Recenze sušičky Bosch WTX87M90BY

BOSCH VTX87M90BY se řadí mezi úspěšné sušičky na trhu. Vyniká svým tichým chodem. Může se pyšnit slušnou energetickou třídou A++, výbornou účinností sušení A s průměrnými 91 %, dále svými 14 standardními i speciálními programy i dalšími užitečnými funkcemi. Co vás možná zaujme, je technologie AutoClean, díky které vám odpadne pravidelné čištění zbytků tkanin. Díky novému designu bočních stěn má být sušička stabilnější a s omezenými vibracemi. Hlučnost je skutečně na poměry sušiček nízká, ale zlepšení stability těžko pozorovat. Ani běžné sušičky nemají žádné potíže se stabilitou. Zaujaly vás tyto informace? My jsme toho zjistili mnohem víc.

Parametry

Kapacita9 kg
Energetická třídaA++
Roční spotřeba energie259 kWh
Hloubka59,9 cm
Šířka59,8 cm
Výška84,2 cm
Hmotnost54,7 kg
Hlučnost62 dB
Počet programů14
Odložený startano
LCD Displejano
Dětská pojistkaano
Refreshne
Zvukový signálano
Osvětlení bubnuano
Trvání standardního programu136 min
Třída účinnosti kondenzaceA
Typ chladivaR290

Představení

Sušička BOSCH WAX28MH0BY s vnitřním osvětlením bubnu patří mezi kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Oproti “obyčejné kondenzační sušičce” je mnohem hospodárnější.  Vysvětlení je jednoduché: přebytečné teplo z bubnu odvede a znovu použije na ohřev prádla. A co víc, prodlouží tím životnost tkanin. Zvládne usušit 9 kg bavlněného prádla, a to je pro běžnou rodinu více než dostatečné.

Co se týče hlučnosti, vede si se svými 62 dB velmi dobře. Tento typ spotřebiče obvykle disponuje hlučností s hodnotou od 60 dB do 70 dB. Ovšem 60 dB má jen pár modelů na trhu. Co se nám na sušičce velmi líbí, je již zmíněná technologie AutoClean.  Díky funkci AutoDry je vaše prádlo usušené přesně podle toho, jak si nastavíte. Ekologicky smýšlející lidé budou určitě spokojeni s tím, že je tu použito chladící médium R290, které je ve srovnání s jinými to nejšetrnější k životnímu prostředí.

Volně stojící sušička nemá SLIM provedení, se svými rozměry 59,9 x 59,8 x 84,2 cm potřebuje na svoje umístění dostatek prostoru. Má přední plnění, a tak je možné ji postavit na pračku o stejných rozměrech a použít mezikus na spojení. Samozřejmě můžete sušičku na pračku dát i bez mezikusu, každý může zvážit zda ho chce koupit nebo ne. Spokojeni budete určitě se snadným intuitivním ovládáním manuálním otočným kolečkem. Vše potřebné vám zobrazí na LCD displeji. S nejvyšší třídou účinností sušení A (na stupnici od G do A) můžete být nadmíru spokojeni. 91 % není úplně nejvyšší hodnota účinnosti sušení, ale rozhodně patří k tomu lepšímu co můžete koupit.

Programy

Sušička BOSCH WAX28MH0BY nabízí celkem 14 speciálních programů. Je důležité vybrat pro vaše prádlo ten správný, zabráníte tak sražení prádla a oblečení bude krásně nadýchané a suché. Pokud hledáte program pára, u tohoto modelu hledáte bohužel marně.

Název programuMaximální náplň v kg
bavlna9
snadno udržovatelné (syntetika nebo směs)3,5
mix (bavlna + syntetika)3
jemné2
vlna závěr0,5
časový program studený – osvěžení (kromě vlny a hedvábí)3
časový program teplý – pro mírně vlhké prádlo (kromě vlny a hedvábí)3
košile, halenky1,5
přikrývky2,5
peří1,5
sport, fitness1,5
ručníky6
rychlý 40°C1
alergie plus4

Doplňkové funkce

Mimo hlavní programy spotřebič nabízí další doplňkové funkce, Pomocí nich můžete doladit sušení k ideálnímu výsledku. Je ale třeba si pečlivě přečíst návod. Často nás to svádí k tomu, že si zvolíme tu nejjednodušší cestu a nechce se nám o výběru programu a funkce příliš přemýšlet. Pokud se ale naučíte správně vše kombinovat, určitě nebudete litovat. Uvidíte, že většinu věcí nebudete muset vůbec žehlit a sušení si oblíbíte.

 • Načechrávání – Chcete nadýchané prádlo, pak zvolte cyklus načechrávání: 120 min na konci programu. Toto lze samozřejmě kdykoliv během sušení přerušit. Pomocí tlačítek Touchcontrol lze zvolit načechrávání 60 minut a také další funkce. Jedná se o běžnou funkci, kterou má většina sušiček.
 • Dry Level – I po usušení je prádlo příliš vlhké? Potom můžete přizpůsobit stupeň sušení. Prodlouží se tím doba programu při stejné teplotě. Opět poměrně běžná funkce.
 • Finished + –  jestliže potřebujete posunout čas sušení, můžete před spuštěním programu pomocí tlačítek + a – start odložit až o 24 hodin. U většiny přístrojů známo jako odložený start.
 • Less Ironing Q60  – toto je ochrana proti zmačkání na 60 minut, pomocí Less Ironing Q120 aktivujete ochranu proti zmačkání na 120 minut.
 • Gentle – se používá pro choulostivé textilie, sníží teplotu, ale může vám prodloužit dobu sušení. Užitečná funkce, která rozhodně není u konkurence běžný.

Jak suší

Tato námi recenzovaná sušička určitě nezklame a obstojí ve srovnání s jinými konkurenty, Její hlavní devizou praktická údržba s technologií Autoclean, při které probíhá samočištění. Přístroj nemá filtr ve dvířkách, jako tomu běžně bývá, ale je umístěn přímo před kondenzátorem. Ten filtr během sušení několikrát propláchne. Tímto odpadne otravné čištění filtru po každém sušení. Účinnost sušení je zhruba 91 %, což odpovídá třídě A, takže v tomto důležitém ohledu určitě spokojenost. Otázka jak to bude fungovat z dlouhodobého pohledu, ale nepodařilo se mi dohledat, že by to majitelům způsobovalo komplikace. A to ani na zahraničních fórech.

Ovládání je velice jednoduché a intuitivní, proto prostudování stačí věnovat trochu času ze začátku a máte vyhráno. Technologie AutoDry vám pomocí senzorů, které měří teplotu a zbytkovou vlhkost, zvolí takovou úroveň sušení, aby vaše prádlo nebylo ani přesušené, ani příliš mokré. Automaticky ví, kdy je prádlo v nejlepší “formě” a nestane se vám tak to neblaze známé sražení trička z XL na S. Systém SensitiveDry suší textilie ze všech stran, pěkně ho načechrává a oblečení pak na konci sušení není plné záhybů, většinou ho můžete uložit rovnou do prádelníku. I když to zní úžasně, je to relativně běžné u všech současných sušiček.

Tip č. 1: Po vytažení nejlépe ještě teplého prádla ze sušičky, je dobré ho trošku protřepat a nechat “vydechnout”, košile pověsit a nechat doschnout.

Alergici a lidé s citlivou pokožkou určitě ocení speciální program AlergiePlus, který maximálně snižuje množství alergenů, pylových částic, chlupů ze psů, roztočů apod.  Určitě uvítáte i rychlé sušení, kdy během 40 minut přístroj zvládne usušit cca 1 kg syntetického oblečení a tenkých tkanin.  Další plusové body si u nás sušička získala za tichý chod, 62 dB je velice slušný výsledek. K tomu přispívají i inovativní boční stěny AntiVibration, speciálně navrženy tak, aby snižovaly vibrace. Samozřejmostí je dětský zámek.

Oceňujeme i vnitřní LED osvětlení bubnu. Energetická třída A++ je ve srovnání s ostatními sušičkami této řady sice nejmenší, když si ale vezmete, že za tento rozdíl zaplatíte během 10 let asi 2 000 Kč na energiích, nemusí vás tento fakt zas tak mrzet. Pokud koukáte po propojení Home connect, nenajdete jej. S 9 kg kapacitou bubnu si vede velmi dobře a hodí se pro větší rodiny. Pro srovnání – na trhu najdete sušičky o objemu bubnu od 7 kg do 10 kg, nejběžněji je to 8 kg. Samozřejmě počítejte, že tato hodnota je uvedena pro základní program bavlna. Pro jiné materiály se bude hodnota lišit.

S počtem 14 programů i množstvím dalších užitečných funkcí, udělá radost i náročnějším uživatelům. Na LED displeji se vám ukazuje nejen zbytkový čas, ale také průběh programu, speciální funkce a můžete si zvolit odložení nastavení konce sušení až o 24 hodin. Otočný volič je na obsluhu jednoduchý a až sušička dosuší, ozve se zvukový signál. Pokud se budete o sušičku dobře starat, měla by vám dlouho vydržet, jedná se o kvalitní výrobek, velice slušnou značku představovat nemusíme, pozitivní ohlasy mluví za vše.

Tip č. 2: Po nějaké době je potřeba provést tzv. základní údržbu – tzn. na displeji se ukáže chyba CrE. Naše malá rada zní:musíte přepnutí na údržbu provést ihned po zapnutí přístroje a nesmíte mezi zapnutím a přepnutím do údržby nic mačkat ani otáčet. Poté stisknout a držet Drying aim a v tom otočit kolečko na delicious (poloha 4), až poté pustit tlačítko AIM, na displeji začne blikat čas a CP1 a tím máte základní údržbu z krku.

Co se týká designu spotřebiče, Bosch si vede dobře i v tomto směru. Skleněná dvířka s rámem v barvě stříbrno-černá a šedá spolu k sobě dobře ladí. Malým nedostatkem je možnost otevření dvířek pouze na pravou stranu, není možné přehození.

Porovnání s dalším modelem

 Pokud by vám nevadilo si připlatit zhruba 2 tisíce korun, najdete podobnou, ale víc nadupanější sušičku stejného výrobce WTX87KH1BY. Má mnoho společného s naším modelem, ať už jde o 9 kg objem, stejnou třídu sušení i energetickou třídu, ale nabízí některé důležité prvky navíc. Jedná se o například propojení Home connect, které by vám u našeho modelu mohlo chybět. Také tu najdete 3 parní programy,  které si poradí se suchým prádlem, jenž nepotřebuje vyprat, ale stačí mu refresh – provětrání.

Co se týká porovnání s modely stejné řady z hlediska příkonu, námi recenzovaná sušička si vede nejhůř, a to se svými 800 W. Také energetická třída A++ je ve srovnání s ostatními sušičkami této řady sice nejmenší, když si ale vezmete, že za tento rozdíl zaplatíte během 10 let asi 2000 Kč na energiích, už vás tento fakt zas tak nemusí mrzet. Zkrátka každý z modelů má své a je na vás, čemu dáte přednost.

Kromě toho je na trhu k dostání také model WTX87MW0CS, který se od WTX87M90BY liší především energetickou třídou, která je nejvyšší úsporná,  a to A+++.  Proto je i roční spotřeba nižší. Ovšem nevýhodou je o třídu nižší stupeň účinnosti kondenzace B. Ani tento model nemá připojení na Wi-Fi a chybí mu parní programy, což bychom u výrobku za necelých 22 000 Kč očekávali.

Bosch WTX87M90BYBosch WTX87KH1BYBosch WTX87M90BY
Kapacita v kg999
Energetická třídaA++A++A+++
Roční spotřeba energie v kWh259259193
Hlučnost v dB626262
Počet programů141314
Parní program a Refresh(osvěžení)neanone
Třída účinnosti kondenzaceAAB
Typ chladivaR290R290R290
Připojení na Wi-Fineanone
Cena v Kč18 90021 00022 000
Zjistit cenu

Hledáte levnější sušičku?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
Bosch WTX87M90BY

Kvalitní zpracování s hezkým designem, s výbornými výsledky sušení, s novými účinnými technologiemi, tichá, úsporná, tak by se dala asi na závěr charakterizovat tato sušička. Chybí jí program pára, připojení na Home connect, nemůžete si vybírat stranu závěsu dveří, mohla by mít vyšší příkon, to ano. Ale celkově jistě plusy zdaleka převažují nad mínusy. Shrnuli bychom to asi jednoduše touto často omílanou frází: Kvalita za rozumnou cenu.

Sušení
9
Spotřeba
6.5
Rychlost
10
Hlučnost
8
Výbava
9
PLUSY
 • energetická třída A++
 • technologie AutoClean
 • technologie AutoDry
 • jednoduché ovládání
 • elegantní design a spolehlivost
 • velký výběr z programů i doplňkových funkcí
 • LED osvětlení bubnu sušičky
 • tichý chod - Antivibration
 • velká kapacita bubnu 9 kg
 • rychlé sušení
MÍNUSY
 • chybí program pára
 • pouze pravá strana závěsu dveří
 • nižší příkon
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Dobrý den,

  ráda jsem si pročetla recenze na pračky a sušičky ve vašem článku.

  Chtěla jsem se optat pana Jaromíra Černého, který udělal perfektní celkový rozbor na pračky a sušičky.
  Vybrala jsem si tyto produkty: Bosch WAX32M40BY + WTX87M90BY

  Zalekla jsem se, kolik vody je ve spodní nádržce? Je to možné?

  D.

  • Ano, je to normální, tolik vody je u této sušičky pod filtrem v pořádku. Kdybyste napsala na podporu Bosch, dozvíte se to samé. Jednou za čas zkontrolujte, jestli ta voda „nezahnívá“ a můžete ji opatrně vytřít (nad prostorem s vodou jsou ale tenké pruhy kovu, o které se můžete říznout hřbetem ruky. Na to dejte pozor.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo