Recenze Beko WMY 51032PTYB3

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ovládání nabízí klasický kolečkový volič programů. Bohužel u něj nejsou české popisky, ale jen symboly. Jestliže neznáte jejich význam, strávíte chvíli studiem manuálu. Napravo od voliče programů najdete tlačítka pro nastavení teploty a otáček. Nad nimi je několik ikon, které zobrazují vybranou hodnotu u rychlosti otáčení bubnu či teploty vody. Úplně vpravo je pak větší tlačítko pro start či přerušení programu. Displej i ovládací prvky okolo něj jsou poměrně malé, ale nabízí pohldné a snadné ovládání přístroje. Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Energetická třídaA++
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníC
Spotřeba elektrické energie (roční)148 kWh
Spotřeba vody (roční)7 700 l
Kapacita bubnu5 kg
Hlučnost při praní59 dB
Hlučnost při ždímání77 dB
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka41,5 cm
Maximální počet otáček1 000
Délka trvání programu bavlna (plná náplň)190 minut
Počet programů14
Kdykoli zvolíte nový program, zobrazí se na ukazateli teploty maximální teplota pro zvolený program. Pro snížení teploty stiskněte znovu tlačítko nastavení teploty. Teplota bude postupně klesat. Stejně funguje i volba otáček. Při volbě nového programu, se zobrazí na ukazateli rychlosti otáček doporučené otáčky ždímání pro daný program. Jejich rychlost snížíte tlačítkem pro nastavení otáček. S každým stisknutím tlačítka postupně klesá. Dětský zámek spustíte současným stiskem 3. a 4. tlačítka (ty pod displejem, počítáno zleva) a jejich podržením po dobu tří sekund. Na displeji se poté zobrazí nápis „Con“. Ten značí, že je dětský zámek aktivní. Vypnutí probíhá naprosto stejným způsobem.

Jak pere

Co vás při praní zaujme na první pohled, v tomto případě tedy spíše na první poslech, je její hlučnost. Hlučná je při praní (59 dB) i při ždímání (77 dB). Pravděpodobně za to mohou menší rozměry pračky, kvůli kterým je odhlučnění pohybu velmi malé. Pro majitele bytů by to mohl být zásadní nedostatek a důvod proč tento přístroj nekupovat. Pokud jste pračku studovali důkladněji, možná jste si všimli skvěle znějící funkce „odstranění zvířecích chlupů“. Kdo by čekal novou a převratnou technologii v boji se zvířecími chlupy, tak bude zklamán. Tato funkce totiž znamená, že se ke zvolenému pracímu programu přidá předpírka, extra máchání a celé praní probíhá ve zvýšeném množství vody. Nějaký efekt na odstranění chlupů to má, ale obdobného výsledku dosáhnete i pokud v jiné pračce zapnete před programem předpírku a extra máchání. Pochvalu teda zaslouží hlavně pracovníci marketingu Beka, za tento chytrý nápad a lákadlo na majitele domácích mazlíčků. Nyní můžeme přejít k pozitivům. Jednoznačně mezi ně patří spotřeba. Když se podíváte na sekci věnovanou spotřebě o kousek níže, uvidíte že, se z pohledu ceny za jedno vyprání jedná o extra levnou pračku. Je ovšem nutné vzít v potaz, že v tomto případě díky kapacitě mluvíme o ceně za vypraní 5 kg prádla. Na podobné náklady se dostávají některé modely i s kapacitou 8 kg. Ty jsou ale výrazně dražší. I tak lze ale náklady na provoz považovat za více než přijatelné. Nabídka programů není extra široká, obsahuje však všechny běžně potřebné programy. Třída účinnosti praní je A a vyprané prádlo je skutečně čisté. To stejné bohužel nejde říci o ždímání. Maximální otáčky 1 000 a třída účinnosti odstřeďování C dávají najevo, že prádlo z pračky vyjde s docela vysokou mírou vlhkosti. A je tomu tak. Její koupi proto nemůžeme doporučit lidem, kteří nejsou vybaveni sušičkou. Sušením prádla během zimy si totiž do domu (nebo bytu) dostanete velkou dávku vlhkosti.

Programy

Studené praní uvádíme v tabulce teploty jako „0“. Skutečná teplota vody je pochopitelně vyšší.
ProgramKapacitaMax. otáčkyPředpírkaRychlé praníOdstr. chlupůMožná teplota
Bavlna Eco5 kg1 000NeNe Ne40 – 60 °C
Bavlna5 kg1 000AnoAnoAno0 – 90 °C
Syntetika2,5 kg800AnoAnoAno0 – 60 °C
Denní expres5 kg1 000Ne Ne Ne0 – 90 °C
Super krátký expres2 kg1 000 Ne Ne Ne0 – 30 °C
Sport3 kg800AnoAnoAno0 – 40 °C
Ruční praní1 kg600 Ne Ne Ne20 °C
Vlna1,5 kg600 Ne Ne Ne0 – 40 °C
Tmavé prádlo2,5 kg800 Ne Ne Ne0 – 40 °C
Košile2,5 kg600AnoAno Ne0 – 60 °C
Mix 40 °C3 kg800AnoAnoAno0 – 40 °C
Péče o módní oděvy3 kg600 Ne Ne Ne40 °C
Jemné2 kg600 Ne Ne Ne20 °C

Funkce

 • Předpírka – je vhodná pro silně ušpiněné prádlo.
 • Rychlé praní –  lze využít na programy pro bavlnu a syntetické látky. Snižuje dobu praní pro lehce ušpiněné prádlo i počet máchání.
 • Odstranění zvířecích chlupů – rozebíral jsem ji v sekci „jak pere“, vlastně jen přidá předpírku a extra máchání.
 • Odložený start –  je možné odložit spuštění programu až o 19 hodin, po hodinových krocích. během odpočítávání do startu programu lze kdykoliv přidat další prádlo.
 • Máchání – lze spustit i jako samostatný program jen pro vymáchání prádla.

Spotřeba a náklady na praní

Cena za jedno vyprání 5 kg prádla (plné kapacity bubnu) při standardním programu Bavlna při 60°C. Údaje o spotřebě jsou přímo od výrobce. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a pro energii 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,72 kWh Spotřeba vody: 39 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,72 * 4) + (0,039 * 90) = 2,88 + 3,51 = 6,39 Kč Tento údaj berte jako orientační, při jiném programu či množství prádla bude odlišný.

Zkušenosti

 • Nemá zvukový signál na konci programu.
 • Kompatkní rozměry, díky hloubce 41,5 cm se vejde do mnoha prostor kde by jste s běžnou pračkou neuspěli.
 • Nemá program pro praní v noci – díky své hlučnosti je hodně slyšet.
 • Díky své menší kapacitě není vhodná pro rodinu s více dětmi.
Zjistit cenu Rádi by jste nějakou jinou pračku? Zkuste náš detailní test praček s recenzemi a diskuzí.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
Beko WMY 51032PTYB3

Pračka, která je zajímavá hlavně díky svým rozměrům a nízkým nákladům na provoz. Ty jsou z části dány menší kapacitou pračky. Výbava pochopitelně odpovídá nižší ceně, nic extra nečekejte. Má dvě zásadnější nevýhody. Jsou jimi hlučnost a slabé ždímací schopnosti.

Praní
9
Ždímání
5
Programy
5
Hlučnost
4
Výbava
5
Spotřeba
5
PLUSY
 • Malé rozměry
 • Kvalita praní
MÍNUSY
 • Hluk při ždímání i praní
 • Prádlo je po dokončení pracího cyklu dost vlhké
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo