Recenze Bosch SMI6ECS93E

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud je při výběru myčky vaší prioritou velmi tichý chod, praktické vnitřní uspořádání s variabilitou při nastavení košů, nízká spotřeba vody i energie nebo lepší dosoušení přirozeným vzduchem po otevření dvířek, jste zde na správné adrese. Dobře vybavená myčka Bosch SMI6ECS93E vaše představy splní, daň za její vybavenost je ovšem vyšší cena. Pojďme se blíže podívat na její klíčové vlastnosti, programy, funkce a další parametry, které vám pomohou v rozhodování, zda si ji pořídit či nikoliv.

Parametry

Typvestavná
Lze podstavit?ano
Energetická třídaD
Připojení na teplou voduano
Třída účinnosti mytíA
Třída účinnosti sušeníA
Spotřeba vody - 100 Eco cyklů670 l
Spotřeba elektřiny - 100 Eco cyklů84 kWh
Spotřeba vody na 1 ECO cyklus6,7 l
Spotřeba elektřiny na 1 ECO cyklus0,84 kWh
Počet sad nádobí13
Hlučnost42 dB
Výška81,5 cm
Šířka58,8 cm
Hloubka57,3 cm
AquaStopano
Počet programů8
All-in-one tabletyano
Odložený startano
Vypnutí po domytíano
Otevření po domytíano
Umístění příborůvýsuvné plato
Polohovatelný horní košano
Automatický programano
Délka mytí (Eco program)275 min.
Poloviční náplňano

První pohled na novou myčku

Vestavná myčka Bosch SMI6ECS93E se řadí mezi nadprůměrné modely. Její hlučnost je jen 42 dB, při tichém programu dokonce jen 40 dB, což jsou špičkové hodnoty. Nejhlučnější modely mají okolo 50 dB, průměr bývá okolo 45 dB. Na jeden zátah umyje 13 sad nádobí, proto je myčka vhodná pro středně velkou rodinu. Disponuje 8 programy a 4 doplňkovými funkcemi, jako je vzdálené zapnutí, Efficient Dry, Intensive Zone a SpeedPerfect+. Co se týká vnitřního uspořádání, jedná se o povedený model. Horní koš se dá posouvat, máte možnost volit ze 3 stupňů nastavení.  Aqua stop, dětská pojistka, posunutí času mytí, tyto dnes už základní požadavky zákazníků myčka splňuje. Úsporná třída D zajistí nízké náklady a velké plus má i za spotřebu vody, která při Eco programu činí jen 6,7 l. Začátkem roku 2021 proběhla změna počítání energetických štítků a proto je D aktuálně dobrá hodnota. Dnes už samozřejmostí je napojení na Home connect. Co to je proberu víc do hloubky dále.

Jednoduché ovládání

Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistka / zámekano
Zvuková signalizaceano
Světelná signalizacene

Ovládací prvky jsou umístěné na předním panelu.  Jak programy, tak i další funkce si nastavíte velmi jednoduše. Pokud používáte často nějakou oblíbenou kombinaci programu a funkce můžete si ji uložit do „Favourite program“, a pak spustit jedním dotykem. V naší domácnosti je například velmi používaný program Express 65 °C, s přidanou funkcí EfficientDry. Potřebujeme rychle umýt lehce zaschlé zbytky jídla na nádobí a zároveň chceme mít nádobí dobře usušené.  Ovládací prvky na panelu jsou dost nízko, těm, co mají malé děti, doporučuji aktivovat dětskou pojistku. Na displeji dále vidíte, kolik času zbývá do konce mytí, ukazatele doplnění leštidla a soli a ukazatel napouštění vody i časovou předvolbu. 

Ovládání na dálku pomocí Home Connect vám usnadní váš běžný život. Tato myčka funkci podporuje. Mně se tato funkce osvědčila, líbí se mi zapnout myčku v práci a přijít domů k čistě umytému nádobí. Také za vás aplikace počítá spotřebování tablet a upozorní vás, kdy je třeba nakoupit další. To se hodí, ne?

Vnitřní uspořádání

Za sebe mohu říct, že se opravdu povedlo. Líbí se mi výsuvná příborová zásuvka VarioDrawer. Byla jsem zvyklá na příborový košík a myslela jsem si, že mě tato varianta bude spíš zdržovat. Naopak, pokud si zvyknete skládat k sobě vidličky, zvlášť nože a lžičky, vyjmutí příborů bude rychlovka. Oceňuji také možnost nastavení horního koše, a to do tří poloh. Pokud vaříte pro větší rodinu a máte velké hrnce, víc místa v dolním koši se hodí. Nastavení výšky horního koše provedete jednoduše, pomocí systému Rackmatic  – použijete páčky, které jsou umístěny nalevo a napravo na vnější straně koše.

Barevné protiskluzové ochranné pásky v horním koši vám pomohou udržet sklenice na svém místě. Koše Max Flex mají červeně označené uchopovací části, takže hned víte, za co vzít. Za co dávám plusové body, je tichý a plynulý chod, když koše vysouváte. Je to díky výsuvnému systému Easy Slide, kolečka mají kuličková ložiska pro nízké tření.

Myčka má ve svém vybavení 2 řady sklopných trnů na talíře v horním koši, 6 řad sklopných trnů na talíře ve spodním koši, 2 výklopné etažéry na šálky, které jsou vyrobeny z měkkého silikonu. Ty jsou umístěny v horním koši. Dále disponuje 2 výklopnými etažéry na šálky ve spodním koši. Zkrátka při vkládání nádobí do myčky, máte různé možnosti. Když srovnám vnitřní uspořádání této myčky Bosch a uspořádání myčky jiné značky, kterou má kamarádka nebo mého předešlého modelu, vidím tento vnitřní prostor jako velké plus.

Zatím se mi nestalo, že by se nádobí někde odštíplo nebo poškodilo, myslím, že k tomu přispívají i měkké silikonové etažéry a měkké protiskluzové pásky v horním koši. 

Myčka je opatřena dvěma ostřikovacími rameny, ta je nutné pravidelně čistit. Záchytná miska na tabletu, která je umístěna na horním koši, umožní její lepší rozpuštění a tím i využití.

Provedení myčky je z nerezu. Celkově na mě výrobek působí kvalitním zpracováním. Trošku se mi nelíbí panel i vybavení z hlediska designu, to je ale čistě můj subjektivní pocit. Také má se mi zdá, že je na černém panelu oproti předchozímu modelu víc vidět každá šmouha. To mě trochu mrzí, protože věčné přelešťování myčky mě nebaví.

Název programuSpotřeba vody v litrechDélka v minutáchTeplota ve °CSpotřeba elektřiny (kWh)
ECO6,7275500,836
Auto5-14105-16545-650,75-1,25
Intezivní9-12130-135701,3-1,35
Express 65°1060651,2
Express 45°1035450,7
Sklo10-13,5100-105400,7-0,75
Tichý24550
Oblíbený
Čisticí

Myčka nabízí celkem 8 základních programů.  Existuje takový mýtus, že pokud zvolíte krátký program, tak logicky spotřebujete méně energie. Takhle to ale nefunguje, naopak Eco Program, který trvá celých 275 minut, je nejúspornější po všech stránkách. Já ho používám buď přes noc, nebo při vzdáleném připojení, jinak se mi takovou dlouho dobu čekat nechce. Eco program je bohužel hodně dlouhý, ale u některých jiných modelů běží ještě déle než u tohoto. Za zmínku stojí i to, že pokud hojně užíváte tento Eco program, nemusíte myčku tak často čistit jako, když u vás jede častěji krátký program, při kterém se hůře rozpouštějí tuky. Takže využíváním Eco programu šetříte nejen životní prostředí, spotřebu, ale také prodlužujete život myčky.

Občas použiji i Intenzivní program, když se mi „poštěstí” jídlo trochu připéct. Mám ověřené, že pokud k tomu přidám funkci Intenzive Zone, pak, pokud není hrnec opravdu černý, myčka ho umyje. S rychlým programem bude nádobí umyté za 60 minut. Tato myčka na rozdíl od některých jiných disponuje i extra rychlým Express programem, který trvá jen 35 minut. Když máte doma party a myčka běží jak na běžícím pásu, z vlastní zkušenosti můžu říct, že se rychlost velmi hodí. Program Auto si přizpůsobí jak dobu, tak množství vody tomu, jak je nádobí zrovna špinavé.  S tichým programem snížíte hladinu hluku až na skvělých 40 dB. A to každá myčka nenabízí. Co se týká čistícího programu, tento použijte na pravidelné čištění myčky, samozřejmě bez nádobí. A jak už jsem zmiňovala, má myčka program Favourite – Oblíbený program, za to dávám palec nahoru. A pokud chcete pustit myčku, aby vás vůbec nerušila, pusťte si tichý program.

Další funkce

Co dalšího myčka umí?

 • Speed perfekt – doba chodu se zkrátí o 15 až 75 %.
 • Inteznzive zona – při silně znečištěném nádobí, tlak ostřiku se zvýší, déle udržovaná maximální teplota.
 • EficientDry – během sušení se otevřou dvířka.
 • Vzdálené zapnutí – aplikace Home Connect pro ovládání myčky na dálku.
 • Dětská pojistka – uzamkne ovládací prvky.

Jak myje

Myčka  SMI6ECS93E je vybavena technologií AquaSenzor a LoadSensor, která ekonomicky i ekologicky distribuuje vodu a přizpůsobí mycí program podle toho, jak je nádobí znečištěné. Využít můžete doplňkové funkce, a pokud dobře zvolíte jeden z 8 programů, nádobí je z myčky umyté opravdu dobře.

Kladné body u mě získala myčka za příslušenství Extra Clean Zone v horním koši, to využívám například u ranní misky od müsli, které rádo k misce přilne a někdy pak zůstane po sušení přilepené jako lepidlem. Jestliže použijete tuto funkci, již se by se vám toto, nemělo stávat. Plusem je i funkce intenzivní zóny pro silně špinavé nádobí. Další předností je technologie pro ochranu skla.

Myčka disponuje automatickým otevíráním dveří pro lepší dosušení. Nádobí je většinou vcelku dobře vysušené, ale uvítala bych i funkci Extra sušení, se kterou by byl výsledek ještě lepší. Například plastové krabičky úplně suché nejsou. Líbí se mi i dávkovací asistent  který rychle a kontrolovaně rozpustí tablety, ty dnes používá většina spotřebitelů místo prášku. U staré myčky se mi občas stávalo, že se tableta úplně nerozpustila.

Protože se jedná o vestavnou myčku, čeká vás instalace krycího panelu – dvířek.  Budete se muset obrnit trpělivostí. Podle návodu se dá vše zvládnout, je však třeba, aby umístění bylo přesné a výsledek pak nekazil dojem z myčky.

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco: 6,7 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco: 0,84 kWh

Cena za jedno mytí na program Eco (referenční program pro energetický štítek) je cca 3,963 Kč:

(0,84 * 4) + (0,0067 * 90) = 3,36 (elektřina) + 0,603 (voda) = 3,963 Kč

Tento údaj platí jen pro program Eco 50 °C. U ostatních mycích programů závisí na nastavení programu, množství nádobí, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd.

Hledáte levnější model myčky?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.4 Total Score
Bosch SMI6ECS93E

Tato vestavná myčka se mi osvědčila, má dostatek programů a spoustu užitečných doplňkových funkcí. Pokud máte myčku umístěnou v prostoru, který je spojený s obývacím pokojem, oceníte zejména její tichý chod. Myčka nemá vnitřní osvětlení, ale můžu říct, že to mě osobně až tak nevadí. Cena je vyšší, ale pokud třeba chytíte slevovou akci jako já, je cena v pohodě. Značka Bosch je kvalitní a tak věřím, že jak mně, tak i vám bude sloužit dlouhé roky.

Mytí
9
Sušení
9
Spotřeba
9
Funkce
8
Délka mytí
5
PLUSY
 • otevření dveří po dokončení mytí pro lepší sušení
 • velmi tichý chod
 • úsporná třída D
 • extra clean zona
 • zásuvka na příbory
 • flexibilní polohování košů
 • aplikace Home Connect
 • Aquastop - celoživotní záruka
MÍNUSY
 • vyšší pořizovací cena
 • chybí PerfectDry pro vynikající výsledek sušení
 • nemá vnitřní osvětlení
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo