Recenze Brother KE 14s

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Jednoduchý, lehký a kompaktní šicí stroj, který je navíc snadný na obsluhu. Takový je jeden z oblíbených modelů japonské značky Brother. Model KE 14s zaujme pěkným designem, potěší širokou výbavou a díky funkcím jako je například chránič prstů je bezpečný i pro mladé švadlenky od 14 let, které s domácím šitím začínají úplně od nuly. Ty zkušenější si přijdou na své díky 14 programům, které bohatě postačí na všechny potřebné jednoduché šicí úkony doma. Vnitřní celokovová konstrukce stroje zajistí jeho dlouhou životnost a spolehlivý provoz, který je silný akorát na to, aby stroj zvládl prošít i více vrstev pevné látky.

Parametry

Počet stehů/programů14
Automatická knoflíková dírkane
Automatický navlékač nitěne
Overlockový stehne
Maximální délka stehu4 mm
Maximální šířka stehu5 mm
Šití dvojjehlouano
Materiál vnitřní konstrukcekov
Materiál povrchuplast
Volné ramenoano
Typ chapačerotační
Rychloupínač na výměnu patkyano
Zpětný chodano
Rychlost šití650 stehů/min
Osvětleníano, LED
Hmotnost5,7 kg
Výška37 cm
Výška44,4 cm
Hloubka19,4 cm
Schránka na příslušenstvíano
Pro koho je určenýÚplní začátečníci od 14 let, pokročilí

Ovládání

Obsluhu hravě zvládnou klidně i mladé dívky (výrobce uvádí určení od 14 let), které chtějí začít šít své vlastní designové kousky oděvů a doplňků. Teenagerkám stačí, když jim na začátku zkušenější švadlenka vysvětlí základy a obsluha je už pak dost jednoduchá.

Praktické prvky pro začátečníky

Součástí balení je i instruktážní CD, které poradí se základní obsluhou. Praktické součásti stroje, jako je například jasné osvětlení šicí plochy úsporným LED světélkem, chránič prstů, který zamezí, aby se i drobné prstíky dostaly pod ostrou jehlu, usnadní práci a zaručí dostatek bezpečí.

Skvělým zjednodušením pro začátečníky je rotační chapač umístěny chytře na ležato pod patkou. Díky tomu odpadá mnohdy komplikované navlékání a zasazování špulky na spodní nit do vertikálního chapače, které dokáže začátečnice dost potrápit.

Zasazení spodní nitě a základní nastavení

U tohoto stroje probíhá zasazení spodní nitě shora a navedení nitky je tak opravdu jednoduché. Stačí se držet jasného návodu a po chvíli si uživatel či uživatelka vše nacvičí a zvládne to vždy velice rychle. Toto moderní a praktické umístění chapače nebývá u začátečnických strojů obvyklé, proto jej považujeme za veliké plus ve výbavě. Navíc je chapač vidět hned pod patkou. Chrání jej pouze průhledný plast, takže má uživatel vždy dokonalý přehled, kolik nitky zbývá namotané na cívce.

Celkové ovládání působí velmi intuitivně. U stroje jsou jen dvě přehledná kolečka, kterými se nastavují základní funkce. Nastavení vzoru stehu se provádí otočením většího kolečka doprava či doleva, stejně tak se upravuje napnutí vrchní nitě, a to točením menšího kolečka. Pod kolečkem s nastavováním vzoru stehu je páčka zpětného chodu, kterou využijete pro zapošívání.

Jak vyměnit patku

Potřebujete rychle vystřídat patku? Není problém. Rychloupínací patku vyměníte raz dva tak, že tu, která je aktuálně nasazena povolíte šroubovákem. Nezapomeňte prve vypnout celý stroj. Na levé straně je drážka, do které se zasune šroubovák a patka povolí. Vyměníte ji za jinou z dodaného příslušenství a můžete začít třeba s přišíváním zipů.

Chcete třeba zkracovat nohavice? Vysunutím snadno odejmete spodní kus spodního plastového dílu a máte volné rameno, díky kterému se bude s látkou kalhot mnohem lépe manipulovat. Odejmutý díl slouží zároveň jako přihrádka na příslušenství.

Jak začít šít

Na začátek je určitě vhodné prostudovat návod a shlédnout přiložené instruktážní CD. Založte nit, navinutou cívku do chapače, vyberte steh a vyzkoušejte si jej na kus testovací látky. Rychlost šití se ovládá klasicky nožním pedálem, tím se i zahájí a ukončí šití, tedy jeho stisknutím nebo povolením. Pro úplné začátečníky nezapomeňte připevnit k patce chránič prstů. Začít můžete jednoduchými rovnými stehy a postupně zkoušet stehny cikcakové, nebo trénovat obšívání knoflíkových dírek.

Běžné příslušenství je součástí balení. Obsahuje:

 • Základní patka,
 • patka pro šití knoflíkových dírek,
 • oboustranná zipová patka,
 • chránič prstů,
 • 4 cívky spodní nitě,
 • šroubovák,
 • náhradní jehly 130/705h,
 • pedál s kabelem,
 • český návod,
 • instruktážní DVD.

Lze dokoupit i další příslušenství, například:

 • štepovací podložka,
 • prošívací patka,
 • úzká lemovací patka,
 • patka na slepý steh
 • a další

Údržba

Stroj Brother KE 14s nepotřebuje od uživatele žádnou speciální údržbu. Správný provoz bude bez problémů probíhat už tak, jak jste si jej koupili a vybalili z krabice.

Výrobce vše dostatečně promazal a uvádí, že pokud by stroj začal stávkovat třeba vydáváním divných zvuků, nebo například tak, že nepůjdou dobře otáčet ovládací kolečka, je nutné kontaktovat autorizovaný servis výrobce. Při podezření na problém hned přestaňte stroj používat, abyste mu neuškodili.

Dlouhou životnost stroje zajistí šetrné zacházení, vhodné skladování a používání pouze správného příslušenství. Ideální je používat jej pravidelně, a ne jej jen nechat ležet v krabici.

Drobné nečistoty jako je prach z nití a látek se musí občas odstranit z pod stehové desky, kde se mohou shromažďovat. K tomu postačí jen šroubovák a čisticí kartáček nebo vysavač. Podrobný návod, jak na to výrobce uvádí v přiloženém přehledném návodu. Čistění se vždy provádí ve chvíli, když je stroj úplně vypnutý!

Jak šije

Dohromady 14 druhů stehů není v porovnání s podobnými začátečnickými modely sice moc, ale opravdu postačí pro běžné domácí šití. Rovné stehy, klikaté, lemovací, spojovací, elastické cik cak. Ty všechny dobře poslouží k ušití tašek, sukní, čepic a dalších kreativních výrobků. Stroj si poradí s tenkými, silnými i pružnými látkami, kterým je vždy jen potřeba přizpůsobit napnutí nitě a typ stehu. Díky funkcím jako šití knoflíkových dírek a knoflíků zvládnete s přehledem vyrobit jednoduché lůžkoviny. Nástavce na šití zipů, nabírání, nášivky vám pomohou udělat z vašich výrobků opravdové originály.

Stroji chybí overlockový steh, který některé podobné začátečnické modely mívají. Je dobré zvážit, jestli takový steh opravdu budete potřebovat a předem si určit, co hlavně budete chtít šít. Ostatní pružné stehy, které stroj má dokáží také dobře posloužit.

Samozřejmostí je funkce zpětný chod vhodný na zapošívání. K tomu stačí jen stisknout dolů vertikální posuvník.

Hodně jednoduše se volí mezi jednotlivými šicími stehy. Zatočte velkým ovládacím kolečkem a vyberte si ten správný. Kolečko se ovládá opravdu velice lehce a jsou na něm přehledně graficky znázorněné všechny druhy stehů, které lze pro šití nastavit. Stejně jednoduchá je i obsluha druhého, menšího kolečka, kterým se reguluje napěti nitě. Výborná věcička je ořezový nožík upevněný na levém boku stroje, kterým rychle uříznete nit bez toho, abyste hledali, kam jste zrovna odložili nůžky.

Praktické a rychlé je navíjení nitě na spodní cívku, která se umisťuje do chapače neboli člunku. Cívku stačí vyndat, prázdnou ji nasadit na horní část stroje, kde je přesně na ni určený plastový držák, na který se jen nasune. Na druhý, vyšší držáček se nasadí celá špulka s nití, podle nákresu se konec nitě odroluje a protáhne do plastové cívky. Klap, cívku posunete vpravo. Tím se deaktivuje spodní jehla a můžete začít navíjet. Sešlápnutím nožního pedálu navíjení zahájíte a po navinutí celé cívky stačí sundat z pedálu nohu. Posuňte navinutou cívku vlevo a máte hotovo. Můžete ji vyjmout a umístit na její místo do chapače.

Detailní přípravy navíjení jsou popsané v návodu a doporučujeme si jej vždy dobře na začátku nastudovat. Eliminujete tak riziko zranění nebo poškození stroje. Rozhodně je potřeba vždy používat správné tipy cívek, u tohoto stroje s výškou 11,5 mm a také kvalitní nitě. Jiné typy cívek nemusí správně fungovat a mohly by stroj poškodit! V chapači musí mít cívka vždy správný směr niti a v chapači musí být dobře zasazena. Pak bude probíhat šití bez problémů.

Zkušenosti

Brother KE 14s je malý, lehký, snadno přenosný a velmi dobře ovladatelný pomocník pro všechny tvořivé bytosti. Z našeho testování se jeví jako ideální pro začátečnice, ale vyhoví určitě i zkušenějším nenáročným švadlenkám či krejčím, které baví šití doma. Rychle a jednoduše s ním uděláte co je potřeba při tvorbě nebo úpravě oděvů a látek. Pokud chcete naučit šít vaše mladé slečny v rodině, tento stroj bude ideální k tomu, aby vše hravě zvládly. Na začátek použijte ochranu prstů a šití bude navíc i zcela bezpečné.

Pokud víte, že chcete šít více oblečení z pružné látky, poohlédněte se po vyšších modelech s overlockovými stehy.

 • Stroj je velmi jednoduchý pro začátečníky, pro které je ideální i chránič prstů.
 • Celokovové tělo stroje zaručí dlouhou životnost a spolehlivý provoz.
 • Praktický ořezávač nití a promyšlené uložení chapače zaručí jednoduchou obsluhu.
 • Kompaktní rozměry stroje a jeho nízká váha jsou ideální k tomu mít jej vždy po ruce.
Zjistit cenu

Hodnocení dalších šicích strojů.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
Brother KE 14s

Pro všechny, kdo shání stroj s příjemnou obsluhou a jednoduchým ovládáním bude Brother KE 14s ideálním domácním pomocníkem. Ze 14 stehů si otočením kolečka vyberte, který je zrovna zapotřebí. Využijte volné rameno pro manipulaci a šití rukávů a nohavic. Drobné detaily budou vždy dobře vidět díky dobrému LED osvětlení, které zaručí opravdu jasné světlo a ušetří spotřebu elektřiny. Stroj sice nemá overlockový steh, ale má různé pružné stehy na výběr. Je skladný, takže jej lehce přenesete z místa na místo, a to i díky pevnému hornímu praktickému uchu. Velmi dobře promyšlený je horizontální rotační chapač, se kterým se lehce manipuluje, spodní nit se dobře navléká, jakož i skvěle a rychle navíjí na cívku díky speciálnímu programu. Zapojte stroj, zapněte, vše dobře nastavte a začněte šít stisknutím nožního pedálu. Půjde vám to snadno. Věříme, že přinese radost z tvorby a úspěchy s vašimi výrobky.

PLUSY
 • Prakticky umístěný rotační chapač
 • Úsporné led světlo
 • Chránič prstů
MÍNUSY
 • Chybí overlockový steh
 • Jen 14 základních stehů
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo