Recenze robotického vysavače Concept VR 3120

Česká značka Concept má ve svém sortimentu celou řadu velkých i malých domácích spotřebičů. Pokud si chcete trochu usnadnit život a delegovat domácí práce na automatického pomocníka, neměl by robotický vysavač Concept VR 3120 uniknout vaší pozornosti. Pojďme si ho představit trochu blíž – v čem je unikátní, jak se liší od svých předchůdců, v čem nás nadchl a kde má naopak ještě rezervy?

Parametry

Doba nabíjení240 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost60 dB
Indikátor bateriene
Kapacita baterie5200 mAh
Výdrž na jedno nabití140 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacelaserová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,6 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů4
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů2
Maximální výška překážek1,8 cm
Výška10 cm
Průměr35 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek2

Zónový systém úklidu s laserovým mapováním

Levnější typy robotických vysavačů se většinou snaží pohybovat po zhruba naprogramované trase (nejčastěji cik-cak v liniích) a pouze objíždí překážky, se kterými se setkají. Ukazuje to i předchozí generace Concept a například model VR 2110, který zvládá úklid v režimu AutoSMART (v postupných liniích po místnosti a na závěr podél stěn), TURBO (ve spirále z konkrétního výchozího místa), po obvodu místností nebo s manuálním ovládáním. Nový robotický vysavač Concept VR 3120 je v tomto směru odlišný. S pomocí přesného laseru provádí mapování prostoru kolem sebe, a vy pak můžete v přehledné mobilní aplikaci nastavit, kterým místům se má vysavač vyhýbat a kde je naopak zapotřebí provést důkladný úklid v režimu DOUBLE (při něm robot projde prostor ještě jednou, a to v liniích napříč své původní dráhy). Aplikace také umožňuje manuálně robota odeslat do určitého bodu na mapě, kde se spustí TURBO úklid (vysávání na nejvyšší výkon v rozšiřující se “čtvercové spirále”). Přes chytrý telefon si můžete naplánovat i přesný čas úklidu, a to až na týden dopředu. Když tedy přijdete z práce, přivítá vás pokaždé čistý byt.

 

Skvělým vylepšením oproti starším modelům robotických vysavačů je i funkce Total Surface, díky níž se při vybití baterie robot vrátí do dokovací stanice, načež po nabití pokračuje v úklidu tam, kde přestal. Zvládne tak efektivně vysát či vytřít i rozsáhlé plochy, aniž by se vracel znovu na začátek trasy. Zatímco u mnoha značek to byl standard, pro Concept je to nyní dotažení konkurence.

Za samozřejmost už se dá u robotických vysavačů Concept považovat i citlivý TOF senzor, který zajišťuje orientaci podél zdí, ale také kolem skleněných a černých ploch. Vysavač je rovněž chráněn proti pádu ze schodů a na překážky reaguje velmi přesně, takže nehrozí žádné poškození či poškrábání nábytku.

Pouze domácnosti s více patry jsou něco, s čím si moderní a chytrý Concept VR 3120 neumí příliš elegantně poradit. Jakmile se ocitne v novém prostředí (stačí třeba jen přesunout dokovací stanici), začne prostor znovu od začátku mapovat, takže vás čeká nové nastavování zónového úklidu. Existuje způsob, jak mapy všech pater přes aplikaci uložit do paměti robota a znovu je vyvolat, ale ovládání v tomto směru není příliš intuitivní a řada uživatelů se ani nedozví, že se problém s opětovným mapováním dá nějak vyřešit.

Vytře podlahu a vysaje koberce

Jak již napovídá jeho celý oficiální název, je robotický vysavač s mopem 2 v 1 Perfect Clean Laser určený pro suchý i mokrý úklid. Běžný zásobník na suché vysávání s objemem 600 ml můžete vyměnit za kombinaci menšího (350 ml) zásobníku na prach s elektronicky řízenou nádržkou na vodu (300 ml), takže robot zvládne v rekordním čase vysát i vytřít prakticky zároveň. Průtok vody lze nastavit přes aplikaci v závislosti na míře znečištění podlahy, textilie z mikrovlákna se přitom postará o zachycení nečistot a po úklidu ji jen hodíte do pračky a můžete znovu použít.

Concept se chlubí tím, že si jeho robotické vysavače poradí se všemi běžnými druhy povrchů. V balení tak najdete hned tři typy hlavního kartáče: na koberce, na tvrdé podlahy a speciální kartáč pro domácnosti se zvířecími členy rodiny. K tomu jsou na vysavači ještě dva menší postranní kartáčky, které ale občas poněkud kontraproduktivně odmrští nečistoty mimo dosah přístroje.

Při nasazení kartáče Carpet vysavač automaticky rozpozná, že najel na koberec, a spustí plný sací výkon. Sací síla 3300 Pa potom koberec nejen zbaví nečistot, ale i načechrá sešlapaný chlup (pokud to ještě stav koberce umožňuje). Z našich zkušeností však vyplývá, že tím výrazně klesá výdrž baterie a zároveň je provoz více hlučný.  Což je pochopitelné při vysávání na koberci, prostě musí jet na plný výkon. Dostatečně důkladný úklid zastane Concept VR 3120 i při použití kartáče Pet, který kombinuje gumové lamely se štětinami, takže sebere každé smítko, chlupy i prach.

Výdrž baterie je trochu nadsazená

Výrobce sebevědomě uvádí, že robotický vysavač Concept VR 3120 zvládne na jedno nabití až 250 minut provozu. Praktické zkušenosti zákazníků, kteří tohoto pomocníka mají doma, ale vypadají jinak. Výdrž baterie je samozřejmě závislá hlavně na výkonu, jaký musí vysavač předvést.

Podle většiny uživatelů se pohybuje reálná doba provozu kolem 170 minut, potom se už robot odjíždí dobít do dokovací stanice. Na jedno nabití zvládne Concept VR 3120 vysát a vytřít i členitý byt o podlahové ploše kolem 100 m2. Pochopitelně čím více ploch s koberci, tím nižší doba provozu (je třeba vyšší výkon) a naopak čím více tvrdých podlah a využití menšího výkonu tím více se doba provozu bude blížit ideální hodnotě udávané výrobcem.

Ve srovnání se svým předchůdcem se ale nový model podle všeho zbavil jednoho nepříjemného nešvaru – starší Concept VR 2110 měl tendenci ukončovat úklid kvůli poklesu energie v baterii naprosto nečekaně a na nevhodných místech, odkud pak nedokázal vymanévrovat a vyrazit k dokovací stanici. Nový model robotického vysavače Concept VR 3120 už podle slov četných spokojených majitelů, zvládá návraty k nabíječce hladce, stejně jako navázání na úklid tam, kde ho předtím přerušil.

Srovnání s předchozí generací

 

Concept VR 2110

Concept VR 3120

Navigace

GyroTec 2.0

LaserTec 2.0

Kapacita baterie

3200 mAh

5200 mAh

Výdrž baterie

až 180 min.

až 250 min.

Sací síla

2200 Pa

3300 Pa

Funkce mopu

ano

ano

Aplikace v ČJ

ano

ano

Automatický úklid

ano, AutoSMART

ano, systém ROOMPLAN

Zakázané zóny

ne

ano

Cena u výrobce

6499 Kč

9999 Kč

V čem by Concept VR 3120 mohl být lepší

Nejčastější výtky zákazníků směřují na mobilní aplikaci, která slouží k ovládání robotického vysavače. Stáhnete ji sice zcela zdarma, funguje plně v češtině a snaží se o co největší uživatelskou přívětivost, ale má rozhodně co zlepšovat. Například občas zlobí párování mobilu s robotem (trvá velmi dlouho).

Také chybí přehledná možnost uložení několika map pro vícepatrové domy nebo pro případ přesouvání dokovací stanice z jedné části domácnosti do jiné. I když se do paměti dá uložit několik úklidových plánů, je postup zbytečně složitý a musíte po něm aktivně pátrat na internetu.

I když robot zvládá mokrý i suchý úklid a dokáže detekovat, že najel na koberec, výrobce těchto kvalit jaksi zapomněl využít, a tak musíte v režimu vytírání nastavit všechny plochy s koberci jako zakázané zóny. Jinak vám Concept VR 3120 koberce hezky namočí a vytře… Kdo ví, možná se software dočká nějaké větší aktualizace a objeví se dosud chybějící možnost rozdělit mapu úklidu na suché a mokré zóny.

Stejně jako jiné robotické vysavače může i výkonný Concept VR 3120 trochu zápasit s třásněmi a vysokým chlupem u koberců. Jako většina vysavačů s nimi prostě zápasí. Někdy se z nich dokáží vymotat a jindy se kartáče zamotají a robot ohlásí chybu s žádostí o změnu lokace.

Zjistit cenu

Raději chcete robotický vysavač od Xiaomi?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.1 Total Score
Hodnocení Concept VR 3120

Concept VR 3120 se výrobci docela povedl a dokáže obstojně konkurovat i zahraničním značkám. Pokud však váháte, zda zvolit jeho levnější vývojové předchůdce, raději si připlaťte za tento novější model. Precizní laserová navigace v prostoru za to stojí a váš nábytek vám rozhodně poděkuje za ušetřené škrábance. Výdrž baterie je sice o něco nižší, než udává výrobce, ale s běžně rozsáhlým bytem si poradí i tak (a přeruší-li úklid kvůli nutnosti dobíjení, naváže na něj tam, kde přestal). Aplikace Concept Robot má plně podporovanou českou verzi, takže pokud hledáte robotický vysavač, který umí efektivně zkombinovat vysávání s vytíráním a domluvíte se s ním česky, mohl by pro vás být Concept VR 3120 to pravé.

Provoz
8.1
Výdrž
8
PLUSY
 • 2 v 1 - robot vysává i vytírá
 • vysoký sací výkon
 • slušná výdrž baterie
 • skvělá orientace v prostoru
 • aplikace v češtině
 • zónový úklid
MÍNUSY
 • vyšší cena
 • občas pomalé párování s mobilem
 • složité ukládání více map pro úklid
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo