Recenze Concept VR 3510 (+ CONCEPT VR3520)

Na dlouhodobý a důkladný test se mi dostal robotický vysavač Concept VR3510, který patří mezi ty pokročilejší modely z nabídky české firmy Concept z Chocně. Sám jsem zvědavý jaký budu mít z testu pocit a zda obstojí proti globální konkurenci. Zajímavou zprávou je i fakt, že Concept VR3520 se od námi hodnoceného modelu liší jen minimálně (rozebereme si to dále v testu) a naprostá většina informací z testu platí i pro něj.

Parametry

Doba nabíjení240 minuty
Automatické dobíjeníano
Hlučnost70 dB
Indikátor bateriene
Kapacita baterie5200 mAh
Výdrž na jedno nabití250 minuty
Rozpoznání schodůano
Možnost dálkového ovládáníano
Funkce dokončit úklidano
Typ navigacelaserová
Snímač překážekano
Indikátor stavu zásobníkune
Objem zásobníku0,6 l
Plánované uklízeníano
Virtuální bariéry součástí baleníano (v aplikaci)
Wi-Fiano
Počet hlavních kartáčů1
Počet bočních kartáčů2
HEPA filtrano
Zvuková signalizaceano
Uklízecí režim SPOTano
Počet čisticích režimů3
Maximální výška překážek1,8 cm
Výška10 cm
Průměr35 cm
Držadlo pro přenášeníne
Pohybsystematický
Funkce vytíráníano
Funkce vysáváníano
Počet mopovacích utěrek2
Přibližná cena13000 Kč

První dojmy

Od dopravce jsem si převzal čtvercovou krabici střední velikosti s kterou jsem po práci nadšeně vyrazil k domovu. “Instalace” vysavače spočívá v připojení dokovací stanice do elektrické zásuvky a odstranění několika kusů plastu (izolepy) z těla vysavače. Výrobce doporučuje aby okolo nabíjecí stanice bylo z každé strany okolo 0,5 metru místa a před ní alespoň 1,5 metru místa. Já se to rozhodl vysavači lehce zkomplikovat a umístil jsem ho tak, že z jedná strany sousedil se sedací soupravou a z druhé s velkou bednou z hračkami. Prostor před ním však byl volný. S tímto umístěním neměl vysavač žádné problémy a hladce si našel cestu k dokovací stanici.

Obsah balení

Krabice je úsporně a efektivně zabalena a najdete v ní několik dalších menších krabic a pár výplní z polystyrenu.

Nejvíce místa zabírá dokovací stanice a druhá menší krabice, která obsahuje samostatný vysavač. Dále v balení najdete pět sáčků do dokovací stanice (jeden je už připravený v dokovací stanici, takže celkem jich je šest) a ještě náhradní mopovací tkanina a kartáče.

Součástí balení jsou i čtyři náhradní boční kartáče a jednoduché dálkové ovládání.

Celkové zpracování vysavače se mi líbí. Je robustní a precizně zpracovaný.

Mobilní aplikace

Zde se musím přiznat, že jsem se chvíli potrápil. Nicméně hlavně svojí vinou. Mohl bych zkusit vinit návod k obsluze. Ten důsledně popisuje instalaci na čtrnácti snímcích obrazovky mobilu, které zachycují všechny kroky co musíte udělat. Nicméně všech těchto čtrnáct snímků je umístěno na cca 60 % stránky velikosti A5, takže nejsou dobře čitelné. Vlastní manuál slouží pro více jazyků současně, chápu proto myšlenku úspory nákladů (stránek papíru) ale mě nastavení aplikace chvíli trvalo. Proto doporučuji číst návod důkladně a potom nemůžete minout, že v kroku číslo 11 musíte vybrat z rozbalovacího menu jinou hodnotu, než je tam zvolena ve výchozím nastavením. Celkově mi přijde proces párování poměrně komplikovaný – možná jsem jen zlenivěl z jedno či několika krokových registrací.

sken QR kódu z manuálu

registrace do aplikace

občas vás při nastavení překvapí angličtina

kombinace češtiny a angličtiny na jedné obrazovce

vyberte vhodné zařízení ze seznamu

zde musíte změnit na „režim AP“

vysavač úspěšně nakonfigurován

  

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Líbilo se mi, že aplikaci nemusíte hledat v obchodu s aplikacemi, ale stačí jednoduše naskenovat QR kód z manuálu. Relevantní výtky k instalaci mám dvě. Tou první je, že robot funguje pouze s Wi-Fi sítí na frekvenci 2,4 GHz. Většina routerů vysílá obě sítě, tj. 2,4 i 5 GHz. Často mají frekvenci uvedenu i v názvu, či mají v názvu označení “speed”. U některých poskytovatelů (např. UPC/Vodafone) to však tak snadné není a musíte se podívat na zadní stranu routeru. V něm je u obou sítí uvedeno o jakou frekvenci se jedná. Pokud máte jen 5 GHz router, tak ten s tímto vysavačem nespojíte.

Druhá (drobnější) výtka patří výběru typu zařízení, které chcete připojit k síti (v našem případě šlo pochopitelně o robotický vysavač). Concept má v nabídce širokou paletu produktů a přestože jsou v aplikaci členěny do několika skupin, stejně dalo chvíli práce najít skupinu, ve které jsou robotické vysavače. Navíc název nebyl zcela jasný. Respektive jsem si nebyl jistý, kterou z několika položek s obrázkem robota a podobným názvem, zvolit. Buď to nebylo důležité nebo jsem měl štěstí napoprvé, protože se mi podařilo robota propojit s Wi-Fi. Zkoušel sem to na třech telefonech – dva roky starý Samsung Galaxy, letošní iPhone a lehce starší Huawei. Vše se podařilo bez komplikací.

Za zmínku stojí, že aplikace je z valné většiny v češtině. Občas tam však vyskočí nějaké anglické slovíčko či věta. Pokud se vám (jako jednou mě) povede robota dostat do stavu, že ztratí napojení na Wi-Fi a vy ji potřebujete nastavit znova, tak „reset Wi-Fi” provedete současným stiskem (a podržením) tlačítek “Home” a “Zapnuto”.

Možná vás napadne, zda musíte být při ovládání robota na stejné Wi-Fi síti jako je on. Dobrá zpráva je, že to není nutné. Můžete ho ovládat vlastně odkudkoliv. Stačí mít v telefonu mobilní data a můžete se podívat na průběh vysávání třeba z nákupního centra nebo kanceláře.

Je důležité zmínit, že teoreticky můžete robota provozovat i bez mobilní aplikace. A ovládat ho jen pomocí tlačítek na jeho těle, či dálkovým ovladačem. Ale budete ochuzeni o široké možnosti nastavení (i když to jde udělat, ale výrazně hůře, i na dálkovém ovladači), vizualizaci map a statistiky úklidu. Jestli je to alespoň trochu možné, doporučuji mobilní aplikaci používat.

Co aplikace umí?

  1. Po jejím spuštění se dostanete na obrazovku že uvidíte chytrá zařízení od firmy Concept, které máte ve své domácnosti. V mém případě o znamená tento vysavač.
  2. Když na něj „kliknu“, dostanu se na další obrazovku kde vidíte poslední zmapovanou mapu, informace o úklidu a další ovládací funkce či možnosti.
  3. Nejvíce možností skrývá možnost „Nastavení“.

Časovač

  1. V první obrazovce vidíte přehled plánovaného úklidu. Za předpokladu, že dosud žádný nemáte, můžete jej přidat.
  2. Vyberete čas, ve kterém se úklid má pustit.
  3. Vidíte jednotlivé dny v týdnu.
  4. Vyberete si jakoukoliv jejich kombinaci chcete.
  5. Dále můžete upravit sací sílu u tohoto plánované úklidu.
  6. To stejné i u množství vody pro mopování.
  7. Pod lehce tajemným souslovím „Režim úklidu“ se skrývá nastavení oblasti úklidu. Můžete zvolit, že se bude uklízet jen určitá oblast mapy, třeba okolo stolu v jídelně.
  8. Po uložení vidíte plánové úklidy v přehledu a můžete je aktivovat či deaktivovat.

Dálkové ovládání

Vlastně se jedná o kopii dálkové ovladače, kterou máte v aplikaci. Umožňuje to stejné co dálkový ovladač.

Najít robota

Vtipná funkce, po jejímž použití robot zahlásí „tady jsem“. Takže kdyby se vám robot ztratil (což si osobně těžko dovedu představit 🙂 ), tak se vám vzorně zahlásí a prozradí kde je.

Resetovat mapu

Jak název napovídá, můžete robotovi zadat povel ať si znova vytvoří mapu prostoru.

Vysávání ze zásobníku

Můžete nastavit jak často se ze zásobníku má odsávat do pytlíku v dokovací stanici.

Historie úklidu

Statistiky, kde vidíte celkový čas, který robot strávil úklidem, celková uklizená plocha a i počet úklidů. Samozřejmě si můžete podívat i na detail jednotlivých úklidů. Osobně mám různé statistiky moc rád a tato funkce se mi líbí.

Režim nerušit

Můžete si nastavit dobu ve které vysavač nepracuje, ať máte doma klid.

Spotřební materiál a údržba

Vidíte kdy je vhodná doba na výměnu spotřebních částí. Osobně bych to bral spíše jako doporučení a díval se i na fyzický stav jednotlivých komponent.

Čeština

V menu ji najdete pod názvem „Hlas a hlasitost“. Jednou z výhod značky Concept je že vysavač komunikuje česky. Robot dokáže v našem jazyce vydávat jednoduché hlasové informace „tady jsem“, „začíná úklid“, „pomoc, zasekl jsem se“ atd.. Kromě češtiny mluví v dalších šesti jazycích. V češtině je i aplikace v mobilním telefonu. Tedy alespoň většina z ní. Občas se tam ukáže anglická věta, či celé obrazovka v angličtině. To je za mě škoda, protože to lehce kazí dojem z jinak velmi podařeného přístroje. Pokud to nevíte, tak čeština mezi robotickými vysavači nepatří ke standardu. Takže pokud se s tímto jazykem zrovna nekamarádíte, můžete to být zajímavá konkurenční výhoda. Překvapila mě poměrně vysoká hlasitost. Výchozí hodnotu, která je v polovině jsem snižoval domů. Když ji dáte na plno, tak o přístroji budou doopravdy vědět i sousedi.

Dálkový ovladač

Přístroj je možné ovládat i pomocí dálkového ovladače. Bohužel součástí balení nejsou dvě AAA baterie, které jsou potřeba k jeho provozování. AAA jsou poměrně levné, není problém je koupit okolo 5 Kč za kus. I z toho důvodu mi přijde trochu škoda, že nejsou součástí balení.

Pomocí tlačítek na dálkovém ovládání můžete robota ručně ovládat (tlačítko pro jízdu dopředu a do stran, couvat neumí) a díky tomu vysávat přesně to místo co potřebujete. A je to docela legrace, připomnělo mi to vzdálené časy kdy jsem dostal k vánocům tank na dálkové ovládání. Ale vážně, můžete tak dojet s robotem přesně tam je potřeba. Tedy, pohyb do strany je i při minimálním stisknutím tlačítka o fixní počet stupňů. Pro precizní manévrování by byla potřeba větší jemnost v pohybu. Ale i tak je to milé zpestření. 

Můžete pomocí ní i plánovat úklid, ale je to docela utrpení, doporučuji využít mobilní aplikaci.

Poslední alternativou jsou pak tlačítka na těle vysavače. Ty jsou dvě – start/stop a tlačítko domů.

Jak vysává – Recenze a Test

S vysavačem jsem strávil cca tři týdny a musím říct, že je to pro úklid příjemný společník. Při prvním spuštění je lehce zmatený, snaží se “udělat si mapu” vaší domácnosti. Já ho při této práci sledoval a některá jeho rozhodnutí mi nepřišla jako nejlepší, nicméně poté co tuto činnost zvládnul, tak druhý pokus byl výrazně lepší. Robot věděl kam má vyrazit a po většinu času mi jeho výběr trasy přišel jako rozumný a efektivní. Rovněž se zlepšilo “narážení” do překážek. Při první jízdě robot zjišťuje co je reálná překážka – kuchyňská linka, lednice, nohy stolu atd… tak, že do nich lehce naráží. Nemusíte se bát, neublíží to ani robotovi ani vaší domácnosti. Přední část je gumový “nárazník” a nárazy to nejsou nijak prudké. Při dalším běhu však o překážkách ví a k velké části z nich dojede velmi blízko, ale k nárazu nedojde. Co se mi líbí, že robot dokáže správně rozpoznat i dveře. A dokáže je na mapě zobrazit velmi věrně, včetně úhlu otevření. 

Vysavač si tvoří mapu …..

Druhý běh, mapa vytvořena

Jak vidíte pohyb je poměrně pravidelný, „motání“ je okolo překážek

Na co si dát pozor

Má to však několik podmínek. Ta první je docela jasná. Robot si udělal mapu, ale pokud mu ji “změníte”, tj. například necháte uprostřed místnosti židli či kufr, tak je pochopitelně zmatený a jeho výběr trasy má zase k optimálnímu daleko. To mu nevyčítám, spíš uvádím pro úplnost. Přístroj dokáže pracovat s více patry (až pěti), což je skvělé v tom že jednotlivá patra nebere pokaždé jako novou mapu co musí načíst a prozkoumat. Jen musíte v aplikaci vybrat správnou mapu.

Druhou věcí (a lidé co už doma takového pomocníka měli či mají vědí) je vhodný nábytek. Ideální jsou například židle které mají minimální kontakt s podlahou – ideálně jen čtyři nohy a žádné spojovací prvky na podlaze mezi nimi (viz video). Ty naše totiž pro robota docela výzvou. Vždy v nich strávil nějaký čas. Rekord, co jsem viděl, bylo cca pět minut srdnatého opakovaného (projel, ale pak se vrátil a zkoušel to znova zpátky) boje se spodní částí židle na podlaze. Úspěšnost byla střídavá, cca v 70 % případů to zvládnul sám. Ale ve zbývajících případech se prostě zasekl a požádal o odblokování. Ideálním řešením je mít jinou konstrukci židle či mu je před každým úklidem odklidit z cesty. Není to však chyba vysavače, podobně se chovají i ostatní modely.

Podobně nepříjemné pro něj byly i naše barové stoličky, u kterých zajišťuje kontakt s podlahou větší kovová plocha (pro lepší pochopení opět následuje fotografie). U ní byl průběh vlastně úplně stejný. Tedy možná díky faktu, že mezi barovými židličkami a kuchyňskou linkou je malý prostor, tak tendence zaseknout se tam byla o trochu větší. Opět se jedná spíše o vlastnost robotických vysavačů než chybu. Ze zkušenosti vím, že mu taková “překážka” bude činit problémy, ale schválně jsem mu to chtěl udělat těžké.

Tvrdé podlahy

Vlastní vysávání hodnotím jako uspokojivé. Při větším nepořádku (rodiny s malými dětmi tuší, jak to někdy vypadá pod kuchyňským stolem) má tendence část nepořádku rozmetat po okolí a pro dokonalou čistotu potřebujete více průjezdů. Když byl doma větší nepořádek, řešil jsem to tak že jsem prostě pustil po prvním úklidu druhý běh. Pak už většinou žádné nedostatky nebyly. Robotický vysavač je výborným doplňkem pro průběžný úklid, ale čas od času se většímu a důkladnějšímu úklidu nevyhnete. Rovněž pokud se vám doma třeba povede rozsypat sáček soli nebo cukru, tak doporučuji většinu sebrat / uklidit ručně a až potom pustit do akce robotického pomocníka. Jinak riskujete, že nepořádek spíše rozmístí po místnosti.

Koberce

Pokud máte doma koberec s vysokým vlasem, tak robotický vysavač není ideálním pomocníkem. Já ho doma nemám, takže jsem jej simuloval na “huňaté” podložce do koupelny. Vím, že to není ideální náhrada, ale rozsypal jsem do něj sůl. Vysavač s tím srdnatě bojoval, ale o velký úspěch se nejednalo. Většina soli v podložce zůstala a pro jistotu jsem ji poté vypral v pračce.

Když se však bavíme o koberci s nižším vlasem (ideálně “průmyslové” koberce v kancelářích), tak je výsledek výrazně lepší. Pochopitelně doporučuji využít kartáč vhodný přímo na koberce. Stále platí, že robotický vysavač je spíše nástroj na průběžný úklid. Když bude koberec opravdu hodně špinavý, zejména plný chlupů od domácích mazlíčků, tak doporučuji po prvním běhu čištění klidně dvakrát nebo třikrát opakovat. Když budete vysavač pravidelně čistit každý den (nebo každý druhý den), tak to zvládne napoprvé.

Pozor na fakt, že tyto kancelářské koberce jsou poměrně náročné pro boční kartáče, u kterých snižují jejich životnost – respektive účinnost. Štětiny kartáče se na konci jakoby ohnou a mají menší kontakt s podlahou. Je běžné, že se na ně po delší době používání namotají vlasy. Naštěstí je součástí balení šikovný nástroj, s kterým jdou jednoduše odstranit. V případě, že ho ztratíte, nebo nemáte po ruce, jde snadno použít i nějaký starý menší nůž.

Hlučnost vysavače se během vysávání pohybovala maximálně okolo 74 dB. Měřeno na mobilu, proto berte s menší odchylkou. Výrobce uvádí 72 dB, takže v normě.

Úprava mapy

V tomto menu můžete pracovat s mapou. Rozdělit místnosti ručně na menší části, či je naopak sloučit. Prima je, že můžete místnosti nastavit svůj vlastní název, ale jak vidíte na třetím screenshotu, tak bílé písmo na šedém pozadí je velmi obtížně čitelné. Zvláště na malém displeji telefonu. 

 

Zakázané zóny

Můžete si vybrat zda chcete nastavit zakázanou zónu, nebo virtuální stěnu. Hned mezi nimi vysvětlím rozdíl. Zóna je čtyřúhelníkového tvaru a můžete ji umístit kamkoliv na mapu. Může být dvojího typu:

  • Buď úplně zamezíte vysavači do ní jet a vysávat, nebo to
  • může být jen zóna, která zamezuje mopování.

To je za mě velmi praktické. A ideální např. pro koberce. Jediné s čím jsem trochu bojoval je umístění zóny v prostoru. Když máte okolo nějaký záchytný bod typu rohu sedací soupravy, nebo rohu místnosti je to snadné. Ale, když chcete vymezit zónu uprostřed volného prostoru, tak to chce chvíli zkoušení. A nebo mi možná jen chybí cvik a zkušenosti. 

Druhou možností je takzvaná virtuální stěna. Tu si můžete představit skutečně jako imaginární stěnu, kterou umístíte do prostoru v rámci aplikace a robot se jí poté snaží nepřekročit. Když jsem zkoušel virtuální stěnu vodorovnou s koncem kuchyňské linky, skutečně ji nepřekročil. V případě „šikmé“ variantě se mi zdálo, že ji občas překročil – ale jen drobně.

               

Kartáče

Součástí balení jsou i dva kartáče:

  • Kartáč na koberce – navzdory svému názvu se jedná o univerzální kartáč, který je vhodný pro všechny typy podlah. Je výchozím kartáčem, který najdete na přístroji při jeho koupi.
  • Kartáč na zvířecí chlupy – už podle názvu je patrné, že je určený pro domácnosti s domácí mazlíčky. Ty doma nemám, takže jsem nemohl vyzkoušet zda je rozdíl při úklidu při použití tohoto kartáče.

Mimochodem lehce odlišný model Concept VR 3520 má navíc i kartáč na tvrdé podlahy. Neměl jsem možnost ho zkusit, ale nemyslím si, že to bude mít zásadní efekt na kvalitu úklidu. 

Sací výkon

Concept VR 3510 má velmi slušný sací výkon 3300 Pa. Opět si dovolím srovnání s konkurencí. Roborock S7 má 2 500 Pa, Roidmi Eve Plus má 2 700 Pa, Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro má 2 100 Pa a iRobot Roomba i7 má „jen“ 1 700 Pa. Pozor na to, že tyto čísla nelze zcela jednoduše srovnat mezi sebou. Neexistuje jednotná metodika měření, kterou by výrobci museli dodržovat. Na druhou stranu je to slušný indikátor o sacích schopnostech přístroje. A i v praxi je znát, že sací výkon je opravdu silný.

Mopování

Pro ty, kdo s mopováním u robotických vysavačů dosud nemají zkušenosti, tu mám jednu důležitou informaci. Tato funkce nedokáže nahradit klasické ruční mopování, kterým odstraníte i zaschlé nečistoty z podlahy. V tomto případě slouží spíše k finálnímu lehkému setření podlahy. Tento mód se automaticky nasazuje pomocí nasazení mopovacího nástavce. Jak jsem zmiňoval, když máte mopovací nástavec tak vysavač nedokáže automaticky odsát nečistoty do pytlíku v dokovací stanici. Další nutnou podmínkou pro mopování je nalití vody do nádobky na vodu. V aplikaci si pak můžete nastavit množství průtoku vody. Pokud aplikaci nevyužíváte je množství nastaveno na střední. Osobně doporučuji střední nebo vyšší, u menší hodnoty máte obtíže poznat že podlaha je alespoň minimálně vlhká. 

A jaké mám z mopování pocity? Robot vytře podlahu bez potíží, nádrž lze snadno naplnit vodou, v průběhu mopování voda nijak nekape ani jinak neuniká. Ještě jednou zopakuji, že tato funkce nenahradí pravidelný a důkladný úklid – na zaschlé nečistoty nestačí, ty musíte odstranit ručně. Osobně mi to přijde jako takový drobný doplněk k úklidu. Pozor si však dejte na jednu věc – přestože robot dokáže poznat že najede na koberec (zvýší sací výkon), tak nedokáže přestat mopovat, když vjede na koberec. Ať tomu zamezíte, tak musíte všechny koberce nastavit v aplikaci jako zakázané zóny.

Textilie drží pevně a nemusíte se bát, že by mohlo dojít k jejímu neplánovanému odstranění. Doporučuji ji čas od času vyprat v pračce, po pár použitích začíná být (pochopitelně) špinavý.

Baterie

Baterie má kapacitu 5 200 mAh. Nabití do plna trvá cca čtyři hodiny. Vysavač si svoji energii docela hlídá a pokaždé když má 15 % zbývající kapacity baterie, tak se vydá hledat nabíjecí stanici. Výrobce uvádí, že vysavač vydrží fungovat lehce přes čtyři hodiny (250 minut). Věřím tomu, že teoreticky to možné je. Proč píšu teoreticky? Zaprvé záleží na nastaveném sacím výkonu – pokud zkusíte maximální výkon na koberci, tak vydrží okolo dvou hodin. I tak je to velice slušná doba provozu. Pro většinu domácností půjde o něco nad tři hodiny. Za tu dobu dokáže robot uklidit prostory o rozloze cca 120 – 180 m2. Záleží na jejich členitosti. To by mělo stačit pro většinu prostor, kde si dovedu provoz vysavače představit. Pro představu: Roborock S7 má kapacitu baterie rovněž 5 200 mAh, Roidmi Eve Plus taky, Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro má 3 200 mAh.

A jaké byly výsledky výdrže v našem bytě? Jedná se o 3kk, které má 76 m2. Pochopitelně velká část je pro robota nedostupná – postel, skříně, kuchyňská linka atd. Takže při úklidu mi vyšla největší hodnota 44 m2. Doba úklidu se pohybovala od 42 po 56 minut – záleží, jak moc měl robot lehkou cestu a kolik překážek jsem mu odstranil z cesty. Baterii to stálo od 19 po 26 %. V mém konkrétním využití (žádné koberce) by se tedy reálná maximální výdrž přesahovala tři a půl hodiny. To je vážně slušné. Samozřejmě mluvím o stavu, kdy robot měl byt zmapovaný. První běh by byl výrazně pomalejší.

Výška

Výška vysavače je 10 cm, pokud chcete, aby se dostal pod nějaký nižší prostor, tak doporučuji, ať je tam ještě raději alespoň centimetr rezerva. Zase si dovolím srovnání s konkurencí – Roborock S7 má výšku 9,7 cm, Roidmi Eve Plus 9,8 cm a Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro je o něco nižší a má 9,5 cm. Jak vidíte, tak rozdíly mezi nimi nejsou nijak velké, ale pokud potřebujete co nejnižší vysavač, tak Concept VR 3510 nepatří mezi ty nejnižší.

Schody

Robot má senzory, které ho chrání proti pádu ze schodů. Schody doma nemám, vyzkoušel jsem test na stole, který jsem po obvodu obložil vrstvou peřin. Přeci jen nechci mít vysavač rozbitý na kousky. Přiznám se, že i tak jsem se snažil stát vedle vysavače a byl připraven ho případně zachytit. Vysavač však situaci zvládl, k pádu nedošlo a vysavač pokaždé couvnul. Osobně bych však (a to u každé značky) doporučil pro jistotu u schodů ještě vytvořit virtuální stěnu – což doporučuje i manuál.

Lokální turbo

Pod touto položkou v menu skrývá tzv. „spot režim“ neboli lokální úklid. Tzn. že přístroj uklízí pouze určitý prostor. Některé vysavače to mají řešené tak, že mají fyzické tlačítko na těle vysavače. Stačí ho pak položit na místo, kde jsou nečistoty a pustit. Výhodou je rychlost tohoto řešení, nevýhoda je, že si nemůžete vybrat oblast, ve které má robot uklízet. Concept to má řešeno jinak. Přímo v aplikaci si vytvoříte zónu na mapě, ve které chcete, ať se uklízí a robot se do ní vydá a začne uklízet se zvýšeným sacím výkonem. Nevýhoda je o něco pomalejší nastavení (zvlášť pokud nemáte předem připravenu zónu) a někdy může být těžké trefit na mapě tu správnou velikost zóny, aby pokryla prostor, kde jsou nečistoty. Výhoda je naopak, že si nastavíte velikost oblasti, jakou chcete uklízet.

V průběhu používání robota jsem zjistil, že to umí za použití tlačítka na vysavači. Stačí ho dát na místo, kde chcete provést lokální úklid a po tři sekundy držet tlačítko „domů“. Začne uklízet oblast o rozloze cca 1,8 x 1,8 m.

Jak můžete vidět na videu, tak nebezpečí u tohoto režimu je to, že nečistoty z vymezené oblasti částečně rozmetá po okolí a vy pak musíte pustit vysavač na klasický úklid. Ale to zase platí pro všechny robotické vysavače.

Dokovací stanice

Pokud je to možné, nechte ji na jednom místě. Pro robota je to základní orientační bod a když ji budete přemisťovat tak jej to zmate. Takže pokud máte více podlaží, doporučuji přenášet jen robota a nikoliv dokovací stanici. Líbí se mi, že když robota na dokovací stanici položím ručně, tak si kousek couvne a „najedete si tam správně“.

Odsávání nečistot do sáčku v dokovací stanici

V aplikaci můžete nastavit, jak často se zásobník na nečistoty odsávat. Dostupné volby jsou: po každém vysávání, po dvou vysáváních, po třech a nikdy. Kromě toho je v aplikaci samostatné tlačítko, kterým můžete tuto akci vyvolat manuálně. A ten stejný ovládací prvek najdete i na dálkovém ovladači.

Pozor na to, že tento proces není možné pustit pokud máte nasazený mopovací nástavec. To je logické, protože nástavec fyzicky blokuje otvor, kterým odsávání probíhá. Škoda, že přístroj tuto informaci nedokáže zahlásit. Za situace, kdy máte nasazený mopovací nástavec a zmáčknete tlačítko pro odsání nečistot v aplikaci, tak dojde k zapauzování vysavače a když jej stisknete na dálkovém ovladači, tak se jen nic nestane.

Samotné odsání je pochopitelně poměrně hlučné a trvá zhruba půl minuty. Ze zásobníku na nečistoty se podařilo odstranit všechny nečistoty, včetně větších kousků – např. kuličky Nesquiku, nebo menší kousky plastu. Pro představuju se můžete podívat na následující video:

Kapacita zásobníku na nečistoty

Kapacita nádoby na prach je 600 ml a na vodu 300 ml. Na poslední fotografii vidíte i poměrně plný zásobník na prach. Doporučuji můj pokus neopakovat a předtím než zásobník z vysavače vyndáte (mimochodem, jde to velmi snadno) nechte prach odsát do sáčku v dokovací stanici. Pokud tak neučiníte, spousta prachu se vám vysype okolo a vy budete muset nechat robota uklízet znova. Opět pro představu srovnání s konkurencí: Roborock S7 má kapacitu nádobky na nečistoty 470 ml a na vodu 300 ml, Roidmi Eve Plus má 300 ml a Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro má 550 ml. Jak vidíte v tomto ohledu Concept nad konkurencí vede. Pro naprostou většinu bytů i rodinných domů je to však ve všech případech dostatečně velká kapacita.

Rychlost úklidu

Musím napsat že „to záleží“. Uvedu to na příkladu našeho obývacího pokoje. Ten má něco přes 36 m2, když odmyslím nábytek, kuchyňskou linku a pohovku, tak řekněme 25 m2. V případě, že vysavači odstraním z cesty vše co jde (židle, krabice s hračkami, stolek u pohovky), tak celý úklid trvá 15-17 minut (zkoušeno několika pokusy). Pokud všechny tyto věci vrátím zpět, tak úklid trval okolo 25 minut. No a když jsem vysavači situaci ještě víc zkomplikoval (přidal další umělé překážky typu autosedačky, kufru, nebo koše na prádlo), tak úklid trval přes půl hodiny. Chci tím ilustrovat fakt, že čím má vysavač víc prostoru a méně překážek, tím je rychlejší a efektivní při úklidu. Jasně, že čas není při úklidu to hlavní – přece může uklízet, když nejste doma. To je pravda, ale myslete i na to, že při „náročných“ překážkách typu naší barové stoličky, nebo židlí riskujete fakt, že se vysavač zasekne a nedokončí úklid.   

Přejezd přes překážky

Dle výrobce dokáže vysavač překonat práh o výšce 1,8 cm. Já bohužel doma vysoké prahy nemám, musel jsem ho tedy nasimulovat s uměle umístěnou překážkou ve dveřích. Měl jsem k dispozici dvě. Jedna měla výšku 1,6 cm a robot ji překonal z 10ti pokusů pokaždé. Druhá měla výšku 2,1 cm a robot by úspěšný zhruba v nadpoloviční většině pokusů (6 z 10). Tvrzení výrobce o 1,8 cm jako výšce, se kterou si robot dokáže poradit, tedy věřím. Pokud máte prahy vyšší, může se stát, že se na nich zasekne.

Filtrace

Vysavač má tři stupně filtrace a je vybaven i HEPA filtrem typu 13. Co to znamená? Že dokáže zachytit více než 99,95 % částeček prachu o velikosti 0,1 mikrometru. Jak vidíte, tak třída 12 již zachytí naprostou většinu prachových částic a je tedy vhodná i pro alergiky. Vyšší třídy než 13 se obvykle pro vysavače nepoužívají. Čím dokonaleji totiž filtr filtruje, tím větší odpor klade proudícímu vzduchu a to výrazně zvyšuje náklady na zpracování a sací výkon motoru vysavače. 

Skupina filtrůTřída filtraceZachycené částiceProniklé částice
EPAE 10≥ 85 %≤ 15 %
E 11≥ 95 %≤ 5 %
E 12≥ 99,5 %≤ 0,5 %
HEPAH 13≥ 99,95 %≤ 0,05 %
H 14≥ 99,995 %≤ 0,005 %

Příslušenství / náhradní díly

Ověřoval jsem i cenu příslušenství či náhradních dílů. Náhradní kartáč stojí 250 Kč, dálkový ovladač je za 200 Kč a celá dobíjecí stanice za 2 000 Kč. To nejsou nijak hrozné ceny, ale tyto díly nejspíš kupovat nebudete, nebo zcela výjimečně. To však neplatí pro boční kartáče, u nichž časem přirozeně dojde k degradaci a musí být vyměněny. Ty lze pořídit za 100 Kč. Stejná je i cena nové čistící textilie pro mopování. Další věcí, které budete muset dokupovat, jsou sáčky do nabíjecí stanice, do kterých vysavač umisťuje nečistoty. Pět kusů za 300 Kč. Jak dlouho vám jeden sáček vydrží? Nedokážu říct, bude to záviset na velikosti vysávané plochy a množství nepořádku na zemi. Co mohu říct za sebe, že po třech týdnech intenzivního používání (včetně uměle vytvořených nečistot) má sáček k plnosti daleko. Osobně bych tedy pět sáčků na prach tipoval na minimálně jeden rok, ale v klasickém 3kk bytě myslím, že vydrží ještě déle. Výrobce mluví o dvou měsících pro jeden sáček. V rodinném domě to tak nejspíše bude, ale v bytě bez domácích mazlíčků, se bude rozhodně jednat o delší dobu.

Spotřební materiál a spotřeba elektrické energie se bude pro většinu uživatelů pohybovat ve vyšších stokorunách ročně. To jsou přijatelné náklady, plně srovnatelné s konkurencí. A například cena za nové sáčky je nižší, než u ostatních značek.

Údržba

Kromě čištění hlavního kartáče (namotávají se na něj vlasy) a mopovacího hadříku, doporučuji ještě čas od času utřít i senzory vysavače, ať nezhoršíte jeho navigační schopnosti.

Robotické vysavače Concept

V nabídce této firmy najdete kromě námi testovaného modelu Concept VR3510 i model Concept VR3520. Ten je cca o 1 000 Kč dražší. Co nabízí dle specifikace navíc? Má černou barvu – VR3510 je oproti tomu bílý. A má navíc UV lampu, která slouží k odstranění bakterií. Ve všech ostatních ohledech jsou oba modely stejné. Proto to samé, co platí pro recenzi VR3510, platí i pro 3520. Vyplatí se připlatit 1 000 Kč za dražší model navíc? Upřímně, nedokážu říct. Níže jsem se pokusil shrnout, co jsem o technologii dezinfekce UV světlem zjistil.

UV světlo

Zajímavou vlastností je UVC světlo. UV-C záření je prý totiž jednou z nejefektivnějších metod dezinfekce místností. Během několika sekund po vystavení povrchu ultrafialovému záření typu UV-C dochází k odstranění téměř všech virů a bakterií. zdroj  

A UVC světlem je vybavený Concept VR3520. I když jsem měl možnost testovat jen VR3510, tak i kdybych měl VR3520 tak ověřit fungování tohoto prvku výbavy je mimo moje schopnosti a možnosti. Věřím, že tato funkce má určitě nějaký efekt na ničení virů a bakterií. Na druhou stranu jsem lehce skeptický k tomu, že se jedná o dokonalé zničení všech těchto “potvor”. Přesto to považuji za zajímavou vlastnost a zejména někdo, kdo chce minimalizovat počet bakterií na své podlaze, může mít z této funkce rozhodující argument pro nákup. Na druhou stranu při troše hledání zjistíte, že podobný systém má v nabídce mnohem více značek. Takže bych se při výběru neorientoval jen podle něj.

Levnější alternativa

Pokud nepotřebujete dokovací stanici, do které bude vysavač sám vysypávat nečistoty, tak se můžete podívat na Concept VR3120, Concept VR3210 nebo Concept VR3205. Jaké jsou mezi nimi podle popisu parametrů rozdíly?

VR3210 a VR3205 jsou zcela totožné uvnitř, jen VR3210 má navíc kartáč na zvířecí chlupy a je černý.

Concept VR3120 je skoro stejný jako Concept VR3210, ale oproti ní jí chybí antibakteriální UV lampa.

Jak vidíte, pokud se rozhodnete oželet dokovací stanici s pytlíkem na nečistoty a zvládnete vysavač čistit ručně, můžete ušetřit. Zvážit zda preferujete trochu nepohodlí, nebo vám nevadí si za pohodlí připlatit, musí každý sám.

 

Robotický vysavač Concept VR 3510 hodnotíme, jako Dobrý produkt 2022 a toto ocenění si plně zaslouží.

Zjistit cenu

Testovali jsme i levnější robotické vysavače.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.5 Total Score
Concept VR 3510 - zkušenosti

Vysavač mě příjemně překvapil - dobrá navigace a pohyb, vysoký výkon a rozumná výbava. K tomu dokovací stanice, který snadno odsaje nečistoty ze zásobníku na prach a nečistoty. K tomu přidejte velkou výdrž baterie, která stačí i pro opravdu rozlehlé prostory. Hlavním bonusem však (minimálně pro někoho) může být komunikace v češtině a to jak v rámci aplikace, tak i samotný přístroj umí komunikovat naším jazykem. To mezi robo vysavači rozhodně není běžné. Aplikace je však jediná věc ke kterém mám výtky - je vidět že byla šita horkou jehlou. Sem tam nějaký překlep, sem tam do českého prostředí skočí anglická věta nebo celá obrazovka v angličtině. Není to nic co by bránilo používání přístroje, ale celkový dojem to trochu sráží. V hodnocení aplikací v PlayStoru byly zmínky i horší stabilitě atd.. S ničím takovým jsem se nesetkal a stabilitou či rychlostí jsem neměl žádné problémy. Za mě se rozhodně jedná o výrobek, který se nebojím doporučit ke koupi. Pokud vám extrakce nečistot do dokovací stanice nepřijde důležitá můžete zvážit lehce levnější Concept VR 3210, ale za sebe bych doporučil Concept VR 3510 - příplatek není velký. Pokud chcete mít i UV dezinfekci je tu Concept VR 3520 - tady osobně velkou přidanou hodnotu nevidím. 

Provoz
8.8
Výdrž
8
PLUSY
  • Překvapivě dobrá navigace a pohyb
  • Vysoký výkon při vysávání
  • Dlouhá výdrž baterie Hepa filtr
  • Možnost mít mapy pro více pater
  • Funkcemi nabitá aplikace 
  • Bohaté příslušenství (filtry, prachové sáčky, boční kartáče)
  • Solidní zpracování
  • Rozumné provozní náklady (cena spotřebního materiálu)
MÍNUSY
  • Podporuje pouze Wi-Fi síť 2,4GHz
  • V balení nejsou baterie typu AAA do dálkového ovladače
  • Proces párování je poměrně komplikovaný
  • Aplikace mi přijde lehce nedodělaná - ne z pohledu funkčnosti, ale obsahuje nepřeložené části a překlepy
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

9 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
  1. Dobry den našel sem velmi pěknou a precizně udělanou recenzi na zminěny vysavač …každopadne si jdu pro radu pokud je možne🙂prosim vysavač sem ovladal tyden pres ovladač nez mi zprovoznili wifinu….a do te doby se vysavac vzdy po uklidu vysá do stanice a ted co pouzivam apku tak ani jednou a kdyz ho chci v sekci planovani vysati a zvolim moznost VYSAT ZE ZASOBNIKU tak bez reakce …nevim co se stalo kdyz bez apky se vysaval a ted ne…prosim dokazete mi poradit?dekuji moc

    • Dobrý den,

      takovou situaci jsem nezažil, ale co mě napadá:

      zkusit odstranit a znova přidat wi-fi
      „resetovat“ celý vysavač
      kontaktovat přímo podporu Conceptu – +420 465 471 400 , mám s nimi dobrou zkušenost

  2. Vysavač VR3520 zajede do dokovací stanice a obě kontrolky zůstanou svítit.Nemají po nabití zhasnout? A jak vysavač vypnu? pokud stisknu tlačítko vypnout/zapnout vysavač se rozběhne.

    • Dobrý den,

      s těmi kontrolkami bohužel nevím, to už si nevybavuji. Ale řekl bych že dlouhodobě (po nabití by svítit neměly). Vypnete ho tak, že tlačítko dlouze podržíte (cca 5 sekund).

      • Dobrý den, mám concept vr3510, také mě zajímají kontrolky, na vysavači svítí pořád, nebo prohledávají a dokovací stanice ta svítí také pořád, což se mi nelíbí, jde o závadu?

        • Covybrat.cz 25/01/2023 at 10:21

          Dobrý den,

          doplním ještě vyjádření od Conceptu:

          U vysavače je běžné, že kontrolky i dokovací stanice stále lehce svítí a signalizují tak, že jsou v pohotovostním režimu. Nejedná se o závadu. V případě, že se objeví jakýkoliv problém s baterií, zbarví se do červena. Bohužel tuto funkci není možné při zapnutém vysavači vypnout.

        • Covybrat.cz 09/01/2023 at 20:52

          Dobrý den,

          vysavač už nemám k dispozici, takže jsem se díval do manuálu. V něm se píše:

          Robota zapnete dlouhým stisknutím tlačítka . Pokud je kontrolka napájení normálně zapnutá, nabijte robota v dokovací stanici
          Dlouze stiskněte tlačítko na dobu 3 s, kontrolka se rozsvítí a přístroj se spustí

          Z toho popisu mi přijde, že by kontrolky pořád svítit neměly. Ale obrátím se pro jistotu ještě přímo na Concept a jakmile dostanu odpověď, hodím sem i oficiální vyjádření.

  3. Dobrý den,

    máte na myslí číslování obrazovek z manuálu? Tedy o výběr wi-fi sítě? Každopádně to že se vám na mobilu objeví výzva k naskenování QR kódu lze obejít tím, že si uděláte snímek obrazovky, pošlete do mailu. Ten si zobrazíte na PC a pak naskenujete mobilem. Trochu kostrbaté, ale do minuty máte hotovo.

  4. ZDRAVIM PORADIL BY MI NĚKDO PŘI SPÁROVÁNÍ VR 3510 SE DOSTANU V APLIKCI DO BODU 10 A KDYŽ POTÉ ODKLIKNU NA DALŠÍ NEOBJEVÍ SE MI OBR 11 ALE OBRÁZEK QR CODU S VÍZVOU K NASKENOVÁNÍ ALE ODKUD KAM A PROČ HO SKENOVAT TO NETUŠIM PROTOŽE JSEM V APLIKACI KTERÁ BY TO NEMĚLA SNAD POTŘEBOVAT -DÍKY FIŠER

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo