Recenze Beko DSS 28020 X

Částečně vestavná malá 45 cm myčka nádobí Beko DSS 28020 X dobře myje, ale hůře suší. Zalíbí se vám její předek s LCD displayem. Vnitřní část je relativně variabilní a na malou myčku se do ní vejde docela dost – 10 sad nádobí. Má 8 programů a tichý efektivní invertorový motor – i díky němuž je energeticky úsporná A++.

Parametry

Energetická třída (A+++ až D)A++
Třída účinnosti sušení (A až G)A
Vážená roční spotřeba elektřiny211 kWh
Vážená roční spotřeba vody2 520 litrů
Cena roční spotřeby elektřiny844 Kč / rok
Cena roční spotřeby vody226,8 Kč / rok
Počet sad nádobí10
Hlučnost při mytí47 dB
Výška81,8 cm
Šířka44,8 cm
Hloubka57 cm
Hmotnost40 kg
Typ myčkyčástečně vestavná – přední panel zůstává vidět

Schéma zapojení Beko DSS28020X :

Manuály pro myčky Beko jsou plné chyb z neodborného překladu a uživatelské příručky jsou napsány pro více různých modelů myček, takže jsou plné podmínek „pokud to tento model obsahuje“ a „podle modelu“, to znepřehledňuje celý návod. U instalace tento problém není – tam není text a rozměry, nožičky a možnosti namontování jsou stejné u více modelů.

zpět nahoru ↑

Funkce

DSS28020 X má základní funkce, které potřebujete:

Pohon vody zajišťuje tichý a ekonomický invertorový motor Pro Smart s dlouhou životností. Ta je dána hlavně tím, jak je motor navržen – podstatně méně se v něm opotřebovávají součástky. Beko vám na motor dá i delší záruku – celých 10 let. Stačí se do pár dní od koupě registrovat na webu https://extwarranty.beko.com.

Proti vytopení, nebo vyplavení kuchyně je v myčce chytrý systém WaterSafe+. Když zjistí, že z myčky teče, tak ihned zavře přívod vody – elektronicky pomocí automatického ventilu, který je součástí přívodní hadice vody a je součástí balení myčky.

Odložený start je dnes už běžnou funkcí. Umí ho i tato myčka. Odloží start programu o nejméně 30 minut a nejvíce 24 hodin. Do prvních 6 hodin se krokuje po 30 minutách, dále pak po hodinách.

zpět nahoru ↑

Ovládání

Displejano
Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistkaano
Zvuková signalizacene
Světelná signalizace mytíne

Beko DSS28020X je částečně vestavná, takže ji vestavíte do kuchyňské linky a podstatnou část překryjete deskou v barvě linky. Zbude pouze pár centimetrů vysoká stříbrná deska z kovu ve vzhledu leštěného hliníku s ovládáním a LCD displejem. Ta vypadá líbivě.

Částečně vestavěná myčka má proti plně vestavěné výhodu v tom, že vidíte na displej, takže víte kdy domyje, což se u programu „Auto“ může hodně měnit. A taky můžete myčku pauznout, když ji potřebujete otevřít a například přidat do ní nádobí, protože tlačítka jsou na předním ovládacím panelu a ne schovaná na horní hraně dvířek.

Co chybí, je zvuková signalizace po dokončení mycího programu. Ovládací tlačítka jsou celkem jasné i docela rozumně fungující na stisk.

zpět nahoru ↑

Vnitřní uspořádání

Do této 45 centimetrové myčky poskládáte až 10 sad nádobí včetně příborů, což je nadprůměr. Má 2 zásuvky.

Do dolní zásuvky naskládáte talíře a hrnce – jedna řada hrotů je sklápěcí, druhá napevno. Ve spodním boxu je i košík na příbory. Ten nikam neposunete, v myčce je jediné místo, kam se vejde.

Beko hezky ukazuje pohyblivé a funkční části košů líbivými fialovými plastovými páčkami (například na sklopení ostnů). Madla jsou z fialového plastu a kovu podobného leštěnému hliníku. Vypadá to moc dobře. Trochu hůře koš zajíždí do myčky po kolečkách – někdy se trochu zaseknou v mezeře mezi myčkou a otevřenými dveřmi.

Vrchní zásuvka má systém Acrobat a dá se tak zvednout na jednu ze 3 úrovní – podle výšky jakou potřebujete. Manipulace s mechanismem na zvednutí je trochu krkolomný. Pojezdový mechanismus je trochu tužší.

Když otevřete dveře myčky, jde vidět nižší kvalitu zpracování – různě dotažené šrouby, mírně zakřivené plechy, které na sebe moc nenavazují. Není to nic, co by mělo vliv na funkci. Fungování myčky je v pořádku.

zpět nahoru ↑

Mycí programy

Myčka si automaticky poradí s poloviční náplní. A má senzor zašpinění vody, takže ví, kdy je nádobí už čisté a podle toho upravuje délku programu i spotřebu vody a elektřiny – funguje jen při programu „Auto 40-65“. Samozřejmě umyje nádobí i s tabletami do myčky all-in-one. A má 3 sprchovací úrovně – 2 ramena pod koši a jednu horní „sprchu“. Kvalita mytí je dobrá – Beko si dává samo známku A.

Po skončení programu je nádobí vcelku mokré. Toto je obecně problém myček Beko, které nemají Turbo sušení a Steam Gloss. Tato myčka ani jednu z těchto funkcí nemá a podle toho vypadá i výsledek sušení. Po otevření myčky prostě ještě chvíli necháte otevřené dvířka, ať voda okape a oschne.

Délka programů je docela dlouhá – je to daň za energetickou úspornost.

Při mytí si můžete vybrat z 8 programů a jednoho na čištění myčky:

NázevPopis programuZnečištěníTeplotaDélka (min)Voda (litrů)Elektřina (kWh)
Eco 50Nejúspornější program mytí pro středně znečištěné každodenní nádobí, které jste nechali dlouho odstát. Jde zároveň o referenční program pro roční spotřebu elektřiny a vody.střední50 °C24290,74
Auto 45-65Automatický program – sám zjistí míru znečištění nádobí a nastaví teplotu a množství vody i čas pro mytí. Vhodné pro všechny typy nádobí.střední a vysoké45 – 65 °C80-1839,8-13,20,80-1,26
Intensive 70Vhodné pro silně znečištěné nádobí, hrnce a pánve.vysoké70 °C15615,21,24
Quick and Clean (Rychle a čistě)Každodenní program mytí nádobí, při němž se středně znečištěné nádobí co nejrychleji umyje.střední70 °C589,61,12
Mini 30Pro lehce znečištěné každodenní nádobí, které je oškrábané nebo předumyté.malé35 °C30100,7
AquaFlexNejvhodnější mycí program pro každodenní mytí nádobí, včetně
plastových předmětů. Zatímco jemné skleněné nádobí se myje v horní části, pánve a talíře lze mýt ve spodní zásuvce.
vysoké17416,41,24
GlassCareSpeciální cyklus pro mytí skla – sklenic od vína, atp.
Zároveň je vhodný na nádobí, které není předmyté a nemyje se okamžitě.
malé40 °C10212,60,92
PředmytíVhodné pro odstranění zbytků špinavého nádobí, které zůstane v myčce pár dní, a tedy zabrání vzniku nepříjemného zápachu.153,4
zpět nahoru ↑

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco 50: 9 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco 50: 0,74 kWh

Cena za jedno mytí na program Eco 50 (referenční program pro energetický štítek) je cca 3,77 Kč:

(0,74 * 4) + (0,009 * 90) = 2,96 (elektřina) + 0,81 (voda) = 3,77 Kč

Tento údaj je orientační a závisí na množství nádobí, zvoleném programu, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd.

Mrkněte do testu a recenzí myček, jak DSS28020X dopadla v konkurenci jiných myček. Dozvíte se skvělé tipy, jak vybrat myčku a neprohloupit.

Zjistit cenu myčky

4.2 Total Score

Pokud vám nevadí, že hůře suší, tak s ní můžete být spokojeni. Je to dobře myjící úsporná myčka.

6.6Hodnocení Covybrat.cz:
Kvalita mytí
7
Kvalita sušení
4
Funkce
6.5
Spotřeba
9
Kvalita zpracování a designu
6
Délka mytí
7
1.8Hodnocení od lidí:
Kvalita mytí
0
Kvalita sušení
10
Funkce
0
Spotřeba
1
Kvalita zpracování a designu
0
Délka mytí
0
PLUSY
 • Dobře myje
 • Je úsporná
 • Invertorový motor s 10 lety záruky
MÍNUSY
 • Hůře suší
 • Pojíždění zásuvek je horší
 • Horší dílenské zpracování
Přidejte svou recenzi  |  Hodnocení lidí
1 komentář
 1. 0.9
  Kvalita mytí
  0
  Kvalita sušení
  100
  Funkce
  0
  Spotřeba
  10
  Kvalita zpracování a designu
  0
  Délka mytí
  0

  Myčka nemyje, špiní a pak všechno důkladně zasuší, pak to musíte odmočit.Mraky funkcí, které jsou k ničemu, protože nefungují, jak by měly.Jedině předmytí, jakštakš funguje, ale jinak krám.Na reklamacích nevidí problém.Chyba používání. Koše jsou k ničemu, špatně se tam všechno skládá, padá to. Beko NIKDY VÍCE.Jediná výhoda, že fakt skvěle suší.
  Pokud můžete, vyhněte se jim.

  + PLUSY: Výborně suší má pěkný design, ale to je tak vše.
  - MÍNUSY: Všechno....Jak může být úsporná, když to musíte téměř vše přeumývat!!!!!
  Přínosné(0) K ničemu(0)You have already voted this

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení