Recenze sekačky Bosch EasyRotak 36-550

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud neplánujete mít ze své zahrady neudržovanou přerostlou pastvinu, bez zahradní sekačky se rozhodně neobejdete. Není-li vaše zahrada velká – prostě takový standard kolem domu – ideálním pomocníkem pro údržbu trávníku bude akumulátorová zahradní sekačka Bosch EasyRotak 36-550. Je určena pro pozemky do 550 m2 a už samotná značka Bosch slibuje vysokou úroveň spolehlivosti. V naší recenzi jsme se tomuto modelu podívali na zoubek. Čím nás potěšila a čím naopak zklamala?

Parametry

Šířka záběru38 cm
Pro plochu550 m2
Objem koše40 l
Hmotnost15 kg
Pojezdne
Výška sečení2,5-7 cm
Napětí akumulátoru36 V
Kapacita akumulátoru4 Ah
Typ akumulátoruLi-Ion

Provedení

Aku sekačky, tedy sekačky na dobíjecí baterii, mají rozhodně něco do sebe. Jsou lehké, díky tomu je manipulace s nimi docela snadná, a hlavně se obejdete bez kabelů. Ty nejen, že omezují dosah sekačky a pro větší pozemky si bez neforemných prodlužovaček neporadíte, ale hlavně je to bezpečnostní riziko. Nic z toho vás u aku sekaček trápit nemusí. Sekat budou tak dlouho, dokud vystačí šťáva v jejich baterii.

   

Sekačka Bosch EasyRotak 36-550 je určena pro středně velké pozemky do 550 metrů čtverečných – jak již ostatně napovídají čísla za názvem přístroje (to druhé poskytuje informaci o baterii, ale k tomu se dostaneme za chvíli). Tohle značení modelů sekaček Bosch rozhodně chválíme. Na první pohled totiž vidíte, jestli je daná sekačka pro vaši zahradu tak akorát, nebo se musíte poohlédnout po něčem více, či naopak méně, výkonném. Sekačka nenabídne žádné složité profesionální funkce. Chce být jednoduchým a snadno použitelným strojem, se kterým se bude dobře a v rámci možností příjemně pracovat.

Ne, není to nejlehčí sekačka na trhu, na druhou stranu, jejích 15 kg jí propůjčuje výbornou stabilitu a ovladatelnost. Pokud byste chtěli lehčí sekačku, sáhněte po Bosch Rotak 430 Li, která je o 1 kg lehčí, nicméně je určena pro větší plochu cca 600 m2 a její cena je výrazně vyšší. Problémy nebudou ani v o něco náročnějším terénu. Velký podíl na tom, že sekačka 36-550 působí příjemně lehce, má rozhodně kompletně plastové šasi. Kov je kov, ale dnešní materiály jsou už natolik odolné, že obavy o to, že by to bylo nějaké snadno poškoditelné tintítko, nejsou na místě. Použité plastové díly působí velice robustně a v oblasti odolnosti tahle sekačka hravě konkurenci překonává. Kolečka by možná mohla být o kousek větší a s trochu hrubším vzorkem – za aktuálních okolností mohou místy trochu podkluzovat – byť ve stabilitě pohybu dost pomáhá již zmíněná hmotnost. U koleček je zásadní i fakt, že nevystupují mimo šířku sekačky, což zpřesňuje sekání – obzvláště kolem okrajů trávníku, které jsou vždy poněkud problematické, a ne každá sekačka si s nimi úspěšně poradí.

Lví podíl na snadné ovladatelnosti rozhodně má i speciálně konstruovaná rukojeť. U spousty sekaček mnohdy velmi nepříjemně překvapí, jak je tato extrémně důležitá součást nedotažená: Špatně se drží, drnčí, ruce musí být v nepříjemné poloze a pak bolí. Nic z toho u Bosch EasyRotak 36-550 nehrozí. Rukojeť má přídomek EasyFlex, to v praxi znamená, že je možné vybírat ze čtyř různých poloh tu, která je pro vás nejpohodlnější. Sekačku budete moci držet v uvolněné, přirozené poloze, takže sekání nebude končit bolestmi zad a rukou. Držadlo navíc snadno složíte, takže propracovaná rukojeť rozhodně nebrání snadnému uskladnění sekačky. Právě naopak. Rukojeti jsou bezpochyby jedním z velkých trumfů této sekačky.

Tím dalším je bezpochyby baterie. Sekačku pohání 36V baterie, čímž se tento stroj zařazuje v portfoliu Bosch k těm výkonnějším. Stejné napětí akumulátoru má také zmiňovaná Bosch Rotak 430 Li. Nicméně kapacita baterie Rotak 36-550 je 4 Ah, zatímco u Rotak 430 Li jen 2 Ah. Na druhou stranu však k sekačce dostanete ještě jednu baterii o stejné kapacitě 2 Ah. Sekačka EasyRotak 36-550 patří do ekosystému zahradní techniky Bosch, kde kromě sekaček najdete i křovinořezy a další stroje. Pro všechny je tak možné využívat jednu baterii. Máte-li v garáži další zařízení Bosch, je vhodné zvážit, zda se nevyplatí pořídit sekačku bez akumulátoru. Část nákladů na pořízení sekačky rozhodně ušetříte. Velmi příjemným zjištěním je, jak rychle se baterie nabíjí. Sotva si stihnete odpočinout po prvním kole sekání. Za 30 minut jste s dodávanou nabíječkou na 80 % procentech kapacity baterie, pokud potřebujete 100 %, počkáte si hodinu. Můžete navíc investovat do rychlonabíječky, která už tak příjemně krátkou dobu nabíjení zkrátí na polovinu. Plně nabitá baterie vám vystačí na 25 minut sekání. Dovedli bychom si představit delší časový úsek, ale s ohledem na to, že je sekačka určena spíše pro menší a střední metráže pozemků, neměl by to být zásadnější problém.

Alternativy z nabídky Bosche

Sekačka Bosch EasyRotak 36-550 spadá do poměrně široké řady akumulátorových rotačních zahradních sekaček Bosch Rotak. Ta se dělí na tři hlavní větve. EasyRotak je základní, určená pro rychlou a bezproblémovou úpravu zahrady bez většího množství přidaných funkcí a příslušenství. Širší možnosti použití přináší modely s názvem UnivesalRotak. Vrcholem celé řady jsou pak modely AdvancedRotak. Všechny modely jsou pak ještě dostupné ve variantách pro různé výměry pozemků od 550 do 850 metrů čtverečných. Všechny spojuje 36 V baterie s rychlým nabíjením, plastové šasi i celková bytelnost sekačky. Vyšší modely UniversalRotak a AdvancedRotak přidávají  funkci ProSilence, která snižuje hluk sekačky až o velice příjemných 30 % a také žací nůž Leaf Collect, který nejen trávu seká, ale také sbírá listí a zajistí tak jeho snadné odstranění. Souhrnné porovnání všech parametrů přináší následující tabulka:

Bosch EasyRotak 36-550BOSCH ROTAK 430 LIBosch Universal RotakBosch Advanced Rotak
Baterie  V36363636
Šířka záběru cm38434238
Výška sečení mm25-7020-7025-8025-70
Objem sběrného koše l40505040
Typ rukojetiErgoFlexErgoFlexErgoSlideErgoFlex
Nůž LeafCollectneneanoano

Podívejte se na test dalších sekaček.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.8 Total Score
Bosch EasyRotak 36-550

Bosch EasyRotak 36-550 je základním modelem celé řady akumulátorových sekaček Rotak. To však neznamená, že by svůj úkol neplnila dobře. Jen nenabízí příliš funkcí navíc a výkonově je určena spíše pro menší či střední pozemky. Na druhou stranu, výrobce Bosch v tomto případě vsadil na maximální jednoduchost v jejím používání. Stačí nabít baterii, stisknout tlačítko a můžete sekat. Až takhle jednoduché to je.

PLUSY
 • hmotnost
 • konstrukce rukojeti
 • skladnost sběrného koše
 • nastavení výšky střihu
 • tichý provoz
MÍNUSY
 • mulčování není možné
 • malý objem sběrného koše
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo