Recenze sušičky prádla Candy CSO4 H7A1DE-S

Candy CSO4H7A1DE-S  patří mezi volně stojící, kondenzační spotřebiče. Pokud hledáte sušičku ve slim provedení, můžete se s námi podívat na klady i zápory tohoto modelu. Sušička není cenově náročná, a tomu odpovídá i její výbava a další hodnoty, což ovšem neznamená, že si vede nějak zle. V recenzi se dozvíte o sušičce mnohem víc. Na závěr vám nabídneme srovnání s podobnými modely.

Parametry

Kapacita7 kg
Energetická třídaA+
Roční spotřeba energie269 kWh
Hloubka46,5 cm
Šířka59,5 cm
Výška85 cm
Hmotnost37,5 kg
Hlučnost67 dB
Počet programů14
Odložený startano
LCD Displejano
Dětská pojistkaano
Refreshano
Zvukový signálano
Osvětlení bubnune
Trvání standardního programu244 min
Třída účinnosti kondenzaceB
Typ chladivaR290

Představení

Sušička Candy CSO4H7A1DE-S s tepelným čerpadlem, je určena spíše pro dvojice nebo menší rodiny. 7 kg kapacita náplně patří k těm nižším hodnotám, které u těchto spotřebičů na trhu najdete. Sušičky obvykle disponují objemem bubnu od 7 do 9 kg. Po tomto modelu sáhnou především ti, kteří potřebují využít každý centimetr místa. Se svými 46,5 cm hloubky ji můžete kombinovat i se slim pračkou, to si myslím je její hlavní deviza. Mnoho takových slim modelů na trhu nenajdete.

Energetická třída A+ není špatná, ovšem vzhledem k tomu, že se ceny energií bohužel neustále zvyšují, zvažte, zda nezvolit lepší třídu. 1 kWh stojí v současnosti zhruba 5 Kč. Spotřebu roční spotřebu tedy vynásobte krát5 a zjistíte, na kolik Vás vyjde roční provoz. U tohoto modelu mluvíme zhruba o 2 845 Kč. Například sušička Beko DPS 7405GB5 s kapacitou 7 kg, energetickou třídou A++ a spotřebou 209 kWh za rok, vás ročně bude stát 1 045 Kč. Zvolit si můžete až po nejvyšší A+++.

Co se týče počtu programů, tady si příliš stěžovat nemůžete, výběr ze 14 programů je bohatý. Co nám ale chybí, je určitě program pára. Odložený start, časovač a dětská pojistka jsou již dnes samozřejmostí. Díky připojení k Wi-Fi pomocí technologie Simply Fi můžete využít další funkce. Stupeň úrovně sušení B na stupnici od A do G je slušný, odstraní z prádla většinu vody. Co se týče hlučnosti, tady jsou velké rezervy. Tato sušička má hlučnost 67 dB, což je hodně vzhledem k tomu, že jsou na trhu k dostání sušičky s minimální hlučností 67 dB. Maximum se pak pohybuje okolo 70 dB. Uvítali bychom i osvětlení bubnu, a také možnost změny otevírání dvířek.  Naopak výhodou je umístění dveří sušičky o 3,5 cm výše, než bývá zvykem, při manipulaci s prádlem vás tak nebudou bolet záda.

Programy sušičky Candy CSO4 H7A1DE-S

Sušička Candy CSO4 H7A1DE-S nabízí celkem 14 speciálních programů. V naší tabulce najdete doporučené množství pro jednotlivé programy. Je důležité vybrat pro vaše prádlo ten správný a sušičku nepřeplňovat.

Název programuMaximální náplň v kg
bavlna7
bílé7
džíny3
tmavé a barevné3
syntetika3
košile2
woolmark1
denní perfect 59°2
denní 45°1,5
úsporný 30°1
osvěžení2
zmírnění pomačkání2
sport3
malá náplň1,5

Pár tipů k některým programům:

 • Z hlediska úspory energie pro vás bude nejúčinnější použití programu Bavlna, který se hodí se například na ložní prádlo. Je nejvhodnější pro sušení normálně mokrého bavlněného prádla.
 • Až budete sušit džínové prádlo, nezapomeňte jej otočit naruby.
 • Program košile je speciálně navržen tak, aby docházelo k co nejmenšímu pokrčení, je ale nutné prádlo ihned po sušení ze spotřebiče vyjmout.
 • U vlněných věcí si dejte pozor, zda jsou vhodné do sušičky, sledujte cedulky na prádle. Pokud byste vložili svetry, které do sušičky nepatří, dojde k zplstnatění, které už nelze nijak napravit. Například akrylové svetry se vůbec sušit nedoporučují.
 • Osvěžení tj. program, který se jinde nazývá například Refresh nebo Studený vzduch. Slouží v provětrání prádla a k odstranění zápachu bez nutnosti praní.
 • Nejkratší dobu sušení, kterou tento spotřebič nabízí je 30 minut, to však platí pro malé množství prádla, vyždímaného na vysoké otáčky.
 • Již za 12 minut můžete teplým vzduchem na pomačkaném prádle srovnat záhyby, pomocí programu Zmírnění pomačkání.

Doplňkové funkce sušičky Candy CSO4H7A1DE-S

Mimo hlavní programy spotřebič Candy cso4 h7a1de nabízí další doplňkové funkce, není jich ale mnoho.

 • Pomocí tlačítka Snadné žehlení  se nastaví alternativní pohyby bubnu a díky tomu se omezí vznik záhybů. Vám tak odpadne zdlouhavá práce u žehlicího prkna.
 • Dalším tlačítkem Výběr sušení si zvolíte požadovanou úroveň sušení. Výběr můžete změnit až do 5 minut od zapnutí spotřebiče.
 • Výběr Času cyklu je možný až do 3 minut od spuštění. Nastavujete po 10 minutových intervalech.
 • Další funkcí je například Odložený start, kde lze odložit sušení až o 23 hodin.
 • Dnes je již běžná funkce Dětská pojistka, která uzamkne ovládací panel spotřebiče.

Jak spotřebič Candy CSO4 H7A1DE suší

Tato sušička je takovým běžným spotřebičem, který nevyniká vysokým počtem funkcí a vychytávek, ale sloužit vám bude určitě dobře. Třída účinnosti sušení B se dá akceptovat, z prádla se vysuší cca 80–90% vody. Pokud chcete mít prádlo co nejvíc suché, ždímání v pračce dejte na nejvyšší otáčky.

Můžete si vybrat požadovanou úroveň sušení. Pokud chcete prádlo ještě žehlit, bude lepší nechat ho mírně vlhké, bude se vám s žehličkou pracovat lépe. Další tři úrovně zvolíte podle toho, zda chcete prádlo přímo složit do skříně, pověsit apod.  Tento model je ověřen certifikátem Woolmark, který zaručuje, že se sušička dobře postará i o ty nejjemnější textilie. Jedná se hlavně o vlněné materiály. Spotřebič přísně kontroluje teplotu i pohyby v bubnu, a tak vaše prádlo nikterak nepoškodí. Jen si dejte pozor na to, zda je vaše oblečení vhodné na sušení v sušičce.

Obvykle to bývá tak, že si oblíbíme nastavení nějakého cyklu a používáme ho častěji. Funkce paměť vám umožní si daný program nastavit a následně jen rychle zvolit.

Při plánování a organizaci všech činností v domácnosti je chytré trochu přemýšlet a využívat i různé funkce spotřebičů. Ať už mluvíme “jen” o odloženém startu, který nám může hodně pomoci, tak například o využití technologie Simply Fi. Pomocí této aplikace můžete spotřebič, který je vybaven technologií Wi-Fi,  dálkově ovládat, a tak využít také jiné přídavné funkce. Nejde o nic složitého, nebojte se toho.

Ovládání přístroje je snadné, orientujete se pomocí písmen, která jsou uvedena na jednotlivých tlačítkách:

 • B – start/pauza
 • C – odložený start
 • D – výběr času
 • E – paměť
 • F – výběr sušení
 • G – snadné žehlení

Co  se týká přehledu toho, co se v sušičce děje, na LED displeji se vám zobrazuje jednak zbývající čas sušení,  čas odložení a další pro vás důležité údaje, vše  srozumitelně a jasně.

Neustálé ohýbání k sušičce je někdy pěkně otravné, proto určitě oceníte zmíněné zvýšení umístění dveří sušičky. Každé usnadnění práce se počítá.

Minusové body dáváme spotřebiči zejména za chybějící program pára, nižší energetickou třídu a také za vysokou hlučnost 67 dB. Nejtišší sušičky dnes mají okolo 60 dB, a to už je velký rozdíl. Ovšem pravda je, že se setkáte s i modely, které mají hlučnost až 70 dB.

Chybí zde i osvětlení bubnu, to ale nepovažujeme za velký nedostatek. Moc se nám nelíbí také systém údržby přístroje. Není zde žádná vychytávka v podobě automatického čištění filtru, či něčeho podobného. Zde musíte po každém cyklu sušení filtr ručně vyčistit, vyprázdnit zásobník na vodu. Také se doporučuje pravidelně čistit kondenzátor.

Srovnání s konkurencí

Ke srovnání jsme vybrali 3 velmi podobné modely stejné značky. Jedná se o modely Candy CSO4 H7A2DE-S,  Candy CS4 H7A1DE-S (hledaná i pod názvem CS H7A1DE-S)  a Candy CSO H7A2DE-S

Všechny modely jsou si vzhledově podobné, najdete je pouze v bílé barvě. Jsou určené na sušení maximálně 7 kg prádla, disponují stejnou hlučností 67 dB a jejich třída účinnosti sušení B je stejná. Všechny parametry jsou přehledně uvedené v naší tabulce. 

První tři uvedené modely včetně CS4 H7A1DE-S slim spadají se svojí hloubkou 46,5 cm do slim spotřebičů. Mezi nimi si potom můžete vybírat z hlediska spotřeby energie, u spotřebiče Candy CSO4 H7A2DE-S ušetříte oproti našemu recenzovanému modelu 57 kWh ročně, a to díky energetické třídě A++. Cenově vás tedy její roční provoz při 5 Kč za kWh vyjde na 1 060 Kč. Trvání standardního programu je rapidně kratší, a to 202 min. Pořizovací cena je ale zhruba o tisíc korun vyšší.

Třetí z našich slim modelů  Candy CS4 H7A1DE-S , stojí stejně jako náš model, energetická třída je také stejná, najdete zde ale 16 programů. Veškeré podrobnosti týkající se programu najdete v návodu Candy CS4 H7A1DE-S.

Poslední z modelů CSO H7A2DE-S disponuje také třídou A++, ale jedná se o spotřebič se standardní hloubkou 58,5 cm. Doba sušení je 202 minut, hlučnost vysokých 67 dB a spotřeba díky vyšší energetické třídě jen 212 kWh.

CSO4 H7A1DE-SCSO4 H7A2DE-SCS4 H7A1DE-SCSO H7A2DE-S
Kapacita v kg7777
Energetická třídaA+A++A+A++
Roční spotřeba energie (kWh)269212269211
Rozměry v cm46,5 x 59,5 x 8646,5 x 60 x 8546,5 x 60 x 8558,5 x 60 x 85
Hmotnost v kg37,537,53841,5
Hlučnost dB67676767
Počet programů14141614
Odložený startanoanoanoano
LCD Displejanoanoanoano
Dětská pojistkaanoanoanoano
Osvěženíanoanoanoano
Zvukový signálanoanoanoano
Osvětlení bubnunenenene
Trvání standardního programu v min244170244202
Třída účinnosti kondenzaceBBBB
Typ chladivaR290R290R290R290
Cena v Kč cca12 00013 00012 00010 000
Zjistit cenu

Hledáte úspornější sušičku?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

6 Total Score
Candy CSO4H7A1DE-S

Mnohé koupelny jsou malé a spousta lidí proto ocení, že tato sušička je vyrobena ve slim provedení a ušetří jim cenné místo. Má totiž menší hloubku. Mnoho takových modelů na trhu není, a proto mnozí již třeba přivřou oči nad některými výše uvedenými nedostatky. Není jich tolik, abyste nad koupí sušičky neuvažovali. Cena není vysoká, dobrá úroveň sušení, počet programů, Wi-Fi připojení, to vše se řadí mezi pozitiva tohoto spotřebiče, a pokud nepatříte mezi náročné spotřebitele, budete jistě spokojeni.

Sušení
8
Spotřeba
6
Rychlost
5
Hlučnost
3
Výbava
5
PLUSY
 • slim model - hloubka pouze 46,5 cm
 • nízká cena
 • zvýšená dvířka
 • velký výběr z programů
 • Wi-Fi připojení
 • možnost rychlého sušení
MÍNUSY
 • chybí program pára
 • nepraktické čištění filtru
 • vyšší hlučnost
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo