Recenze Bosch WAT28460BY

Pračka standardních rozměrů, nízké spotřeby energie a široké nabídky programů. Má desetiletou záruku na motor, konstrukce a zpracování vypadá solidně, takže je pravděpodobné, že bude věrným pomocníkem po řadu let. U většiny pracích programů se lze rozhodnout, zda preferujete rychlost či úspornost a nízké náklady na provoz. Funkce Reload zase umožňuje přidat prádlo i během praní. Nečekaně nízká je i její hlučnost během praní. Zatím to vypadá na slušné překvapení. Uvidíme, jestli neskrývá nějaké neduhy. Tento produkt už se doprodává / doprodal, podívejte se na aktuálně prodávané pračky.

Parametry

Způsob plněnípřední
Energetická třídaA+++
Kapacita8 kg
Otáčky1400
Hlučnost praní49 dB
Hlučnost ždímání74 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů62 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4500 l
Počet programů15
Délka základního programu210 minuty
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
AquastopAno
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka59 cm
Ovládacímu panelu dominuje obří volič programů na levé straně, vedle kterého je dotykový displej. Na něm jsou tlačítka pro změnu teploty vody, otáček a odloženého startu, o kterém si řekneme něco víc za chvíli. Displej je dostatečně velký, dobře čitelný a není mu co vytknout. Ikonky na něm jsou srozumitelné, ale v případě, že si nejste jisti tak máte k dispozici podrobný manuál, na jehož padesáti stranách naleznete vysvětleno vše do extrémních podrobností. Naneštěstí jsou občas zvolené formulace trochu nešťastné a třeba odložený start najdete skrytý pod názvem „Hotovo za dobu“. Jinak funguje podle očekávání. Zvolíte program, na displeji se zobrazí jeho délka a poté stisknete tlačítko „hotovo za dobu“. Každý stisk znamená posunutí začátku programu o jednu hodinu. Maximálně jde začátek posunout o jeden den (24 hodin). Prvotně ukazovanou délku programu nemůžete brát zcela vážně. Moderní chytré pračky samy přizpůsobují délku programu podle faktorů jako je: dávkování pracího prostředku, objemu prádla v bubnu a jeho nevyváženosti (typicky velké ložní prádlo). Součástí výbavy je i dětská pojistka. Aktivujete ji současným stiskem a tlačítek „Otáčky“ a „Hotovo za dobu“. Musíte je podržet po dobu alespoň tří sekund.

Programy

ProgramKapacitaNastavení teplotyNastavení otáček
Bavlna8 kg0 – 90 °C0 – 1 400
EasyCare (syntetika)4 kg0 – 60 °C0 – 1 200
Vlna2 kg0 – 40 °C0 – 800
Extra krátký3,5 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Mix4 kg0 – 40 °C0 – 1 400
Noční praní4 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Máchání0 – 1 400
Odstředění0 – 1 400
Čištění bubnu90 °C1 200
Jemné/Hedvábí2 kg0 – 40 °C0 – 800
Peří (polštáře/přikrývky)2 kg0 – 60 °C0 – 1 200
Sport2 kg0 – 40 °C0 – 800
Džíny3,5 kg0 – 40 °C0 – 1 200
Košile2 kg0 – 60 °C0 – 800
Alergie7,5 kg0 – 60 °C0 – 1 400

Doplňkové funkce

 • Speed Eco Perfect  – můžete si zvolit, zda chcete program urychlit za cenu zvýšené spotřeby energie (volba Speed) nebo prát s maximální efektivností, ale delší dobu (volba Eco). To, kterou možnost máte zvolenu poznáte ze symbolu na displeji.
 • Ochrana proti zmačkání – má snižovat míru zmačkání prádla pomocí speciálně upraveného průběhu ždímacího cyklu. Zdá se skutečně méně zmačkané, ale je také více vlhké.
 • Hotovo za dobu (odložený start) – v rozmezí jedna až dvacet čtyři hodin.
 • Ochrana proti zmačkání – Redukuje zmačkání pomocí speciálního průběhu odstřeďování s následovným načechráváním prádla a sníženými otáčkami odstřeďování.
 • Voda&máchání+ – vyšší množství vody a dodatečné máchání.
 • Předpírka – pro silně zašpiněné prádlo

Jak pere

Zajímavostí je, že můžete během pracího programu přidat prádlo do bubnu. Stačí během praní stisknout tlačítko „start“ a na když na displeji zhasnula ikonka zámku, lze prádlo přidat. Pokud ikona zámku stále svítí, není možné v této fázi prádlo přidat. Obvyklým důvodem je velké množství vody v bubnu nebo vysoká teplota vody. Pračka je vybavena množstevní automatikou, to znamená, že podle druhu prádla a náplně přizpůsobí spotřebu vody optimálně pro každý program. Příjemné je, že senzory neregulují pouze množství prádla při praní, ale zohledňují to i během odstřeďovací fáze. Takže když máte jeden velký ručník a pár menších kusů oblečení, tak pračka sama sníží počet otáček, aby kompenzovala nevyvážení bubnu. Díky tomu není příliš hlučná. Ke kvalitě praní nemám žádné připomínky, díky široké nabídce programů si vybere každý. Většinu z nich, ale využijete jen příležitostně a někdo možná vůbec. Ale to nevadí. Kdybyste je potřebovali, tak jsou k dispozici. U odstřeďování již tak moc chválit nemohu. Ne že by to byl propadák, ale třída účinnosti odstředění B dává tušit, že prádlo dokončí prací cyklus vlhčí než je tomu u některých konkurenčních praček. Rychlost praní je standardní na moderní pračky. Všechno je maximálně ekologické a s nízkou spotřebou energie, ale chce to svůj čas. Ve chvíli kdy zrychlíte prací cyklus pomocí funkce „speed“, tak už pračka tak úsporná není. Ale to platí pro všechny moderní pračky napříč celým trhem. Za mě je super ta možnost volby. Když nespěcháte, perete levně, a když chcete mít prádlo rychleji, tak to prostě pár korun navíc stojí. Závěrečným bonusem je tichý provoz pračky. Zejména u praní ji kromě napouštění a vypouštění vody skoro nevnímáte a to, i když jste s ní v jedné místnosti. Odstřeďování je pochopitelně hlučnější, ale i v této kategorii patří k těm tišším přístrojům.

Zkušenosti

 • Jde upravit hlasitost zvukového signálu při konci programu i hlasitost stisku tlačítek.
 • Při čištění bubnu nepoužívejte prostředky s chlórem.
 • Chyba E:18 znamená ucpané čerpadlo pracího roztoku. Návod k jeho vyčištění najdete v manuálu 25 v manuálu.
Zjistit cenu Chcete zkusit jinou? Máme pro vás průvodce výběrem pračky zde i s recenzemi.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Bosch WAT28460BY

Moderní, úsporná a tichá pračka s bohatou nabídkou programů a dalších funkcí. Díky své ceně je v nižší střední třídě hodna zvážení při výběru nové pračky. Má velice rozumný poměr ceny a kvality.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
8
Hlučnost
8
Výbava
7
Spotřeba
8
PLUSY
 • Možnost volby ekologicky vs rychle
 • Tichá
 • Hromada programů
MÍNUSY
 • Ždímání je lehčí nadprůměr
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo