Recenze Bosch WVH30542EU

Při pročítání této recenze pro vás jistě bude příjemným zjištěním, že Bosch WVH30542EU má docela nízkou spotřebu energie i vody. Při podrobnějším prozkoumání však zjistíte, že má velmi malou kapacitu na sušení prádla, jen 4 kg a docela vysokou pořizovací cenu. Můžeme říct, že pračku s podobnou výbavou pořídíte i o několik tisíc levněji. Velkou výhodou je bohatý výběr programů včetně pro alergiky, sportovní oblečení nebo parní péče. Zjistěte, jak tento spotřebič obstál v naší recenzi!

Parametry

Kapacita praní7 kg
Kapacita sušení4 kg
Energetická třída - praní a sušeníA
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Spotřeba elektrické energie (praní) na 100 cyklů64 kWh
Spotřeba elektrické energie (praní i sušení) na 100 cyklů433 kWh
Spotřeba vody (praní) na 100 cyklů4550 l
Spotřeba vody (praní a sušení) na 100 cyklů5180 l
Hlučnost při praní46 dB
Hlučnost při ždímání74 dB
Hlučnost při sušení61 dB
Výška84,8 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka59 cm
Provedení slimne
Maximální počet otáček1500
Délka trvání programu bavlna (plná náplň praní)285 minuty
Počet programů (praní i sušení)14
Způsob plněnípřední
Aqua stop (či jiná ochrana proti protečení)ano

Programy praní

U teploty číslem 0 vyjadřujeme možnost tzv. studeného praní. Nejedná se o skutečnou teplotu vody.
Název programuMaximální hmotnost praní/sušeníMaximální počet otáčekTeplotní rozsah
 Bavlna7/4 kg1 500 ot./min0-90 °C
 Předpírka7/4 kg1 500 ot./min0-90 °C
 Snadno udržovatelné3,5/2,5 kg1 200 ot./min0-60 °C
 Mix3,5/2,5 kg1 500 ot./min0-60 °C
 Jemné/Hedvábí2/0 kg800 ot./min0-40 °C
 Vlna2/0 kg800 ot./min0-40 °C
 Odstřeďování/Máchání7/0 kg1 500 ot./min
 Odčerpání7/0 kg
 Extra krátký 15´3,5/1 kg1 200 ot./min0-40 °C
 Sport/Fitness2/2 kg800 ot./min0-40 °C
 Alergie Plus7/4 kg1 500 ot./min0-60 °C
 Refresh1/0 kg
 Šetrné sušení0/2,5 kg
 Intenzivní sušení0/4 kg
Bavlna je standardní program pro namáhané bavlněné nebo lněné oblečení. Pokud doma máte velmi silně znečištěné oblečení, přidejte před hlavní praní cyklus Předpírky. Hodí se pro praní namáhaného bavlněného i lněného prádla. Pokud vám v šatníku visí oblečení ze syntetických nebo směsných materiálů, vyperte ho na program Snadno udržovatelné. Pokud chcete prát smíšené oblečení z bavlny nebo syntetiky, zvolte program Mix. Pro praní jemného oblečení, mezi které můžeme zařadit hedvábí, satén, ale i syntetické nebo směsné textilie, vyberte program Jemné/Hedvábí. Váš oblíbený svetr nebo oblečení vhodné pro ruční praní vyperte na program Vlna. Tím, že během praní dochází k delším přestávkám (prádlo se namáčí v pracím roztoku), se jedná o velmi šetrné praní, které zabraňuje sražení prádla. Vlněné oblečení, které perete, by mělo mít živočišný původ např.: angora, alpaka, lama, ale také ovčí vlna. Pro praní použijte takový prací prostředek, který je vhodný pro praní vlněných textilií v pračce. Odstřeďování/Máchání je program, který můžete zvolit u prádla, které by se mělo prát v rukách. Doplňková funkce Máchání plus je aktivovaná automaticky. Pokud chcete pouze odstřeďovat, Máchání plus deaktivujte. Program Odčerpání se stará o odtok vody z bubnu třeba po dokončení máchání. Pokud potřebujete rychle vyprat jen pár kousků oblečení (maximálně 1 kg), které je bavlněné a lehce znečištěné, nebo je ušité ze lnu či syntetiky, nebo se jedná o prádlo ze směsných materiálů, použijte program Extra krátký 15´. Doba praní bude jen 15 min, pokud si nastavíte i sušení, bude po 15 minutovém praní následovat ještě 45minutový sušící program. Pokud milujete sport a cítíte se při něm nejlépe ve speciálním oblečení z mikrovlákna, které je ušité z akrylu, nylonu, spandexu a podobně, vyberte program Sport/Fitness. Pro osoby, kterým život ztěžují nepříjemné alergie, nabízí pračka program Alergie Plus. Ten se stará o zvýšenou hygienu a je vhodný pro trvanlivé tkaniny z bavlny nebo lnu. Pro odstranění zápachů z oblečení nebo k zamezení pomačkání je vhodný program Refresh, který využívá pro čištění páru. Můžete ho použít na vlnu, len, obleky a obecně na textil, který nevyžaduje časté praní. Šetrné sušení je program, který prádlo suší při nižších teplotách. Intenzivní sušení je běžný program, který prádlo suší při vyšších teplotách. Při sušení si můžete vybrat ze 3 stupňů suchosti:
 • suché do skříně – vhodné pro jednovrstvé prádlo, které po dokončení sušení můžete uložit ihned do skříně,
 • extra suché – vhodné pro prádlo s více silnými vrstvami, které můžete i hned po dosušení uložit do skříně,
 • suché (lehce suché) – zvolte, pokud chcete sušit jemné prádlo. Prádlo je po vytažení nachystané na žehlení.
Při sušení si můžete nastavit jeho délku, a to v rozmezí: 30, 60, 90 a 120 min. U programů, které jsou označeny symbolem košile, je možné prát a poté sušit bez přerušení. Je možné použít pouze automatické sušení. Praní a poté ihned sušení je dostupné pro tyto programy:
 • bavlna,
 • předpírka,
 • snadno udržovatelné,
 • mix,
 • sport/fitness,
 • alergie Plus.
V programové nabídce najdete navíc program na Čištění bubnu, který se stará o čištění bubnu a odstranění žmolků. Probíhá při třech teplotách:
 • 90 °C – jedná se o antibakteriální program, při kterém se nepoužívají žádné čisticí prostředky,
 • 40 °C – také antibakteriální program, u kterého je možné použít speciální čisticí prostředek pro čištění bubnů,
 • studená – jedná se o program máchání, který odstraňuje žmolky nashromážděné v bubnu během sušení.

Ovládání

Tento kombinovaný spotřebič nemá zvláštní tlačítko, které by sloužilo pro zapnutí a vypnutí. Pokud chcete pračku zapnout, musíte otočit Otočným voličem a zvolit program. Pro vypnutí musíte, otočný volič otočit směrem k označení Off. Otočným voličem je možné otáčet v obou směrech a vybírat programy. Pro spuštění nebo přerušení programu, stiskněte tlačítko Start/Opětovné plnění. Speciální dotyková tlačítka Teplota, Odložený start, Otáčky a Sušení slouží k nastavení těchto veličin. Pro výběr doplňkových funkcí stiskněte tlačítko Volba a následně Výběr. Na LCD displeji vidíte nastavené veličiny a další hlášení. Jak nastavit doplňkové funkce? Pokud si chcete vybrat některou z doplňkových funkcí, stiskněte tlačítko Volba (zaškrtnutí) a držte jej tak dlouho, dokud se nerozsvítí kontrolka vámi požadované funkce. Funkci aktivujete stisknutím tlačítka Výběr (zaškrtnutí na knize). Pokud se rozhodnete pro deaktivaci funkce, opět stiskněte tlačítko Výběr. Nakombinovat si můžete více doplňkových funkcí, které program umožňuje. Pračka umožňuje upravení teploty a maximální teplota je závislá na vybraném programu. Odložený start u této pračky signalizuje čas dokončení praní, tedy, kdy program skončí. Ukončení programu je možné navolit maximálně o 24 hodin. Pokud jste si navolili hodiny do dokončení a spustili jste odpočet, je možné, pokud se rozhodnete pro změnu, čas přenastavit. Stačí stisknout tlačítko Start/Opětovné plnění, několikrát stisknout tlačítko Odloženého startu a jakmile se objeví požadovaná doba, opět stiskněte tlačítko Start/Opětovné plnění. Rychlost otáček si můžete u jednotlivých programů změnit před jeho spuštěním, ale i během něj. Záleží na tom, v jaké prací fázi se program nachází. Tlačítkem pro Rychlost otáček si můžete navolit také Stop máchání (—), kdy prádlo po skončení máchání zůstává ve vodě. Funkci Sušení můžete zapnout, vypnout a nastavit příslušným tlačítkem. Pokud chcete prát a sušit bez přerušení, můžete využít pouze automatického programu. Když zvolíte konkrétní program, je k dispozici program automatického sušení nebo program s nastavitelným časem sušení. U Intenzivního a Šetrného sušení si můžete vybrat intenzitu sušení (Suché do skříně, Extra suché, Suché). Nepřerušené praní a sušení je dostupné pro programy Bavlna, + Předpírka, Snadná údržba, Mix, Alergie Plus, Sportovní oblečení, Super Rychlý 15´ nebo Prát a sušit 60 ´. Nepřerušené automatické sušení aktivujete stisknutím tlačítka Sušení. Abyste dosáhli, co nejlepší výsledků, zvolte vhodný počet otáček. Pračka má Zvukovou signalizaci, u které si můžete nastavit hlasitost. Postup je popsán v návodu. Po spuštění programu je možné aktivovat Dětskou pojistku. Aktivaci nebo deaktivaci provedete následovně:
 • po dobu 5 vteřin držte stisknuté tlačítko pro Odložený start,
 • na displeji se zobrazí klíč, a pokud je aktivovaná zvuková signalizace, zazní signál.
Pokud symbol klíče svítí, je Dětská pojistka aktivovaná. Pokud symbol klíče bliká, je pojistka aktivní a volič programů byl nastavený. Aby nedošlo k ukončení programu, nastavte volič programů na počáteční program a kontrolka se znovu rozsvítí. Dětská pojistka je aktivní i po vypnutí spotřebiče, takže funkci je potřeba deaktivovat. Díky funkci Opětovného plnění prádla, můžete prádlo do bubnu přidávat nebo vyndávat i během programu. Stačí jen stisknout tlačítko Start/Opětovné plnění a počkat, až se uvolní dvířka. Funkci bohužel není možné využít během sušení. Pro Změnu programu stiskněte tlačítko Start/Opětovné plnění a zvolte jiný program. Ten se spustí od začátku.

Kombinace programů a funkcí

 Funkce   
ProgramySpeed PerfectEco PerfectMáchání plusSkvrny
 Bavlnaanoanoanoano
 Předpírkaanoano anoano
 Snadno udržovatelnéanoanoanoano
 Mixanoanoanoano
 Jemné/Hedvábíanoneanoano
 Vlnanenenene
 Odstřeďování/Máchání neneanone
 Odčerpánínenenene
 Extra krátký 15´anoneanone
 Sport/Fitnessanoanoanoano
 Alergie Plusanoanoanoano
 Refreshne nenene
Funkce Speed Perfect slouží pro kratší čas praní, který však má srovnatelné výsledky jako standardní program praní. Pro optimální využití energie během praní, zvolte program Eco Perfect. Postará se o snížení teploty, a přes to dosáhne optimálního výsledku praní. Teplota vody je při praní nižší, než je nastavená teplota. Pokud tedy máte speciální hygienické požadavky, zvolte program Alergie Plus. Pokud žijete v oblasti s velmi měkkou vodou, jistě oceníte funkce Máchání plus, která se postará o to, aby se z oblečení dostalo pryč co nejvíce pracího prostředku. Máchání plus je vhodné i pro osoby, které mají citlivou pokožku na přítomnost zbytkového pracího prostředku v prádle. Doplňkovou funkcí, kterou ocení nejen rodiče s dětmi, ale také dospělí, je funkce Skvrny. Postará se o odstraňování speciálních skvrn, mezi které můžeme zařadit: krev, trávu, rajče, káv, pot a víno. K odstranění dochází díky tomu, že pračka přizpůsobí otáčky, teplotu vodu i čas namáčení vybrané skvrně. Prádlo je namáčeno buď v horké, nebo studené vodě, namáčení je krátké, nebo dlouhé, praní je intenzivní, nebo jemné. Díky optimálnímu přizpůsobení dochází k efektivnímu odstranění jakékoliv skvrny.

Jak pere a suší

Díky menší kapacitě není pračka tolik náročná na spotřebu elektrické energie a vody. Jedno vyprání vás přijde na 7,3 Kč, vyprání a vysušení na 24, 17 Kč. Kapacita na praní, která je 7 kg bude stačit spíše menší rodině. Kapacita na sušení je opravdu velmi malá a malé rodině rozhodně stačit nebude. 4 kg jsou vhodné pro jednotlivce maximálně páry. A to je největší nedostatek, který tato pračka má. Co se programové vybavenosti týče, ta je na dobré úrovni. Kromě speciálního programu na praní sportovního oblečení, si můžete také vybrat program Refresh, který pro osvěžení používá páru. Prádlo se po něm snadno žehlí. Alergikům pračka nabízí program Alergie Plus. Kromě těchto programů si můžete zvolit funkci na odstraňování 6 typů nejběžnějších skvrn, mezi které patří ty od kávy, vína, ale také třeba potu. Ovládání je poměrně snadné, ale zjednodušení by jistě přineslo, kdyby byl ovládací panel v češtině. Pro snadnou orientaci v nastavení můžete využít celkem podrobný manuál. Pračka disponuje funkcí Odložený start, kterou si však nevolíte začátek praní programu, ale dokončení pracího cyklu, takže při nastavování je potřeba trochu toho počítání. Zajímavé je také spuštění pračky, která pro tento úkon nemá příslušné tlačítko. Pračku zapnete otočením voliče na některý program. K vypnutí dojde otočením voliče do pozice Off. Kombinovaný elektrospotřebič je během provozu velmi tichý. Při praní je hlučnost velmi nízká, při sušení a ždímání je hlučnost průměrná. Během praní pračka téměř nevibruje. Pokud by snad k nějakým pohybům docházelo, můžete si upravit výšku nožiček. Příjemný je rozsah nastavení teploty a otáček. U teploty si můžete nastavit hodnoty: 90, 60, 50, 40, 30, 20 °C, u otáček: 1500, 1400, 1200, 1000, 800,600, 400 ot./min. Protože pračka se sušičkou spadá v úrovni odstřeďování do kategorie B (nejlepší je A), rozhodně by nezaškodilo, kdyby měla větší počet otáček (ideálně 1 600 ot./min). Tím by sušení dosáhlo ještě větší kvality. Hadice na ochranu proti přetečení Aqua stop je poměrně krátká. Proto je dobré pračku postavit blízko kohoutku. Na displeji se nezobrazuje váha vloženého prádla. Díky dostatečně velkým dvířkům se prádlo do bubnu snadno vkládá, osvětlení bubnu je spíš taková vychytávka navíc, ale zase máte lepší přehled o tom, zda jste v bubnu nic nezapomněli. Pořizovací cena se nám zdá vzhledem k malé kapacitě bubnu při sušení opravdu přemrštěná. Co se programové vybavenosti týče, ani v tomto ohledu nemá pračka nic moc navíc, co by nenabízely konkurenční elektrospotřebiče s nižší pořizovací cenou. Subjektivně, když už bychom za pračku se sušičkou chtěli utratit takové peníze, chtěli bychom buď větší kapacitu na sušení, nebo možnost naprogramovat si čas u jednotlivých programů. A to bohužel tento model neumožňuje.

Na kolik vyjde provoz při praní

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (7 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 0,70 kWh Spotřeba vody: 50 l Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,70 * 4) + (0,050 * 90) = 2,8 + 4,5 = 7,3 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Na kolik vyjde provoz při praní a sušení

Cena za jedno vyprání a sušení při plné kapacitě (4 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh. Spotřeba elektřiny: 4,76 kWh Spotřeba vody: 57 l Cena za jedno vyprání a vysušení je tedy cca (4,76 * 4) + (0,057 * 90) = 19,04 + 5,13 = 24,17 Kč Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla, zvoleném programu a počtu otáček.

Zkušenosti

 • Délka přívodního kabelu 210 cm.
 • Dvířka mají v průměru 32 cm a dají se otevřít až na 180°.
 • Buben je osvětlený.
 • Pokud se objeví chybové hlášení E23 pravděpodobně se jedná o chybu aqua stop a podle podpory bude nutné vyndat klapku z přívodního kohoutku ve tvaru +.
 • Pro zapojení pračky postačí přívod vody a odpad.
Zjistit cenu Nelíbí se vám, nebo z nějakého důvodu plně nevyhovuje? Máme pro vás další v recenzích praček se sušičkou.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
Bosch WVH30542EU

Nevýhodou této pračky je opravdu malá kapacita sušení 4 kg, která je vhodná maximálně pro páry nebo jednotlivce. Druhou nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Programově je pračka vybavená dobře, a navíc má ještě osvětlení bubnu.

7.9Hodnocení Covybrat.cz:
Praní
9
Ždímání a sušení
7
Programy
7
Hlučnost
8
Výbava
8
Spotřeba
8
7.3Hodnocení od lidí:
Praní
9
Ždímání a sušení
6
Programy
8
Hlučnost
8
Výbava
8
Spotřeba
5
PLUSY
 • bohaté programové vybavení
 • nižší spotřeba energie
 • nízká hlučnost při praní
MÍNUSY
 • vysoká pořizovací cena
 • malá kapacita bubnu na sušení
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. 3.65
  Praní
  90
  Ždímání a sušení
  60
  Programy
  80
  Hlučnost
  80
  Výbava
  80
  Spotřeba
  50

  Kombinovaná pračka se sušičkou Bosch WVH30542EU nás dost zklamala – u 4 roky staré pračky se porouchaly 3 tlumiče vibrací, což vedlo ke skákání a přesunům pračky během ždímání. Cena opravy z autorizovaného servisu je kolem 6500 Kč a v neautorizovaném se nedá dostat pod 4000 Kč, z toho 1 tlumič stojí min. 1000 Kč, neoriginální tlumiče prodávané v relaci 170-250 Kč použít nelze! Je tedy zřejmé, jak Bosch vydělává díky nekvalitě na drahých ND. Bosch se k požadavku na pokrytí mimozáruční opravy obrátil zády s tím, že „to bychom prodělali, kdybychom měli vyhovět každému takovému“. Standardně prý pokrývají specifické pozáruční opravy do max. 4 let. Takže tím potvrdili, jak jsou pračky poruchové a s Boschem končíme – problémy máme i s myčkou po 6 letech.
  K dalším nevýhodám patří spotřeba sušičky – je spíše vyšší díky chybějícímu tepelnému čerpadlu, ale v této cenové relaci šlo o standard. Sušící účinek není dostatečný, pokud nezvolíte nejvyšší účinnost sušení a nenaplníte pračku jen zčásti. Množství prádla na sušení je jen cca polovina proti kapacitě praní. Celý cyklus pak trvá kolem 5,5 hodiny.

  + PLUSY: Kombinace pračky a sušičky, ušetří manipulaci s prádlem.
  - MÍNUSY: Poruchová - po 4 letech odešly tlumiče, opravy hodně nákladná. Sušení není dostatečné.
  Přínosné(0) K ničemu(0)You have already voted this
  • Dobrý den,

   moc díky za vaše dlouhodobé zkušenosti, včetně ceny servisu. Ostatním čtenářům to pomůže rozhodnout se zda dají Boschi šanci, nebo raději zvolí jinou značku.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo