Recenze Bosch SMS4EVI14E

Myčka nádobí patří dnes mezi již skoro základní výbavu každé kuchyně. Model Bosch SMS4EVI14E však umí mnohem víc, než “jen” mýt nádobí. Volně stojící myčku můžete připojit na Wi-Fi a ovládat přes telefon, skvěle usuší i plastové díly díky automatickému pootevření dvířek před koncem cyklu, nabízí volbu oblíbených programů a je velmi tichá. Zajímá vás celá recenze a test? Pokračujte ve čtení.

Parametry

Typvolně stojící
Lze podstavit?ano
Energetická třídaC
Připojení na teplou voduano
Třída účinnosti mytíA
Třída účinnosti sušeníA
Spotřeba vody - 100 Eco cyklů950 l
Spotřeba elektřiny - 100 Eco cyklů73,6 kWh
Spotřeba vody na 1 ECO cyklus9,5 l
Spotřeba elektřiny na 1 ECO cyklus0,74 kWh
Počet sad nádobí13
Hlučnost44 dB
Výška84,5 cm
Šířka60 cm
Hloubka60 cm
AquaStopano
Počet programů7
All-in-one tabletyano
Odložený startano
Vypnutí po domytíano
Otevření po domytíano
Umístění příborůvýsuvné plato
Polohovatelný horní košano
Automatický programano
Délka mytí (Eco program)295 min.
Poloviční náplňano

Recenze

Spotřebiče značky Bosch patří mezi špičky na trhu. Zákazníci si u nich pochvalují perfektní zpracování, funkčnost a dlouhou životnost. Řadí se mezi ně i tato myčka SMS4EVI14E, na kterou výrobce poskytuje prodlouženou záruku 5 let, která už o dobré kvalitě něco vypovídá. Myčka se řadí mezi volně stojící spotřebiče. Disponuje rozměry 84,5 x 60 x 60 cm, takže nepatří mezi slim varianty a bude potřebovat trochu víc prostoru. Pokud byste si ji přáli vsunout pod kuchyňskou linku, není problém odmontovat horní desku a snížit tak celý spotřebič o 3 cm. Bohužel ale nelze na dvířka namontovat kuchyňská dvířka, musíte se proto smířit s nerezovým vzhledem, který je však velmi hezký a také odolný proti otiskům prstů.

Myčka pojme celkem 13 sad nádobí, což je spíše průměrná hodnota. Mezi konkurenty můžete narazit i na spotřebiče stejných rozměrů, které zvládnou i 16 sad (např. GORENJE GS66260X). I tak však bohatě stačí pro středně velkou rodinu. Myčku můžete napojit na teplou vodu a ušetřit tak energii. Pokud by se vám přívodní (165 cm) a odpadní hadice (190 cm) zdála příliš krátká, není problém dokoupit u výrobce hadici delší.

Vnitřní výbavu myčky hodnotíme velmi kladně. Nabízí celkem 7 programů, přičemž nechybí automatický mód nebo možnost sestavit si vlastní oblíbený program. Myčku lze připojit přes Wi-Fi v rámci Home Connect k chytré domácnosti a kontrolovat či nastavovat programy skrze mobilní telefon. Pro sušení je vybavená systémem automatického otevření dveří EfficientDry, které lze vypnout. Hlučností vás také potěší, patří do skupiny B s hodnotou jen 44 dB. Disponuje Aquastopem i dětským zámkem.

Ovládání

Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistka / zámekano
Zvuková signalizacene
Světelná signalizacene

Myčka není vestavná, tudíž ovládací panel najdete přímo na předních dvířkách. Najdete zde tlačítko pro vypnutí a zapnutí, programová tlačítka s ikonkami, které vám usnadní orientaci. Stačí zmáčknout zvolený program, není nutné voličem zdlouhavě mezi programy přepínat. Dále se zde nachází displej, kde vidíte informace o zvoleném programu, délku mytí, indikátory soli a leštidla a další. Následují tlačítka pro volbu přídavných funkcí, ukazatele Home connect či dětského zámku. Ten určitě oceníte, protože ovládací panel je snadno dostupný a zvídavé děti by mohly nastavení spotřebiče přenastavit nebo se dostat k nebezpečným kusům nádobí v myčce. Co vnímáme jako poněkud zvláštní je absence zvukového signálu po domytí. Musíte proto myčku kontrolovat nebo sledovat mycí proces na mobilu skrze aplikaci.

Vnitřní uspořádání a materiály

Vnitřní vana je vyrobená z nerezu, jak tomu klasicky bývá. Bohužel pro dolní část bylo využito plastu, což může působit méně odolně. Uvnitř myčky najdete trojici zásuvek. Horní je určena pro mytí příborů, šálků na espresso a menších kuchyňských nástrojů. Oproti starším myčkám s příborovým košíkem tak ušetříte místo ve spodním koši, do kterého se vejdou i větší hrnce a pánvičky. U prostřední zásuvky na hrnky a sklenice lze měnit výšku na tři různé stupně, čímž vzniká možnost pro uspořádání prostoru dle vašich představ. Oba hlavní koše mají samozřejmě sklopné trny a etažéry.

Mytí zajišťuje bezkartáčový motor EcoSilence Drive, který je dost tichý a také úsporný. Myčka dosahuje hlučnosti 44 dB (stupeň B), což je nadprůměr a můžete ji tak v klidu pustit třeba v noci nebo v případě, že máte kuchyň propojenou s obývákem a čekáte hosty. K dobrým mycím výsledkům přispívají dvě ostřikovací ramena a ostřikovací tryska nad zásuvkou pro příbory.

Mycí programy a sušení

Název programuSpotřeba vody v litrechDélka v minutáchTeplota ve °CSpotřeba elektřiny (kWh)
Intenzivní70
Auto45-65
Eco9,5295500,95
Tichý50
Express6065
Čisticí program50-55
Favourite (Předmytí)50-60

Co se týká počtu programů, patří myčka spíše k těm podprůměrným. Programů je k dispozici jen 7. Na trhu najdete spotřebiče i s 10 a více programy (např. Whirlpool WIO 3O540 PELG). Nutno dodat, že model Bosch SMS4EVI14E však nabízí všechno, co opravdu potřebujete. Automatický program, který sám zvolí množství vody, délku a intenzitu mytí. Intenzivní program pro velmi špinavé nádobí či ECO pro ty z vás, kteří rádi šetří přírodu. U programu ECO vás však nejspíš zarazí jeho délka. Obecně asi neexistuje člověk, který by chtěl mýt jednu myčku téměř 5 hodin, hodí se proto na spuštění spíše v noci. Pro kratší mytí je tu Express, který trvá zhruba hodinu. Výrobce bohužel neuvádí čas mycích programů, stejně tak spotřebu. Většina programů myje okolo 2 a půl hodiny.

Pokud vás zaráží, že myčka nenabízí program Předmytí či Rychlý oplach, najdete ho defaultně nastavený pod programem Favourite. Ten je jinak naprosto skvělý, protože vám dovoluje uložit si oblíbené nastavení kompletně podle sebe. Nahrazuje tak mnohé chybějící programy, prostě si ten svůj „vyrobíte na míru”. Pokud by vám myčka se svými 44 dB přišla pořád příliš hlučná, můžete využít program Tichý, který mytí ještě víc „odhluční“.

Další funkce

Jistě vás budou zajímat i přídavné funkce, kterými můžete vylepšovat mytí. K dispozici máte tyto:

 • SpeedPerfect+ – zkrátí dobu mytí až o 75 %, což se rozhodně hodí, protože programy u této myčky jsou poměrně dlouhé. Zvýší se tím bohužel spotřeba.
 • Poloviční náplň – oblíbená funkce, která vám dovolí mýt i napůl zaplněnou myčku. Funkce upraví délku programu, sníží množství vody a energie.
 • EfficientDry – otevírání dveří po domytí, které usnadňuje sušení. Funkci lze vypnout.
 • Odložený start – myčka umožňuje odložit start, a to přímo na spotřebiči nebo pomocí aplikace v rámci funkce Dálkový start. Bohužel výrobce neuvádí časový interval.
 • Wi-Fi a připojení k chytré domácnosti – myčku můžete připojit systémem Home Connect k chytré domácnosti a ovládat ji přes mobilní telefon.  Můžete nastavovat programy, spouštět dálkově start, odpočítávat tablety v balení nebo provádět diagnostiku. Nicméně Wi-Fi konektivita moc dobře nefunguje, aplikace je sice v českém jazyce, ale není zrovna svižná, proto počítejte s problémy. Výrobce se však určitě bude snažit vše opravit, nebo v to alespoň doufáme.
 • Dávkovací asistent – slouží pro snadnější distribuci mycího prostředku napříč myčkou. Tablety se zachytávají do misky, kde jsou speciálním proudem kompletně rozpuštěné.

Jak myje

Myčka si vede velmi dobře. Nabízí široké možnosti ve volbě programů i přídavných funkcí. Skvělý je program Favourite, který si můžete navolit dle vlastních preferencí a uložit si ho. Pak stačí pouze zmáčknout tlačítko. Ostřikovací ramena dělají skvělou práci, v kombinaci s dávkovacím asistentem se mycí prostředek skvěle rozprostře po celé myčce a dostane se ke každému kousku. Pro rychlejší mytí oceníte zkrácení programu až o 75 %, jinak jsou mycí programy poměrně dlouhé. Kapacita 13 sad nádobí je průměrná, ale postačí i většímu počtu strávníků. Hlasitost v hodnotě 44 dB je více než dobrá, myčka je tichá.

Co se týká sušení, využívá model pootevření dvířek po domytí, což je ekologická i ekonomická varianta. Může se však stát, že nebudou dobře vysušené například plastové díly na kterých zůstane pár kapek vody. 

Rozhodně ale myčka velmi potěší svou nízkou spotřebou. Patří do skupiny C dle nového štítkování. Na 1 cyklus v ECO módu jí stačí jen 9,5 l vody a 0,74 kW energie. Lepší hodnotu v rámci myček na trhu má jen pár kousků třídy B, a ty se pohybují cenově o cca 10 000 Kč výše.

Srovnání

ModelBosch SMS4EVI14EBosch SMS4HVI33E
Energetická třída (A až D)CD
Třída účinnosti sušení (A až G)výrobce neuvádíA
Třída účinnosti mytí (A až G)AA
Spotřeba elektřiny za 100 cyklů73,6 kWh84 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů950 l950 l
Počet sad nádobí1313
Hlučnost při mytí44 dB46 dB
Výška84,5 cm84,5 cm
Šířka60 cm60 cm
Hloubka60 cm60 cm
Typ myčkyvolně stojícívolně stojící
Aqua Stopanoano
Počet programů77
Odložený startanoano
Umístění příborůvýsuvné platovýsuvné plato
Možnost podstavbyanoano
All in one tabletyanoano
Otevření po domytíanone
Home Connectanoano
Automatické vypnutíanoano
Automatický programanoano
Poloviční náplňanoano
Délka ECO programu295 min320 min
Změna výšky košeanoano
Spotřeba vody na 1 ECO cyklus9,5 l9,5 l
Spotřeba energie na 1 ECO cyklus0,74 kWh0,84 kWh
Možnost napojení na teplou voduanoano
Cena15 000 Kč14 000 Kč

Narazit můžete na podobný model dnešní recenzované Bosch SMS4EVI14E, a sice na Bosch SMS4EVW14E, který představuje alternativu v bílé barvě, jinak se neliší. Bosch nabízí i o třídu nižší model SMS4HVI33E, při jehož koupi ušetříte cca 1 000 Kč. Má ale vyšší spotřebu o celý stupeň (řadí se do třídy D), delší mycí programy a je také hlučnější. Rozdíl v energetické třídě představuje rozdíl cca 0,5 Kč na jedno mytí. Takže návratnost dražší myčky záleží jak často budete myčku používat. Při 200 použitích za rok, na energii ušetříte okolo 100 Kč. Tento kousek už má hlučnost 46 dB, což je ve srovnání s 44 dB opravdu poznat (více o hlučnosti domácích spotřebičů se dozvíte v tomto zajímavém článku). Levnější model nedisponuje sušením pomocí pootevřených dvířek. Obě myčky jinak mají Wi-Fi a stejný počet programů.

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 5 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco:  9,5 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco: 0,74 kWh

Cena za jedno mytí na program Eco (referenční program pro energetický štítek) je cca 4,6 Kč:

(0,74 * 5) + (0,0095 * 90) = 3,75 (elektřina) + 0,855 (voda) = 4,605 Kč

Tento údaj platí jen pro program Eco 50 °C. U ostatních mycích programů závisí na nastavení programu, množství nádobí, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd.

Zjistit cenu

Potřebujete poradit s výběrem myčky?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.2 Total Score
Bosch SMS4EVI14E

Myčku rádi doporučíme všem, kdo hledají nízkou spotřebu, průměrnou cenu a slušné výsledky mytí. Myčka je tichá, nabízí možnost připojení k chytré domácnosti, variabilitu programů i oblíbené sušení pomocí pootevření dvířek. Dá se umístit i pod kuchyňskou linku a má krásný design. Programy by mohly však být kratší a uvítali bychom plynulejší mobilní aplikaci.

Mytí
9
Sušení
9
Spotřeba
9
Délka mytí
4.5
Funkce
7
PLUSY
 • nízká spotřeba
 • tichá
 • mnoho programů včetně automatického a samosestavitelného
 • oblíbené sušení s pootevřenými dvířky
 • dětský zámek
 • možnost podstavby
MÍNUSY
 • dlouhé programy
 • aplikace se seká
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo