Recenze pračky Beko WUE 8612 XS0

Bez pračky se neobejde žádná domácnost. Nejedná se o nejlevnější záležitost, proto je potřeba vybírat pečlivě a pořádně si projít veškeré parametry a funkce, které pračky nabízí. Dnes bude řeč o modelu Beko WUE 8612 XS0. Patří mezi volně stojící pračky, její kapacita je 8 kg, což je vhodné pro běžnou domácnost o čtyřech až pěti členech. Tento model se řadí do energetické třídy C a může se chlubit skvělou spotřebou. Jedná se o pračku, která vám nabídne spoustu funkcí a programů, které si blíže představíme v tomto článku.

Parametry

Energetická třídaC
Způsob plněnípřední
Kapacita8 kg
Otáčky1200 ot./min.
Hlučnost ždímání74 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů62 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů3800 l
Účinnost praníB
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopne
Výška84 cm
Šířka60 cm
Hloubka55 cm
Praní90
Ždímání70
Programy70
Hlučnost60
Výbava70
Spotřeba85
Roční náklady na vodu
Roční náklady na energii
Počet programů15
Délka základního programu218 minuty

Představení produktu

Beko WUE 8612 XS0 patří mezi volně stojící pračky s předním plněním. To znamená, že sice neušetříte místo jako u vrchem plněných modelů, avšak pračky s předním plněním často nabízí více funkcí a obecně jsou jejich parametry lepší. Maximální kapacita je 8 kg, což bohatě postačí pro čtyřčlennou nebo pětičlennou rodinu. Hlučnost ždímání činí 74 dB, což je průměr. U ždímání se totiž hlasitost pračky většinou pohybuje mezi 70 dB a 80 dB. Pokud bychom se zaměřili na ostatní volně stojící pračky v této cenové kategorii (od 8 000 kč), zjistili bychom, že je hlučnost ždímání u většiny modelů stejná. Tak například u modelu LG F72J5HY3WE je to 71 dB nebo 77 dB u oblíbené pračky Candy CS 147TXME/1-S. Pro představu – hodnoty 80 dB dosahuje osobní auto v městském provozu. Zajisté vás také zajímá hlučnost přístroje při praní, zde výrobce uvádí 56 dB.

 

Programy

Jak je patrné v tabulce níže, co se týče programů, nabízí jich Beko WUE 8612 XS0 víc než dost – celkem 15. Otázkou je, zda je vůbec reálné všechny programy využívat. Důležité je také podotknout, že 15 programů je v této cenové hladině praček naprostý standard, nejedná se tedy o nic výjimečného. V nabídce naleznete klasické programy, které nabízí téměř každá pračka, například Bavlnu, Syntetiku, Mix, Eco nebo Jemné prádlo. Praktický je program Outdoor, takže si vaše sportovní oblečení zachová své přednosti, jako je například voděodolnost. Tento program však také naleznete u většiny praček, nabízí jej třeba LG F4TURBO9E. Pro alergiky je vhodný program Hygienické + pára díky dlouhému použití páry před programem, působení vysoké teploty a dodatečnému máchání. Pára totiž dokáže odstranit alergeny včetně bakterií a virů. Programů je tedy hodně, jsou však stejné, jako nabízí většina jiných praček.

Název programuMaximální hmotnost praní / sušení v kgNastavení teploty v °CMaximální počet otáček ot/min
Bavlna80-901200
Eco 40–60  2/4/840-601200
Syntetika30-601200
Xpress / Super Xpress80-901200
Xpress / Super Xpress + Fast20-301200
Mix 403,50-40800
Vlna / Ruční praní1,50-401200
Jemné prádlo3,50-40800
Tmavé oblečení / Džíny3,50-401200
Outdoor / Sport3,50-401200
Odstranění skvrn 430-601200
Hygienické + pára840-901200
Péřové oděvy + pára240-601000
Košile + pára340-60800
Čištění bubnu + pára90600

Doplňkové funkce

Využít můžete také mnoho doplňkových funkcí, které tato pračka nabízí. Na silně ušpiněné prádlo se hodí pomocná funkce Prewash neboli Předpírání. Pokud potřebujete ušetřit čas, je možné zkrátit délku trvání konkrétního programu o 50 % pomocí funkce Rychlé+. Pro alergiky nebo také děti je dobrá funkce Extra máchání, takže kromě máchání po hlavním praní bude přidáno ještě jedno. Tím se odstraní zbytky pracího prášku na prádle, které by mohly podráždit vaši pokožku. Praktický je také dětský zámek, který zabrání vašim dětem, aby prováděly změny v programu. Touto funkcí už dnes ale disponuje většina lepších praček. Je také možné nastavit si čas ukončení programu podle sebe, jednoduše tedy po výběru vámi požadovaného programu stisknete tlačítko Nastavení času ukončení programu a vyberete čas, který chcete. Prodlužovat můžete po jedné hodině až na 19 hodin.

Jak pere

Postup při praní prádla v pračce Beko WUE 8612 XS0 není ničím odlišný od ostatních praček. Prádlo jednoduše roztřídíte podle typu látky, barvy nebo zašpinění, poté jej vložíte do pračky a pomocí otočného knoflíku si zvolíte program. Pokud jde o kvalitu praní, tak není o nic horší než u drahých praček. Je to možná trochu překvapivé, ale čistě z kvality praní jsou mezi pračkami rozdíly minimální. Primárně se liší spotřebou, výbavou a kvalitou zpracování.

Zajisté vás zajímá, zda bude praní prádla ve vaší nové pračce úsporné, či nikoliv. Třídu C, do které tento model spadá, bychom mohli označit jako lepší průměr. Nejúspornější je samozřejmě třída A, naopak nejméně úsporná pak třída G. Spotřeba energie na 100 pracích cyklů je 62 kWh, což je skvělá hodnota, ostatní modely v této cenové kategorii se nejčastěji pohybují mezi 68 až 74 kWh. Je však potřeba počítat se stále narůstajícími cenami za energie, které nás v současné době trápí. Aktuální průměrná cena za 1 kWh je 9,11 Kč. Za jedno vyprání spotřebuje tento model 0,62 kWh, to nám celkově dělá asi 5,6 Kč za jeden prací cyklus. Také spotřeba vody je velmi dobrá, ta totiž činí pouhých 38 litrů za jeden prací cyklus, avšak zde je potřeba zmínit, že spotřeba drtivé většiny stejně drahých praček se pohybuje pod 44 litry. Průměrná cena za litr vody v tomto roce činí asi 0,0926 korun – cena za jedno vyprání je tedy 3,5 Kč. Celkově se značka Beko pyšní dobrou spotřebou, pokud bychom hledali pračku za cca 8 000 Kč se spotřebou vody do 38 litrů, našli bychom převážně modely od této firmy. Právě nízkou spotřebu chválí také zákazníci v recenzích.

Počet otáček u tohoto modelu je pak 1 200 za minutu. Co vůbec znamená tento parametr? Znamená to, kolika otáček za minutu je motor schopný dosáhnout při ždímání. Čím více otáček, tím sušší vaše prádlo bude po vyndání z pračky. Pokud bychom se zaměřili na otáčky u jiných praček do 9 000 korun, zjistili bychom, že nejvíce otáčkami se může pyšnit model Whirlpool FFD 8638 BV EE – 1 600 otáček za minutu. Drtivá většina takto drahých modelů se otáčkami pohybuje mezi 1 200 až 1 3 500. Minimum otáček je pak 1 200, do této kategorie tedy spadá i námi recenzovaný model. Tiché praní s nízkou spotřebou elektřiny a dlouhou životnost zajišťuje pračce invertorový motor ProSmart. Invertorový motor totiž neobsahuje uhlíky, které se časem opotřebovávají a způsobují tření. Invertorovým motorem disponují například také tyto modely (za podobnou cenu) – Candy CS4 147TXME/1-S, Gorenje WNEI74SBS nebo Electrolux EW6S406BCI.

Nevíte si rady s výběrem nejlepší pračky? Podívejte se na test praček: tyhle si nekupujte.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
Beko WUE 8612 XS0

Na závěr bychom tedy pračku Beko WUE 8612 XS0 zhodnotili rozhodně kladně. Už jen pořizovací cena je velmi příjemná, s cenou od 7 900 Kč se řadí k těm levnějším modelům. U pračky není důležitá pouze pořizovací cena, je potřeba hledět také na její spotřebu. Ta zde také potěší, jelikož se jedná o úspornou pračku, což si pochvalují také její majitelé v recenzích. Kromě chvály zde samozřejmě narazíme také na výtky, ty se nejčastěji týkají dlouhých programů, avšak stále pračka nabízí možnost zkrátit vámi zvolený program o polovinu díky speciální funkci. Nabídka programů je bohatá, oceňujeme například program na odstraňování skvrn nebo na outdoorové oblečení. Jinak pračka nabízí standardní programy, které naleznete u většiny modelů. Za nás se zkrátka jedná o pračku se skvělým poměrem cena/kvalita!

Praní
9
Ždímání
7
Programy
7
Hlučnost
6
Výbava
7
Spotřeba
8.5
PLUSY
 • Nízká cena
 • Nízká spotřeba energie
 • Bohatá nabídka programů
MÍNUSY
 • Delší prací programy
 • Zpracování/materiály nejsou zrovna špičkové
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo