Recenze Bosch GWS 22-230 JH Professional

Velká a výkonná bruska od Bosche dokáže spolehlivě obrousit i velmi odolný materiál. Díky velkému maximálnímu průměru kotoučů si poradí s jakoukoliv velikostí až do 230mm. Proto zvládnete rychleji obrousit i silnější vrstvu, pokud použijete například 125mm kotouč. Ten totiž s takto silným motorem rychle obrousí i pevnou a vysokou vrstvu materiálu. O lamelovém kotouči ani nemluvě. Pohodlně se usaďte, protože si spolu tuto ambiciózní brusku prohlédneme zblízka.

Parametry

Typ bruskyúhlová
Hmotnost5,2 kg
Max. průměr kotouče230 mm
Přídavná rukojeťano
Max. otáčky6500 /min
Příkon2200 W
Výkon1500 W
Napájení230 V
Typ napájenísíťové
Typ použitíprofi
Montážní závitM14
Hladina hluku104 dB

Ovládání a používání

Před každým zahájením práce si nejprve sestavte brusku. Přesvědčte se, že není zapojená do elektrické sítě a pokračujte natočením krytu kotouče tak, aby vás jeho vnější lem chránil při práci. Vždy by měl mezi vámi a točícím se kotoučem být kryt. Ten jednak zachytí nečistoty a jiskry a jednak zastaví rozlomený kotouč, kterým byste se mohli poranit. Kryt můžete do správného směru pootočit snadno, protože je uchycený rychloupínací páčkou. Podobnou možná znáte jako „rychloupínák“ ze sedla a dalších úchytů na jízdním kole. Páčka krytu kotouče funguje úplně stejně. Po povolení vám dovolí kryt otočit tak, aby vás spolehlivě ochránil. Nezapomeňte po otočení páčku opět zatáhnout. Jakmile máte nastavený kryt, pokračujte upevněním kotouče. Kotouč vložte tak, aby brusná strana směřovala od hlavy brusky směrem dolů. Pak dotáhněte rukou matku kotouče až natolik, kolik rukou zvládnete. Následně shora přidržte zámek vřetene, aby se vám bruska neprotáčela a klíčem z balení dotáhněte matku nadoraz. Pokud jste vše udělali správně, měl by kotouč držet jako přibitý a neměl by se viklat. Pokud se vám zdá, že se pohybuje nebo nedrží zcela napevno, matku sejměte a zkuste ji našroubovat obráceně. Tak byste už měli mít kotouč uchycený na 100 %. Dalším krokem je upevnění přídavné rukojeti. Ta má protiskluzový a nevodivý povrch. Můžete si vybrat, jestli ji namontujete zprava, zleva nebo shora. Vždy přitom myslete na to, jak budete s bruskou pracovat, abyste při práci neměli zkřížené ruce. Pokud budete pracovat s kartáčovým nebo lamelovým kotoučem, vložte pod přídavnou rukojeť ještě chránič ruky. Tím předejdete nepříjemným zraněním od odlétajících větších kousků či kovových špon. Máte-li toto vše hotovo, můžete začít pracovat. Myslete na to, že je bruska dost výkonná. I když má pozvolný náběh, může při neopatrnosti pořádně škubat. Proto raději používejte doporučené ochranné prvky. Vystačíte si s rukavicemi, sluchátky a brýlemi.

Čištění a údržba

Po skončení práce odpojte brusku od elektřiny a nechte ji několik minut zchladnout. Kotouč i motor se totiž během práce velmi zahřívají. Jakmile bruska vychladne, otřete celé tělo brusky suchým hadříkem. Snažte se odstranit maximum prachu a nečistot. Pokud se vám nepodaří všechnu špínu utřít nasucho, použijte navlhčený bavlněný hadřík s trochou jemného mýdla. Za žádných okolností nepoužívejte čisticí prášek ani jiné agresivní čisticí prostředky. Ty by totiž mohly poškodit plastové části brusky. Jestli brusku používáte v dílně, můžete k čištění opatrně použít stlačený vzduch. Ale nepřibližujte trysku se vzduchem příliš blízko k tělu brusky, protože byste mohli poškodit vnitřní součásti brusky. Raději jen odfoukněte vnější nečistoty. Až budete mít očištěný zevnějšek brusky, zmáčkněte shora nad vřetenem tlačítko, které zablokuje rotaci, a klíčem uvolněte matku držící kotouč. Následně matku odšroubujte rukou a opatrně sundejte kotouč. Nezapomeňte, že kotouč může být stále horký. Kotouč po sundání prohlédněte. Jestli na něm uvidíte jakékoliv známky poškození, vyhoďte ho a pořiďte si nový. V opačném případě kotouč očistěte od brusných zbytků a špon. Pokračujte pečlivým očištěním krytu kotouče. Zaměřte se hlavně na vnitřní část, která chytá nejvíc odpadu. Po vyčištění brusku uložte na suché místo, ve kterém se příliš nemění teplota ani vlhkost. Ideální je skříňka v garáži apod. Snažte se, aby na brusku nesvítilo slunce. Dlouhodobé působení by totiž mohlo poškodit plastové části. Vnitřek brusky je svou konstrukcí dobře chráněný, takže nepotřebuje žádnou údržbu. Pokud byste měli jakoukoliv pochybnost o perfektním stavu vřetene či jakýchkoliv jiných částí brusky, obraťte se na autorizovaný servis.

Jak pracuje

Bosch GWS 22-230 JH Professional je skvělá univerzální bruska, která nás ohromila výkonem i množstvím nejrůznějších druhů použití. Díky velkému průměru krytu kotouče zvládne kotouče o průměru až 230 mm. Největší kotouč o průměru 230 mm je nejlepší na řezaní kovových profilů a betonu. V obou případech bruska zvládá práci na výbornou. Motor se drží stabilně při maximálních otáčkách a kotouč se nezasekává ani při hlubokých řezech. Menší kotouče jsou ještě živější a agresivnější. Zejména kartáč na broušení kovu stahuje povrch bez jakýchkoliv problémů. Lamelový kotouč o průměru 125 mm brousí povrch jako máslo. Bruska má dvě vynikající vlastnosti týkající se startu. První je pozvolný náběh motoru, který zabezpečí menší okamžité zatížení pojistek, a tím předejde výpadku proudu. Druhou je pojistka zajišťující nechtěný start brusky. Pokud vypadne proud a vy pojistky nahodíte, bruska nenaskočí, dokud nepromáčknete startovní pojistku. Praktickou pomůckou při práci je možnost umístění přídavné rukojeti zprava, zleva i shora. Možná vám to připadá jako malý detail, ale není to tak. Protože má bruska výkonný motor a zvládá kotouče o průměru až 230 mm, je pro bezpečnou práci naprosto klíčové, abyste brusku drželi pevně. Jako jasné pozitivum vidíme dobrý poměr ceny a výkonu. Bruska velmi dobře poslouží všem, kdo potřebují univerzálního pomocníka do dílny, na chalupu i při stavbě domu. Všechny funkce Bosch GWS 22-230 JH zvládá jak s maximálním rozměrem kotoučů, tak s kotouči menšími. A to je hlavní výhoda tohoto modelu. Zjistit cenu Hodnotili jsme i úhlové brusky Makita.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9 Total Score
Bosch GWS 22-230 JH Professional

Bosch je velmi výkonná bruska se silným motorem, která umožňuje používání vícero průměrů brusných kotoučů. Kromě možnosti změny směru rukojeti má také pojistku proti nechtěnému startu. Malý nedostatek má v nedostatečně slícujících plastových dílech rukojeti.

PLUSY
 • více rozměrů kotoučů
 • pojistka proti nechtěnému startu
 • silný motor
MÍNUSY
 • slícování plastových dílů u rukojeti by mohlo být lepší
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo