Recenze Beko WMY 61243 CS PTLB1

Pračka Beko WMY 61243 CS PTLB1 v našem testu dopadla docela dobře. Je tichá (50 dB při praní a 74 dB při ždímání), úsporná, a navíc ji pořídíte za dostupnou cenu. Vyberete si z velkého množství programů, a dokonce si můžete uložit váš vlastní program, který si sami „sestavíte“ a budete jej často používat. Kde však pokulhává? Zejména ve ždímání! Více informací se dozvíte v recenzi. Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané pračky.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita6 kg
Otáčky1200
Hlučnost praní50 dB
Hlučnost ždímání74 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů70 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů3900 l
Počet programů14
Délka základního programu200 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška84 cm
Šířka60 cm
Hloubka50 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramKapacitaTeplotaMaximální otáčky
Bavlna Eco6 kg0-60 °C1 200 ot./min
Bavlna6 kg0-90 °C1 200 ot./min
Syntetika3 kg0-60 °C1 200 ot./min
Vlna1,5 kg0-40 °C1 000 ot./min
Ruční praní1 kg0-30 °C600 ot./min
BabyProtect+6 kg30-90 °C1 200 ot./min
Tmavé prádlo3 kg0-40 °C1 000 ot./min
Refresh2 kg1 000 ot./min
40 minut6 kg0-40 °C1 200 ot./min
Jemné3 kg20 °C1 000 ot./min
Hygiena2 kg20 °C1 200 ot./min
Xpress super short2 kg0-30 °C1 200 ot./min
Denní program6 kg0-90 °C1 200 ot./min
Auto praní6 kg0-60 °C1 200 ot./min
 • Auto Program je nejvhodnější pro často nošené oblečení z bavlny, syntetiky nebo kombinaci více druhů látek (bavlna a syntetika). Program identifikuje typ a množství prádla a automaticky si nastaví spotřebu vody a délku programu.
 • BabyProtect+ je program vhodný pro děti a alergiky. Díky vyšší teplotě zlikviduje všechny bakterie a intenzivní máchání se postará o dokonalé odstranění zbytků pracích prostředků, mezi které patří i aviváže.
 • Programy Denní praní a Xpress Super Short se používají pro lehce znečištěné oblečení beze skvrn. Denní praní vypere plnou kapacitu pračky za 28 minut při 30 °C. Xpress Super Short dokáže vyprat až 2 kg prádla za 14 minut.
 • Tmavé prádlo je speciální program pro tmavé prádlo, u kterého nechcete, aby vybledlo. Toho je dosaženo malou mechanickou činností a nízkou teplotu. U programu je vhodné používat tekutý prací prostředek nebo prací prostředek na vlnu. Ideálně s označením „pro tmavé prádlo“.
 • Refresh se postará o změkčení nečistot tím, že prádlo předočistí za pomocí páry. Při zvolení programu se začnou ozývat zvuky, které souvisí s generováním páry.
 • Hygiena 20° zvolte, pokud chcete u prádla antialergické a hygienické praní za nižších teplot s intenzivním a dlouhým pracím cyklem.

Funkce

ProgramPředpírkaRychlé praníStop ve voděPET programNoční režim
Bavlna Eco
Bavlnaanoanoanoanoano
Syntetikaanoanoanoanoano
Vlnaanoanoano
Ruční praní
BabyProtect+
Tmavé prádloanoanoanoano
Refresh
40 minutano
Jemnéanoanoanoano
Hygiena
Xpress super shortanoano
Denní programanoano
Auto praníanoanoanoanoano
 • Funkce rychlé praní je vhodná pro bavlněné a syntetické látky. Doba praní je zkrácená a program je vhodný pouze pro lehce ušpiněné prádlo. Je snížený i počet otáček.
 • Stop ve vodě použijte v momentě, kdy nemůžete prádlo vytáhnout z pračky ihned po skončení programu a nechcete, aby se pomačkalo. Prádlo po posledním máchání zůstane ve vodě a nepomačká se.
 • Pokud doma máte byť jen jedno zvíře, které pouští chlupy, bude pro vás nedocenitelným pomocníkem PET program, který se stará o účinnější odstranění zvířecích chloupků z vašich oděvů. Po navolení tohoto programu jsou k normálnímu programu přidány navíc kroky, které zahrnují předeprání a extra máchání. Počítejte s tím, že při praní spotřebujete větší množství vody (o 30 %), ale chlupy jsou odstraněny o to efektivněji.

Ovládání

 • Otočným knoflíkem si snadno vyberete požadovaný program, u kterého se rozsvítí LED kontrolka. Teploty jsou u jednotlivých programů již přednastavené. Můžete je však upravit podle vlastních požadavků lehkým dotykem příslušeného tlačítka. Teplota se snižuje v jednotlivých stiscích po 10 °C. Jakmile se na displeji zobrazí symbol „-“ znamená to, že jste si vybrali praní za studena. Teplotu lze pouze snižovat nikoli zvyšovat.
 • Stejným způsobem se ovládá počet otáček při odstřeďování. Lehkým dotykem tlačítka můžete otáčky snížit. Zvolit si můžete funkci „pozastavit máchání“, která se na displeji objeví jako symbol „I_I“. Funkce „bez ždímání“ je na displeji zobrazena symbolem „_“.
 • Doplňkové funkce ovládáte na displeji pomocí dotykových tlačítek. Vybraná funkce se rozsvítí. Pokud vyberete funkci, která není s daným program kompatibilní, nerozsvítí se na displeji.
 • U některých programů narazíte na doplňkové funkce, které mohou být spuštěny jen samostatně. Tyto funkce se nedají zrušit. Pokud tuto funkci zvolíte, nerozsvítí se, ale rozsvítí se pouze vnitřní část tlačítek.
 • Navolit si můžete také Čas ukončení praní. Tato funkce je akorát jinak pojmenovaný Odložený start, který můžete posunout až o 24 hodin. Během odpočítávání do začátku praní můžete do pračky kdykoliv přidat další prádlo. U Odloženého startu nedoporučujeme na prádlo používat tekutý prostředek, protože ten na něm může zanechat, kvůli delšímu styku s prádlem, nevzhledné skvrny.
 • Funkce Zámek vkládacích dveří vám zabrání v otevření dveří, pokud systém zjistí, že je v pračce nevhodná hladina vody nebo vysoká teplota, která by vás mohla ohrozit. Nemusíte se tedy bát, že byste otevřeli dvířka a vylila se voda, která se případně neodčerpala, nebo se opařili.
 • Vybraný program můžete zrušit tak, že přístroj vypnete. Po dobu 3 vteřin podržte tlačítko Zap./Vyp. Pokud však máte zapnutý dětský zámek, přístroj sice vypnete, ale program se nezruší. Zrušit ho můžete až poté, co vypnete dětský zámek.

Jak pere

Tuto pračku by si mohli pořídit lidé, kteří hledají chytrý spotřebič za rozumnou cenu. Má dobrý poměr cena/výkon, a navíc pěkný design. Spousta programů a doplňkových funkcí uspokojí i náročnějšího uživatele. Výhodou je možnost odloženého startu, který si můžete nastavit podle vlastních preferencí. Tomu, kdo neovládá anglický jazyk, budou velkým pomocníkem popisky na ovládacím panelu v češtině. V případě, že je vás doma více, tak pozor na to že je kapacita 6 kg. Zpracování není tak precizní jako u prémiových značek, ale zase je k dostání za příjemnější cenu. Ovládání je velmi snadné a intuitivní a k duhu přičítáme také možnost volby ze dvou krátkých programů. Pračku můžeme směle zařadit do tichých spotřebičů. 50 dB při provozu vás opravdu rušit nebude, při ždímání o pračce sice vědět budete, ale nejedná se o žádnou tragedii, protože při hlučnosti 74 dB řadíme pračku taktéž do tiché kategorie. Po ukončení programu se vždy ozve zvukový signál, který nemusí být od výrobce nastavený na ideální stupeň hlasitosti. V manuálu naštěstí najdete postup, jak si hlasitost vyšperkovat podle vlastních požadavků. Plnící dvířka jsou poměrně velká, takže do pračky pohodlně vložíte a vyjmete i větší kusy oblečení. Velká dvířka však mohou být komplikací v malé a úzké koupelně, proto při výběru vždy pečlivě zvažte, zda máte dostatek prostoru pro jejich otevření. Vyznavači tekutých pracích prostředků jistě ocení nástavec, který se nachází v klasické nádobce na sypký prášek. Můžete si tedy zvolit, který druh prášku chcete používat. Některé programy se mohou zdát zbytečně dlouhé, ale naštěstí si můžete zvolit i kratší varianty. Vadou na kráse této pračky jsou poměrně nízké otáčky při odstřeďování. 1 200 ot./min je docela málo, proto v prádle zůstane více vody a sušení prádla bude o to delší. Program PET se sice se zvířecími chlupy popere, ale může se vám stát, že třeba se srstí od labradora se nevypořádá tak, jak byste si představovali.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (6 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0, 830 kWh Spotřeba vody: 39 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,830 * 4) + (0,039 * 90) = 3,32 + 3,51 = 6,83 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Čas praní u vybraného programu můžete sledovat na displeji. Může se stát, že dojde k drobným odchylkám mezi časem, který vidíte na displeji a reálným časem praní.
 • Pokud se rozhodnete prát záclony nebo závěsy, vyberete program Syntetické 40 °C s předpírkou a funkcí proti mačkání. Protože tyto materiály mají síťkovanou strukturu, bude prací přípravek více pěnit. Proto používejte jen malé množství přípravku na praní v nádobce pro hlavní praní. Do nádobky pro předpírku prací prostředek nedávejte.
 • Kromě předem naprogramovaných programů a funkcí si můžete vytvořit vlastní kombinaci programů a funkcí na míru a tu si uložit, pokud víte, že ji budete používat často. K tomuto úkonu slouží tlačítko MEMORY.
 • Při výpadku elektřiny pračka používá systém Automatického restartu, což znamená, že si pračka pamatuje, kde před výpadkem skončila a jakmile dojde k obnovení dodávek elektrické energie, pokračuje automaticky tam, kde skončila.
 • Topné těleso je pokryto vrstvou niklu, která ho chrání proti korozi a jeho životnost je tak 100x vyšší ve srovnání se standardními topnými tělesy.
 • AquaFusion je technologie, která se stará o maximální využití pracího prášku, takže víte, že peníze za něj nevyhazujete oknem. Technologie zkrátka při praní uzavře odvod vody z vany pračky, a tak zabrání úniku pracího prostředku během praní.
 • 10letou záruku na invertorový motor získáte po vyplnění registračního formuláře do 90 dnů od zakoupení.
Zjistit cenu Zkuste návod jak vybrat pračku.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6.5 Total Score
Beko WMY 61243 CS PTLB1

Slušná pračka, která by mohla zajímat všechny co hledají slušný počet funkcí a programů za mírnou cenu. Ždímání je slabší a když si přepočítáte cenu za energie při praní na kilogramy prádla, tak zjistíte že není zrovna nejúspornější.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
5
Hlučnost
8
Výbava
6
Spotřeba
5
PLUSY
 • Delší záruka na motor
 • Tichý chod
 • Příznivá cena
MÍNUSY
 • Slabé ždímání
 • Mohla by být úspornější
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo