Recenze tyčového vysavače Concept VP6120

Dostal jsem možnost měsíčního soužití s tyčovým akumulátorovým vysavačem Concept VP6120. Ten patří mezi dražší vysavače tohoto typu, ale současně nabízí poměrně vysoký výkon. Pojďte si přečíst, jak se mi s ním žilo, pro co jsem ho měl rád a zda měl nějaké vlastnosti, které mi naopak komplikovaly život.

Parametry

Typakumulátorový
Délka kabelu-
Akční rádius-
Typ baterieLi-ion
Kapacita baterie2500 mAh
Doba nabíjení280 min.
Výdrž na jedno nabití60 min.
Stupně výkonu3
Ruční vysavačano
Objem nádoby na prach0,5 l
Hmotnost3,2 kg
Účinnost vysávání na koberceneuvádí
Účinnost vysávání na podlahuneuvádí
Příkon450 W
Hlasitost82 dB
Rozměry VxŠxH (cm)115 x 28 x 23
HEPA filtrano
LED osvětleníano
Mokré vysáváníne
Svislé parkováníano
Teleskopická rukojeťne
Odnímatelná rukojeťano
Indikátor baterieano
Indikátor plnostine
Příslušenstvívelký a malý turbokartáč, šterbinová hubice, hubice s kartáčem, kartáč na podlahy

Představení

Dojde vám krabice s vysavačem, pustíte se do sestavení, které je tak snadné, že k němu návod ani není potřeba. Hodnocení vzhledu je vždy subjektivní záležitostí a mě osobně na tom u vysavače záleží pramálo. Líbilo se mi, že vysavač nebyl nijak výrazný a nijak mě v domácnosti nerušil, i když byl zrovna na nabíječce na viditelném místě mimo komoru.

 

Celkové zpracování je takové, jaké by člověk očekával. Tvrzený plast a měkčená gumová kolečka. Jediné z čeho jsem byl zpočátku hodně nervózní je lehká nestabilita vysavače. Pokusím se to vysvětlit co nejpřesněji. Vysavač zaaretujete do stojící polohy a on se chvilku kýve ze strany do strany. Ten pohyb není nijak výrazný, po chvíli skončí. Zkoušel jsem vysavač rozhýbat výrazně víc a pořád držel stabilně, ale musím přiznat, že jsem z toho byl první den docela nesvůj a měl jsem obavy, aby nespadl – což se nikdy nestalo. Možná je to daň za ohebný kloub na hubici. Rozhodně to však není standardní chování u všech tyčových vysavačů.

Hmotnost vysavače je 3,2 kg, “ruční” část (když odejmete hubici s otočným kloubem a turbokartáč) má cca polovinu. To není žádná hmotnost, která by někoho limitovala v práci. Ani devítileté dítě nemělo s vysáváním žádnou potíž.

Co je pro mě zásadní: ovládání je příjemné, tlačítka snadno reagují a jsou dobře dostupná. Snadno tak můžete vysavač zapnout i volit ze tří výkonových režimů vysávání. Má i signalizační diodu, takže vždy vidíte, jaký výkon máte nastavený (nicméně po chvíli používání to už poznáte i podle hlasitosti vysavače). Stejně dobře jsou vidět i diody pro stav baterie. Rovněž při běžné práci (změna nástavce, odejmutí nádoby atd..) jsem nezaznamenal žádné komplikace.

Příslušenství

 • Malý turbokartáč – dle výrobce vhodný pro ložní prádlo, tkaninu, pohovky apod. – např. pohovka se mi ale lépe vysávala štěrbinovou hubicí
 • Štěrbinová hubice – dle výrobce vhodná pro rohy stěn, polstrování automobilu, radiátory apod. – za mě vítaný pomocník, používal jsem často
 • Hubice s kartáčem – dle výrobce vhodná pro ložní prádlo, tkaninu, pohovky apod. – párkrát jsem zkusil, ale nějak jsem nenašel využití, které by mi vyhovovalo
 • Kartáč HardFloor – dle výrobce vhodný na tvrdé podlahy – používal jsem často a funguje skvěle

Nabíjení a výdrž

Dobu nabíjení uvádí výrobce mezi čtyřmi až pěti hodinami. Když jsem vysavač několikrát vybil „do nuly”, tak byl znovu nabitý za cca 4 hodiny a 45 minut. Takto dlouhá doba nabíjení je u tyčových vysavačů poměrně běžná. Stupeň nabití indikují dvě LED diody na těle přístroje. Sto procent je, když svítí obě, při 75 % svítí jedna a druhá bliká atd… Co vás však zajímá mnohem více je jak dlouho vydrží v provozu, je to tak?

Na nejvyšší výkon se mi při opakovaných testech (a při plně nabité baterii) nepodařilo překročit 13 minut. Není to extra šokující, při plném výkonu mizí energie z baterií u tyčových vysavačů opravdu rychle. A model VP6120 má výkon slušný. Setkal jsem se i s tyčovými vysavači, které vydržely k dvaceti minutám. Na druhou stranu musím uznat, že při tomto výkonu si dobře poradí i s velkou nečistotou na tvrdé podlaze, nebo silně znečistěnou sedačkou v autě (znáte tu situaci, kdy dáte malému dítěti na zadní sedačce v autě rohlík a když vyjmete autosedačku, tak se nestačíte divit?). Na vysání menšího koberce použít jde, ale pokud máte koberce všude v bytě, tak bych volil vysavač do zásuvky a ne na aku baterii – kvůli sacímu výkonu i výdrži baterie.

Na střední (klasický výkon) mi baterie vydržela 25 minut. Na rovinu, není to zrovna hodně, ale i při tomto režimu má vysavač slušný výkon a poradí si s běžnými nečistotami. Pro případný nákup zvažte jak dlouho v kuse vysáváte. Věřím, že velká část domácností se do dvaceti minut (předpokládaná kombinace středního a maximálního výkonu) vejde. Na druhou stranu, pokud vám úklid trvá déle, musíte si pořídit něco jiného. V kombinaci s dlouhou dobou dobíjení, která je u tyčových vysavačů běžná, by to nebyla dobrá volba. 

Nejnižší výkon uvádím spíše pro úplnost. Moc si nedovedu představit situaci, kdy by jej někdo používal po celou dobu vysávání. I drobnější drobky pod stolem musíte několikrát přejet, než všechny úspěšně zmizí. Takový problém na střední stupeň výkonu nemáte. Takže i když v tomto režimu vydrží vysavač ještě déle, než uvádí výrobce – ten uvádí 60 minut. Já zkoušel dvakrát vysavač do plna nabít a poté vybít v tomto režimu a pokaždé jsem naměřil cca 70 minut. Nicméně to za výhodu ani nepovažuji, myslím že většina využití bude kombinace středního a maximálního výkonu. Tedy zhruba nějakých 25 minut provozu.

Hlučnost

Výrobce uvádí maximální hlučnost 82 dB. Otestováno klasickým mobilním telefonem, proto neberte následující čísla úplně přesně, ale spíše pro představu rozdílu mezi jednotlivými režimy. A ještě bych dodal, že na výslednou hlučnost má vliv i to jaké nečistoty vysajete a které poletují v nádobě, viz sekce o vysávání auta a drobné kamínky. Telefon jsem měl cca 30 cm od vysavače a naměřené hodnoty byly následující:

 • nejnižší výkon – cca 72 dB
 • střední výkon – cca 77 dB
 • maximální výkon – cca 82 dB

Pravidelný úklid domácnosti

Myslím, že velkou roli hraje to, kde bydlíte. U mně se jedná o relativně standardní byt 3+kk s podlahovou plochou okolo 75 m2. Nikde nejsou koberce a celková plocha k úklidu je (podle zkušeností s robotickým vysavačem Concept a jeho mapou) je lehce přes 40 m2. Na toto využití mi přijde vysavač dostatečný. Pravidelné víkendové vysávání mi pokaždé zabralo necelých dvacet minut a vysavač si dokázal poradit s nečistotami, které jsme doma měli. Baterie zbývalo okolo 20 %.

Rovnou říkám, že jsem většinu času používal režim standardního výkonu (ten nízký mi přijde nedostatečný) a cca 30 % času jsem měl maximální výkon – koncentrované drobky pod stolem, nebo když jsem chtěl vysát co nejvíce prachu pod sedačkou. Manipulace s vysavačem je dobrá. 

Myslím, že 4+kk do 100 m2 by zvládl vysát na jedno nabití. Na úklid větších prostor je lepší volbou vysavač připojený kabelem do elektřiny. Máte jistotu, že zvládnete úklid bez potřeby dělat dlouhou pauzu kvůli nabití. Přesto i v takové domácnosti si dovedu představit tyčový vysavač jako pomocníka pro rychlý lokální úklid (po dětech, nebo mazlíčcích), nebo třeba vysátí auta.

Dovedu si představit, že bych měl Concept VP6120 jako svůj jediný vysavač doma? Teoreticky ano, vlastně mě v ničem neomezoval. Líbilo se mi osvětlení na hubici, díky kterému je v zákoutích lépe vidět prach. Také odpadá povinnost namotávat kabel na držák. Na začátku jsem byl lehce nesvůj z napohled horší stability přístroje, ale v praxi jsem s tím žádný problém neměl. Nabíjení mi extra nevadilo, po úklidu jsem ho prostě připojil na nabíječku a (většinou druhý den ráno) ho zase schoval. 

Rychlý úklid domácnosti

Za mě ideální pomocník. Rychle vytáhnu ze skříně, nemusím rozmotávat kabel, nebo hledat zásuvku, a odstraním nečistoty. Během skoro měsíce, co jsem měl vysavač na důkladný test, jsem ho k tomuto účelu využil více než 20krát. Typicky drobky pod stolem, nebo zaschlé bláto z kočárku v předsíni. Minuta a je hotovo. Nemusím smotávat kabel atd. Na druhou stranu je třeba myslet na to, ať je vysavač udržovaný pravidelně nabitý. Vysavač je poměrně lehký a dovedu si představit, že bydlet ve větším rodinném domě, bude to velmi vítaný pomocník pro tento typ úklidu.

Vysypávání nádoby na nečistoty

Je snadné. Pomocí tlačítka na těle přístroje nádobu odpojíte, sejmete víko a vysypete prach. Jednoduché a prach neletá ve vzduchu, nebo se okolo nepráší. Součástí nádoby na prach je i filtr. Fotka, kterou vidíte, je po cca dvou týdnech používání. Jak vidíte, tak prach se tam zachycuje. Zkoušel jsem ho čistit pod tekoucí vodou, trochu to pomohlo. Nicméně tohle je spotřební zboží (cca 150 Kč) a osobně bych při častém používání dvakrát do roka měnil za nový.

Výměna HEPA filtru

Je snad ještě snadnější. Na těle vysavače vidíte ikonku zámku ve stavu zamknuto a odemknuto. Stačí otočit na odemknuto a máte HEPA filtr venku. Ten naopak ani po měsíci používání nevykazoval znatelné známky znečištění. Chápu, že prachové částice, které zachycuje, jsou výrazně menší, ale k “hnědnutí” dochází i u HEPA filtrů. Tady jsem nic takového nepozoroval. Frekvenci výměny čekám menší, max jednou za rok, možná i déle.

Příslušenství / náhradní díly

Náhradní baterie stojí přijatelných 1 600 Kč, filtr prachové nádoby 100 Kč (vnitřní) respektive 150 Kč (vnější), Hepa filtr 150 Kč. Jak vidíte, tak spotřební části mají poměrně rozumnou cenu, hlavně nemusíte kupovat sáčky do vysavače, které znamenají každý rok pársetkorunový výdaj.

Velký turbokartáč lze pořídit za 1 800 Kč, malý za 500 Kč. Štěrbinová hubice stojí 80 Kč, sací trubka s ohebným kloubem 600 Kč a hubice s malým kartáčem 150 Kč. Náhradní díly (za předpokladu, že si např. rozbijete turbokartáč) jsou už za mě trochu dražší, ale když si dáte pozor, tak je snad nebudete potřebovat.

Vysávání auta

Jelikož jsem měl možnost testovat vysavač opravdu dlouho, snažil jsem se ho použít na různé situace, které mohou v domácnosti nastat. A jednou z nich je i úklid auta. Zde musím uznat, že mi akumulátorový vysavač přišel opravdu vhod. V garážích pod domem není zrovna snadný přístup k elektrické zásuvce. Nemusel jsem sebou proto brát prodlužovačku a jen jsem vzal vysavač (jeho “ruční část”) a klíče od auta.

Máme dvě malé děti, takže auto aspoň jednou za měsíc potřebuje úklid a zejména na zadních sedačkách (a pod nimi) je dost nepořádku. A teď už k věci. Do akce jsem šel s plně nabitou baterií, když jsem skončil, tak už jí moc nezbývalo. Vysál jsem komplet auto, včetně kufru – trvalo mi to necelých dvacet minut.

Důvod, proč jsem u toho vyčerpal skoro celou baterii, byl fakt, že jsem měl většinu času zapnutý maximální výkon. Při středním výkonu jsem musel záhyby sedačky projíždět stále dokola, aby se všechny drobky vysály. Na maximální výkon, to bylo výrazně rychlejší. Vysál jsem všechno, ale ta místa pod koberečky jsem musel projíždět vícekrát. Je rozdíl, jestli vysáváte relativně velkým turbokartáčem plovoucí podlahu, nebo malou hubicí “koberec” v autě. Na druhou stranu takový nepořádek běžně v domácnosti nemáte, ani auto nečistíte každý den.

Celkově jsem byl spokojený a bylo to příjemnější vysávání, než s mým běžným (kabelovým) vysavačem, nebo tím, který si můžete zaplatit na benzínce, nebo myčce. Zejména kvůli snadnější manipulaci. Život mi však komplikovaly dvě věci. Za tu první si můžu sám. Vysál jsem sedadlo řidiče a hned potom prostor na nohy před ním. A v něm bylo docela dost malých a drobných kamínků. A hukot rotujících kamínků v cyklonové nádobě při maximálním výkonu mi po těch skoro dvaceti minutách způsobil slušnou bolest hlavy. Měl jsem to vysypat a pokračovat ve vysávání. Další věcí, je fakt, že se vysavač po každém zapnutí z maximálního výkonu automaticky přepnul do základního. Vysajete jedno sedadlo, vypnete vysavač, protože se potřebujete přemístit na druhou stranu auta. U tohoto nechcete zbytečně vyčerpávat baterii a poslouchat otravný zvuk kamínků v nádobě. No a pokaždé musíte zmáčknout tlačítko pro max. výkon znovu. Drobnost, ale řeknu vám, že by bylo mnohem příjemnější, kdyby si vysavač pamatoval režim výkonu i po znovuzapnutí.

Akce

Na tyčový vysavač dostanete 7letou záruku na motor – po registraci na webu my-concept.cz – do 31.12.2023. Pozor nejedná se o záruku na celý spotřebič. Ale i tak je to lepší, než standardní dvouletá záruka, která je ze zákona.

Alternativy

Jedná se o jeden z nejdražších tyčových aku vysavačů v nabídce Conceptu. Dražší je jen Concept VP6130 a Concept VP6200.

Concept VP6130 (aktualizováno 02/2023, poté co jsem měl tento model na měsíc doma) oproti Concept VP6120 nabídne lehce vyšší příkon (480 W vs. 450 W) a tedy i lehce vyšší sací výkon (potvrzeno vlastní zkušeností). Má bohatší příslušenství – nabíjecí stanice, větší baterie, ohebná hubice do auta, kartáč na zvířecí chlupy a jednoduchý displej. Hlavní změnou a i faktickou výhodou je, že má sice jen dva stupně výkonu, ale ten nižší si poradí s většinou situací v domácnosti. Díky tomu mi fakticky vždy zbylo víc z kapacity baterie a vysavač je tak vhodnější k použití i ve větších prostorech. Cena je o cca 500 Kč vyšší, což je procentní navýšení, které zhruba odpovídá procentnímu navýšení výkonu. Za sebe můžu napsat, že bych raději rozhodně bral VP6130 – je jen o málo dražší a přitom lepší.

Concept VP6200 pak nabízí stejný příkon a baterii, ale méně příslušenství (chybí malý turbokartáč) a naopak umí navíc mopovat (300 ml nádržka na vodu + 2 mopovací textilie). Jaké jsou jeho mopovací schopnosti nevím, neměl jsem s ním zatím čest se potkat. Cena je však jen nepatrně větší, pokud je pro vás mopování důležité, zvažte ho.

Naopak levnější variantou je Concept VP6110. Ten sice nabídne bohatší výbavu – kartáč na zvířecí chlupy, displej, nebo ohebnou hadici do auta a nabíjecí stanici, ale nemá ohebný kloub na sací hadici, který usnadňuje manipulaci. A hlavně má nižší kapacitu baterie a také nižší příkon (380 W vs. 450 W). Neměl jsem možnost ho vyzkoušet, ale po zkušenostech s VP6120 soudím, že budete muset trávit více času ve vyšším výkonovém režimu a díky tomu bude v praxi výdrž baterie do 20 minut. Což je na opravdu rychlý úklid, nebo do menšího bytu případně jako doplňkový vysavač do domácnosti. Sám výrobce ho doporučuje jako vhodný nástroj pro úklid chlupů po zvířecích mazlíčcích – tam může fungovat dobře.

Zjistit cenu

Jaký je nejlepší tyčový vysavač 2v1?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.7 Total Score
Concept VP6120 - zkušenosti

Na jednu stranu relativně vysoká cena (např. konkurenční Sencor SVC 8621TI koupíte za polovinu), ale také výrazně vyšší výkon, který odpovídá podobně drahé konkurenci. Líbí se mi jeho praktičnost - aku provoz, či možnost ručního vysavače. Na druhou stranu díky vyššímu výkonu se baterie rychle vybíjí a není tak vhodný na úklid větších prostor. Jak vidíte, tak má poměrně silné kladné, ale i záporné stránky. Strašně záleží na co a kde ho budete využívat. Ale to neplatí jen pro tento konkrétní typ, ale pro aku vysavače obecně. Celkové hodnocení je rozhodně kladné, ale konkurence je v tomto segmentu dost vyrovnaná.

Vysávání tvrdých ploch
9.5
Vysávání koberců
8
Hlasitost
5
Výdrž
6.5
Výbava
7.5
PLUSY
 • na aku vysavač slušný výkon
 • příjemné ceny náhradních filtrů
 • snadné ovládání
 • LED přisvícení
 • prodloužená záruka na motor
MÍNUSY
 • baterie na max výkon vydrží cca 13 minut
 • nepatří mezi nejlevnější
 • není vhodný do větších rodinných domů
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo