzamčených souborů můžete mít až 50.

Detekce pohybu – funkci můžete mít zapnutou nebo vypnutou. V případě, že je funkcí aktivní, kamera zaznamená pohyb a začne automaticky nahrávat. Funkce funguje pouze v případě, že je kamera připojená do zapalování.

G-senzor – rozpozná nárazy. V případě nárazu soubor automaticky uzamkne proti přepsání. U G-senzoru si můžete nastavit 7 stupňů citlivosti. 1 je nejvyšší citlivost, 7 nejnižší.

LDWS – funkce, která není u každé kamery standardem. Hlídá za vás, zda se držíte v jízdním pruhu. Pokud z něj vybočíte, kamera vás na tento faktu upozorní a doporučí vám, abyste si dali pauzu. Můžete si nastavit od jaké rychlosti bude funkce aktivní.

WDR – záběr bude mít dostatečnou kvalitu i v případě ostrého střídání světla a tmy.

Plán odpočinku – volitelná funkce, kterou využijete především na dlouhých cestách. Umožňuje nastavit čas, po kterém byste si měli odpočinout. Kamera vás na doporučenou pauzu zvukově upozorní.

Tachometr – na displeji se vám zobrazuje jakou rychlostí jedete. Zobrazení rychlosti bohužel nelze vypnout, ale pokud používáte spořič obrazovky, nebude vás zobrazované číslo rušit. Kamera vás může upozornit na to, zda jste rychlost překročili nebo se blížíte k radaru a hlídanému úseku.

Používání a zpracování kamery

Kamera je nenáročná na ovládání, zpočátku si stačí nastavit funkce, které chcete a potřebujete (datum, čas, rozlišení videa a fotografií, automatické vypnutí, cyklické nahrávání, pojmenování řidiče atd) a nic jiného již během cesty nemusíte řešit. Pro ovládání hlasitosti a spořiče stačí stisknout příslušná tlačítka, opravdu hračka.

Upozornění na radary, rychlost i opouštění pruhů funguje dobře. Do kamery jsme neinstalovali češtinu, takže na nás mluvila anglicky, ale dalo se vcelku snadno poznat, proč na nás mluví a co nám sděluje. Pro starší ročníky neovládající angličtinu doporučujeme instalaci češtiny. Reproduktory kamery jsou dosti hlasité, takže jsme je během testování museli zeslabit, náhlá informace hlasitě sdělná z reproduktoru totiž může vést k úleku.

Jediné, na co bychom budoucí uživatele rádi upozornili, je nastavení času a data. V Základním nastavení je totiž možnost datum zapnout nebo vypnout. My jsme měli tento parametr zapnutý a domnívali se, že čas i datum budou automaticky nastaveny. V Základním nastavení se však parametr Datum vztahuje k tomu, zda tuto informaci chcete vidět zobrazenou na displeji nebo nikoliv. Konkrétní nastavení data a času provedete v záložce Pokročilé nastavení.

Kamera nemá LED diody, které by v noci či za snížených světelných podmínek sloužili k přisvícení záběrů, ale z našeho pohledu na výsledné záběry toto nemělo žádný vliv. Kvalita záznamů jak ve videoformátu, tak ve fotografickém formátu je vysoká a kvalitní. U videa hraje důležitou roli široký pozorovací úhel 150°, takže na záznamu uvidíte jak silnici, po které jedete, tak chodníky či jinou krajinu ubíhající po stranách.

Video je možné nastavit v těchto rozlišeních:

 • 2560 x 1080 30P,
 • 2304 x 1296 30P,
 • 1620 x 1080 30P,
 • 1280 x 720 60P,
 • 1280 x 720 30P.

Z výroby je nastaveno na 1920 x 1080 30P což je dostatečné a vyšší rozlišení by na kartě zabíralo zbytečně moc místa. U fotografie si můžete nastavit velikost 4, 9, 13 M a kvalitu velmi vysokou, vysokou a běžnou.

Kamerové záznamy pořízené za dne jsou kvalitní stejně jako fotografie, záznamy z noci jsou o něco horší, což je však u autokamer běžné. Dobře rozeznáte okolí, ve kterém jste jeli, také značky, které jste míjeli, ale s čitelností SPZ je to horší. Video se na kartu ukládá ve formátu MP4 a fotografie ve formátu JPG. Kvalita fotografií je za denního světla i horších světelných podmínek zcela dostačující.

Vysoce hodnotíme zpracování kamery, které je z našeho pohledu moderní a praktické. Celá kamera je vyrobena z protiskluzového materiálu, takže se vám při instalaci nebo přenášení bude dobře držet. Má kompaktní rozměry: délka 9 cm, šířka 4,4 cm, hloubka bez objektivu 1,9 cm a s objektivem 3,9 cm. Díky tomu na předním skle nezabere příliš mnoho místa, je nenápadná, takže neláká zloděje a necloní řidiči při výhledu.

Jediné, co bychom vytkli je obtížnější vytahování z držáku, pokud tedy kameru nesundáváte i s ním a také absence podsvícení a umístění tlačítek. Tlačítka jsou umístěna na horní straně kamery, takže pokud si nepamatujete, jak jdou za sebou, je potřeba kameru z držáku sundat a upravit co potřebujete. Podsvícení je praktické zejména, pokud s kamerou manipulujete v noci nebo za zhoršených světelných podmínek.

 

Zjistit cenu

Další hodnocené černé skříňky do auta.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
LAMAX C9

Kamera je rozhodně dobrým parťákem jak pro řidiče pohybující se nejčastěji ve městě, tak pro řidiče dlouhých vzdáleností. Každému z nich má kamera co nabídnout. Řidiči ve městech ocení upozornění na radary a na měřené úseky, řidiči jedoucí delší vzdálenost mohou využít kontrolu pro vyjetí z pruhů nebo upozornění na přestávku. Nejdůležitější však je, že záznamy z kamery jsou kvalitní, a to jak ve formě videa, tak ve formě fotografií. Minusové body musíme udělit za chybějící podsvícení ovládacích prvků a jejich nepraktické umístění v horní části kamery.

Kvalita videa
9
Funkce
8
PLUSY
 • bohatá nabídka funkcí
 • kvalitní záznamy
 • kvalitní a kompaktní zpracování
 • GPS modul součástí držáku
MÍNUSY
 • podsvícení ovládacích prvků
 • umístění ovládacích prvků
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo