Recenze Bosch WAX32KH2BY

Dnes si představíme jednu z nejlépe vybavených praček na trhu. Značka Bosch hovoří za vše – patří mezi naprostou špičku u domácích spotřebičů, proto můžete očekávat, že model Bosch WAX32KH2BY s vámi bude hodně dlouho. Tuto pračku lze připojit skrze Wi-Fi do chytré domácnosti, nabízí celkem 14 pracích programů, samozřejmostí je inteligentní systém, který vhodný program sám doporučí. Dále se můžete těšit na automatické dávkování pracího prostředku, bezchybné určování teploty a množství vody, a také velmi tichý provoz.

Parametry

Energetická třídaC
Způsob plněnípřední
Kapacita10 kg
Otáčky1600
Hlučnost ždímání74 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů67 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4900 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníA
Aquastopano
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka59 cm
Počet programů14
Délka základního programu235 minuty

Představení

Pokud si libujete v nejnovějších technologiích a chcete jimi zaplnit i váš domov, bude se vám pračka Bosch WAX32KH2BY moc líbit. Koncentruje v sobě nejnovější vychytávky, kterými maximálně zjednoduší vaše domácí povinnosti. Ovšem počítejte s tím, že vás to něco bude stát. Cena tohoto kousku se pohybuje okolo 25 000 Kč.

Pračka rozhodně ohromí velikou 10kg kapacitou bubnu. Disponuje předním plněním s velikým průměrem dvířek (32 cm), takže se do bubnu oblečení pohodlně vkládá. Volně stojící pračka má rozměry 84,8 x 59,8 cm a hloubku 59 cm. Díky svým velkým rozměrům a kapacitě se hodí určitě do větší a početnější domácnosti. Určitě také nebude problém pořídit k ní sušičku, kterou můžete postavit na horní desku.

V případě, že hledáte bezpečný spotřebič, jistě vás potěší velmi kvalitní a propracovaný Aquastop systém. Ten se skládá z bezpečnostního ventilu na vodovodním kohoutku, přívodní hadice ve dvou vrstvách, která automaticky odlehčuje tlak, vany s plovákovým spínačem a čerpadla, které vodu vypustí. Na tento systém navíc Bosch poskytuje doživotní záruku.

Určitě vás potěší i velmi tichý a úsporný motor EcoSilence Drive, který se nepřehřívá, a šetří tak nejen energii, ale i sám sebe. Je velmi tichý – hlučnost při praní dosahuje jen 48 dB, při odstřeďování pak 74 dB už trochu horších. Dostanete na něho prodlouženou záruku v délce 10 let. Aby byla pračka ještě tišší, má speciální stěny AntiVibration, které pohlcují vibrace.

Pro praní máte k dispozici celkem 14 pracích programů. Protože ale pračka patří k chytrým spotřebičům, nemusíte si jejich volbou příliš lámat hlavu. Můžete ji jednoduše připojit přes Wi-Fi a aplikace Home Connect si program navolí sama. Spustit ho pak můžete odkudkoliv. Mezi programy nechybí extra rychlý prací mód, praní outdoorových oděvů nebo džínů. Těšit se můžete i na automatické dávkování prášku.

Název programuKapacita v kgMax. teplota (°C)Maximální počet otáček ot/min
Bavlna10901 600
Bavlna barevné10901 600
Eco 40-6041 600
Snadno udržitelné4601 200
Rychlý/mix2601 600
Jemné/hedvábí240800
Vlna240800
Máchání1 600
Odstřeďování1 600
Auto 30°C3,5301 000
Džíny/tmavé prádlo4401 200
Čištění bubnu1 200
Outdoor240800
Rychlý4401 200

Pračka má v nabídce celkem 14 programů, přičemž se do tohoto výčtu započítává samostatně také Máchání, Odstřeďování či Čištění bubnu, které některé konkurenční modely nezahrnují.  K dispozici máte klasiku typu Bavlna, Mix, ECO nebo Jemné prádlo. K tomu navíc můžete využít program pro outdoorové oblečení, džíny a tmavé prádlo nebo rychlý program. Trochu nás překvapuje, že tak drahý spotřebič nenabízí program pro praní péřového oblečení – do jisté míry ho supluje program outdoor, ale ne zcela. Pračka disponuje inteligentním systémem typu Fuzzy logic, který zváží vložené prádlo a přizpůsobí teplotu i množství vody k praní.

Programy najdete přehledně vypsané okolo otočného voliče, pomocí kterého si vybíráte ten svůj. Dále samozřejmě nechybí LCD displej, který zobrazuje všechny důležité informace, jako je zbývající čas do konce praní, nastavená teplota, počet otáček, dětský zámek a další funkce.

S volbou správného programu vám u této pračky pomáhá hlavně automatika. V aplikaci Home Connect najdete funkci Easy Start. Stačí zadat barvu prádla, druh, materiál a znečištění a aplikace sama vyhodnotí, který program bude nejvhodnější. Pak už stačí pračku pouze spustit, což ostatně můžete udělat pomocí telefonu klidně v pohodlí vašeho obýváku. Otázkou je zda to někdo reálně využije. Pomocí Home Connect máte také k dispozici vzdálenou diagnostiku.

Doplňkové funkce

S praním prádla vám pomohou další vymoženosti. Patří mezi ně třeba:

 • Odložený start – u tohoto spotřebiče můžete pochopitelně nastavit odložený start.
 • Dětský zámek – zajistí, aby se děti nedostaly k pracímu prášku nebo nepřenastavily vámi preferované nastavení programů.
 • Reload – funkce, která umožňuje přerušit prací program, vložit do bubnu zapomenuté prádlo. Následně program pokračuje tam, kde skončil.
 • Osvětlení bubnu – už nikdy se vám nestane, že byste v pračce zapomněli nějaký kousek vypraného prádla.
 • SpeedPerfect – pokud by vám nevyhovovala délka programu, můžete ho zkrátit až o 65 % (a zvýšit spotřebu energie)
 • EcoPerfect – umožňuje programům snížit spotřebu energie až o 50 % (a prodloužit délku programu)
 • Automatické dávkování pracího prostředku i-DOS – už nebudete muset přemýšlet, kolik prostředku bude pračka potřebovat. Systém automaticky zvolí optimální množství podle množství prádla, typu materiálu a stupně znečištění. Dávkovací asistent nabízí prostor až pro 20 dávek praní, proto není třeba prostředek dodávat při každém praní.

Jak pere

Vzhledem k tomu, že Bosch patří mezi top výrobce a pračka, kterou dnes recenzujeme, vychází přibližně na 25 tisíc korun, určitě nepřekvapí, že pere naprosto perfektně. Třída účinnosti praní je samozřejmě A, co už ale tak obvyklé není je třída účinnosti odstřeďování taktéž A. Většina dnešních praček této hodnoty nedosahuje. Motor zvládne vyvinout otáčky až 1 600 ot/min, takže prádlo bude perfektně vyždímané. Na rovinu je dobré poznamenat, že levnější pračky neperou o mnoho hůře. Hlavní rozdíl je však v kvalitě zpracování, odstřeďování a výbavě obecně.

Jedná se o chytrou pračku, kterou můžete pomocí Wi-Fi připojit do aplikace Home Connect. Ta vám usnadní volbu pracího programu, takže o vaše prádlo bude skvěle postaráno, plus zbytečně nebudete plýtvat energií či vodou. Pračka disponuje speciálním systémem 4D Wash, který v pracím cyklu zvýší otáčky a uprostřed bubnu plného prádla vytvoří tunel. Díky tomu se voda i prací prostředek dostanou ke každému kousku vašich oděvů.

Na výběr máte 14 pracích programů, které můžete navíc různě zkracovat nebo je činit ekologičtější pomocí funkce EcoPerfect. I velmi ušpiněné oblečení zvládne tenhle model vyprat za 89 minut. Samozřejmě jsou k dispozici zkrácené programy pro méně špinavé oděvy. Hlavu si nemusíte lámat ani s dávkováním pracího prostředku, to za vás zvládne automatický dávkovací asistent.

Aby vaše prádlo vydrželo dlouho jako nové, je buben pračky vybaven speciálním systémem VarioDrum. Díky tomu je voda i prací prostředek rovnoměrně rozdělen, prádlo se netahá a nemačká. Asymetrické lopatky ho opatrně obracejí vždy směrem do středu, a to bez ohledu na směr otáčení bubnu. Něco podobného mají všechny „lepší“ pračky. Jen každá svoji technologii nazývá jinak.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (10 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,671 kWh. Spotřeba vody: 49 l. Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,671 * 4) + (0,049 * 90) = 2,684 + 4,41 = 7,09 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

To jsou s ohledem na kapacitu pračky skvělé hodnoty.

Zjistit cenu

Hledáte levnější spotřebič? Přečtěte si náš rádce Jak vybrat pračku.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
Bosch WAX32KH2BY

Volně stojící pračka Bosch WAX32KH2BY patří mezi dokonalé a chytré domácí spotřebiče. Uspokojí všechny milovníky moderních technologií, nabízí nejnovější systémy, hromadu pracích programů a je tak inteligentní, že pere skutečně skoro sama. Je velmi tichá, objemná, rychlá a spotřebou si taky vede poměrně dobře. Je už však na každém z vás, jestli chcete do tohoto spotřebiče investovat tak vysokou částku, nebo se spokojíte s nějakou průměrnou pračkou za poloviční cenu, která, upřímně, zvládne vyprat prádlo obstojně a dostatečně.

Praní
9
Ždímání
9.5
Programy
9
Hlučnost
8
Výbava
8.5
Spotřeba
9
PLUSY
 • inteligentní spotřebič s možností Wi-Fi připojení
 • automatická volba programů
 • automatické dávkování pracího prostředku
 • velmi tichá
 • množství funkcí
 • kvalitní výrobce s prodlouženou zárukou
 • osvětlení bubnu
 • vysoká kapacita bubnu
MÍNUSY
 • vysoká cena
 • větší rozměry
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo