Recenze Catler ES 8013

Hledáte kávovar pro přípravu lahodné kávy, která se může směle rovnat té ze špičkových restaurací? Pak je pro vás Catler ES 8013 tou správnou volbou. Příprava kávy sice bude pro nezkušené zpočátku alchymie, ale po tréninku už vám tento úkon nebude dělat problém. Připravte se na to, že si můžete nastavit nejen množství, ale také hrubost mletí kávy i teplotu. Mléko se samo nenašlehá, takže bude nezbytné, abyste se jej naučili šlehat v džezvě. Tento kávovar je zkrátka výzvou, ale jeho pořízením nešlápnete vedle. Zjistěte, jak si vedl při našem testování!

Parametry

Typpákový
Parní tlak15 bar
Příkon1700 W
Displejne
Velikost nádobky na vodu2 l
Ovládánímechanické
Parní tryskaano
Samočištěníne
Odvápňováníano
Nahřívací plocha pro šálkyano
Příprava dvou šálků narázano
Zásobník na mlékone
Šlehání mlékaruční
Výdej horké vodyano
Standbyne
Výškově nastavitelná plochane
Nastavení množství kávyano
Nastavitelná teplota vodyano
Použití mleté kávyano
Integrovaný mlýnek na kávuano
Zásobník na kávuano
Zásobník na odpadne

Ovládání

Obsluha tohoto přístroje není příliš složitá, ale celkově je kávovar vhodný spíše pro skoroprofesionály-baristy. Kvůli pákovému ovládání i integrovanému mlýnku bude výsledná chuť kávy záviset jen na vás. Proto se budete muset naučit znát gramáž kávy pro 1 nebo 2 šálky, správnou hrubost mletí i dobré „umáčknutí“.

Ovládací panel je „hodinami“ – ukazatelem tlaku – rozdělen na dvě poloviny.

 1. První polovina vlevo disponuje 3 tlačítky: zapnutí, množství kávy, filtr pro 1 nebo 2 šálky.
 2. Druhá polovina vpravo má také 3 tlačítka: program, příprava 1 šálku, příprava 2 šálků.

Přístroj se zapíná zapojením do zásuvky. Následuje zapnutí stisknutím tlačítka POWER. Uslyšíte zvuk kompresoru (vrčení), které bude trvat zhruba minutu, než se kávovar nahřeje. Nejdříve svítí jen 3 tlačítka vlevo. Jakmile je kávovar připraven, rozsvítí se i tlačítka na pravé straně.

V balení kávovaru najdete příslušenství, které slouží k čištění a také 2 páry filtrů do hlavice. Liší se podle velikosti, podle množství připravovaných káv. Máme tu filtry pro dávku jedné porce kávy do 1 šálku a pro 2 porce kávy do 2 šálků.

Celkem najdete v balení 4 filtry:

 • První pár má dvojité dno (uvnitř sítka je po celé dolní ploše hodně malých otvorů, zvenku sítka jsou malé otvory jen uprostřed). Tento pár sítek s dvojitým dnem slouží pro přípravu již namleté kávy, kterou jste si koupili v obchodě. Nevíte tedy, na jak hrubo byla mletá. Díky dvojitému dnu je na kávu vytvořen dvojitý tlak, aby chuť byla co nejvyrovnanější.
 • Druhý pár má jednoduché dno (uvnitř sítka po celé ploše, stejně jako venku po celé ploše jsou malé dírky). Tyto filtry slouží pro přípravu z namleté kávy z integrovaného mlýnku kávovaru.

Abyste filtry měli hned po ruce, můžete využít odkládací prostor, který je integrovaný v kávovaru. Nachází se za odkapávací miskou, kterou stačí vysunout. Uvidíte mělkou úzkou zásuvku, do které vložíte 3 filtry, 4. se nechává v hlavici.

Dávkování kávy probíhá tak, že si do hlavice vložíte požadovanou velikost filtru (na 1 nebo 2 kávy). Ovladačem množství kávy (Grind amount) si nastavíte množství kávy. Nápis Dual wall označuje sítko s dvojitým dnem. Tlačítko Filter size slouží pro nastavení velikosti filtru (filtr na 1 nebo 2 šálky).

Nastavení hrubosti mletí provedete zboku přístroje. Uvidíte otočné kolečko (Grand size) s čísly, případně s označením Dual wall (sítko s dvojitým dnem). Pro dávkování kávy dejte hlavici s filtrem do dávkovače kávy a mírně ho zatlačte dozadu, káva se do něj namele sama.

Po namletí kávu stlačte tamperem, který je integrovaný s možností vyjmutí a nachází se na levé straně přístroje. Ideální tlak by měl být kolem 20 kg. Pokud kávu utlačíte příliš, voda přes ni bude protékat dlouho a do chuti se tak přefiltrují i části, které do kávy nepatří. Její chuť bude nepříjemně hořká. Naopak pokud ji utlačíte málo, voda proteče příliš rychle a káva nebude mít výraznou chuť a bude spíše vodová.

Správně napěchovanou hlavici vložte do spařovací hlavice. Na pravé horní straně zmáčkněte tlačítko pro požadovaný počet šálků a můžete začít připravovat kávu. Předtím, než káva začnete téct, čerpadlo zhruba 3x sepne, dojde k tzv. předmáčení, kdy káva dostane správnou teplotu, než na ni kávovar začne tlačit 15barovým tlakem.

Přípravu našlehaného mléka za vás přístroj sám neudělá, takže ho musíte našlehat ručně v džezvě, která je součástí balení. Pro šlehání mléka potřebujete parní trysku. Pro přepínání mezi parní tryskou a výdejem horké vody slouží otočný knoflík na pravé straně přístroje. Podle ikon poznáte, na kterou stranu tlačítko otočit. Poté trysku nasměrujte nad odkapávací misku, nechte odtéct kondenzát, a jakmile z trysky začne vycházet pára, vložte ji do mléka těsně pod hladinu (cca 2 cm). Tryska se do mléka vkládá pod úhlem cca 45° k pravé straně.

Mléko by se mělo začít točit dokola, před vyjmutím trysky ji ponořte až ke dnu a mléko ještě chvíli šlehejte. Abyste dosáhli správné teploty, držte džezvu s mlékem v ruce. Jakmile vás nádobka začne pálit, dosáhli jste správné teploty a páru vypněte.

Než mléko nalijete do espressa (tím vytvoříte cappuccino), s mlékem v džezvě zatočte, abyste z něj vytlačili bublinky. Následně s nádobkou jemně ťukněte o stůl, tím bude mít mléko dobrou konzistenci. Nyní ho můžete nalít do šálků.

S kávovarem můžete připravit tyto druhy kávy:

 • cappuccino (velikost šálku 150-220 ml)
 • espresso
 • latté (velikost sklenice 200-220 ml)
 • macchiato
 • long black
 • ristretto

Nastavení

Jak nastavit objem kávy v hrníčku

V kávovaru je přednastavený objem kávy pro 1 (30 ml kávy) a 2 (60 ml kávy) šálky. Toto nastavení si však můžete upravit podle vlastní chuti. Stačí stisknout tlačítko PROGRAM, které se rozbliká. Dále stiskněte tlačítko pro 1 nebo 2 šálky. Začne téct káva, jakmile pro vás bude objem kávy v šálku dostačující, znovu stiskněte tlačítko, pro které kávu programujete, káva přestane téct. Spotřebič 2x zapípá, což znamená, že je vaše nastavení uloženo.

Pokud se budete chtít vrátit k původnímu (továrnímu nastavení) dávkování pro 1 nebo 2 šálky, stiskněte a podržte tlačítko PROGRAM, dokud 3 nezazní zvukový signál. Poté tlačítko pusťte a nastavení je opět uloženo.

Jak nastavit teplotu vody

Kávovar umožňuje zvýšení i snížení teploty vody o 1-2 °C. Pro nastavení přístroj vypněte tlačítkem POWER. Do pokročilého nastavení se dostanete zmáčknutím a podržením tlačítka PROGRAM, následně zmáčkněte i tlačítko POWER. Tlačítka se rozblikají. Pokud chcete teplotu vody zvýšit o 1 °C, zmáčkněte tlačítko s 1 šálkem, pokud požadujete zvýšení teploty o 2 °C, stiskněte tlačítko se 2 šálky. Uslyšíte zaznít 2x zvukový signál, který označuje, že teplota byla změněna.

Pokud chcete teplotu vody snížit o 1 °C, vstupte do pokročilého nastavení, tak jak jsme popsali v předchozím odstavci a zmáčkněte tlačítko FILTER SIZE. Pokud požadujete snížení o 2 °C, zmáčkněte tlačítko POWER.

Jestliže teplotu nezměníte do 5 vteřin od vstupu do pokročilého nastavení, k žádné změně nedojde. Pokud se chcete vrátit k původnímu nastavení, vstupte do pokročilého nastavení, tak jak jsme popsali výš a stiskněte tlačítko PROGRAM.

Čištění

O čištění se přístroj řekne sám tím, že se rozsvítí kontrolka s nápisem CLEAN ME. Čištění je naštěstí automatické, takže vám jen postačí vložit do filtru na kávu čistící disk, do kterého dáte 1 čistící tabletu. Celou páku pak vložíte do spařovací hlavice a kávovar vypnete. Následně současně stisknete tlačítka pro 1 a 2 šálky+tlačítko POWER po dobu zhruba 3 vteřin.

Cyklus trvá asi 5 minut, dokončení je oznámeno zvukovým signálem, který 3x zazní. Důležité je, aby se tableta celá rozpustila. Pokud by se tak nestalo. Musíte kávovar znovu vypnout, znovu zmáčknout příslušnou kombinaci tlačítek a proces zopakovat.

Jak kávovar odvápnit

Vodní kámen může mít neblahý vliv na kvalitu kávy i funkci přístroje. Proto se doporučuje jej čistit každé 2-3 měsíce směsí z bílého octa a vody. Poměry najdete v návodu.

Před odvápněním přístroj vypojte z elektřiny a znovu zapojte, jakmile bude zásobník na vodu nasazen v kávovaru. Směs nalijte do zásobníku na vodu a stiskněte tlačítko POWER. Pod spařovací hlavu a parní trysku položte velkou mísu. Jakmile přístroj dosáhne správné teploty, všechna tlačítka se rozsvítí. Vy zároveň stisknete tlačítko pro 1 a 2 šálky a bude je držet tak dlouho, dokud polovina roztoku nevyteče přes spařovací hlavu. Poté tlačítka pustíte.
Následně otočíte ovladač páry a horké vody do polohy PÁRA (obláček) a necháte páru přes trysku procházet asi 2 minuty. Poté ovladač vrátíte do polohy VYPNUTO.

Po odvápnění zásobník na vodu vyndejte, dobře umyjte a naplňte čistou vodou. Tou následně opět propláchnete celý kávovar stejným způsobem, jako když jste používali roztok z octa.

Pravidelnou péči potřebuje i mlýnek na kávu, tryska na páru a filtry na kávu. Pro očištění vnějších částí kávovaru a plochy pro nahřívání šálků, používejte lehce namočenou houbičku. Rozhodně se vyhněte drátěnkám nebo abrazivním prostředkům, které by mohly povrch poškrábat.

Funkce

 • nastavitelná hrubost mletí
 • mletí kávy přímo do hlavy s filtrem, která se nasazuje na spařovací hlavu
 • integrovaný tamper
 • kontrola tlaku kávy

Jak připravuje kávu

Kávovar je vhodný především pro ty, kteří se chtějí podílet na výsledné chuti kávy. Uživatelé budou potřebovat notnou dávku zručnosti, protože si mohou sami navolit množství i hrubost kávy a teplotu vody. Všechny tyto faktory velmi ovlivňují výslednou chuť nápoje. Proto můžete velmi jednoduše připravit kávu, která nebude úplně nejlahodnější. Pokud vás zdlouhavá příprava kávy nebaví a kávu si chcete vychutnat rychle bez zbytečných okolností, rozhodně pro vás tento přístroj není tím pravým.

Pokud se necítíte na nastavení dávkování, je lepší nechat tovární nastavení. Díky tomu docílíte vyvážené chuti kávy bez komplikovaného postupu.

Kávovar nemá zásobník na mléko s automatickým našleháním, takže si s tímto úkolem budete muset poradit sami. Příprava cappuccina, latté i macchiata tedy nebude automatická, nepostačí vám jen stisknutí tlačítka. Dobrou pěnu si budete muset vyrobit sami správným postupem v džezvě za použití trysky s párou. Právě tento úkol chce dostatečnou praxi a zkušenosti.

Přístroj má profesionální design a v kuchyni vypadá velmi dobře. Až se s ním naučíte zacházet a odhalíte všechny možnosti, které vám nabízí, bude jeho obsluha velmi snadná.

Nádobka na vodu je umístěna zezadu spotřebiče, takže se budete muset vždy naklonit, abyste viděli, kolik jí zůstává, dobrou pomůckou jsou však rysky, podle kterých jednoduše stav hladiny odvodíte. Manipulace se zásobníkem je snadná. Není však nutné ji pro každé doplnění vytahovat z přístroje, díky velkému otvoru na naplnění ji můžete doplňovat třeba půl litrovým hrnkem. Velkou výhodou je vysoký příkon, díky kterému se kávovar rychleji nahřívá a vy tak rychleji připravíte váš oblíbený nápoj.

Velmi praktickou vychytávkou je zásuvka na filtry, díky které se nemusíte bát, že je ztratíte. Oceníte také chytré provedení integrovaného tamperu, který je na magnetu a z kávovaru se snadno vytahuje. Výrobce pamatoval také na snadnou údržbu mřížky nasazené na odkapávací misce. Ta má pod spařovací hlavou a tryskou na páru 3 otvory, do kterých odkapává přebytečná tekutina a tak nedochází ke zbytečnému ušpinění mřížky.

Pokud by se vám pod spařovací hlavu nevešel velký hrnek, můžete odejmout odkapávací misku, díky tomu získáte hlubší prostor a hrnek se tak pod hlavu pohodlně vejde.

Nahřívací plocha není příliš praktická, protože pokud je stroj vypnutý, plocha se nenahřívá a za provozní dobu se ani nestihne dostatečně nahřát, takže i doba nahřívání šálků je delší. Pokud chcete tento čas zkrátit, hrnečky nahřejte horkou vodou, kterou stroj produkuje.

Poměrně odrazující může být pořizovací cena, ale je nutno zmínit, že za ni dostanete přístroj, který můžete směle přirovnat k profesionálním kávovarům používaných v dobrých restauracích.

Zkušenosti

 • U kávovaru si můžete prodloužit záruku na 3 roky.
 • Žádné části kávovaru nelze mýt v myčce kromě odkapávací misky a mřížky.
 • Pára se může vydávat maximálně 5 minut, poté je výdej automaticky zastaven a světelná kontrolka páry se rozbliká. V tomto momentě vraťte ovladač páry do polohy vypnuto.
 • Elektrospotřebič nezapínejte, pokud v něm není žádná voda.
 • Těsnění kolem zapařovací hlavy je z plastu.
Zjistit cenu

Mrkněte i na přehled další pákové kávovary ve velkém srovnávacím testu.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7 Total Score
Catler ES 8013

Tento kávovar je určen především pro milovníky kávy, kteří si ji přípravu vychutnávají a nevadí jim proto obětovat určitý čas. Určitě jej neocení lidé, kteří se přípravou kávy nechtějí dopodrobna zabývat a chtějí si vychutnat lahodný nápoj dobré kvality co nejrychleji. Kávovar je navržený pro snadnou obsluhu a je velmi kompaktní. Při jeho výrobě bylo myšleno i na nejmenší detaily, které velmi usnadní jeho obsluhu. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a delší doba na zaučení pro práci s přístrojem.

Ovládání
7
Funkce
7
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo