Recenze aku sekačky na trávu Bosch CityMower 18-300

Představujeme vám lehkou, spolehlivou a levnou aku sekačku na perfektní střih trávníku ve třech nastavitelných výškách. Hodí se na úpravu pažitu na rovině do rozlohy 300 m2. Vyniká kvalitním rotačním nožem, bočními hřebeny pro směrování stébel trávy a ergonomickým zpracováním rukojeti. Poslední jmenované ocení vaše záda i dlaně, až se pustíte do úpravy trávníku. Bosch City Mower sice nevyniká výkonem, ale spolehlivě poseká trávník a nenechá za sebou nepořádek. Přečtěte si víc.

Parametry

Šířka záběru35 cm
Pro plochu300 m2
Objem koše31 l
Hmotnost9,9 kg
Pojezdne
Výška sečení60 cm
Napětí akumulátoru18 V
Kapacita akumulátoru4 Ah
Typ akumulátoruLi-Ion

Pro koho je sekačka CityMower 18-300 určená

Tenhle aku parťák je jako dělaný na pravidelné sekání travnatého plácku kolem domu. Důležité je, aby nebyl moc zvlněný, protože s tím by si žací nože sekačky nevěděly rady. Na rovinatý kousek pažitu s rozlohou do 300 m2 je však sekačka CityMower 18-300 výborná. Pokud máte doma hodně zvlněnou zahradu nebo o hodně větší travnatý prostor, raději zvažte silnější alternativu.

Aku sekačka CityMower 18-300 je ideální k úpravě anglického trávníku ve městě nebo na chatě či chalupě. Je lehká a snadno se s ním manipuluje. I když ji musíte při sekání tlačit, zvládne to bez problémů i dítě navštěvující vyšší stupeň základní školy stejně dobře jako babička s dědou.

Obsah balení

Sekačku dostanete ve velké papírové bedně, kam se pohodlně vejdou tělo i stroj aku sekačky i se sběrným košem na posekanou trávu. Klidně pro ni můžete vyrazit do obchodu i v menším autě, protože krabice má jen 39 x 59 x 36 cm. Takže se v pohodě vejde i do malého kufru sedanu nebo se dá v nouzi odnést ručně. Pak ale počítejte s cca desetikilovou zátěží po celou cestu. To fakt není pro každého.

Doma po otevření krabice najdete uvnitř nahoře návod. Ten vám samozřejmě pomůže se seznámením s vaší novou sekačkou. Hned pod návodem je po obvodu krabice uložené držadlo, pod níž vykukuje tělo sekačky. Dále v krabici máte taky 18V akumulátor s kapacitou 4 Ah a nabíjecí zařízení.

Poslední součástí balení je bezpečnostní klíč k provozu sekačky. Je to plastový odlitek, který patří do škvíry poblíž akumulátoru. Budete mít naštěstí hned dva – jeden je už v sekačce pod sklopnými dvířky v prostoru na akumulátor. Dobrá zpráva je, že bez klíče sekačku nikdo nemůže použít. Takže ji omylem nenastartují děti ani případní zloději.

Design a konstrukční materiály

Aku sekačka je z větší části plastová. Platí to o těle, kolečkách i sběrném koši na posekanou trávu. Ale nebojte se, klíčové části – například osa předních i zadních koleček, sekací nůž nebo rukojeti jsou z oceli. Kombinace plastu a kovu zajišťuje nižší váhu, která se dostává těsně pod 10 kg. Tím pádem je sekačka snadno přenosná a ani pro sekání není potřeba žádná velká síla.

Design je jednoduchý a očekávaný. Těžko výrobcům vyčítat, že nás neohromili nečekanými křivkami těla sekačky. Místo toho se věnovali praktickým věcem, což se jim povedlo na výbornou. Oceňujeme široká kolečka, která nenechávají stopu ani ve vlhké trávě a lépe jezdí i po hustém pažitu. Stejnou pochvalu zaslouží ergonomicky tvarované rukojeti, které padnou do dlaní jako ulité.

Jediným malým mínusem, který je ale spíš věcí osobních preferencí, je nastavování výšky sekání. To je totiž možné pomocí páčky vedle levého předního kola. Pro lidi s omezenou pohyblivostí může být shýbání se dolů k zemi ke kolečku nepříjemné a náročné. Pro většinu lidí to ale není žádný problém.

Vcelku vzato jsou konstrukce i design sekačky na velmi dobré úrovni. I když jde o model nižší třídy, rozhodně na první pohled nepůsobí lacině a ani po opakovaném použití materiál nevysílá signály opotřebení. Proto hodnotíme vzhled i kvalitu materiálu nejvyšší možnou známkou, kterou si aku sekačka v této cenové kategorii zaslouží.

 

Manipulace se sekačkou

O přijatelné váze pod 10 kg už jsme se zmínili. Ta je samozřejmě stěžejní, pokud jde o přenášení sekačky před prací. Jasně, sekačku můžete normálně vézt na kolečkách, pokud vede cesta z místa uložení k trávníku po rovince a bez překážek. Ale i kdyby ne, nevadí. Sekačka má totiž shora na těle držák, za který ji můžete snadno přenést přes obrubník nebo schodek.

Výhodou držáku je umístění v těžišti sekačky. Tím pádem se vám během přenášení nebude sklápět dopředu ani dozadu. Běžně zdatný člověk tak sekačku bez problémů přenese i jednou rukou na vzdálenost několika desítek metrů. To většinou bohatě stačí na přesun k trávníku, abyste se mohli pustit do práce.

Před startem odklopte víko ukrývající prostor pro akumulátor a dejte ho namísto tak, aby zacvakla západka. Napoprvé vám to možná zabere několik pokusů, ale pak už budete na vždy vědět, jak na to. Nezapomeňte nad akumulátorem zkontrolovat plastový klíč/pojistku. Bez něj totiž sekačku nezapnete. Pak zaklopte víko prostoru pro akumulátor.

Pákou u levého předního kolečka si nastavte požadovanou výšku sečení. Můžete si vybrat ze tří výšek, kdy minimální začíná na 3 cm a maximální končí na 6 cm. Jakmile máte i toto hotové, můžete přejít za sekačku, kde se připravíte na nastartování stroje. I tady je navíc pojistka, která brání nechtěnému spuštění.

Teď budete potřebovat obě ruce. První rukou stisknete šedé tlačítko uprostřed vodorovného držadla spojujícího obě madla. Zároveň druhou rukou stisknete držadlo rukojeti. Tím sekačku nastartujete a rovnou můžete vyrazit. Je jedno, jestli se rozhodnete držet sekačku jako klasická řídítka se zápěstími vodorovně nebo kolmo za rohy vybíhající vzhůru.

Motor poběží, dokud oběma rukama nepustíte madla s šedými úchopy. Ty mají jemný protitlak směrem na vaše prsty, takže stroj okamžitě pozná, když úchop povolíte. Nemusíte se ale bát, že by vás ze stisku madel bolely dlaně. Protitlak je jemný a neruší.

Po skončení práce už zbývá jen vysypat koš s nasbíranou trávou a máte hotovo. Ve sbírání posekaného pažitu je sekačka Bosch CityMower skvělá. Nenechává za sebou ani příležitostné hromádky a ani při odpojování koše na trávu se vám nevysype část obsahu ven. Zkrátka při konstrukci někdo přemýšlel prakticky, a to se cení!

Délka práce a dobíjení akumulátoru

CityMower 18-300 zvládne najednou sekat necelou půlhodinku, přesněji výrobce uvádí 25 minut nepřetržité práce. Samozřejmě dost záleží na hustotě a výšce trávy. Čím větší odpor bude na sekací nůž, tím kratší dobu stroj zvládne běžet. Přesto akumulátor v klidu postačí na uváděnou rozlohu až 300 m2. To platí, i když nebudete při sekání kvaltovat, ale naopak zvolíte loudavé tempo, při kterém budete křižovat celou plochu jako na vycházce po nástupišti při čekaní na zpoždění vlak.

Dobíjení akumulátoru sekačky je její největší slabinou. To je potřeba přiznat si na rovinu. Vše samozřejmě funguje bezvadně, ale trvá to. Na úplné nabití akumulátoru si totiž počkáte dlouhé 4 hodiny. Takže pokud potřebujete sekačku používat i bez plánování, doporučujeme přikoupit druhý akumulátor. Sice to vyjde skoro na 1 500 Kč, ale je to dobrá investice. Pak můžete vždy jeden akumulátor nabíjet a druhý používat.

Bez druhého akumulátoru budete muset plánovat, kdy chcete sekat, nebo prostě po každém ukončení práce dobít akumulátor, aby byl nachystaný na další šichtu. To je samozřejmě taky možné řešení. Jen trochu zamrzí ta čekací doba 240 minut. Možná bude v takovém případě nejlepší nechat energii doplnit přes noc.

Praktické funkce

První zajímavou vlastností je efektivní distribuce energie akumulátoru – Efficient Energy Management. Ten zabezpečuje optimální rozložení energie na provoz sekacího nože. Pracuje na principu setrvačnosti a odporu sekané trávy. Podle toho stroj automaticky dostává z akumulátoru potřebnou energii, kterou tím pádem zbytečně neplýtvá. Zároveň ale platí, že s větším odporem trávy klesá doba provozu.

Druhou vychytávkou, kterou se pyšní i jiné modely sekaček Bosch, jsou boční hřebeny na trávu. Ty jsou umístěné na spodní straně sekačky po stranách a starají se o dokonalé posekání trávy na kraji u zdí, patníků, zídek a podobně. Díky tomu se vám nestane, že byste museli nejbližší okolí obrubníku dosekávat ručně nebo že by tam zůstávala vzrostlá tráva v podobě nechtěných ostrůvků hyzdících celkový dojem.

Bezdrátový provoz díky akumulátoru pro vás znamená konec starostí s potahováním kabelu na elektřinu a neustálému sledování, kde že se to šňůra pod napětím nachází, abyste ji náhodou nedej bože nepřesekli. Proto je aku sekačka CityMower bezpečnější a jednodušší na používání. Zvládne s ní pracovat kdokoliv ve věku od 12 do 100 let.

Pákové nastavení výšky sekání vám umožní vybrat si, jak vysoký trávník chcete po posekání mít. Můžete si snadno nastavit jednu ze tří úrovní, přičemž nejnižší možná začíná na 3 cm a nejvyšší je pak 6 cm. Budete tak mít vždycky na vybranou, jak moc pažit zkrátit. To se hodí třeba na konci období vegetace trávy, kdy už nebudete chtít zkracovat tak moc, aby vám zůstala krásná vrstva až do jara.

ErgoFlex rukojeti jsou působivě vyvedená držadla, která nabízejí vedle klasického úchopu řídítek i alternativní držení svisle – jako za rohy na kole. Rukojeti jsou navíc nastavitelné, pokud jde o délku. Tím pádem se sekačka skvěle přizpůsobí výšce člověka, který s ní pracuje. Výsledkem je možnost držet při práci rovná záda, což ocení všichni, kteří to štěstí v minulosti neměli.

Zabezpečení proti nechtěnému startu i krádeži je bezva věc. Už jsme se zmínili o plastovém klíčku ve skříňce s akumulátorem i pojistce při startování. V tandemu tak tahle dvojice znamená jistotu, že vám sekačku omylem nenastartuje zvědavé dítě nebo po případné krádeži nevyužije zloděj. Jasně, když už ji ukradne, bude to pro vás stejně rána, ale aspoň mu neposlouží.

Poměr cena-výkon

Bosch CityMower je základní aku sekačka na malé dvorky, předzahrádky a travnatá prostranství. S tím ji konstruktéři postavili a na nic jiného si ani nehraje. I když patří k základním modelům s nízkým výkonem, funguje spolehlivě a bezpečně. K tomu má navíc několik praktických funkcí – umí sekat natěsno podél zdí i obrubníků, má nastavitelnou výšku sekání a ergonomické držadlo s výškovým nastavením.

Podle nás je cena kolem 6 000 Kč za sekačku tohoto typu adekvátní. To platí dvojnásob, když srovnáme výkonnější modely, které toho obvykle nenabízejí o tolik víc, ale stojí klidně i dvakrát tolik. Je ale pravda, že právě slabší výkon a krátká doba provozu ze sekačky CityMower pro někoho znamenají stopku. Tomu se nemůžeme divit. Pro nenáročné je to ale fajn stroj za férovou cenu.

ParametryCityMower 18-300EasyRotak 36-550UniversalRotak 36-560AdvancedRotak 36-850
Typ pohonuAkumulátorovýAkumulátorovýAkumulátorovýAkumulátorový
Typ sekačkyRotačníRotačníRotačníRotační
Hmotnost v kg9,9151417,5
Záběr v cm35 (střih 32)3838 (střih 36)46 (střih 44)
Max. plocha v m2300550560850
Objem koše v l31404050
Úrovně žací výšky3567
Minimální výška sečením v mm30252525
Maximální výška sečení v mm60707080
Pojezdnenenene
Doba provozu v min25303030
Doba nabíjení v min24012565 (80 % za 48 min)185 (80% za 144 min)
Počet akumulátorů1121
Kapacita akumulátoru v Ah4426
Napětí ve V18363636

Bosch vyrábí aku sekačky už dlouhá léta a za tu dobu jejich konstruktéři dokázali na základě požadavků zákazníků připravit hned několik modelů. Hlavní rozdíl je ve výkonu a době práce, případně v nadstandardních funkčních, jako je například vícestupňové nastavování výšky střihu trávy. Důležitým rozdílem je ale taky typ a výdrž akumulátoru. Je to klíčová součástka, která ovlivňuje celkové schopnosti stroje.

CityMower 18-300 patří v tomto ohledu do lehké váhy. Hodí se pro nadšence pro anglický trávník, který nemá víc než 300 m2, pracuje najednou necelou půlhodinku, ale za to potřebuje k nabití akumulátoru zoufale dlouhé 4 hodiny, tedy dvojnásobný čas, než většina vyšších modelů.

Menšímu výkonu odpovídá i malý koš na posekanou trávu, kdy ale 31 litrů postačí na plochu, kterou stroj zvládne posekat na jeden tah. Proto tady podle nás nevadí, že zůstává za průměrnými 40 litry u ostatních typů sekaček.

Stejně tak se dá smířit s menším rozsahem výšky sekání. CityMower zvládne 30–60 mm, což je ve srovnání s top modely (25–80 mm) dost málo. Ale opět platí, že to odpovídá lehké konstrukci a typu použití této malé sekačky s váhou necelých 10 kg – tady naopak ostatní modely poráží, protože ty jsou hlavně kvůli akumulátorům o polovinu nebo i více těžší.

Zjistit cenu

Hledáte aku sekačku pro větší zahradu?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.6 Total Score
Bosch CityMower 18-300

Malá zástupkyně lehké váhy aku sekaček vyniká spolehlivostí, bezpečností a pohodlným používáním. Snadno se přenáší, seká rovnoměrně i s okraji a zvládne až 300 m2. Po 25 minutách práce ale potřebuje dobít akumulátor, což trvá hrozně dlouho – asi 4 hodiny. Jiné zásadní nedostatky nemá. Naopak nabízí ergonomické rukojeti s nastavitelnou výškou a dvojí zabezpečení nechtěného spuštění. Přesto se hodí jen pro nenáročné uživatele a fanoušky anglického trávníku, který zvládne seknout mistrně v rozmezí 3–6 cm. To vše za cenu kolem 6 000 Kč, která je podle nás naprosto férová.

PLUSY
 • Lehká a snadno se přenáší
 • Spolehlivě poseká i kraje u zídky nebo obrubníku
 • Zvládne až 300 m2
 • Má nastavitelnou výšku držadel
 • Dvojité zabezpečení proti nechtěnému startu
 • Je tichá a neohrožuje sluch osoby, která seká
MÍNUSY
 • Má nízký výkon, což ale kompenzuje cenou
 • Nezvládne hodně členitý terén
 • Akumulátor se nabíjí zdlouhavé 4 hodiny
 • Nabízí jen základní výbavu a funkce
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo