Recenze Catler ES 9010

Rozjíždíte kavárnu a hledáte kávovar, se kterým připravíte skvělou kávu, cappuccino nebo latté? Možná je tou správnou volbou Catler ES 9010. Disponuje dvěma bojlery, nastavitelnou teplotou páry i extrakce, vyhřívanou spařovací hlavou, tlakoměrem ve spařovací hlavě a dalšími libůstkami, které ocení především lidé s baristickou průpravou. Pokud si ho chcete pořídit domů, je to příliš nákladná investice, kterou, pokud se nenecháte zaškolit od profíka, stejně neoceníte. Přečtěte si, v čem tento profesionální přístroj vyniká!

Parametry

Typpákový
Parní tlak15 bar
Příkon2200 W
Displejano
Velikost nádobky na vodu2,5 l
Ovládánídotykové
Parní tryskaano
Samočištěníne
Odvápňováníano
Nahřívací plocha pro šálkyano
Příprava dvou šálků narázano
Zásobník na mlékone
Šlehání mlékaruční
Výdej horké vodyano
Standbyano
Výškově nastavitelná plochane
Nastavení množství kávyano
Nastavitelná teplota vodyano
Použití mleté kávyano
Integrovaný mlýnek na kávune
Zásobník na kávune
Zásobník na odpadne

Ovládání

Tento kávovar se řadí do vysoké cenové kategorie, čemuž odpovídají i funkce, ovládání a nastavení. Kávovar může denně připravit desítky káv, takže se nemusíte bát používat ho třeba v restauračních zařízeních. Ovládání je na rozdíl od automatických kávovarů nebo klasických domácích kávovarů poměrně složité, takže se budeme věnovat jen základním úkonům. Zbytek je uveden v manuálu. Kávovar má trojitý vyhřívací systém. Nahřívají se 2 nerezové ohřívače vody i spařovací hlava. Díky 2 samostatným ohřívačům pro vodu a páru je možné zároveň připravovat espresso a šlehat mléko. Má velký zásobník na 2,5 l vody, který můžete doplňovat buď zepředu shora, nebo zezadu. Hladinu vody kontrolujete v předení části přístroj pod spařovací hlavou, což je velmi pohodlné. Přístroj má na levém i pravém boku dva otáčecí voliče, které slouží k regulaci páry a horké vody. Otočný volič na levé straně slouží pro horkou vodu. Pravá strana disponuje voličem pro parní trysku. Na ovládacím panelu najdete celkem 8 tlačítek, displej a indikátor tlaku:
 • tlačítko POWER vlevo slouží k zapnutí a vypnutí přístroje,
 • čtyři tlačítka pod displejem slouží k nastavování kávovaru, slouží k potvrzení výběru a pohybu nahoru, dolů v menu,
 • tři tlačítka vpravo slouží k výdeji 1 nebo 2 šálků kávy a ručnímu programování.
Tryska na páru je otočná o 360 °C a má praktický gumový úchop pro manipulaci. Za prostorem odkapávací misky najdete zásuvku pro uložení příslušenství na čištění a přípravu kávy (filtry atd.). Aby kávovar dobře stál a při utahování páky s filtrem se nehýbal, je pod odkapávací miskou otočný knoflík, který ovládá přísavku ze spodní strany kávovaru. Jejím otočením kávovar „přisajete“ ke stolu a nemusíte se bát, že by se během přípravy pohnul a vy se tak mohli třeba opařit. Horní část kávovaru tvoří nahřívací plocha pro šálky, která je dostatečně velká a je možné na ni vměstnat až 6 šálků. Před spuštěním spotřebiče Než začnete poprvé připravovat kávu, nainstalujte do zásobníku na vodu filtr.
 • Vyjměte jej z obalu a na 5 minut ponořte do vody.
 • Pak jej opláchněte pod tekoucí vodou, opláchněte i nerezové sítko v plastovém filtru.
 • Filtr vložte do držáku na filtr a nastavte datum o 2 měsíce dopředu.
 • Filtr dobře připevněte do zásobníku na vodu.
Po zapnutí vás přístroj požádá, abyste nastavili tvrdost vody. Tu zjistíte pomocí přiloženého proužku testu tvrdosti vody.
 • Celý proužek ponořte na několik vteřin do vody.
 • Poté jej vytáhněte, otřepte a počkejte, až se na něm zobrazí červené čtverečky, které odkazují k tvrdosti vody.
 • 1 čtvereček – velmi měkká voda
 • 2 čtverečky – měkká voda
 • 3 čtverečky – středně tvrdá voda
 • 4 čtverečky – tvrdá voda
 • 5 čtverečků – velmi tvrdá voda
Pomocí šipek nastavte tvrdost vody a potvrďte tlačítkem MENU, uslyšíte zvukový signál. Poté proveďte propláchnutí přístroje:
 • stiskněte tlačítko pro 2 šálky,
 • nechte horkou vodou protékat spařovací hlavou asi 30 vteřin,
 • na 10 vteřin zapněte funkci pára.
Při zapnutí přístroje tlačítkem POWER, bude toto tlačítko blikat, dokud se přístroj nenahřeje do provozní teploty. Jakmile dojde k nahřání na provozní teplotu, přestane tlačítko blikat a rozsvítí se tlačítka na pravé straně přístroje (Menu, 1 a 2 šálky). Kávovar je již z výroby nastaven tak, že pokud nebude 1 hodinu používán, přepne se do režimu úspory energie. Pokud ho nebudete používat ani nadále, vypne se za 4 hodiny. Pokud chcete přístroj „probudit“ z režimu úspory energie, stiskněte jakékoliv tlačítko, kromě POWER, to by se vypnul. Na displeji můžete zobrazit 3 režimy:
 1. teplota extrakce
 2. doba extrakce
 3. hodiny
Teplota extrakce je nastavena na 93 °C, avšak můžete ji změnit v rozmezí od 86-96 °C. Doba extrakce ukazuje dobu extrakce poslední připravované kávy v sekundách. Hodiny zobrazují čas, pokud jste ho nastavili. Pro přípravu kávy slouží tlačítka s příslušnými symboly (symbol 1 šálku pro jeden hrníček, symbol 2 šálků pro 2 hrníčky). Jak našlehat pěnu Mléčnou pěnu dobře připravíte ze studného mléko. To nalijte do džezvy, která je součástí balení, až po rysku V. Poté pod hladinu (1-2 cm) vložte parní trysku a otočte voličem pro dávkování páry. Trysku během šlehání z mléka nevytahujte. Před tím, než dokončíte šlehání, trysku ponořte na dno, aby se prohřála i spodní část mléka. Jak napustit horkou vodou Pro výdej horké vody slouží otočné tlačítko v levé horní části přístroje. Otočným voličem jen otočíte a z výpusti na horkou vodu, kterou najdete vedle parní trysky, začne vytékat voda. Tok vody zastavíte opět otočením tlačítka.

Nastavení

Jak nastavit objem kávy v šálku Objem kávy v šálku je možné nastavit jak pro 1, tak pro 2 šálky.
 • Vyberte si požadovaný počet šálků.
 • Jakmile začne extrakce kávy, stiskněte tlačítko MANUAL.
 • Až vám bude výsledný objem stačit, stiskněte tlačítko MANUAL znovu a extrakce se zastaví.
Pro programování různých veličin slouží tlačítko MENU. Po prvním stisknutí se vám na LCD displeji zobrazí všechny veličiny, které můžete nastavit. Dalším stisknutím toho samého tlačítka už vybíráte konkrétní veličinu. Pokud chcete menu opustit, stačí stisknout tlačítko EXIT. Programovat můžete tyto veličiny pro 1 i 2 šálky:
 • Shot vol – doba a objem extrakce
 • Shot temp – teplota extrakce
 • Auto start – automatické spuštění
 • Set clock – nastavení hodin
Doba extrakce Stiskněte tlačítko MENU, dokud se na displeji nezobrazí možnost SHOT VOL a 1 nebo 2 CUP. Stiskněte tlačítko, pro 1 nebo 2 šálky pro zahájení extrakce. Jakmile bude požadovaná doba extrakce dosažena, znovu stiskněte vybrané tlačítko. Spotřebič 2x zapípá, což znamená, že vaše nastavení bylo uloženo. Objem extrakce Stiskněte tlačítko MENU, dokud se na displeji nezobrazí možnost SHOT VOL a 1 nebo 2 CUP. Do filtru dejte mletou kávu a zahajte extrakci pro 1 nebo 2 šálky stisknutím příslušného tlačítka. Jakmile je dosaženo objemu podle vašich požadavků, opět stiskněte tlačítko pro 1 nebo 2 šálky. Po uložení nastavení uslyšíte zvukový signál. Teplota extrakce Několikrát stiskněte tlačítko MENU, odkud se na displeji neobjeví možnost SHOT TEMP. Uvidíte aktuální nastavení teploty. Tlačítky pro pohyb nahoru nebo dolů nastavte vámi požadovanou teplotu a svoji volbu potvrďte tlačítkem EXIT. Automatické spuštění Ke správnému načasování automatického spuštění je nutné, abyste měli dobře nastavené hodiny ještě před tím, než začnete tuto funkci nastavovat. Několikerým stisknutím tlačítka MENU si zvolte možnost AUTO STRAT. Na displeji uvidíte, zda je funkce aktivní ON nebo nikoliv OFF. Tlačítky nahoru nebo dolu vyberte možnost ON nebo OFF. Pokud se rozhodnete tuto funkci aktivovat, objeví se na displeji ikona hodin. Znovu stiskněte tlačítko MENU a šipkami nastavte požadovaný čas. Poté stiskněte tlačítko EXIT. Nastavení hodin Několikrát za sebou stiskněte tlačítko MENU, dokud se nerozbliká ikona SET CLOCK. Tlačítky nahoru a dolů vyberete čas, poté zmáčkněte tlačítko EXIT a vše nastavení se uloží. Jak nastavit teplotu páry Nízká teplota je vhodná pro napěnění menšího množství mléka a vy budete mít lepší kontrolu nad napěněním. Vyšší teplota se hodí pro napěnění většího množství mléka. Stiskněte tlačítko MENU a vyberte možnost STEAM. Tlačítky nahoru a dolů si vyberete požadovanou teplotu páry. Stisknutím tlačítka MENU svoji volbu potvrdíte a uslyšíte zvukový signál. Jak vypnout automatické vypnutí Stiskněte tlačítko MENU a vyberte možnost AUTO OFF. Tlačítky nahoru a dolů si můžete vybrat z možností ON – zapnuto, OFF – vypnuto. Svoji volbu potvrdíte stisknutím tlačítkem MENU. Uslyšíte zvukový signál. Jak nastavit hlasitost zvukové signalizace Nastavit si můžete hlasitost zvukové signalizace.
 • HI=vysoká hlasitost LO=nízká hlasitost OFF=hlasitost je vypnutá
Hlasitost můžete ovládat stisknutím tlačítka MENU, vyberte možnost AUDIO. Pomocí šipek nahoru a dolů si vyberete požadovanou hlasitost. Svoji volbu potvrdíte stisknutím tlačítka MENU.

Čištění

Při čištění vložte do filtru pro 1 šálek čistící disk a do něj 1 čistící tabletu. Páku s filtrem a tabletou vložte do spařovací hlavy. Čistící cyklus spustíte tak, že několikrát stisknete tlačítko MENU, dokud se na displeji nerozbliká ikona CLEAN CYCLE, na displeji se zobrazí nápis PUSH. Abyste zahájili čisticí cyklus, stiskněte tlačítko MANUAL. Na displeji se zobrazí odpočítávání 370 vteřin. Tableta by se měla celá rozpustit, pokud tomu tak není, proveďte čištění znovu, ale další tabletu už do filtru nevkládejte. Jak přístroj odvápnit Přístroj se odvápňuje vždy vychladlý. Proto jej vypněte a nechte tak hodinu stát. Páku na filtr z kávovaru oddělejte. Spotřebič vypněte a poté zároveň stiskněte tlačítko POWER a 1 šálek. Pohybem tlačítek nahoru a dolů vyberte možnost dESc a stiskněte MENU. Ze zásobníku na vodu vylijte vodu a vyjměte filtr. Zásobník naplňte roztokem připraveným podle výrobce a doplňte vodou až do rysky označující maximum. Pod trysku na páru položte utěrku. Za výpustí parní trysky na předním panelu dole uvidíte silikonový kryt a nad ním nápis DESCALE ACEES. Ten sundejte a pomocí plochého šroubováku uvolněte nejdřív levý a pak pravý šroub, začne vytékat voda a pára. Jakmile voda vyteče, šrouby utáhněte. Nyní stiskněte tlačítko MANUAL. Spustí se odpočítávání, které je ukončeno, jakmile se na displeji zobrazí hlášení PUSH. Nádržku na vodu vypláchněte a naplňte čistou vodou. Opět odšroubujte postupně pravý a levý šroub, a jakmile z nich přestane vytékat voda a pára, šrouby zašroubujte. Stiskněte tlačítko MANUAL, začne 5minutový odečet, který je u konce jakmile se zobrazí hláška PUSH. Vyprázdněte nádobu na vodu, vložte do ní filtr a naplňte vodou. Dejte ji zpět do kávovaru. Opět šroubovákem povolte šrouby a následně utáhněte, jakmile z nich přestane téct voda a pára. Stiskněte tlačítko MANUAL a spotřebič se začne zahřívat na navolenou teplotu. Jak čistit spařovací hlavu Před každou přípravou kávy je dobré vyčistit spařovací hlavu. To uděláte tak, že jí necháte protéct malé množství vody, než do ní nasadíte páku s filtrem a kávou. Jak čistit parní trysku Parní trysku čistěte ihned po dokončení šlehání mléka vlhkým hadříkem. Pokud je ucpaná tryska, pročistěte ji jehlou. Pokud by jehla nepomohla, spodní část odšroubujte a ponořte do horké vody. Poté opět přišroubujte na patřičné místo. Čištění filtru a držáku filtru Filtry i držák filtru ihned po použití umyjte pod vodou. Pokud by otvory ve filtru zůstaly ucpané, rozpusťte jednu čistící tabletu v horké vodě a filtry i držák do roztoku ponořte na 20 minut. Poté dobře opláchněte.

Funkce

Nastavení hlasitosti zvukové signalizace, automatické vypnutí, automatické zapnutí, pokročilá nastavení.

Jak připravuje kávu

Tento kávovar je vzhledem ke svojí ceně vhodný především do menších kaváren nebo někam, kde je odbyt kávy větší než doma. Samozřejmě si ho můžete pořídit i do domácnosti, ale to se nám zdá jako zbytečné mrhání peněz. Kávovar je vzhledem ke svému vybavení předurčen pro přípravu několika desítek káv denně. Má dva bojlery, takže můžete espresso i šlehání mléka provádět zároveň. Můžete si také nastavit teplotu páry i teplotu vodu. Upravit si můžete tlak předspaření i dobu extrakce kávy. Spařovací hlava je prohřívaná a má zabudované topné těleso, které udržuje stálou teplotu při extrakci kávy. Nádoba na vodu je při svém objemu 2,5 l opravdu obrovská. Jistě oceníte, že ji můžete doplňovat jak ze zadu (vytáhnete celý zásobník), tak shora, kde stačí otevřít podlouhlé víko před ohřívací plochou na šálky a vlít vodu. Stav hladiny je dobře viditelný z předení části kávovaru, takže se nemusíte nahýbat a sledovat stav hladiny zezadu. Navíc, pokud je potřeba doplnit vodu, přístroj vás na to upozornění zprávou na displeji. Potěšující je také vysoký příkon 2 200 W, díky kterému se kávovar rychle nahřívá. Většinou se kávovar nahřeje během toho, co si melete kávu, pokud používáte mlýnek na čerstvě namletou kávu. Základní ovládání přístroje je poměrně snadné, ale z počátku budete potřebovat mít při ruce manuál. V uživatelském rozhraní se díky jednotlivým tlačítkům snadno pohybujete. Ovšem je škoda, že není možné si nastavit pro jednodušší ovládání český jazyk. Velmi se nám líbí způsob ovládání páry a horké vody, kdy každá funkce má oddělené samostatné knoflíky, které se navíc snadno ovládají. Prostě vybranou funkci jen zapnete nebo vypnete. Žádná kombinace mezi sebou. O něco horší je to s odvápňováním, protože to je poměrně složité a nevyhnete se ani použití šroubováků pro odpuštění vody a páry. Další složitější nastavení jako je doba nebo výkon předspaření už jsou opravdu funkce, které ocení jen profesionálové. Velmi oceňujeme to, že součástí balení je kromě filtrů s jednoduchým a dvojitým dnem a dalšího také džezva na šlehání horkého mléka. Džezva je totiž na tento úkon přesně přizpůsobená, má praktický zobáček na nalévání tekutiny, takže můžete vždy docílit krásně vypadajícího cappuccina nebo latté. Jako velmi praktickou jsme zhodnotili zabudovanou zásuvku na filtry, takže je nikdy neztratíte a nebudete složitě hledat. Mnohem lepší je však přítomnost přísavky zespodu kávovaru, která nám zaručí, že se kávovar za žádné situace nepohne. Nemusíte se tak bát o hrníčky, které jsou postavené na nahřívací ploše ani o to, že byste se z důvodu posouvání kávovaru třeba opařili. Mléko není možné našlehat automaticky, takže si s tímto úkonem budete muset poradit sami a věnovat nějaký čas tomu, abyste se ten správný grif naučili. Celkově se jedná o velmi kvalitní kávovar, ale jak jsme již napsali v úvodu této části, pro domácí použití je jeho pořízení zbytečnou investicí. Ne každý dokáže ocenit nastavení nejrůznějších parametrů, o kterých nemá z velké části ani ponětí, na co tam jsou. Tento výrobek ocení spíše lidé s baristickou průpravou.

Zkušenosti

 • Kontrolka páry se po zapnutí rozblikala – znamená to, že je páka na páru v pozici OPEN. Kávovar se tedy zapne až ve chvíli, kdy páku otočíte do pozice CLOSE.
 • Kontrolka horké vody se po zapnutí rozblikala – znamená to, že je otočný volič na horkou vodu v pozici OPEN. Kávovar se tedy zapne až ve chvíli, kdy volič otočíte do pozice CLOSE.
 • Kontrolka horké vody bliká – k tomuto stavu dojde, pokud jste funkci horké vody používali déle než 1 minutu. Otočte tedy voličem do polohy CLOSED a spotřebič se následně uvede do pohotovostního režimu.
 • Spotřebič vás po přípravě 200 káv automaticky upozorní na potřebu vyčištění.
 • Pokud je potřeba do nádržky doplnit vodu, objeví se na displeji hlášení FILL TANK.
 • Na kávovar je poskytovaná záruka 3 roky.
Zjistit cenu Tento Catler je jeden z nejlepších v našem srovnávacím testu pákových kávovarů. Projděte si článek a zjistěte, jak si stojí mezi ostatními.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Catler ES 9010

Kávovar je vhodný spíše pro osoby s baristickou průpravou, kteří ocení detailní nastavení různých veličin majících vliv na výslednou chuť kávy. Pro obyčejného „smrtelníka“ je tato investice zbytečná, předpokládáme, že by pokročilá nastavení stejně neocenil. Kávovar se hodí třeba do menší provozovny, kde se často dohromady připravují kávové nápoje v kombinaci s mlékem a příprava má být co nejrychlejší.

Ovládání
8
Funkce
8
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo