Recenze Bosch WDU28560EU

Pračky se sušičkou se čím dál více stávají součást vybavení běžných domácností. Vybrat si tu správnou může být někdy oříšek. My se podívali na model volně stojící pračky se sušičkou od značky Bosch, konkrétně Bosch WDU28560EU. Projděte si naši recenzi a zjistěte, v čem tento model vyniká a v čem naopak pokulhává. Dozvíte se, že má například velkou kapacitu na 10 kg prádla na praní, 6 kg na sušení, úsporný motor a zvládá tři programy sušení.

Parametry

Kapacita praní10 kg
Kapacita sušení6 kg
Energetická třída - praní a sušeníA
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Spotřeba elektrické energie (praní) na 100 cyklů111 kWh
Spotřeba elektrické energie (praní i sušení) na 100 cyklů620 kWh
Spotřeba vody (praní) na 100 cyklů3270 l
Spotřeba vody (praní a sušení) na 100 cyklů11360 l
Hlučnost při praní47 dB
Hlučnost při ždímání71 dB
Hlučnost při sušení61 dB
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka62 cm
Provedení slimne
Maximální počet otáček1400
Délka trvání programu bavlna (plná náplň praní)315 minuty
Počet programů (praní i sušení)14
Způsob plněnípřední
Aqua stop (či jiná ochrana proti protečení)ano

Představení

Kdo chce spolehlivou kvalitu pro svou domácnost, s volbou spotřebiče značky Bosch určitě nešlápne vedle. Německé značce jsou vlastní nové technologie a inovativní přístup. Domácí spotřebiče, mezi které patří i pračky se sušičkou, tato značka vyrábí tak, aby byly pro domácnost oporou, ne zátěží. Aby sloužily spolehlivě svému účelu a přinášely usnadnění všem domácnostem. Mezi pračky se sušičkami nalezneme jedinečné technologie, jako například tichý patentovaný EcoSilence motor zaručující opravdu tichý chod nebo užitečné vychytávky typu Active Water Plus pro šetření vodou.

Pokud doma nemáte místo na to, abyste umístili i pračku i sušičku zvlášť a zároveň nechcete stále mít vystavený sušák s prádlem, kombinovaná pračka se sušičkou do Bosche bude skvělým řešením. Rozhodně není pravdivá fáma, že kombinované pračky se sušičkou zvládají obé jen nějak napůl. Po vyzkoušení se přesvědčíte sami.

Programy

Vybrat si ten správný program pro praní a sušení nemusí být složité. Uživatelé praček se sušičkou často dělají tu chybu, že si ze začátku dobře neprozkoumají návod a potom se zbytečně připravují o spoustu užitečných funkcí. Ty jsou předprogramované ne pro to, aby byly v pračce navíc a mátly nás, ale právě proto, aby pomohly docílit co nejlepšího výsledku praní i sušení a také proto aby ochránily materiály a barvy oblečení. Nedělejte tu chybu také. Tady můžete omrknout základní programy pro praní a sušení. Pokud vás, stejně jako celá pračka se sušičkou zaujmou, je dobré kouknout do návodu a nastudovat si je detailněji.
Bosch WDU28560EU má tyto základní programy:

(U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.)

Název programuMaximální hmotnost praní/sušení Maximální počet otáček ot/minTeplotní rozsah v °C
Bavlna10/ 6 kg1 4000–90 
Snadno udržovatelné (syntetika, smíšené materiály)4/ 2,5 kg1 4000–60 
Mix (smíšené bavlna + syntetika)4/ 2,5 kg1 4000–40
Jemné/ hedvábí2 kg/ —8000–40
Vlna2/ 1 kg8000–40
Peří1,5/ 1,5 kg1 2000–60
Máchání/odstředění/ odčerpání1 400
Čistění bubnu0 kg1 2000,40,90
AlergiaPlus6,5/ 5 kg1 4000–60
Sport/ fitness2/ 2 kg8000–40
Košile/ halenky2/ 2 kg8000–60
MyTime2/ 6 kg1 2000–40
Extra krátký 15´/ Wash&Dry 60´2/ 1 kg1 2000–40
Osvěžení1 kg
SUŠENÍ
Bavlna/ AlergiePlus1-6 kg
Snadno udržovatelné/ mix/ sport/ fitness/ košile/ halenky0,5-2,5 kg
Peří1,5 kg

Pro co nejúčinnější praní a sušení je vždy nejlepší znát materiál, ze kterého je vyroben oděv nebo látka, kterou do pračky vkládáte. Případně vám pomůže štítek, kterým je označen každý kus oblečení z vnitřní strany. Na něm jsou užitečné informace o tom, jak jej udržovat. Do bubnu pračky nikdy nepatří ostré předměty nebo věci, které byly zapomenuté po kapsách kalhot. Mohly by pračku poškodit. Ideální je dodržovat také doporučené dávkování a typy pracích prostředků a pračku nepřeplňovat. Prát prádlo je dobré vždy typově stejné a také podobně zašpiněné. Stejně tak je tomu i u sušení. Ideálního výsledku dosáhnete, když kousky roztřídíte a před sušením odstředíte alespoň na 800 otáček za minutu. Opět byste neměli překročit daný maximální objem bubnu na sušení.

U některých programů je možné upravit ještě předvolená nastavení. Například upravit si manuálně počet otáček nebo teplotu praní. Tato nastavení se pro další proces neuloží. Pro uložení nastavení musíte dodržet popsaný postup v návodu. (Zapnout pračku, zvolit program, doupravit nastavení a upravený program uložit. Pro výběr programu pro praní stačí stisknout tlačítko s hvězdičkou a program vyvolat).

Jako většina moderních a úsporných praček, tato disponuje kromě klasických programů pro praní bavlny, vlny a syntetiky, také nastavením Eco a Speed. Pokud chcete pár kousků oblečení, které není extra ušpiněné rychle vyprat a usušit, zvolte nastavení speed. Pračka přidá více vody a není možné ji plnit do maxima. Program Eco se honosí tím, že s nižší spotřebou energie zvládnou docílit stejného efektu praní jako nastavení klasická. Počítejte s tím, že spotřeba vody se sníží, zvýší se ale délka trvání pracího cyklu a stejně tak i délka sušení.

Jedinečnou vychytávkou této Boshky je program Hygienic care. Ten prožene ještě suché prádlo před začátkem praní horkým vzduchem. A to i před praním na nižší teploty. Horký vzduch prádlo lépe dezinfikuje a zbaví bakterií. Jen pozor na to, že takové nastavení ale není dobré pro jemné tkaniny. Horký vzduch umí prádlo také načechrat. Prádlo nebude tolik zmačkané ani díky nižším otáčkám, které jsou u tohoto programu nastavené, ale zase bude po vyndání z pračky o něco vlhčí.

Základní nepřetržité praní a sušení se nazývá Wash&Dry, což je nejúčinnější praní a sušení až 6 kil prádla v jednom cyklu. S nastavením Wash&Dry 60 to celé zvládnete za 60 minut. Toto je spíše ale takový univerzální program, kterým nemusíte dosáhnout 100% výsledků. Pro dosažení lepších výkonů volte program více uzpůsobený druhu prádla a vašich potřeb, které pro praní nebo sušení máte.

Sušení, se v této pračce se sušičkou rozděluje na tři základní druhy, podle kterých poznáte, jak moc je prádlo ve výsledku suché. Je to suché k uložení, suché k žehlení a suché k uložení +. Samozřejmě, že čím více suché prádlo bude, tím delší bude i cyklus sušení a čas, po který je prádlo třeba v sušičce nechat. Pokud chcete sušit velké množství prádla do úplného sucha vhodného rovnou k uložení do skříně, bude potřeba i před 4 hodiny času. U tohoto sušení opravdu oceníte tichý motor pračky, protože vám doma nebude hučet po dlouhý čas. Prádlo suché k žehlení bude po skončení programu stále trochu vlhké, protože se tak lépe hodí pro žehlení. Na to je třeba myslet, aby vám pak při naskládání do skříně prádlo nezatuchlo. Ani žehlička ho nemusí v záhybech dosušit do sta procent. Proto prádlo v případě potřeby ještě nechejte rozložené nebo na chvíli vyvěšené. Tak z něj i zbytková vlhkost vymizí a nemusíte se obávat zatuchnutí nebo plísně.

Nastavení na prádlo suché k uložení je dobré pro tenčí věci, které pak třeba pověsíte do skříně na ramínko, no a prádlo suché k uložení + může putovat do skříně rovnou, i když se jedná o hrubší kousky. Samozřejmě do této podoby se prádlo suší po delší čas.

Praktická je i funkce AutoDry, která průběžně měří vlhkost v bubnu a sama pozná, kdy je prádlo dost suché a chrání jej tak proti přesušení. Jestli vám bude vyhovovat si musíte sami vyzkoušet a zjistit, pro jaký typ prádla bude nejvhodnější. Pokud si nejste jistí, jak pračku nastavit pro ideální vypraní a vysušení, zvolte Wash&Dry a nechte ji samu vybrat ideální nastavení. Samozřejmě ani u tohoto nelze očekávat zázraky a vždy je dobré ozkoušet si, zda vám automaticky vybraná nastavení budou vyhovovat.

Fajn je program noční praní, který automaticky ždímá na nízké otáčky proto, aby vás nerušil při spánku. V návodu pro toto nastavení hledejte nastavení „tiché“. S tímto nastavením se váže i automatické vypnutí zvukového signálu na konci procesu. Samozřejmě, že v tomto nastavení díky nižším otáčkám nemůžete očekávat stoprocentní výsledek ždímání a prádlo bude na konci vlhčí, ale oceníte tichý provoz, na který můžete bez obav prát i v noci.

Zajímavou funkcí je „prevence proti pomačkání“, která funguje po skončení sušení prádla. Opět dobrá vychytávka, která se hodí pro zapomnětlivce. Když prádlo hned z bubnu nevyndáte, bude pračka ještě 30 minut pomalu otáčet bubnem po dokončení sušení. Máte tak půl hodinku na to, abyste prádlo vyndali a nevyčítali si, že je celé sežvýkané, protože jste na něj zapomněli.

Doplňkové funkce

Jaké funkce kombinovaný spotřebič nabízí?

 • Odložený start – tuto funkci pojmenovává výrobce v návodu také jako „hotovo za dobu“ nebo „připraveno za“. Je to ale klasický odložený start, tedy funkce, která odloží začátek praní. Volit si můžete dobu, za kterou program skončí. Po 0,5hodinových úsecích na displeji přidáváte čas až do maximálně 24 hodin. Po stisknutí tlačítka „play“ se při tomto nastavení tedy hned nespustí zvolený program, ale spustí se až po nastaveném čase.
 • Dětská pojistka – samozřejmost pro rodiny s dětmi. A samozřejmě ani u tohoto spotřebiče nechybí! Díky němu vašeho domácího pomocníka uzamknete před zvídavými dětskými ručkami. Dětskou pojistkou se znemožní přenastavení funkcí a otevření dvířek.
 • Stand-by – po dvaceti minutách nečinnosti se spotřebič přepíná do „stand-by“ režimu, aby šetřil energii. Před začátkem nebo po konci programu se přepne do šetrnějšího pohotovostního režimu a spotřebovává méně elektřiny.
 • Detekce rovnoměrně rozloženého prádla zabrání poškození bubnu tak, že před odstřeďováním prádla se několikrát pokusí pomalým točením bubnu prádlo rovnoměrně rozprostřít. Pokud se to nepovede, sníží se počet otáček nebo se program nespustí.
 • Hot – praktické upozornění se rozsvítí na displeji tehdy, pokud je v bubnu příliš vysoká teplota. To zablokuje otevření dvířek, abyste se nespálili. Zahájí se ochlazovací proces a až poté budete moci dvířka otevřít. Když je teplota dostatečně nízká, signál hot zhasne a můžete prádlo vyndávat.
 • Reload – díky tomu máte možnost přihodit něco zapomenutého do pračky i po začátku praní.

Jak pere a suší

Jak už i výrobce slibuje, tak ekologicky, šetrně a pokud je potřeba, tak i hodně rychle. Na energetickém štítku spotřebiče nalezneme příjemné áčkové hodnoty, co se týče praní. Béčko v odstřeďování, což jsou přijatelné hodnoty, které rozhodně nejdou do extrémů a rozpočet vaší domácnosti speciálně nezatíží. Celková roční spotřeba energie při praní se podle výrobce dostane na hodnoty 244 kWh celkové roční spotřeby pro praní a sušení něco přes 1 300 kWh. U vody je to celková spotřeba při praní přes 13 000 litrů a při praní a sušení asi 25 000 litrů za rok. U kombinovaných pračce se sušičkou je dobré vždy zvážit, pokud budete spotřebič používat primárně pro praní, a pro sušení jen příležitostně, nebo při každém použití budete prát i sušit. Tím si uděláte i lepší představu o spotřebě a vyhodnotíte si, jeli pro vás přijatelná.

Mezi 14 programy se volí snadno otočným kolečkem, které je nezvykle kovové a je spíše zasazené do pračky, takže tvarem nevystupuje ven. Dalším ovládacím prvkem je dotykový LED displej. Přímo na něm je umístěno i tlačítko „play“ a „pause“, které obvykle bývá u spousty druhů praček odděleno samostatně. Displej ukazuje průběh pracího cyklu, teplotu, otáčky a čas, který zbývá do konce. Ukazatele jsou podsvícené a je fajn, že se dá nastavit i intenzita tohoto podsvícení.
Celá horní část, na které je ovládací displej i kolečko je trochu sešikmená, a tedy nahnutá více k uživateli, který bude provádět nastavování. To je příjemnější proto, že se nemusíte k pračce úplně sklánět. Je vidět, že si konstruktéři s ergonomickým designem opravdu pohráli.

Když to pračka naplno rozjede, oceníte její opravdu kvalitní motor EcoSilence Drive. Na něm si v Boschi dali záležet. V takovém moderním bezakumulátorovém motoru nedochází ke tření uhlíků, což nezpůsobuje žádnou zbytečnou hlučnost ani vibrace. Motor je podle výrobců opravdu odolný, rychlý a spolehlivý a zaručí dlouhý plynulý chod. O ten se v dnešní době u moderních praček opravdu nemusíme bát. Dalšími výhodami pro stabilitu a tichý provoz pračky jsou funkce kontroly vyváženosti prádla v bubnu, zvuková izolace ve spodní části pračky a dobré tlumení. Výrobci označují tyto výhody jako AntiVibration Design. Nečekejte tedy ani po nějakém čase užívání ródeo po vaší koupelně. Při umisťování nové pračky jen vždy dbejte pokynů v návodu, nebo to nechte na odbornících.

Buben je vyroben z nerezu, a u tohoto modelu je v provedení VarioDrum. Toto označení nese díky jeho originálnímu tvaru a vnitřní struktuře, díky které se jemně a šetrně stará o vaše prádlo. Originální tvar se stará o šetrné pohyby prádla, rovnoměrné namáčení a intenzivnější praní, nejvhodnější pro odstranění skvrn. Co se bubnu týče je skvělé i to, že má uvnitř světlo! LED osvětlení uvnitř všechny pračky nemají. Do bubnu díky němu lépe uvidíte a třeba při vyndávání prádla uvidíte, co uvnitř vlastně lovíte a nezapomenete v rohu na žádné schované ponožky.

Zajímavý je kromě designu bubnu i design dvířek pračky, které opticky vypadají obrovské. Jsou v černém provedení a jsou opravdu široké, přes 50 cm a vynikají v kontrastu s bílým tělem pračky. Mají skleněný kryt, jejich otevírání zasazeným madlem je jednoduché a není potřeba využívat hrubé síly. Po otevření dvířek ale zjistíte, že svým tvarem z krajů trochu překrývají okolí vstupního otvoru, kterým dovnitř putuje prádlo. Otvor je v porovnání s velikostí celých dvířek dost malý, 32centimetrový, a klidně by si zasloužil zvětšit, vzhledem k objemu pračky, která schroustne až 10 kilo prádla. Úhel otevírání dvířek je 130 °. Při umisťování pračky je dobré myslet na to, abyste i před ní měli dostatek místa jak pro manipulaci s prádlem, tak pro úplně otevření dvířek, bez kterého byste se dovnitř pračky hůře dostávali.

14 programu pro praní a sušení postačí snad všem uživatelům. Ti, kterým se nechce hledat kde co nastavit speciálního, potěší pomocný popis programu kolem programovacího kolečka, a možná právě tito uživatelé uvítají funkce jako Wash&Dry60 a AutoDry. Praní bavlny i syntetiky, s oblíbenou teplotou na 40 zvládne pračka hravě a nastavení klasických programů si ještě můžete doladit podle svého, a oblíbené nastavení i u ložit. S prádlem zatočí 1 400 otáček za minutu, což zaručí zbytkovou vlhkost jen do 48 %. O zbytek vlhkosti se postarají 3 druhy sušících programů. Stačí zvolit, zda chcete prádlo ještě potom žehlit, nebo rovnou věšet do skříně. Sportovci určitě ocení program Sport nebo krátký 15minutový program. Pračka se sušičkou je vhodná i pro alergiky. Pro ty je tu funkce AlergyPlus, která horkým vzduchem ošetří prádlo před praním tak, že jej zbaví bakterií a roztočů. Šetrněji než jen praním v horké vodě.

Pokud máte doma děti, oceníte praktické funkce, které dnes u automatických praček nesmí chybět, a to je například dětská pojistka a třeba i to, že lze nastavovat hlasitost zvukového signálu, nebo jej úplně vypnout. Signálem pračka oznamuje nastavení nebo konec programů. Zvuk vydává i displej při ťukání na něj, i to lze upravit nebo zrušit. Upravovat lze i jas displeje.

Pračka je trochu větší a těžší než obvyklé modely praček bez sušičky. Váhově má přes 80 kg, na což je dobré myslet při jejím umisťování. Obyčejný smrtelník ji jen tak sám nenadzvedne. (Pro porovnání, obyčejné pračky mají třeba o deset kilo méně). Velikost kompenzuje velká 10kg kapacita bubnu.

Pro uživatele, kteří potřebují doma šetřit místem a do domácnosti se jim nevejde samostatná pračka a samostatná sušička, je pračka se sušičkou dobrým kompromisem, kdy v dnešní době tyto spotřebiče podávají dobré výkony jak při praní, tak i při sušení. Navíc perete a sušíte v jednom prostoru, takže není třeba prádlo překládat do jiné mašiny. Spotřebič lze klidně používat jen pro samostatné praní nebo samostatné sušení, není tomu tak, že by všechny programy automaticky praly i sušily. Samozřejmě, že sušení navíc znamená i spotřebu navíc. Chcete-li prát a sušit pravidelně pro vícečlennou rodinu, je pračka se sušičkou v jednom dobrý kompromis. Oceníte jak krátké, tak i univerzální programy, které usnadní používání spotřebiče. Samozřejmě je dobrý myslet na to, že na pořádné praní většího množství prádla a sušení do takového sucha, abyste rovnou prádlo mohli naskládat je zapotřebí dost dlouhý časem. Výhodou je při tomto tichý chod spotřebiče a možnost nočního praní.

Zjistit cenu

Objevte další pračky se sušičkou.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.7 Total Score

Pokud chcete spíše šetřit a být šetrní k přírodě, v nastavení si najdete své. Neočekávejte však žádný šokující výsledek za krátký čas. Designově je Bosch WDU28560EU povedená. V moderních koupelnách se za ni určitě nemusíte stydět a kvalitou provedení i motoru jakbysmet. Tomu odpovídá i cena spotřebiče, která je díky funkcím praní i sušení vyšší než jen u klasických praček.

Praní
9
Ždímání a sušení
8
Programy
9
Výbava
8
Spotřeba
5
PLUSY
 • Velká kapacita bubnu pro praní i sušení
 • Osvětlení uvnitř bubnu
 • Kvalitní a tichý motor
 • Tichý provoz
MÍNUSY
 • Velká hmotnost spotřebiče (přes 80 kg)
 • Jen tři programy sušení
 • Zdánlivě velká dvířka ale menší prostor pro vkládání prádla
 • Vysoká spotřeba energie
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo