Recenze tyčového vysavače Concept VP6130

Před několika měsíci jsem měl na dlouhodobý test vysavač Concept VP6120. A nyní se mě dostal VP6130. Na první pohled jen malá změna čísla v modelové řadě, ale mezi oběma přístroji je nakonec rozdíl docela značný. A rovnou taky mohu prozradit, že ačkoliv minulý model nebyl špatný, tak tento nový je rozhodně lepší.

Parametry

Typakumulátorový
Délka kabelu-
Akční rádius-
Typ baterieLi-ion
Kapacita baterie2500 mAh
Doba nabíjení240 min.
Výdrž na jedno nabití45 min.
Stupně výkonu2
Ruční vysavačano
Objem nádoby na prach0,5 l
Hmotnost3 kg
Účinnost vysávání na koberceneuvádí
Účinnost vysávání na podlahuneuvádí
Příkon480 W
Hlasitost79 dB
Rozměry VxŠxH (cm)110 x 26,5 x 26
HEPA filtrano
LED osvětleníano
Mokré vysáváníne
Svislé parkováníano
Teleskopická rukojeťano
Odnímatelná rukojeťano
Indikátor baterieano
Indikátor plnostine
PříslušenstvíMalý turbokartáč, Štěrbinová hubice, Hubice s kartáčem, Pet kartáč ,Ohebná hadice, Držák na zeď (nabíjecí stanice), Ohebný propojovací nástavec, Kartáč na koberce

Představení

V krabici najdete úhledně zabalený vysavač se všemi součástmi. Mimochodem, plný název je: tyčový vysavač 2V1 ICONIC ANIMAL SMART FLEX 29,6 V VP6130. Preciznost a efektivitu uspořádání si uvědomíte ve chvíli, kdy se (jako já po konci testování 🙂 ) pokusíte vše opět znova do krabice vložit.

O vzhled asi u vysavače v první řadě nejde nikomu. Tenhle je černo/šedý a s relativně výraznou zelenou nádobou na odpad. Osobně má trochu radši méně nápadné barvy, ale jak říkám – u vysavače mi to nepřijde důležité. Většina lidí ho stejně bude mít v komoře nebo ve skříni, zasunutý v nabíjecí stanici. Ať je to jasné, tak nabíjecí stanice je držák na zeď, do kterého je permanentně zapojená nabíječka. Vysavač stačí lehce nasunout a nabíjí se. Jen pozor, že potřebujete mít v dosahu zásuvku.

            

Příslušenství

Oproti VP6120 je tu více rozdílů než by se na první pohled mohlo zdát.

 • Malý turbokartáč – dle výrobce vhodný pro ložní prádlo, tkaninu, pohovky apod. – např. pohovka se mi ale lépe vysávala štěrbinovou hubicí, tenhle jsem používal jen pro účely testu
 • Štěrbinová hubice – dle výrobce vhodná pro rohy stěn, polstrování automobilu, radiátory apod. – za mě vítaný pomocník, opět jsem používal často
 • Hubice s kartáčem – dle výrobce vhodná pro ložní prádlo, tkaninu, pohovky apod. – párkrát jsem zkusil, ale nějak jsem nenašel využití, které by mi vyhovovalo. Klasická štěrbinová hadice mi stále sedí víc
 • Pet kartáč – zajímavý nástavec na vyčesávání a současné vysávání domácích mazlíčků. Tady se musím přiznat, že jsem nedokázal vyzkoušet. Máme doma staršího kocoura, ale vždy když slyší vysavač tak utíká. Za pomoci manželky jsem pet kartáč chtěl na kocourovi vyzkoušet, ale když jsem viděl jak je z toho vystresovaný tak jsem toho nechal. Nástroj připomíná klasický hřeben na srst a není nijak ostrý či jinak pro zvíře nebezpečný.
 • Ohebná hadice – jak název napovídá, dostanete se tak snáze do hůře přístupných míst. Osobně jsem využil při úklidu pod sedačkami v autě
 • Držák na zeď (nabíjecí stanice) – nezapomeňte připevnit v dosahu zásuvky (nabíjecí kabel má cca 1,5 metru)
 • Ohebný propojovací nástavec – jediné využití, které jsem pro něj měl bylo vysávání pod předními sedačkami v autě, kdy se mi tak podařilo dostat do míst, které byly dosud pro vysavač nedostupné
 • Kartáč na koberce – můžete ním vyměnit kartáč na tvrdé podlahy, který je v turbokartáči jako výchozí volba

Nabíjení a výdrž

Výrobce uvádí dobu nabíjení jako čtyři hodiny. Já měřil čtyřikrát nabití z plně vybitého vysavače do 100 % a do čtyř hodin se to vešlo vždy. Průměrný čas mi vycházel okolo tří a tři čtvrtě hodiny.

V automatickém režimu vydrží lehce přes 45 minut. Zkoušel jsem několikrát a k uvedené době jedné hodiny jsem se blíže nepřiblížil.

Při maximálním výkonu vydrží 11 minut. V praxi to není tak zlé, jak to na první pohled zní. Mám ještě v živé paměti, zkušenost s Concept VP6120, který vydržel o cca dvě minuty více. Ale zdá se, že mají oba stejnou baterii a Concept VP6130 má vyšší příkon a i subjektivně mi přijde, že vysává o něco lépe. Takže ztráta výdrže je vyvážena vyšším výkonem. Obecně platí, že tyčové vysavače prostě na plný výkon více než nějakých zhruba 15 minut nevydrží. A pokud ano, tak zase mizerně vysávají a nebo jsou opravdu těžké.

Líbila se mi nabíjecí stanice. Ten název je možná až moc honosný, v podstatě se jedná o jednoduchý plastový držák na zeď který pár vruty zafixujete. Stačí připojit nabíjecí kabel – pozor má cca 1,5 m. A máte jasně dané místo kde vysavač bude, a zároveň bude vždy nabitý.

Jak se s ním vysává

V úvodu zase srovnám s modelem VP6120. Hlavní výhoda je lehce vyšší výkon. Ono je to vidět i z hodnoty příkonu (450 vs 480 W), který naznačuje že VP6130 bude výkonnější. Pocitově je rozdíl i větší než z příkonu naznačených necelých 10 %. Bohužel to má i svou stinnou stránku a tou je rychle mizící baterie při maximálním výkonu.

Další novinkou je automatický režim, který má měnit výkon vysavače podle toho jak situace (znečištění) vyžaduje. Režimy výkonu jsou dva, výchozí v automatickém módu je pochopitelně “slabší” režim. Za sebe z automatického režimu extra nadšený nejsem. Zkoušel jsem připravit několik různě silných stupňů znečištění a pustil jsem se do nich s automatickým režimem.

Přesnou logiku kdy se přepíná do vyššího výkonu se mi nepodařilo odhalit, ale často držel nižší stupeň přesto, že nečistot bylo hodně a nedokázal si s nimi poradit na první dvě projetí. A zatímco bych čekal, že se automaticky přepne do vyššího režimu, tak stále držel nižší. A já musel přes dané místo opakovaně projíždět. V praxi jsem to řešil tak, že jsem si manuálně přepnul na výkonnější režim. Kupodivu to fungovalo i opačně, tzn. když jsem vysával v místě kde moc nečistot nebylo, pouštěl se mi plný výkon. Často se to dělo na tmavých kachličkách v předsíni. Což trochu kazí smysl automatického režimu.

Zkoušel jsem ho i na koberce, ale pokud máte doma více koberců (s vyšším vlasem) tak bych ho nedoporučil. Na koberce musíte mít rozhodně zapnutý vyšší výkon a s ním potřebujete nějaký čas na to koberec kvalitně vysát. A baterie pak doslova mizí před očima.

Osobně jsem byl příjemně překvapen z jednoduchého displeje. Raději vidím přesné (v násobcích pěti) procenta baterie, než dva způsoby blikání diod, které oznamují že baterie je v nějakém intervalu své kapacity.

Pocitově mi přišel relativně tichý, i měření ukazují že je tam pár decibelů úspora proti průměru.

Rovněž u hmotnosti je úspora zhruba 7 % (200 g) oproti modelu VP6120. Bohužel jsem je neměl možnost vyzkoušet současně a nemohu tak říct jak moc výrazný rozdíl to je.

Rychlý úklid domácnosti

Tohle je oblast kdy tyčové vysavače dominují. Vytáhnete ze skříně, nemusíte rozmotávat kabel, nebo hledat zásuvku. Stačí vzít vysavač a vysát nečistoty. Vysavač jsem měl opět doma cca měsíc a nebojím se říct, že byl v akci snad každý den. Někdy jen na minutu či dvě, jindy na kompletní úklid. Možná se opakuji, ale zejména pokud máte doma malé děti nebo chlupaté miláčky, tak je takový pomocník k nezaplacení. Přístroj je lehký, dobře se drží v ruce a skvělé je i osvětlení hlavice. Bez něj vážně tyčový vysavač nekupujte.

Důkladný úklid domácnosti

Jak jsem zmiňoval v sekci s baterií, na vyšší výkon mizí opravdu velmi rychle. Na druhou stranu je zde základní režim relativně efektivní a takový ten běžný úklid (prach, ne koncentrované nečistoty) dokáže zvládnout, jen je třeba někdy vícekrát přejet dotčené místo.

Když narazíte na silnější znečištění (simuloval jsem např. vysypáním trochy rýže), je rozhodně dobré zapnout silnější režim. Vysavač by to teoreticky měl poznat i sám v automatickém módu, ale funguje to tak na půl. Někdy zůstal v nižším režimu výkonu, někdy automaticky zvýšil výkon. Tlačítko pro změnu výkonu je pro někoho s menší rukou (vyzkoušeno mojí manželkou i jejími kamarádkami) trochu hůře dostupné (musíte hodně “vytáhnout” palec), mužská ruka tímto tolik netrpí. Takhle, není to žádný zásadní problém, ale pokud budete výkon přepínat během úklidu třeba 20 (což se nejspíše nestane), tak prst na konci budete cítit.

Stejně jako minule, i zde musím zmínit že velkou roli hraje to, kde bydlíte. U mně se jedná o relativně standardní byt 3+kk s podlahovou plochou okolo 75 m2. Nikde nejsou koberce a celková plocha k úklidu je (podle zkušeností s robotickým vysavačem Concept a jeho mapou) je lehce přes 40 m2.

Byl jsem zvědavý kolik mi zbyde procent baterie po takovém typickém víkendovém (tedy o něco důkladnější vysávání – nejen podlahy, ale i posunout sedačku, noční stolky, záhyby v sedačce atd..). A musím prozradit, že jsem byl příjemně překvapen. U VP6120 jsem po takovém úklidu končil s cca 20 % baterie a zde jsem měl 40 – 50 %. Jak je to možné, když je kapacita baterie v obou případech stejná?

VP6130 má za mě “lépe nastavené převody”. Valnou část úklidu jsem zvládl v základním režimu výkonu a jen občas přepnul na plný výkon – hodně drobků pod stolem (dvě malé děti, úklid za sedačkou atd..). Automatika mi občas pustila vyšší výkon i když nebyl objektivně potřeba, ale i tak byla zůstatková výdrž slušná. Dovedu si představit, že je tento vysavač použitelný až na nějakých 150 m2 podlahové plochy – nicméně to je fakt hraniční hodnota. Toho VP6120 rozhodně nebyl schopen.

Vysávání auta

Snažím se každý testovaný výrobek používat tak jak bych ho používal ve své domácnosti. A jedna z věcí co pravidelně každý měsíc dělám je i úklid auta. A rovnou říkám, že to je činnost, kde se aku vysavač opravdu hodí. Bydlíme v bytovém domě, garáže jsou v podzemním patře. Zásuvka je sice relativně dostupná, ale přeci jen je to náročnější proces (prodlužovačka atd..), než když jen doma zapojíte do zásuvky, která je opravdu po ruce.

Jak vidíte na obrázku výše, jedná se vlastně o vysavač 2v1, protože z něj jednoduše uděláte i běžný ruční vysavač. Tady má zapojený ohebný spojovací nástavec, který byl při vysávání pod předními sedadly opravdu vítaným pomocníkem.

Rozhodně doporučuji jít do akce s plně nabitou baterií, protože na rozdíl od úklidu doma zde budete potřebovat plný výkon – kamínky a kousky hlíny z koberečků pod nohami, drobečky od dětí za autosedačkou prostě na nižší výkon snadno nejdou. A než desetkrát projíždět po každém místě, radši zapnu plný výkon zvládnu to na dvě až tři přejetí. Úklid mi trval necelých dvacet minut a baterku jsem u něj skoro úplně vybil – blikalo posledních 5 %.

Vysypávání nádoby na nečistoty

Na první pohled snadné. Pomocí tlačítka na těle přístroje nádobu odpojíte, odklopíte víko a vysypete prach. Jak můžete vidět na fotkách, tak některé nečistoty zůstaly zaseknuté za konstrukcí filtru a musel jsem ho vyjmout abych všechny nečistoty vysypal. Náročné to není, ale část prachu se dostala do vzduchu a na zem a musel jsem ho poté znova vysát. Fotka lehce zaneseného HEPA filtru je po pár dnech velmi intenzivního testování, řekl bych že při běžném používání bude takto vypadat nejdřív za měsíc.

Příjemnou drobností je při vysypávání nádoby tento drobný držák, za který můžete vysavač chytit.

Hlučnost

Výrobce uvádí maximální hlučnost 80 dB. Otestováno klasickým mobilním telefonem, proto neberte následující čísla úplně přesně, ale spíše pro představu rozdílu mezi jednotlivými režimy. A ještě bych dodal, že na výslednou hlučnost má vliv i to jaké nečistoty vysajete a co máte v nádobce. Například drobné kamínky v nádobce dokáží být opravdu hlučné. Telefon jsem měl cca 30 cm od vysavače a naměřené hodnoty byly následující:

 • nižší výkon – cca 73 dB
 • vyšší výkon – cca 79 dB

Příslušenství / náhradní díly

Na aktuální nabídku náhradních dílů se můžete podívat sem. Abych si mohl udělat srovnání, tak jsem si je prošel a srovnal s konkurencí. Není to žádní extra láce, ale na druhou stranu ani přemrštěné hodnoty. Cena spotřebního zboží (filtry) je v řádu malých stovek, velký turbokartáč, nebo náhradní baterie už jsou přes dva tisíce každý.

 • Náhradní akumulátor stojí 2 400 Kč,
 • kartáč na koberce 200 Kč,
 • kartáč na podlahy 300 Kč,
 • výstupní HEPA filtr 200 Kč,
 • filtr na nečistoty 250 Kč,
 • HEPA filtr prachové nádoby také 250 Kč,
 • turbokartáč 1 400 Kč,
 • držák na zeď 400 kč,
 • sací trubka 300 Kč,
 • nabíječka 400 Kč,
 • PET kartáč 220 Kč,
 • štěrbinová hubice i hubice s kartáčem je pod 100 Kč a
 • malý turbokartáč za 500 Kč.

Akce

Na tyčový vysavač dostanete 7letou záruku na motor – po registraci na webu my-concept.cz – do 31.12.2023. Pozor nejedná se o záruku na celý spotřebič. Ale i tak je to lepší, než standardní dvouletá záruka, která je ze zákona.

Alternativy

Jedná se o jeden z nejdražších tyčových aku vysavačů v nabídce Conceptu. Dražší je jen Concept VP6200.

Concept VP6120

Na jeho kompletní recenzi se můžete podívat zde. Začnu rovnou zostra, pokud je rozdíl v ceně 500 Kč jako teď, tak bych vždy doporučil VP6130. Důvodů je několik: lepší výkon, “lepší” režimy vysávání, bohatší výbava, displej s přesným stavem baterii. VP6120 rozhodně není špatný, ale cenový rozdíl je moc malý na to abych o něm uvažoval.

Concept VP6200

Vypadá jako “kopie VP6120, která umí mopovat”. Osobní zkušenost nemám, tak nemohu přesně srovnat. Pokud jde čistě o vysávání nebo bohatost příslušenství tak VP6130 bude lepší volbou, nicméně mopování nenabídne

Concept VP6110

Nejlevnější z celé čtveřice, jde o klasický vysavač s celkem zajímavou výbavou. Pozor na fakt, že má nižší kapacitu baterie a také nižší příkon (380 W vs. 480 W). Opět musím přiznat, že jsem neměl možnost vyzkoušet, ale když vezmu v potaz praktický rozdíl mezi 480 W (VP6130) a 450 W (VP6120), tak mi 380 W (VP6110) přijde jako opravdu málo a odhaduju, že budete nemalou část času trávit ve vyšším výkonovém režimu a díky tomu bude v praxi výdrž baterie nízká. Může teoreticky fungovat jako doplňkový vysavač na rychlý úklid nebo do menšího bytu. Sice je to zhruba dvou tisícový rozdíl (5 vs 7), ale zde mi finanční úspora nedává smysl.

Zjistit cenu

Raději tyčový vysavač s kabelem?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8 Total Score
Hodnocení Concept VP6130

Za mě příjemné překvapení a oproti Concept VP6120 citelné zlepšení. Vyšší výkon, displej pro jasnější představu o zbývající kapacitě baterie a bohaté příslušenství, to jsou za mě hlavní benefity. Drobným bonusem je pak mírná úspora hmotnosti a hlučnosti. Skvělý pomocník do menších až středních prostor a k úklidu auta. Nedoporučil bych ho k úklidu velkých rodinných domů (ale to asi žádný tyčový vysavač), očekával jsem že baterie vydrží o trochu déle a rovněž od automatického režimu jsem měl trochu vyšší očekávání. Přesto se celkově vzato jedná o povedený výrobek, který patří mezi nadprůměr ve své kategorii. Kdyby stál okolo 5 000 Kč, byla by to skvělá koupě. Cena je bohužel o něco vyšší.

Vysávání tvrdých ploch
10
Vysávání koberců
8
Hlučnost
5
Výdrž
6
Výbava
9
PLUSY
 • slušný sací výkon
 • displej
 • výbava
 • LED přisvícení
 • prodloužená záruka na motor
MÍNUSY
 • kapacita baterie
 • občas "zmatkující" automatický režim
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo