Recenze čističky vzduchu VOCOlinc VAP1

Od září roku 2020 jsem měla možnost testovat čističku vzduchu VOCOlinc VAP1. Jedná se o chytrou čističku vzduchu, kterou připojíte na Wi-Fi a ovládáte pomocí aplikace, již si stáhnete do mobilního telefonu. Ovládání je možné i přes dotykový ovládací panel. VAP1 má skutečně páru! Naši útulnou ložničku zvládla „přefiltrovat“ jedna dvě. Bez problémů by zvládla i kancelář. Jak jsem byla s výrobkem spokojená? Dozvíte se v recenzi.

Parametry

Ionizátorne
Dálkové ovládáníano (aplikace)
Hlučnost (nejnižší)40 dB
Výkon čištění vzduchu500 m3/h
Příkon55 W
Hmotnost8,3 kg
Výška56 cm
Šířka29 cm
Hloubka29 cm
Indikátor výměny filtruano
UV lampane
Uhlíkový filtrano
Ovládání skrze telefonano
Doporučená velikost místnosti60 m2
Počet rychlostí ventilátoru5

Co najdete v balení

Hned na úvod se hodí říct, že čistička přijde zabalená hned ve dvou krabicích a polystyrenu. Nemusíte se tedy obávat, že by při dopravě přišla k újmě.

Po rozbalení najdete v krabici pouze návod v několika jazycích včetně českého a samotný přístroj. Lehce zaskočit vás může její hmotnost, která činí 8,3 kg. Ovšem není to nic tragického, čističku bez problémů přenesou i ženy. Nic dalšího v balení nenajdete. Popravdě, k čističce ani nic dalšího nepotřebujete. Chybí vám dálkový ovladač? Nemusí, jelikož přístroj můžete ovládat dálkově pomocí aplikace. Displej je překrytý ochrannou fólií.

Čistička pod drobnohledem: design, ovládací prvky, displej

Začněme základními informacemi. Čistička má tyto rozměry: 29 x 29 x 56 cm. Nejedná se tedy o malého drobečka. Z designového hlediska nejde o žádný zázrak, na druhou stranu perfektně zapadne do moderních domácností. Bílá je in a velké displeje dnes najdete na ledasčem. Pod displejem se nachází indikátor ovzduší, který informuje o jeho stavu. Tento indikátor na mě zároveň působil jako originální designový prvek.

Bílou barvu těla střídá v horní části, která je opatřená průduchem čistého vzduchu, světle šedá barva. Za kombinaci barev dávám rozhodně plusové body. Nejde na nich totiž vidět prach. Například na černé čističce by bylo vidět absolutně všechno. Na horní části najdete dotykové ovládací prvky. Výrobce dobře udělal, že nechal horní část v matné barvě. Nedrží se na ní totiž otisky prstů jako u lesklých povrchů.

Ovládací prvky

Ovládacích dotykových tlačítek je v horní části celkem devět:

 1. dětský zámek – uzamkne ovládací panel,
 2. časovač – nastavíte, za jak dlouho dobu se má přístroj vypnout,
 3. výměna filtrů – používáte pouze při výměně filtrů,
 4. Wi-Fi – slouží pro připojení na vaši domácí síť,
 5. noční režim – vypne displej a sníží hlučnost provozu,
 6. regulace ventilátoru – umožňuje nastavení výkonu,
 7. C°/F – přepínání mezi stupni Celsia a stupni Fahrenheita,
 8. auto – spuštění automatického režimu,
 9. tlačítko On/Off.

Každé tlačítko je navíc podsvíceno zelenou barvou, která může za šera poměrně rušivá. Na druhou stranu se jedná o dotyková tlačítka, takže máte alespoň jistotu, že jste tlačítko skutečně stisknuli.

Z počátku jsem měla problém s manuálním zapínáním a vypínáním spotřebiče, jelikož na dotek vůbec nereagoval. Respektive: zapnul či vypnul se se zpožděním. Někdy se mi spotřebič ani vypnout nepodařilo. Ještěže jsem měla po ruce návod. Výrobce totiž píše, že na tomto tlačítku musíte nechat prst déle (několik vteřin). Popravdě mi to přišlo trochu zvláštní, trochu jako zpožděná odezva. Nicméně se nejedná o nic, na co si časem nezvyknete.

Displej

Čistička vzduchu vás informuje o celé řadě veličin. Na displeji uvidíte informace týkající se počtu mikrogramů prachu na m3, vlhkosti vzduchu, teploty v místnosti, zvoleného režimu, připojení Wi-Fi a nastavení týkající se časovače či dětského zámku. Přehledně je ukázaná také životnost filtru a aktuální rychlost ventilátoru.

Co se týče hodnoty související s prachovými částicemi, nevyznám se v tom, co je hodně a co málo. Proto je kvalita vzduchu označena ještě barevně, a to už je mnohem srozumitelnější. Barvy kvality vzduchu:

 • zelená = výborná,
 • limetková = dobrá,
 • žlutá = uspokojivá,
 • oranžová = zhoršená,
 • červená = špatná.

Proč je čistička smart?

VAP1 můžete jednoduše spárovat s vaší domácí Wi-Fi sítí a aplikací, kterou jednoduše sáhnete v App Store nebo na Google Play. Jelikož má můj smartphone OS Android, zvolila jsem aplikaci pro tento operační systém. Po nainstalování jsem jen klikla na „vyhledat spotřebič v blízkosti“ a čistička se s aplikací sama propojila. Šlo to opravdu snadno a rychle.

Samotná aplikace nepatří k uživatelsky nejpříjemnějším, ale jakmile se s ní seznámíte, nebudete mít problém najít to, co hledáte. Obecně můžu říct, že je aplikace spíše jednoduchá, taková základní. Umožní vám:

 • zapnout a vypnout čističku,
 • nastavit časovač (odpočítávání za jak dlouho se má spotřebič zapnout či vypnout),
 • upravit rychlost ventilátoru,
 • nastavit jas obrazovky displeje,
 • nastavit jas indikátoru,
 • naplánovat v kolik hodin a v jaký den se má čistička zapnout či vypnout,
 • ostatní nastavení (název čističky, umístění, informace o příslušenství, životnost filtru, model, sériové číslo atd.).

Zajímavostí tohoto přístroje je i možnost ovládání hlasem. Co k tomu potřebujete? Apple HomeKit, tedy třeba telefon od Apple s jeho hlasovou asistentkou Siri. Nebo konkurenční zařízení Amazon Echo nebo Google Nest.

V aplikaci vlastně můžete udělat vše, co na dotykovém panelu, ale samozřejmě i další věci navíc. Z počátku jsme měla s připojením na Wi-Fi problém, jelikož se z ní čistička neustále odpojovala. Ovšem po pár dnech běžela spolehlivě a v případě výpadku signálu se po jeho obnovení znovu sama připojila.

Čističku můžete ovládat nejen pomocí smartphonu, ale také třeba z tabletu. Kromě toho umožňuje spárování i s hlasovými asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Jablíčkáři ocení možnost přidání spotřebiče do své chytré domácnosti na HomeKit. Můžete vytvářet scény, přiradit produkt k místnosti, automatizovat jej a podobně.

Co mě osobně při ovládání v aplikaci chybělo, byla možnost nastavení začátku a konce provozu. Zjednodušeně to přirovnám k plánovanému úklidu u robotického vysavače. Zde si nastavíte v jaký den a od kolika má vysavač uklízet a o nic se nestaráte. U VOCOlinc VAP1 je možné nastavit buď odpočítávání, za jak dlouho se čistička vypne, nebo přesný čas když se automaticky vypne či zapne. Nastavení vypnutí a zapnutí není bohužel možné. To je podle mě trošku škoda. Kolikrát jsem šla spát, těšila se do ložnice s příjemným vzduchem, ale pak jsem zjistila, že jsem čističku zapomněla zapnout. Je to však jen můj osobní názor.

Filtrační systém a údržba

Čistička má parádní třístupňovou filtraci:

 1. předfiltr,
 2. HEPA E12,
 3. uhlíkový filtr.

Jedná se o čističku s pevným vzduchovým filtrem. Vše funguje na „mechanickém“ zachytávání nečistot. Tyto čističky patří k dražším výrobkům, které jsou o něco hlučnější než čističky s elektrostatickými sběrnými disky. Na rozdíl od nich však vzduch čistí mnohem lépe. Proto jsou ideální volbou pro osoby s dýchacími obtížemi.

Výrobce uvádí, že si čistička poradí s viry, bakteriemi, zvířecími chlupy, prachem, alergeny a plyny. Díky uhlíkovému filtru navíc dokáže pohltit i toxický formaldehyd, který se do ovzduší uvolňuje například z nového nábytku, koberců nebo plastů. HEPA H12 dokáže zachytit až 99,97 % malých částeček.

Zvládne přefiltrovat až 500 m3 vzduchu za hodinu a hodí se do místností o rozloze do 60 m2. Ideální volba pro garsonky, malé 1 + kk či do kanceláří.

Z hlediska údržby se nejedná o nic složitého. Prach z mřížek jednoduše odstraníte štětečkem. Filtry, kterým skončila životnost, vyjmete z bočních stran a vyhodíte. Jistě oceníte, že jsou filtry opatřeny malými úchytkami, za které je pohodlně vytáhnete. Výrobce uvádí, že mají životnost zhruba 9 měsíců. Ostatně na nutnost výměny vás upozorní sama čistička. Já osobně čističku používám denně zhruba 8 měsíců, je ovšem pravda, že jen pár hodin (zhruba 3-5) a filtry jsou na 97 % své životnosti. Jistě potěší, že náhradní filtry jsou bez problémů dostupné.

Na zadní straně se nachází senzor částic, který je rovněž možné očistit. Abyste se však k němu dostali, je potřeba použít šroubovák.

Jak jsem s čističkou vzduchu VOCOlinc VAP1 byla spokojená?

Jednoduše můžu říci, že moc! Nejvíce jsem ji využívala v ložnici, která má rozměr cca 3,5 x 4,3 x 2,25 m. Z toho vychází, že objem místnosti činí 33,8 m3. Vhodná čistička do tohoto pokoje by tedy toto číslo měla převyšovat nejméně 1,5x, což VOCOlinc VAP1 rozhodně splňuje. Za hodinu totiž dokáže vyčistit až 500 m3 vzduchu. V případě formaldehydu se jedná o 120 m3/h.

Vzhledem k tomu, že byla čistička do mojí ložnice poměrně „předimenzovaná“, pracovala rychle, což se mi velice líbilo. Někdy jsem ji totiž zapomněla zapnout v dostatečném předstihu, abych již přišla do pokoje s čistým vzduchem, ale díky vysokému výkonu stačila chvíle k tomu, aby se vzduch přefiltroval.

Jak jsem již psala, trošku mě mrzelo, že není v aplikaci možné si nastavit čas provozu od – do, nicméně výrobce uvádí, že uživatelé vlastnící chytrou domácnost si do ní čističku mohou připojit a nastavit scénáře pro používání. Je tedy možné si nastavit, že jakmile přijdete domu a otevřete dveře, čistička se automaticky spustí.

Po zkušenosti mohu říct, že chod čističky byl v ložnici opravdu znát. Když jsem ji zapnula v dostatečném předstihu, bylo skutečně cítit, že přicházíte do pokoje s příjemným vzduchem. Vzhledem k tomu, že mám v ložnici koberec, paletovou postel a masivní komody, je v ní takové typické aroma. Při chodu čističky jsem jej však necítila. Běžně se také stává, že mám v ložnici vydýchaný vzduch a není příliš příjemné se do tohoto vzduchu probouzet. S čističkou to však bylo výrazně lepší!

Co se týče hlučnosti provozu, výrobce uvádí, že se při tichém = nočním modu pohybuje okolo 30 dB. Já jsem k této hodnotě nikdy nedospěla. V mé ložnici při nočním režimu vydávala čistička zvuk okolo 40 dB. Přičítám to koberci, kvůli kterému může být ovzduší v pokoji jiné než v místnosti, kde koberec není. Čistička musí zřejmě pracovat na vyšší výkon. Nicméně ani 40 dB není rozhodně rušivých. Mého manžela to zpočátku obtěžovalo, ale po několika dnech si zvykl. Já jsem se z počátku na jemné hučení také zaměřovala, ale nevnímala jsem jej rušivě. Spíš jsem si připadala jako u moře 🙂 . Ostatně hučení čističky mohu klidně porovnat s chlazením mého notebooku, který vydává hluk o podobné síle. Při maximálním výkonu čistička vydávala hluk o síle 65 dB. Pro měření jsem používala aplikaci v telefonu Zvukoměr, takže čísla berte spíše orientačně. V každém případě, na nejvyšší výkon se mi čistička v automatickém režimu nikdy nepřepnula.

Abych si vyzkoušela citlivost senzorů znečištění, rozstříkala jsem v okolí čističky deodorant ve spreji a nestačila jsem se divit, za jak krátkou chvilku přístroj zareagoval a zvýšil výkon. To bylo poprvé, kdy se mi na barevném ukazateli objevila oranžová barva. Vůně z deodorantu byla pryč zhruba za necelou hodinu.

 

Porovnání s čističkou Dyson Pure Cool Me

Z hlediska pořizovací ceny bych ráda VOCOlinc VAP1 srovnala s čističkou vzduchu Dyson Pure Cool Me, která je na trhu k dostání za podobnou cenu. Dyson Pure Cool Me, přestože stojí přes 9 000 Kč zvládne přefiltrovat 170 m3/hod a výrobce ji doporučuje do místností s rozlohou pouze 15 m2. Podle výrobce je nejlepší ji používat v nejbližším okolí uživatele. Sice nabízí více rychlostí ventilátorů (10), ale není možné ji připojit na Wi-Fi a ovládat pomocí aplikace. K dispozici máte dálkový ovladač. Z hlediska maximální hlučnosti je Dyson asi o 7 dB tišší než VOCOlinc VAP1. 

Stejně jako VOCOlinc VAP1 má funguje Dyson Pure Cool Me na principu mechanického zachytávání nečistot, přičemž filtrace je pouze dvojitá. Najdete u ní HEPA a uhlíkový filtr, nikoli však předfiltr jako u VOCOlinc VAP1, který má za úkol zachytit větší nečistoty. Z hlediska poměr a výkon je jasným vítězem VOCOlinc VAP1. Pokud máte menší prostor a je pro vás zásadní hlučnost, berte Dyson.

Video recenze

Zjistit cenu

Hledáte levnější čističku vzduchu?

Za možnost vyzkoušet čističku VOCOlinc děkujeme společnosti Allocacoc.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.1 Total Score
VOCOlinc VAP1

Čistička vzduchu VOCOlinc VAP1 splní požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Dokáže automaticky reagovat na stav vzduchu v místnosti a tomu automaticky přizpůsobit svůj výkon. Navíc má svoji vlastní aplikaci, takže ji můžete ovládat i na dálku a nastavit si nejrůznější parametry od intenzity svitu displeje, přes režimy až po automatické zapnutí či vypnutí. Majitelé chytrých domácností ji mohou do svého konceptu přidat a zařadit do některého ze scénářů. Jediné co bych výrobku vytkla je možná vzhled, který na mě působí až přísně moderním dojmem. Nesmím zapomenout zmínit ani cenu, která nepatří k nejnižším.

Filtrace / čištění vzduchu
7.5
Hlučnost
5.5
Spotřeba
6.5
PLUSY
 • třístupňová filtrace
 • možnost připojení na Wi-Fi
 • ovládání přes aplikaci
 • přehledný displej
 • kvalita vzduchu znázorněna také barevně
 • jednoduchá údržba a čištění filtrů
 • možnost připojení do chytré domácnosti
 • dostupné náhradní díly
MÍNUSY
 • vzhled
 • pořizovací cena
 • na ovládání dotykových prvků je potřeba si zvyknout
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo