Recenze trouby Bosch HBA534ES0

Možná jste si u pečení vánočního cukroví, kdy trouba jela na plné obrátky, řekli, že přišel ten správný čas pořídit si tento spotřebič nový, modernější a s funkcemi, které vám usnadní přípravu jak vašeho oblíbeného moučníku, tak třeba skvělého křupavého kuřete. Velká část spotřebitelů dnes volí vestavné výrobky, které schová do linky, nezabírají místo a mohou je umístit do výšky očí. Proto jsme se dnes zaměřili právě na vestavný spotřebič, a to troubu Bosch HBA 534 ES0.

Kvalitně zpracovaná, elegantní, osvědčené značky, s teleskopickým výsuvem se STOP funkcí, jednoduchým ovládáním a LED displejem, funkcí 3D horkého vzduchu PLUS. Nezní to vůbec zle. Plusem je i to, že díky své příznivé ceně neudělá velkou díru do vašeho rozpočtu. Pokud hledáte zrovna takový model trouby, jste tu na správné adrese. Má ale i nějaké slabé stránky? Pokud budete číst dál, v naší recenzi se o něm dozvíte mnohem více.

Parametry

Energetická třídaA
Objem71 l
Samočištěníhydrolické
Rychlý ohřevano
Výsuvné roštyano
Pečení v pářene
Termosondane
Zdroj energieelektrická
Typvestavná
Ovládánímechanické + LED displej
Ohřevhorkovzdušné
Příkon3400 W
Napětí230 V
Dětská pojistkaano
Kruhové topné tělesoano
Časovačano
Rozmrazováníne
Grilano
Chlazení dvířekne
Rozměry (v x š x h)59,5 × 59,4 ×54,8 cm
Hmotnost31,6 kg

Představení

BoschHBA534ES0 se se svým vnitřním objemem 71 l řadí mezi velké trouby vhodné pro početnější rodiny, a je proto vhodná pro časté pečení. Najdete zde 7 základních funkcí pečení, včetně grilu a 3D horkého vzduchu nebo například funkce na přípravu pizzy.
Trouba se může pyšnit velmi kvalitním dílenským zpracováním, hezkým designem s celoskleněnou vnitřní stranou dvířek a pěkným madlem z nerezové oceli. Najdete zde elektronické hodiny s časovou předvolbou a trouba je dobře osvětlená halogenovým vnitřním osvětlením. Řadí se mezi úsporné spotřebiče s energetickou třídou A. Zadní stěna je vyrobena ze speciálního povrchu a pomůže vám alespoň částečně s čištění trouby. Tento model HBA534ES0, který někdy najdete také pod názvem BOSCH HBA534ESO disponuje teleskopickým výsuvem, a proto manipulace s plechy bude pro vás hračkou. Na druhou stranu zde možná budete postrádat termosondu nebo pečení v páře.

Čištění a údržba

Jelikož je náš čas to nejcennější, co máme, zřejmě nikdo z nás ho nechce trávit čištěním trouby. Proto jsme se podívali podrobněji i na tuto stránku našeho modelu.

Světlejší vnitřek trouby má hladký povrch GranitEmail bez ostrých hran. Tato smaltovaná povrchová plocha je odolná proti nárazu, poškrábání a kyselinám. Usnadní vám to čištění a údržbu trouby, kterou u těchto stěn provedete klasicky vlhkým hadříkem. Zadní, matná keramická stěna trouby je samočistící. Tento porézní povrch díky mikroskopickým keramickým zrnkám zabrání usazování tuků, v průběhu pečení absorbuje nečistoty. Toto katalytické čištění EcoClean má ale pouze zadní stěna, což vnímáme jako menší nedostatek. Životnost těchto stěn je také omezená a po několika letech je nutno je vyměnit. Na druhou stranu se jedná se o ekologické čištění trouby.

Hydrolické čištění, které je uvedeno v návodu znamená pouze to, že do trouby vložíte pekáč s vodou a trochou saponátu, zapnete na vyšší stupeň pečení a pára změkčí usušený tuk a nečistoty, což vám pak pomůže v následném čištění. Není to nic světoborného, a pokud si chcete čištění trouby usnadnit víc, doporučujeme vám zvolit troubu s pyrolýzou, při které se po zapnutí dané funkce vnitřek trouby zahřeje až na 500°C a tímto žárem se přemění veškeré zbytky z pečení na popel, který nakonec pouze lehce setřete vlhkým hadříkem.

Ovládání a funkce

Když se podíváme na ovládání, nenajdete tu žádné záludnosti. U Bosch HBA534ES0 naleznete návod v českém jazyce a je poměrně srozumitelně napsaný. Pomocí otočných zápustných voličů snadno nastavíme teplotu v rozmezí 50°C – 275°C, stejně jako typ pečení. Na displeji pak můžete nastavit hodiny s časovou předvolbou, sledovat průběh pečení, a další důležité informace. Na troubě se neodpočítává čas od začátku pečení, je zde odpočet přednastaveného času. K tomu snad jednu poznámku, nelíbí se nám malá červená čísla na displeji, stejně jako špatně čitelný popis u knoflíků, větší velikost by i podle ohlasů, uvítala většina spotřebitelů.

Funkce pečení

3D horký vzduch Plus

Pro pečení na jedné nebo více úrovních, ventilátor rozvádí teplo rovnoměrně

Stupeň pizza

Příprava pizzy a pokrmů, které potřebují hodně tepla zespodu

Spodní ohřev

Vaření ve vodní lázni a dopékání

Horní/dolní ohřev

Na tradiční pečení na jedné úrovni

Mírný horký vzduch

Energeticky úsporný ohřev pro šetrnou přípravu masa, ryb a pečiva

Cirkulační infra-gril

Na pečení drůbeže, celých ryb a větších kusů masa

Velkoplošný gril

Ke grilování steaků, klobás nebo zapékání toustů

Jak peče

Co nás samozřejmě nejvíc zajímá, je to, jak trouba peče. Po této stránce je většina kupující velmi spokojená, pečení jak sladké, tak slané pokrmy dopadly velmi dobře. Při pečení trouba není téměř slyšet. Funkce 3D horký vzduch udržuje ideální teplotu zcela rovnoměrně po celém vnitřním prostoru trouby, proto připravené pokrmy budou všude skvěle propečené. Vlastně na ní nic speciálního, každá současná trouba něco podobného umí. Jen to různé značky skrývají za různé podobně vznešené názvy.

Zároveň také umožňuje péct až na třech úrovních najednou. Můžete připravovat zároveň slané i sladké pokrmy a jejich chutě i vůně se vzájemně neovlivní. Kdo má rád pizzu, určitě uvítá funkci, při které jde hodně tepla zespodu trouby a tak upečená pizza bude pěkně křupavá. Najdete tu i nastavení pečení na mírně horký vzduch, které vám pomůže v šetrné přípravě například ryb.

Milovníci grilování ocení cirkulační infragril i velkoplošný gril. Co už tu ale chybí, je teplotní sonda, kterou by využili zejména ti, co rádi připravují například rostbíf. Kdo se chce stravovat zdravě, určitě by se mu líbilo pečení v páře, to zde ale bohužel také nenajdete. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že u mé trouby z časových důvodů nejvíc jede funkce rychlého předehřevu se signalizací dosažené teploty, kterou disponuje i tato trouba. Některým spotřebitelům vadí, že chybí rychlé ochlazení trouby, já naopak u svého modelu tohoto faktu využívám, troubu vypnu a maso se dopeče samo bez dalšího přísunu elektrické energie.

Co se týče příslušenství, při koupi dostanete jen jeden plech a jeden rošt, ostatní se musí dokoupit zvlášť. To je ale dnes již standard u většiny trub.

Design a kvalita zpracování, objem

Začněme příjemnými kladnými body, které si tato trouba Bosch HBA534ES0 nerez může připsat na své konto. Už na první pohled je vidět, že tento model je kvalitně zpracován, jeho jednoduchý elegantní design vaší kuchyni ostudu určitě neudělá. Mírně nepraktický nerezový, ale líbivý povrch panelu, celoskleněná vnitřní strana dvířek, povedené madlo z nerezové oceli, to vše vypadá velmi dobře. Objem trouby je 71 l , což ji řadí mezi objemnější spotřebiče. Na trhu najdete tyto spotřebiče s objemem už od 40l zhruba do 75 l.

Energetická třída a instalace

Energetická třída A je velmi slušná varianta. Pokud chcete na energiích ještě více ušetřit, hledejte mezi výrobky se třídou A+, i v této třídě máte možnost dostatečného výběru výrobků. Vítáme jednoduchou instalaci, kterou zvládne každý. Jde pouze o připojení do zásuvky, takže není třeba elektrikář. Co by se dalo na výrobku vylepšit je určitě prodloužení elektrického kabelu, ten je tu ne moc dlouhých 1,2 metrů, ne každý má zabudovanou zástrčku v tak krátké vzdálenosti.

Bezpečnost, osvětlení

Provedení výsuvného systému, který je u tohoto modelu značky Bosch HBA554BS použito, je bezpečné, stabilní a velmi snadné na obsluhu. Využijete například při pečení masa, když ho chcete průběžně podlévat. Systém Stop umožní vytáhnout plech pouze do poloviny délky, pak zaskočí a vy tak na sebe nemůžete plech převrhnout. Halogenové vnitřní osvětlení dobře troubu osvítí a je dobře vidět, jak daleko s pečením jste. Samozřejmostí je dětská pojistka.

Zjistit cenu

Podívejte se na levné trouby na pečení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.2 Total Score
Hodnocení BOSCH HBA534es0

Vestavná trouba BOSCH HBA534es0 je kvalitním výrobkem s přiměřenou cenou, která vás příliš nezatíží, užitečnými funkcemi. Zcela jistě odvede dobrou práci. Pokud oželíte zmíněnou teplotní sondu, parní pečení a pyrolýzu pro lepší údržbu a vyhovuje vám velikostí, není co řešit.

Spotřeba
7
Výbava
7
Programy a funkce
7.5
PLUSY
 • kvalita provedení
 • ověřený výrobce
 • cena/výkon
 • větší objem
 • užitečné funkce
 • ovládání v českém jazyce
 • přehledný návod
MÍNUSY
 • chybí termosonda a pečení v páře
 • chybí pyrolýza
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo