Tichý malý profík se zabijáckou přesností – tak by se daly shrnout hlavní přednosti této profi brusky Bosch. Ve své kategorii 152mm úhlových brusek patří vůbec k tomu nejlepšímu, co je na trhu k mání. Můžete se spolehnout, že vám tahle kvalitní pomocnice padne do ruky a bude vám při práci pevnou oporou. A v čem je vlastně jedinečná? Pojďme se na ni podívat zblízka. 

Parametry

Typ brusky | úhlová |
Hmotnost | 1,9 kg |
Max. průměr kotouče | 125 mm |
Přídavná rukojeť | ano |
Max. otáčky | 11000 /min |
Příkon | 850 W |
Výkon | 490 W |
Napájení | 230 V |
Typ napájení | síťové |
Typ použití | profi |
Montážní závit | M14 |
Hladina hluku | 86 dB |
Ovládání a používání
GWS 850 CE je dostatečně výkonná, abyste s ní mohli nejen brousit tvrdší materiály jako kámen či beton, ale můžete pohodlně také řezat kov, nerez apod. Ke všemu doporučujeme využívat speciální brusné kotouče, díky kterým svou práci zvládnete rychleji a pohodlněji. Před prací se přesvědčte, že máte správně nasazený kotouč a ověřte si maximální povolené otáčky na vrchní straně kotouče. Tyto otáčky nepřekračujte. Ujistěte se také, že jste správně klíčem dotáhli jisticí matku. Na úplné dotažení podržte ukazováčkem aretační tlačítko umístěné na horní části brusky. To se postará o zablokování hřídele, abyste mohli matku dotáhnout naplno. Dále zkontrolujte kryt kotouče. Pokud je vše, jak má být, můžete brusku tlačítkem na straně zapnout. Bruska má přídavnou rukojeť, díky které ji můžete ovládat s vysokou přesností. Samozřejmě ji můžete namontovat na levou nebo pravou stranu. Podle toho, kde zrovna potřebujete druhou rukou brusku přidržovat. Doporučujeme tuto brusku držet vždy oběma rukama. Přece jenom má velmi slušný výkon a drobná chyba nebo ucuknutí by mohly skončit malérem. Síla samozřejmě není všechno. Proto určitě oceníte, že má bruska na zadní straně kolečko s šesti stupni rychlostí otáček. Regulace se vám bude hodit zejména při broušení laků a nátěrů na dřevě. Ty by se totiž při vysokých otáčkách spékali. Kromě toho nízké otáčky skvěle poslouží při kartáčování kovu. Nástavec s kovovými štětinkami skvěle supluje ruční drátěný kartáč. Ale pozor! Nepoužívejte ho při vysokých otáčkách. Vyšší otáčky se vám budou hodit při řezání a broušení kovu. V takovém případě můžete kolečko s regulací otočit na maximální stupeň číslo 6. Na maximální výkon brusku příliš nepřetěžujte a netlačte na ni. V žádném případě se nesnažte pracovat rychleji a silou. Při broušení v lepším případě zničíte kotouč a při řezání se může kotouč zaseknout v řezu. Při broušení kovů, kamenů i betonu myslete na to, že byste měli pracovat jen hranou kotouče a jejím bezprostředním okolím. V žádném případě nepoužívejte plochu brusného kotouče. Mohli byste tak zničit kotouč a poškodit motor brusky. Pokud budete brousit dřevo se speciálním kotoučem na suchý zip, ke kterému se přilepí smirkový papír, můžete využít i plochu, jinak to nedělejte.Čištění a údržba
Po každé práci pečlivě utřete celou brusku od prachu. Raději ale nechte po práci nejdřív brusku pár minut vychladnout. Brusné i řezné kotouče se při používání mohou značně zahřát a určitě byste se o ně nechtěli popálit. Až bruska vychladne, odstraňte z ní hadříkem veškerý prach a nečistoty. Začněte suchým textilem, případně jemným kartáčem či smetáčkem. Odolnější nečistotu můžete odstranit také navlhčeným hadříkem s trochou mýdla. Nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky, protože by mohly poškodit zejména plastové části brusky. Jakmile budete mít očištěnou brusku, povolte matku a sundejte kotouč. Po jeho vyjmutí můžete pečlivě vyčistit také kryt. Vždy se přesvědčte, že nemáte příliš mokrý hadr. Bruska totiž vodu nemá ráda, ostatně jako každý elektrospotřebič. Údržbu vnitřních součástí brusky provádět nemusíte. Jsou bezpečně ukryty uvnitř, takže by se k nim prach ani nečistoty dostat neměly. Nezapomínejte ani na regulátor otáček. Ten by se totiž silnější vrstvou nečistot mohl zaseknout. Pokud s bruskou nebudete delší dobu pracovat, pro jistotu před prací zkontrolujte i přívodní kabel na elektřinu. Když zjistíte jakékoliv porušení, raději kabel nechte vyměnit v autorizovaném servisu. Poškození kabelu můžete předejít správným ukládáním brusky mimo dosah hlodavců. Ideálně brusku schovávejte na suché místo, kde příliš nekolísá teplota.Jak pracuje
Chvíli může trvat, než přijdete na to, jak správně regulovat otáčky, ale pak už šlo všechno jde po másle. Pokud si nebudete jistí, kolik otáček na co používat, doporučujeme najít si je v návodu. Můžete díky tomu ušetřít pár nechtěných situací. GWS 850 CE je sice bruska, která zvládne jen 125mm kotouče, ale má opravdu sílu. Při řezání se jí jen tak nějaká bruska z této kategorie nevyrovná. Poctivě projde kovovým profilem a to bez zaškobrtnutí. Za kotoučem zůstane dokonale čistý řez, který bychom pomalu ani nemuseli začišťovat. Upevňovací matka, která drží kotouče ve správné pozici, je oboustranná. To znamená, že z jedné a druhé strany není stejná. Plochá strana výborně poslouží k pevnému uchycení řezných kotoučů. Ty jsou totiž zpravidla tenčí a potřebují větší plochu, aby držely pevně. Z druhé strany má matka kolem středového otvoru výstupek. Ten se perfektně hodí k pevnějšímu uchycení brusných kotoučů. Výborně zapadá do vybrání kotouče a bezpečně ho udrží ve správné pozici po celou dobu práce. Ze speciálních funkcí bychom rádi vyzdvihli omezovač náběhového proudu. Ten se stará o pozvolnější roztočení kotouče. Tím pádem bruska najednou neodebírá příliš vysoký proud, který by mohl způsobit vyhození pojistek. Kdyby se vám přece jen stalo, že omylem pojistky vyhodíte, nevadí. Bruska má totiž také ochranu proti opětovnému zapnutí. Tím pádem se vám nestane, že by motor naskočil v momentě, kdy nahodíte pojistky. Další praktickou vychytávkou je aretace spínače. To znamená, že nemusíte jeden prst obětovat neustálému držení vypínače brusky, aby se nazastavila. Jednoduše ho cvaknete do polohy zapnuto a necháte brusku pracovat. V celku vzato je tato bruska přístrojem na vysoké technické úrovni, který plně dostojí tomu, co od něj očekáváte. Pokud jste vášnivým kutilem nebo potřebujete často zbrousit či uřezat kov a beton (když to nebude moc hluboko, lvůli malému kotouči), bude se vám beze sporu hodit. Ale jestli brusku používáte jen výjimečně, můžete s klidným svědomím sáhnout i po levnější alternativě a ušetřit několik set korun. Zjistit cenu Zajímají vás i jiné úhlové brusky?
Textařina mě živí od roku 2016. Nejčastěji píšu o elektru, nábytku nebo financích. Ve volném čase čtu, zajímám se o kulturu a příležitostně sportuji. Mám radost, když moje texty pomáhají čtenářům se správným výběrem produktu a když se při čtení dozví něco nového.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.