Recenze Bosch WAT 24460BY

Nedávno jsme psali o WAT28460BY a nyní se dostáváme k přístroji s velmi podobným typovým označením a to je WAT24460BY. Hned v úvodu vám prozradím, že se liší skutečně minimálně. V případě, že váháte mezi těmito dvěma modely, tak rovnou přejděte na konec recenze, prozradím vám v čem je rozdíl a kterou z těchto dvou, bych si raději vybral. Co se týče vzhledu, tak je to klasická pračka od Bosche s příjemným designem a kvalitním zpracováním, které zajišťuje nízkou hlučnost pračky. Potěší i funkce Reload, která umožní přidat během praní další prádlo do bubnu a poté pokračovat v pracím programu.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita8 kg
Otáčky1200
Hlučnost praní50 dB
Hlučnost ždímání74 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů62 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4500 l
Počet programů15
Délka základního programu210 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka59 cm
Na levé straně najdete klasický kruhový volič programů, který je doplněn dotykovým displejem, pomocí kterého nastavuje možnosti pracího programu. Například počet otáček, teplotu vody, vybíráte zda preferujete energeticky efektivní program nebo naopak co nejrychlejší vyprání. Displej je velký, rychle a přesně reaguje. Ovládání je snadné a lehce se na něj zvyká. Pokud je to vaše první pračka Bosch, tak možná budete chvíli hledat funkci odloženého startu. Z mě nepochopitelných důvodů Bosch neuznává tento zažitý název a místo toho má tuto funkci pojmenovanou jako „Hotovo za dobu“. Naštěstí je to jediná odlišnost, jinak funguje naprosto stejně, jak jste zvyklí. Po výběru programu a jeho parametrů jen stisknete tlačítko „Hotovo za dobu“. Každým stiskem posouváte začátek programu o jednu hodinu a maximální doba posunutí je jeden den. Stejné tlačítko využijete i při aktivaci či deaktivaci dětské pojistky. Ta se provádí současným stiskem tlačítek „Hotovo za dobu“ a „Otáčky“. Musíte je společně držet alespoň tři sekundy. Poté dojde k vypnutí či zapnutí dětské pojistky.

Programy

ProgramKapacitaNastavení teplotyNastavení otáček
Bavlna8 kg0 – 90 °C0 – 1 200
EasyCare (syntetika)4 kg0 – 60 °C0 – 1 200
Vlna2 kg0 – 40 °C0 – 800
Extra krátký3,5 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Mix4 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Noční praní4 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Máchání0 – 1 200
Odstředění0 – 1 200
Čištění bubnu90 °C1 200
Jemné/Hedvábí2 kg0 – 40 °C0 – 800
Peří (polštáře/přikrývky)2 kg0 – 60 °C0 – 1 200
Sport2 kg0 – 40 °C0 – 800
Džíny3,5 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Košile2 kg0 – 60 °C0 – 800
Alergie7,5 kg0 – 60 °C0 – 1 200

Doplňkové funkce

 • Speed Eco Perfect  – můžete si zvolit, zda chcete program urychlit za cenu zvýšené spotřeby energie (volba Speed) nebo prát s maximální efektivností, ale delší dobu (volba Eco). To, kterou možnost máte zvolenu poznáte ze symbolu na displeji.
 • Ochrana proti zmačkání – má snižovat míru zmačkání prádla pomocí speciálně upraveného průběhu ždímacího cyklu. Zdá se skutečně méně zmačkané, ale je také více vlhké.
 • Hotovo za dobu (odložený start) – v rozmezí jedna až dvacet čtyři hodin.
 • Ochrana proti zmačkání – Redukuje zmačkání pomocí speciálního průběhu odstřeďování s následovným načechráváním prádla a sníženými otáčkami odstřeďování.
 • Voda&máchání+ – vyšší množství vody a dodatečné máchání.
 • Předpírka – pro silně zašpiněné prádlo

Jak pere

Pere výborně, a jak se můžete sami přesvědčit, tak nabídka programů je opravdu dostatečná. Za zmínku stojí samostatné programy pro ložní prádlo, sportovní oblečení a džíny (tmavé prádlo). Když si na ně zvyknete. tak vám ulehčí život. U ždímání to již tak skvělé není. Kolega příliš nechválil ani Bosch WAT28460BY a zde je to dokonce o kousek horší. Jediným rozdílem mezi těmito pračkami je totiž otáček. A zatímco WAT24460BY jich má 1 400, tak tento model má jen 1 200. To znamená, že je prádlo po dokončení programu hůře vyždímané. Co se mi u Boschek moc líbí je snadná volba mezi rychlostí (funkce Speed) a ekonomičností provozu (funkce Eco). Je jasné, že většinu času chcete prát za co nejméně peněz, ale jsou chvíle kdy spěcháte a potřebujete mít vypráno rychle. A to je právě chvíle pro přepnutí na režim Speed. Jak jsem uváděl v úvodu, tak je díky precizní konstrukci pračka tichá a to v režimu praní i odstřeďování. Během něj totiž dokáží automatické senzory rozpoznat jaké množství prádla je v bubnu a v případě velkých kusů, raději zmírní otáčky aby nebylo ždímání příliš hlasité. A jak je to s tím přidáním prádla za běhu? Jednoduché. Během praní stisknete tlačítko „start“ a pokud na displeji ikonka zámku přestane svítit, stačí otevřít dvířka a přidat do bubnu další prádlo. Pochopitelně se může stát, že se pračka odmítne otevřít. Nejčastější příčiny jsou dvě. První je příliš velké množství vody v bubnu a druhá je její vysoká teplota. Mělo by pomoci chvíli počkat a poté postup zopakovat.

Zkušenosti

 • Jde upravit hlasitost zvukového signálu při konci programu i hlasitost stisku tlačítek.
 • Při čištění bubnu nepoužívejte prostředky s chlórem.
 • Chyba E:18 znamená ucpané čerpadlo pracího roztoku. Návod k jeho vyčištění najdete v manuálu 25 v manuálu.
Zjistit cenu Chcete zkusit jinou? Máme pro vás průvodce výběrem jakou vybrat pračku.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Bosch WAT24460BY

Ačkoliv je to podle skóre dobrá pračka nelze její koupi doporučit. Za stejné a někdy dokonce i nižší peníze se totiž prodává Bosch WAT28460BY, která umí naprosto to stejné a navíc má více otáček.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
8
Hlučnost
8
Výbava
7
Spotřeba
8
PLUSY
 • Možnost volby ekologicky vs rychle
 • Tichá
 • Hromada programů
MÍNUSY
 • Ždímání
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo