Recenze BOSCH WAU28PH0BY

Pokud hledáte skvělou pračku, ale nechcete tu úplně nejdražší variantu, máme pro vás dobrý tip. Dobrý poměr mezi cenou a výkonem splňuje tato pračka BOSCH WAU28PH0BY. Předem plněná, volně stojící s povedeným designem a mnoha nejmodernějšími vychytávkami. Je vhodná pro větší i střední domácnosti. Má standardní i speciální programy, celou řadu doplňkových funkcí, unikátní strukturu bubnu, která je šetrná k vašemu jemnému prádlu. Co se týká úspory elektrické energie a vody, můžete být spokojeni, spadá do úsporné třídy C. Díky tichému motoru vás nebude rušit ani při ždímání. Můžete využít chytrého propojení s vaším mobilním zařízením, které vám ušetří váš cenný čas. Pojďme se podívat na tento model podrobněji, ať zjistíte, jestli stojí za to si jej do vaší domácnosti pořídit.

Parametry

Energetická třídaC
Způsob plněnípřední
Kapacita9 kg
Otáčky1400
Hlučnost ždímání71 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů66 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4400 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška84,5 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka59 cm
Počet programů14
Délka základního programu217 minuty

Představení

Pračka WAU28PH0BY disponuje 63 l bubnem, jenž má unikátní strukturu VarioDrum, která ani jemnému prádlu neublíží.  Můžete v ní vyprat naráz až 9 kg prádla. Co velmi oceňujeme, je možnost přidání zapomenutého prádla během praní, díky funkci  Reload. Plusové body má i za inteligentní systém i-DOS, který dávkuje tekutý prací prášek tak, jak je třeba.

Odstřeďování je díky až 1 400 ot./minutu dostatečně účinné, a hlavně díky motoru Eco Silence Drive opravdu tiché. Navíc na motor máte záruku 10 let. Rozměry pračky jsou 84,5×59,8×59, jedná se o pračku, která zabere víc místa a je třeba na to při nákupu myslet. Pokud potřebujete Slim pračku, musíte se poohlédnout jinde. Vysoce šetrná energetická třída C zajistí, že spotřeba za 100 cyklů je pouze 4400 l vody a spotřeba elektrické energie je 66 kWh.

14 programů, ze kterých si můžete vybrat ten nejvhodnější pro konkrétní prádlo, systém Speed Perfect, který zkrátí praní prádla až o 65 %, technologie ActiveWater, která šetří každou kapku vody, to vše a mnoho dalšího dělá z této pračky výborného pomocníka do vaší domácnosti. Propracovaný systém Auastop, na který máte doživotní záruku, dělá z tohoto kousku, bezpečný výrobek pro vaši domácnost.

Programy

K dispozici máte pěkných 14 programů, kterými pračka disponuje. V tabulce máte přehledně uvedeno, při jaké kapacitě, teplotě a počtu otáček programy fungují.

 Název programuKapacita v kgMaximální teplota v °CMaximální počet otáček ot./min
 Bavlna9901 400
Bavlna barevné9901 400
Eco 40-6091 400
Snadno udržovatelné4601 200
Rychlý/mix4601 400
Jemné/hedvábí240800
Vlna240800
Máchání1 400
Odstřeďování/ odčerpávání1 400
Auto 303,5301 000
Čištění bubnu1 200
Košile/Halenky260800
Rychlý 15’/30′4401 200

Doplňkové funkce

Jaké speciální funkce můžete u pračky najít?

 • iDOS – málo nebo moc pracího prášku? Tato funkce vám automaticky odměří přesné množství pracího prostředku a vody potřebné pro každé vyprání.
 • AntiStain systém – s tímto systémem vás již skvrny trápit nebudou. Speciální funkce, která vám pomůže odstranit 4 základní typy skvrn, jako je krev, olej, tráva a červené víno je nastavitelná u základních programů praní.
 • SpeedPerfect  – dokonale čisté prádlo, ovšem vyprané za kratší dobu. Můžete ušetřit až 65 % času.
 • Reload   – přestože jde o pračku s předním plněním, tato funkce umožňuje pračku zastavit a otevřít, pokud potřebujete přidat či odebrat prádlo. Ovšem jen tehdy, pokud teplota pěny dosahuje 50 °C a hladina vody je nízká.
 • Intensive Plus – Při silně znečištěném prádle můžete využít aktivaci praní s delší dobou až o 30 minut.
 • Hotovo za – jedná vlastně o nastavení času konce praní. Nastavení je možné provést v úseku od 1 do 24 hodin.
 • Volba teploty – u vybraných programů si můžete teplotu praní nastavit podle vlastních požadavků.
 • Máchání plus – k praní můžete přidat až 3 máchací cykly navíc, což je vhodné především pro jedince citlivé na zbytkový prací prostředek v prádle.
 • Snadné žehlení – funkce, která program u praví tak, aby prádlo po dokončení praní bylo méně zmačkané.
 • Oblíbený program – umožňuje uložení oblíbeného programu, podle nastavení, které pro praní preferujete.
 • Dětský zámek – uzamkne ovládací panel, takže jej nebudou moci ovládat třeba děti.

Jak pere

Tento model už na první pohled velmi pohledný a elegantní. A co si budeme povídat, i vzhled při výběru hraje svoji roli.  Ovšem to nejdůležitější je jak pere. A pere opravdu výborně. Pračka poskytuje výběr ze 14 programů od základní bavlny přes jemné prádlo, čištění bubnu i rychlé praní. V tomto ohledu je opravdu z čeho vybírat. Například pokud potřebujete rychle přeprat halenku nebo lehce znečištěné prádlo, 15minutový program zajisté oceníte. Z vlastní zkušenosti víme, že často jsou využívány jen základní programy, a to je chyba. Pračka nám dává velké možnosti a je škoda je nevyužít. Pokud bychom měli tomuto modelu z hlediska počtu programů něco vytknout, bude to absence programu programu sport. Program pro alergiky pak nahrazuje funkce Intensive Plus.

Kapacita bubnu je na 9 kg prádla s 63 l, proto bude v pohodě vyhovovat například 4členné rodině. Buben má unikátní strukturu VarioDrum, která je k prádlu velmi šetrná. To je velkou výhodou, možná i vám se stalo, že po vyprání v jiné pračce vaše jemné prádlo utrpělo újmu v podobě malé dírky. Tento patentovaný systém rovnoměrně rozděluje vodu, aniž by se vaše prádlo vytahalo, příliš zmačkalo nebo poškodilo. Plnící otvor má 32 cm, úhel otevírání je 171°, a je vybaven dětským zámkem.

Na trhu sice najdete pračky, které mají i více než 1 400 otáček za minutu, kterými disponuje tato pračka, ale ruku na srdce, tato hodnota je pro běžné praní určitě dostatečná. Nakonec dnes má spoustu domácností vlastní sušičky, se kterými je sušení prádla už opravdu rychlovka.

U pračky oceníte její velmi tichý chod, dokonce i při ždímání, kdy dosáhne skvělých 71 dB. Toto je možné díky tichému a úspornému motoru EcoSilence Drive, a také díky inovativní konstrukci bočních stěn AntiVibration. Tím je zajištěna také větší stabilita přístroje. Na motor máte prodlouženou záruka 10 let.

Co určitě uvítáte,  a u nás měla velký úspěch, je funkce iDOS, která vám pomůže v rozhodování, zda je množství pracího prostředku dostatečné nebo je ho naopak příliš. Pokud totiž dáte pracího prostředku málo, prádlo se nemusí dobře vyprat, naopak příliš vysoká dávka vám nejen bere peníze z peněženky, ale navíc může způsobovat podráždění pokožky, pokud se dostatečně z prádla nevymáchá. Tento systém automaticky odměří přesné množství přípravku a vody pro každé vyprání. Pračka si prostě přizpůsobí dávkování podle toho, jak je prádlo znečištěné, podle typu látky a také dle hmotnosti prádla.

LED displej je přehledný a poskytuje dostatečné informace o programu, teplotě, počtu otáček či čase, který zbývá do konce programu.

Prádlo lze přidat i během provozu pračky díky funkci Reload. Poradí si se skvrnami, jak jsme uvedli u doplňkové funkce AntiStain. Dobu praní můžete zkrátit pomocí SpeedPerfect nebo naopak prodloužit s funkcí Intensive Plus. Rozhodnout se můžete podle vás, zda máte málo času nebo na tom, jak moc je prádlo znečištěné

Dokonalá technologie Home Connect vám pomůže, pokud potřebujete ovládat pračku na dálku. Toto propojení s mobilním přístrojem ocení zejména mladší uživatelé, ale jistě napojení na něj zvládnou i ti starší.

Pokud byste chtěli ještě o maličko víc vytuněný kousek, můžete se poohlédnout po podobném modelu, a to pračce Bosch WAX28MH0BY , která je však o něco dražší. Nabídne vám oproti této naší výše recenzované, navíc program pro sportovní oblečení a program pro alergiky. Na druhou stranu u pračky Bosch WAX28MH0BY nenajdete funkci iDOS, která vám automaticky odměří přesné množství pracího prostředku i vody. Cena tohoto spotřebiče je zhruba o 3 000 Kč vyšší, což není zanedbatelná částka. Má však úctyhodnou kapacitu bubnu 10 kg, proto je vhodná pro početnou domácnost. Její hloubka i hmotnost jsou maličko větší, proto na to myslete, pokud si ji budete chtít pořídit. Náklady na praní jsou maličko vyšší, což je logické a nejedná se o nijak podstatný rozdíl. Pár drobných rozdílů najdete také v programech.  Další parametry jsou v podstatě stejné.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (10 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

 • Spotřeba elektřiny: 0,66 kWh.
 • Spotřeba vody: 44 l.

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,66 * 4) + (0,044 * 90) = 2,64 + 3,96 = 6,6 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zjistit cenu

Potřebujete pračku s větší kapacitou praní?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.6 Total Score
BOSCH WAU28PH0BY

Tento model snad nedostatky ani nemá. My bychom výrobek určitě doporučili. Kvalita výrobků Bosch je známá a patří při výběru vždy mezi favority. Samozřejmě tomu odpovídá i malinko vyšší cena. Rozhodně to není pro každého, ale na druhou stranu ji nelze označit ani za extra drahou. Je to spíše vyšší střední třída. Což z ní činí jednu z nejzajímavějších praček na trhu, která uspokojí snad všechny zájemce.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
8
Hlučnost
9.5
Výbava
8
Spotřeba
9
PLUSY
 • energetická třída C
 • tichý motor s 10 letou zárukou
 • program iDOS pro přesné dávkování
 • elegantní design a spolehlivost
 • velký výběr z programů i doplňkových funkcí
 • osvětlený buben pračky
 • možnost přidání prádla během praní
 • propojení Home Connect
 • doživotní záruka Aquastop
MÍNUSY
 • vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

4 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Odpovědět
  Aleš Černovský 12/09/2021 at 17:31

  Dobrý den. Zajímalo by mne jak je na tom tato pračka s možností použití sypkých pracích prostředků? Lze je vůbec použít?

  • Dobrý den,

   ano použít ho můžete, jen pak nemůžete využívat průběžné a automatické dávkování i-DOS.

   • Odpovědět
    Aleš Černovský 13/09/2021 at 17:19

    Děkuji za odpověď. Ještě mi není jasné, jak přesně funguje i-DOS. Pokud nádržku naplním např. prostředkem na světlé prádlo, po vyprání tam něco zbyde a budu chtít po té prát tmavé prádlo, tak nevím, co s tím zbytkem. Má snad tmavé prádlo svůj dávkovač?

    • Covybrat.cz 15/09/2021 at 05:18

     Dobrý den,

     pokud si to vybavuji správně, tak když máte zásobník na jeden prací prostředek a chcete použít jiný, tak automatické dávkování vypnete – a prací prostředek dáte přímo do bubnu. Pokud máte v obou komorách (máte dva zásobníky) automatického dávkovače prací prostředky, zvolíte před praním, z kterého zásobníku si má pračka prostředek vzít – tzn. v jednom může být na tmavé a v druhém na světlé prádlo.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo