Věděli jste, že ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat okolo 40-60 %? Vlhkost vzduchu by neměla být příliš vysoká, neboť se pak množí bakterie a plísně, které jsou velmi nebezpečné pro naše zdraví. Také by ale vlhkost vzduchu neměla být příliš nízká, protože by vás mohl vzduch dráždit ke kašli a vysušoval by vám pokožku. V tomhle článku jsme si pro vás připravili recenzi na kondenzační odvlhčovač vzduchu Concept OV1000 Perfect Air.
Parametry

Vzduchový průtok | 25 m3/ h |
Odvlhčovací výkon | 0,6 l/d |
Příkon | 75 W |
Automatická regulace vlhkosti | ano |
Časovač | ano |
Deklarovaná hlučnost | 48 dB |
Výška | 30,5 cm |
Představení
Pro úplnost informací se hodí napsat, že odvlhčovače se dělí na tři typy.
- Kondenzační – to je například i tento odvlhčovač, o kterém píšeme. Ty fungují na jednoduchém principu a patří mezi nejvýkonnější typy odvlhčovačů. Vychytává vzdušnou vlhkost a zchlazením ve spotřebiči začne vlhkost kondenzovat. Ven se vyfukuje výrazně sušší vzduch a voda stéká do nádobky. Kondenzace probíhá nejlépe při 30°C a při vlhkosti cca 80%. Výkonnější odvlhčovače zvládnout vysušit i zdi.
- Adsorpční – Ty fungují bez ohledu na teplotu prostředí. Pokud nemáte trvalý problém s vlhkostí vzduchu, ale chcete ji snížit pouze přes zimní období, bude pro vás ideální volbou. Je i levnější a mají dostatečný výkon na krátkodobé používání. Dalším plusem je i tišší chod.
- Absoprční – Tyto odvlhčovače se nezapojují do elektřiny. Jsou nejlevnější variantou, ale mají velice nízkou účinnost. Je nutné často měnit náplně. Ideální jsou například do skříně.
Tento odvlhčovač je vhodný pouze pro malé místnosti (např. do koupelny, na chodbu, do dětského pokoje atd..). Místnost by neměla být větší než 15 m2. Takže pokud víte, že budete chtít odvlhčovač využívat opravdu jen na malé místnosti, tak čtěte dál. Odvlhčovací výkon je 600 ml za den, což je tedy vhodné pro nejmenší místnosti s nízkou vlhkostí. Proto byste měli počítat i s tím, že pokud jej budete využívat v koupelně, nebudete asi 100% spokojení, poněvadž v koupelně bývá vlhkost vysoká. A tento přístroj nebude stíhat v koupelně u tří/čtyřčlenné rodiny. Jedna osoba, maximálně dvě by mohli být s výkonem (co se týče koupelny) spokojení. Kondenzační nádobka má objem 1,5 l, což je dostačující pro malou místnost. To znamená že po dvou dnech musíte vždy nádobku vyprázdnit. Ale nezapomeňte, že čím vlhčí a větší místnost máte, tím větší kondenzační nádobu budete potřebovat.
Díky nízkému příkonu (75 W) je i nízká spotřeba. Má dva režimy odvlhčování – nízkou rychlost a vysokou rychlost proudění vzduchu.
To znamená, že při vysoké rychlosti bude odběr cca 75 W, tedy 0,075 kW. Při současných cenách 5 Kč za 1 kWh je to zhruba 0,4 Kč za hodinu provozu. Pochopitelně pokud ceny energie porostou, bude i její provoz dražší. Při nižší rychlosti je spotřeba cca poloviční.
Časovač lze nastavit na 4, 8 nebo 12 hodin. Zvládne i nepřetržitý provoz a má pojistku proti přehřátí. Ovládání je velice jednoduché, neboť nemá displej, ale pouze tři tlačítka s diodami.
Hlučnost tohoto odvlhčovače je 48 dB (při vyšší rychlosti), což je jako mírný déšť, šepot nebo lednice. Při nižší rychlosti je hlučnost 37 dB. Hranice pro příjemný a nerušivý hluk je do 40 dB. Nedoporučuji umísťovat do ložnice při vyšší rychlosti, mohlo by vás to nepříjemně rušit.
A kolik stojí? Cena se pohybuje cca okolo 2 000 – 2 700 Kč. Obecně tedy patří do nejlevnějších modelů odvlhčovačů. V této cenové kategorií většinou nenajdete široký výběr, ani zajímavé funkce. Nenároční uživatelé by mohli být spokojení.
Funkce
Tento typ odvlhčovače patří mezi ty klasické co se funkcí týče. Má tři tlačítka s diodami, takže ovládání je velice snadné. Má dva režimy odvlhčování, kde si můžete vybrat nižší rychlost (500 ml/den), nebo vyšší rychlost (600 ml/den). Ten druhý je o 20 % výkonnější, ale také o skoro 30 % hlučnější. Dále má praktický časovač, kde si můžete nastavit 4, 8 nebo 12 hodin. Samozřejmostí je i nepřetržitý provoz.
Dále je vybaven i pojistkou proti přehřátí. Pokud budete mít plný zásobník na vodu, nebo zásobník bude špatně vložen, červená kontrolka vás upozorní. Zásobník na vodu je průhledný, takže budete mít i přehled, kolik vody už tam je.
Jak už bylo zmíněno, tak je to takový základní typ odvhlčovače. Další zajímavé funkce bohužel nemá, jako je například automatické restartování (po výpadku elektrického proudu se odvlhčovač sám zapne), displej (díky němu byste se mohli podívat na různé důležité informace nebo si zvolili dostupné programy odvlhčovače), UV lampu, která ničí bakterie, nebo vlhkoměr či filtr na čištění vzduchu. Takže pokud byste si přáli, aby váš odvlhčovač disponoval i lepšími funkcemi, budete si muset připlatit.
Údržba a umístění
Ještě před tím, než se dostaneme k údržbě, tak si promyslete, kde odvlhčovač doma budete mít. Nejlepší je umístit ho přímo na zem, nebo na nízky podstavec. Ideálně by měl být 20 – 50 cm od zdi a nábytku. Ventilátor by měl mít prostor pro nasávání vzduchu z celé místnosti. Pokud budete odvlčhovač i přesouvat například z chodby do koupelny, tak budete spokojení s jehou kompaktními rozměry a nízkou hmotností. Váží 2,3 kg, takže manipulace s ním bude snadná.
Co se týče údržby, tak je to velice snadné a rychlé. Stačí jen vylévat pravidelně vodu z nádobky a opláchnout pod tekoucí vodou. Vnější povrch stačí utřít vlhkým hadříkem a prach z mřížky nebo z otvorů přivodu a výstupu vzduchu můžete otřít smotkem vaty.
Jelikož tento odvlhčovač nemá žádné filtry, tak máte o starost méně s údržbou. Na druhou stranu vám tím pádem nijak nepomůže s vyčištěním vzduchu. Aby vám odvlhčovač vydržel déle, je vhodné s ním šetrně zacházet a pravidelně udržovat.
Zjistit cenu
Vystudovala jsem umění a estetiku na olomoucké univerzitě. Mou největší vášní je cestování za cizími kulturami, místy a zážitky. Výlety a práce v zahraničí mě naučily angličtinu, dodaly odvahu a posílily v pokoře. Ráda poznávám nové lidi a miluje dobré jídlo. Ve volném čase se mimo turistiku, přírodu, hudbu, knihy a psaní věnuji kreslení portrétů a ilustrací.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.