Recenze BOSCH WAX28MH0B

BOSCH WAX28MH0BY – existuje dost pádných důvodů, proč si tento model pořídit. Je určený pro náročné uživatele, takže zklamání vás s touto pračkou zcela jistě nečeká. Nové technologie na účinné odstranění skvrn, bezchybné praní, speciálně vyvinutý program pro alergiky, chytré propojení pro větší komfort, tichý chod – to jsou jen některá, ve zkratce uvedená, pozitiva této pračky. Pokud se chcete dozvědět víc, jak o jejích parametrech, ceně, i o tom, co vše umí nebo i snad neumí, zveme vás k dalšímu čtení. Přestavíme, a hlavně zhodnotíme veškeré vlastnosti tohoto výrobku.

Parametry

Energetická třídaC
Způsob plněnípřední
Kapacita10 kg
Otáčky1400
Hlučnost praní48 dB
Hlučnost ždímání71 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů67 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4900 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka63,2 cm
Počet programů14
Délka základního programu285 minuty

Představení

Pračka WAX28MH0BY pojme naráz až skvělých 10 kg prádla, je tedy určena pro domácnost o více členech. Rozměry tohoto modelu jsou 84,8 x 59,8 x 59 cm, proto se určitě nehodí do malé koupelny. Podle nových energetických štítků spadá do vysoce šetrné kategorie C (neděste se toho čísla, energetické štítky nedávno prošly změnou a C je skutečně velmi dobrá hodnota). Její spotřeba elektrické energie na 100 cyklů je 67 kWh a spotřeba vody za 100 cyklů je 4900 litrů. Disponuje 14 programy, systémem AntiStain, se kterým lze odstranit 4 typy nejběžnějších skvrn.

Najdete zde také technologii 4D Wash System s funkcí Intensive Plus, se kterým jak prací prášek, tak voda velmi účinně pronikne do každého kousku prádla a tím zajistí výborné výsledky praní. Speciální program pro alergiky, také dlouhá životnost, tichý chod a úsporné praní, díky motoru Eco Silence Drive. Dále chytré propojení Home Connect pro maximální pohodlí při používání a spolehlivost značky Bosch, která se těší oblibě na trhu již mnoho let, za to vše dáváme velký palec nahoru. Pokud si ji budete chtít pořídit, budete muset počítat s trochu vyšší cenou.

Programy

Můžete si vybrat ze 14 programů, které jsou přizpůsobeny určitému typu prádla. Oceňujeme například program na čištění bubnu, který vás sám upozorní na to, že je vhodné ho použít. Také musíme vyzdvihnout speciální program Alergie plus, který je vhodný pro alergiky.

Název programuKapacita v kg Maximální teplota v °CMaximální počet otáček ot./min
Bavlna10901 400
Bavlna barevné10901 400
Eco 40-60101 400
Snadno udržovatelné4601 200
Rychlý/mix4601 400
Jemné/hedvábí240800
Vlna240800
Máchání1 400
Odstřeďování/ odčerpávání1 400
Čištění bubnu1 200
Alergie Plus6,5601 400
Košile/Halenky260800
Sport/fitness240800
Rychlý 15’/30′4401 200

Doplňkové funkce

Co dalšího vám pračka nabídne?

 • AntiStain systém – tato speciální funkce, kterou je možné nastavit u standardních programů vám pomůže s odstraněním 4 typů skvrn (krev, máslo/olej, tráva, červené víno)
 • SpeedPerfect  – vám zkrátí dobu praní až o 65 % a přitom bude prádlo opravné stejně kvalitně, jako při delším praní. Tato funkce je kombinovatelná s většinou programů.
 • EcoPerfect  – vám ušetří spotřebu energie až o 50 %, takže šetříte nejen životní prostředí, ale také vaše peníze. V takovém případě se však výrazně prodlouží délka programu.
 • Reload   – tuto funkci můžete použít i během 89 % trvajícího cyklu (lze do teploty pěny 50 °C a při nízké hladině vody). Umožní vám zastavit pračku, otevřít dvířka a přidat prádlo, které jste zapomněli do pračky vložit
 • Intensive Plus – touto funkcí můžete aktivovat praní s delší dobou, doba trvání programu se protáhne až o 30 minut. Použijte u silně zašpiněného prádla.
 • Dětský zámek – uzamkne ovládací panel.
 • Nastavení konce praní – umožňuje nastavení doby skončení programu.
 • Teplota – u programů, u kterých je tato funkce povolená, je možné si upravit teplotu praní.

Jak pere

Naši recenzi můžeme začít tím, že pračka disponuje extrémně tichým, úsporným motorem EcoSilence Drive s dlouhou životností a se zárukou 10 let. Pračka je tichá také díky inovativní konstrukci bočních stěn AntiVibration. Zesílená izolace pomáhá regulovat hladinu hluku, a proto ani při odstřeďování není pračka Bosch hlučná. Také je tím zajištěna větší stabilita přístroje. Je jasné, že tichý provoz ocení mnoho z vás, hluku je všude až až a naše uši i mysl si zaslouží trochu klidu.

Na přehledném LED displeji vidíte aktuální hodnoty nastavení, možnosti voleb. Na displeji se vám ukáže například průběh programu, počet otáček, nastavená teplota, kolik času zbývá do konce praní nebo například ukazatel spotřeby a mnoho dalšího. Pomocí tlačítek si vyberete ze 14 dostupných programů a navolíte si kombinování různých funkcí a nastavení.

Praní v této pračce je velmi ekonomické, zařazena je do třídy C. Velikostně se hodí do větších prostorů. Protože se jedná o pračku s předním plněním, můžete využít prostor nad ní. Přestože vzhled pračky není tím nejdůležitějším parametrem, u této bílé, volně stojící pračky se design velmi povedl.

Vyperete s ní najednou až 10 kg prádla, proto je vhodná pro větší rodiny či ty, co perou větší množství prádla najednou. Objem XXL bubnu je 70 l. Otvor na naplnění prádla má průměr 32 cm a úhel otevírání dvířek je 171°.

Model se může pochlubit šetrným nerezovým bubnem VarioDrum s kapkovitým tvarem a asymetrickými lopatkami. S patentovaným designem bubnu bude vašemu oblečení věnována jemná péče a prádlo se nevytahá a ani příliš nepomačká. Oceníte jistě také LED osvětlení bubnu pračky.

Skvrny jsou často velkým problémem a stává se, že po vyprání někdy zůstanou. Systém AntiStain odstraní čtyři nejběžnější z nich.

Technologie 4D Wash System je unikátní v tom, že kombinuje přímé sprchování prádla se speciálními otáčkami a tak se prací prostředek i voda dostanou všude, kam mají. Dosáhnete tak skvělých pracích výsledků. Pokud bude prádlo silně špinavé, můžete využít také funkce Intensive Plus, se kterým se prací cyklus prodlouží.

Víme, že dnes nemá nikdo času nazbyt, proto oceňujeme i funkci SpeedPerfect, pro zkrácení doby praní, přestože výsledek je stále skvělý. Například 4 kg prádla smíšené náplně můžete vyprat již za 41 minut. Funkce EcoPerfect zase šetří jak vaše peníze, tak i přírodu.

Chcete přidat zapomenuté prádlo nebo naopak nějaké vyjmout a pračka už pere? Možná jste byli zvyklí na pračku s horním plněním, kde to bylo možné, a myslíte, že tady to nepůjde? Kdepak. S funkcí Reload to není žádný problém, v praní pak můžete okamžitě pokračovat. 

Pračka v sobě skrývá technologii ActiveWater, která má dva vestavěné senzory, a to průtokový a senzor, který měří stojatou vodu v bubnu. Proto spotřebujete pouze tolik vody, kolik je ve skutečnosti opravdu nutné.  Efektivně využije vodu i při menším množství prádla.

Samozřejmostí je dětská pojistka a odložený start, v tomto případě ho zde najdeme s ukončením praní i až za 24 hodin.

Velkou nepříjemností se může stát to, když vám z hadice vyteče velké množství vody. Zničená podlaha nebo vytopení sousedé, to si nepřeje nikdo. Proto je celoživotní záruka na technologii AquaStop vítanou pomocí. Jestli voda začne vytékat, pojistný ventil přívod vody uzavře.

Za co dáváme plusové body je speciálně vyvinutý program pro alergiky AlergiePlus. Lidí s citlivou pokožkou v poslední době bohužel přibývá, a proto tento program využijí mnozí z nás.

Home Connect je technologie, kterou ocení zejména ti, kteří rádi ovládají svou domácnost na dálku. Usnadní vám to každodenní život. Jedná se o plně propojený systém s vaším mobilním zařízením. Aplikace je opatřena funkcí Easy Start, ta vám usnadní rozhodování, jaký program bude pro praní nejlepší. Tato vychytávka se bude líbit zvlášť mužům, kteří nemají s praním takové zkušenosti. Jednoduše zadáte barvu, materiál a stupeň znečištění a je to. Program řídí a monitoruje pračku za vás. Aplikace vás informuje o průběhu praní a upozorní, až proces praní skončí. Je to skvělá pomoc, jestliže trávíte dost času mimo domov. Až přijdete domů, prádlo už jen pověsíte či dáte do sušičky. Máte doma chytrého asistenta Amazon Alexu? Díky němu můžete ovládat tuto pračku také hlasem, a tak se z domácí povinnosti může stát také zábava. Jen je třeba si ověřit, zda je v aplikaci Alexa pro vámi nastavenou zemi a jazyk k dispozici dovednost Home Connect.

Na trhu existuje podobný model pračky, a to pračka WAU28PH0BY, od stejného výrobce. Ta je levnější o zhruba 3 000 Kč. Oba výrobky jsou si podobné, mají stejný počet programů, stejný počet otáček i stejné zařazení do energetické třídy.  Nějaké rozdíly zde ale přeci jen najdete.

Pračka WAU28PH0BY má o něco nižší spotřebu jak elektrické energie /rozdíl na 100 cyklů je 1 kWh/, tak i vody /rozdíl na 100 pracích cyklů je 500 l/. Odhadované náklady za 10 let praní jsou o cca 1 200 Kč nižší. Model má také menší hloubku o 4 cm, což může hrát někdy velkou roli. Pračka však zvládne naráz vyprat “jen” 9 kg prádla. Chybí u ní program pro alergiky, na druhou stranu zde najdete funkci iDOS, která vám automaticky odměří přesné množství pracího prostředku a vody potřebné pro každé vyprání, aniž byste to museli sami řešit. I některé další programy se od sebe maličko liší. Bohatší je však nabídka doplňkových funkcí (snadné žehlení, uložení oblíbeného programu apod.).

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (10 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

 • Spotřeba elektřiny: 0,67 kWh.
 • Spotřeba vody: 49 l.

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,67 * 4) + (0,049 * 90) = 2,68 + 4,41 = 7,1 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Zjistit cenu

Nepotřebujete pračku s takovou kapacitou? Podívejte se na menší.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.8 Total Score
BOSCH WAX28MH0B

Této pračce nelze opravdu nic vytknout. Jedná se o jednu z nejlépe vybavených praček, co na trhu najdete. Najdete tu ty nejnovější vychytávky. Pere skvěle, disponuje velkým výběrem programů i doplňkových funkcí. Dalším pozitivem je velmi tichý chod, ovládání na dálku, systémem Aquastop,je energeticky úsporná a spolehlivá. Jediným mínusem je vyšší cena.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
9
Hlučnost
9.5
Výbava
9
Spotřeba
9
PLUSY
 • energetická třída C
 • tichý provoz
 • program pro alergiky
 • elegantní design a spolehlivost
 • velký výběr z programů i doplňkových funkcí
 • přehledný displej
 • možnost přidání prádla během praní
 • propojení Home Connect
 • doživotní záruka Aquastop
MÍNUSY
 • vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo