Recenze Bosch WAT24360BY

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Hledáte tichou pračku s dobrým poměrem cena/výkon? A nevadí vám, že má jen omezenou nabídku programů a funkcí? Pak by vás mohl zajímat Bosch WAT24360BY. Bude vám stačit nebo zatoužíte po lepším modelu? Podívejte se do naší recenze a přesvědčte se sami! Tento přístroj mizí / zcela zmizel z trhu, na jeho nástupce se můžete podívat zde.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita8 kg
Otáčky1200 ot./min.
Hlučnost ždímání74 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů62 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4500 l
Počet programů11
Délka základního programu210 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka59 cm

Programy

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
ProgramMaximální náplňRozsah otáčekRozsah teploty
Bavlna (cotton)8 kg (5 při speed režimu)0-1 4000-90 °C
Syntetika (EasyCare )4 kg0-1 2000-60 °C
Vlna (wool)2 kg0-8000-40 °C
Extra krátký (15´/30´)2 / 3,5 kg0-1 2000-40 °C
Mix4 kg0-1 4000-40 °C
Máchání (rinse)
Odstřeďování0-1 400
Hedvábí / Jemné2 kg0-8000-40 °C
Sport (fitness)2 kg0-8000-40 °C
Košile / halenky1 kg0-8000-40 °C
AlergiePlus7,5 kg (5 při speed režimu)0-1 4000-60 °C
Poté, co si vyberete program, zobrazí se vám na displeji již přednastavené hodnoty, které si však můžete sami změnit. Pro změnu stiskněte několikrát vybrané tlačítko, dokud se na displeji neobjeví vámi požadovaná hodnota. Nastavení programu stejně jako nastavení programu a další funkce po vypnutí pračky nezůstanou zachovány, pro příští praní je budete muset nastavit znovu.
Program/FunkceEcoSpeedPředpírkaVoda+
Bavlna (cotton)AnoAnoAnoAno
Syntetika (EasyCare )AnoAnoAnoAno
Vlna (wool)
Extra krátký (15´/30´)Ano
MixAnoAnoAnoAno
Hedvábí / JemnéAnoAnoAnoAno
Sport (fitness)AnoAnoAnoAno
Košile / halenkyAnoAnoAnoAno
AlergiePlusAnoAnoAnoAno

Ovládání

Ovládací panel obsahuje volič programů a digitální displej, na kterém se zobrazují vámi vybrané programy a další funkce. Displej také disponuje senzitivními tlačítky pro nastavení teploty, otáček, odloženého startu a dalšími. K jejich ovládání stačí jen lehký dotyk.

Teplota

Nastavenou teplotu můžete změnit před spuštěním programu i během něj. Maximální nastavitelná teplota však závisí na vybraném programu.

Otáčky odstředění

Stejně jako u teploty, tak i u otáček můžete změnit jejich počet, a to jak před začátkem, tak v průběhu programu.
 • Nastavení 0 : znamená, že program neprovede závěrečné odstředění, jen se odčerpá voda. Prádlo v pračce zůstane mokré. Tato volba je vhodná pro takové prádlo, které se nemá ždímat.
 • Nastavení —- : znamená stop po máchání, opět nebude provedeno závěrečné odstřeďování a po posledním máchání zůstane prádlo ležet ve vodě. Stop po máchání zabraňuje pomačkání prádla, pokud ho hned po skončení programu nemůžete vyjmout z pračky.
Maximální nastavení otáček je závislé na vybraném programu a modelu.

Hotovo za dobu

Je něco jako funkce odloženého startu. Konec programu si můžete nastavit po 1 hodině až k maximálně 24 hodinám.

Možnost přidání prádla

Pračka nabízí možnost přidání prádla i po začátku programu.

Speed Eco

Toto tlačítko nabízí 2 možnosti nastavení: Speed Praní potrvá kratší dobu, bude mít srovnatelnou účinnost praní, ale bude mít vyšší spotřebu energie oproti vybranému programu bez nastavení Speed Eco. Eco Jedná se o energeticky optimalizované praní za pomocí snížení teploty, při zachování pracího účinku jako u vybraného programu bez nastavení Speed Eco. První stisknutí tlačítka vám nabídne možnost Speed, druhé Eco.

Voda+

Funkce vhodná především pro osoby s citlivější pokožkou nebo pro oblasti s velmi měkkou vodou. Funkce se postará o vyšší stav vody a dodatečné máchání, aby se prací prostředek z oblečení dobře vypral.

Předpírka

Předpírku používejte pro silně zašpiněné prádlo. Nezapomeňte prací prostředek rozdělit do komory I a II.

Dětská pojistka

Abyste zabránili svým dětem ve změně programu, můžete si nastavit dětskou pojistku. Pro aktivaci a deaktivaci stačí podržet asi 3 vteřiny současně stisknutá tlačítka Otáčky odstředění a Hotovo za dobu. Dětská pojistka zůstává aktivní jak po dokončení programu, tak po vypnutí spotřebiče. Pokud budete chtít spustit nový program, musíte pojistku deaktivovat.

Jak pere

Pračka má poměrně nízkou spotřeby vody a energie a volbu úsporných programů, takže ji můžeme označit jako pračku s dobrým poměrem cena/výkon, navíc spadá do energetické třídy A+++, takže je i ekologický šetrná. Při praní je opravdu velmi tichá, a tak nebude rušit ani spícího kojence. V hlučnosti ždímání se řadí k průměrně tichým. Rušit vás však může při napouštění, které je poměrně hlasité. Přínosnou funkcí je možnost přidání prádla do bubnu i po začátku programu. Její ovládání je jednoduché, jak by také nebylo, když si nemusíte vybírat z velkého množství programů a funkcí. Výhodou jsou krátké programy, které urychlí praní a také 10letá záruka na motor. Co se týče porovnání ceny a nabídky programů, tak je pračka programy vybavena pouze stroze. Úplně ji chybí třeba parní program, funkce proti mačkání prádla a podobně. Nabídka programů a funkcí je tedy spíše omezená. Pokud si chcete koupit opravdu kvalitní stroj, který vám nabídne širokou škálu programů a funkcí, postačí vám přihodit 2 000 Kč navíc, což už není tak bolestný finanční zásah. Pračka navíc nemá ani AquaSecure nebo AquaStop, ale pouze obyčejnou tlakovou hadici, která vás před vytečením pračky nijak neochrání. Čas od času se může stát, že ve dvířkách mezi sklem a gumou uvízne prádlo, které se pak bohužel nevyždímá a tato činnost tedy zůstane na vás a vašich rukou. Pro osoby s horším zrakem může být displej špatně čitelný, a to i přes to, že svítí poměrně dobře. Velmi otravné je, že ovládací není v češtině, takže si budete muset pomoci manuálem, který v češtině sice je, ale je určený pro více modelů, takže se budete muset probírat popisky a funkcemi, který vaše pračka třeba vůbec nemá. Pokud se stane, že pračku obdržíte pouze s cizojazyčným návodem, můžete si český dohledat na internetu. Při průchodu 60cm dveřmi se asi trochu zapotíte a pravděpodobně budete muset sundat horní kryt.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (8 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0, 74 kWh Spotřeba vody: 45 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,74 * 4) + (0,045 * 90) = 2,96 + 4,05 = 7,01 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zkušenosti

 • Na displeji si můžete kontrolovat spotřebu energie. Jedná se o ukazatel elektrické vidlice s pěti vodorovnými čárkami. Čím více čárek (kontrolek) svítí, tím vyšší spotřeba je a naopak.
 • Rozpoznání pěny – symbol se rozsvítí ve chvíli, kdy pračka během praní zjistí příliš mnoho pěny. Proto automaticky zařadí máchací cykly navíc, které se postarají o odstranění pěny. Při dalším praní stejného množství prádla si dejte pozor na dávkování pracího prostředku a raději jej snižte.
 • Na pračku můžete postavit i sušičku, výrobce doporučuje mít mezi nimi mezikus, ale jde to i bez něj. Záleží na vás.
 • Při objednání pračky je dodán i český přelep programů.
 • Před únikem vody váš byt ochrání vnitřní elektronický systém, který při poruše zabrání vytečení vody.
Zjistit cenu Kompletní průvodce výběrem pračky je zde.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.5 Total Score
Bosch WAT24360BY

Pračka Bosch WAT24360BY sice patří z hlediska kapacity a spotřeby k úspornějším modelům, ale je velmi osekaná na výběru programů. Čas od času se také stane, že se prádlo zasekne ve dvířkách a nevyždíme se. Hadice se systémem AquaStop se dnes již u spousty praček stává standardem, u této však není součástí. Výrobce však uvádí, že má vnitřní elektronický systém, který při poruše zabrání úniku vody. Velkou výhodou kromě úspory je tichý chod, možnost přidání prádla i po začátku programu a záruka na motor po dobu deseti let.

Praní
9
Ždímání
7
Programy
5
Hlučnost
8
Výbava
7
Spotřeba
7
PLUSY
 • záruka na motor 10 let
 • úsporný provoz
 • možnost přidání prádla i po začátku programu
MÍNUSY
 • menší výběr z programů
 • při praní občas zůstává zaseknuté prádlo ve dvířkách
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo