Recenze pákového kávovaru DeLonghi ECZ 351

Pákový kávovar už dávno nepatří jen do kaváren a restaurací. A zrovna tento typ od DeLonghi je cenově dostupný, vejde se i do malé kuchyně a kromě toho láká na vydařený design z řady Scultura. Kávovar si poradí s krémově našlehaným cappuccinem i přípravou dvou káv najednou. K jeho obsluze budete potřebovat mletou kávu nebo kávové kapsle (pody). Co od kávovaru můžete čekat a co naopak neumí se dočtete v článku.

Parametry

Typpákový
Parní tlak15 bar
Příkon1100 W
Displejne
Velikost nádobky na vodu1,4 l
Ovládánímechanické
Parní tryskaano
Samočištěníne
Odvápňováníano
Nahřívací plocha pro šálkyano
Příprava dvou šálků narázano
Zásobník na mlékoano
Šlehání mlékaano
Výdej horké vodyano
Standbyne
Výškově nastavitelná plochane
Nastavení množství kávyne
Nastavitelná teplota vodyne
Použití mleté kávyano
Integrovaný mlýnek na kávune
Zásobník na kávune
Zásobník na odpadne

Ovládání

Po zapnutí kávovaru do zásuvky je potřeba zmáčknout hlavní vypínač ON/OFF (o jeho zapnutí informuje rozsvícená kontrolka). Při úplně prvním použití přístroje je nutné ​​opláchnout vnitřní potrubí a nechat přístroj aby udělal stejný proces jako při přípravě kávy, jen “naprázdno”. Výrobce doporučuje tento startovací proces udělat opakovaně – s alespoň dvakrát vyprázdněnou nádržkou na vodu. Poté můžete přistoupit k přípravě první kávy.

  

Kromě hlavního vypínače ON/OFF (ECO) najdete na přední straně kávovaru dvě další tlačítka (výdej kávy nebo horké vody, výdej páry). Díky tomu je ovládání skutečně intuitivní a snadné, kávovar nemá ani digitální displej. Tlačítka jsou navíc opatřena obrázky, které uživatele bezpečně navedou. Kávovar se v případě nepoužívání po 20 minutách sám vypne. Tlačítkem ECO můžete tuto dobu upravit.

Součástí příslušenství ke kávovaru DeLonghi ECZ 351 jsou kovové filtry 2v1 – na mletou kávu a kávové kapsle (filtry mají dvojité dno pro vytvoření pěny na espressu), odměrka a presovač. Filtry jsou trvalou součástí kávovaru, není třeba je měnit. Nádobu na šlehání mléka je třeba dokoupit zvlášť (nerezová přímo od DeLonghi se pohybuje kolem 500 korun), výbava odpovídá pořizovací nízké ceně. Tělo kávovaru je plastové, bojler je vyroben z nerezové oceli.

Kávovar DeLonghi ECZ 351 umožňuje přípravu jedné nebo dvou káv najednou. Použít můžete mletou kávu (stroj v sobě, jako většina pákových kávovarů, nemá zabudovaný mlýnek na kávu) nebo kávové kapsle (pody) typu ​​E.S.E. (Easy Serving Espresso), které svým vzhledem připomínají čajové sáčky. Jsou tedy ekologičtější variantou klasických hliníkových kapslí. Výhodou kapslí je navíc přesné dávkování kávy.

Nastavení

DeLonghi ECZ 351 je opravdu jednoduchý přístroj. Celý jeho chod ovládáte třemi tlačítky. Jakmile přístroj zapnete a necháte ho předehřát, na jeho horní část můžete položit kávové šálky na prohřátí (zážitek z pití kávy bude ještě lepší). Nastavení počtu káv (1 nebo 2 šálky najednou) zvolíte pomocí prostředního tlačítka. Kávovar neumožňuje nastavit teplotu vody, celá příprava kávy je už přednastavená a přístroj ji (s vaší pomocí) dělá stále stejně. Kávovar disponuje tlakem 15 barů, což je běžné u většiny pákových strojů pro domácí použití.

Kávovar s rozměry 24,2 x 30 x 30,5 cm (š x h x v) lze dobře umístit i do menší kuchyně. Pokud budete ke kávě vždy šlehat i mléko, je dobré mít prostor na pravé straně u trysky. Kromě toho je nutné myslet na vodní zásobník, který je v zadní části kávovaru, ale s váhou přes 4 kilogramy můžete kávovar při každém doplnění vody jen pohodlně posunout dopředu a zpět.

Čištění

Čištění kávovaru jde rozdělit do několika částí, každá potřebuje vyčistit v jiném časovém intervalu. Nejčastěji bude uživatel čistit odkapávací misku, která disponuje indikátorem hladiny vody v podobě červeného plováku – jakmile je vidět, je třeba vodu okamžitě vylít a misku vyčistit. Pokud voda z misky vyteče, může ohrozit jak přístroj, tak odkládací plochu kolem kávovaru.

Dalším důležitým bodem čištění jsou kávové filtry, které je třeba po každém použití opláchnout pod tekoucí vodou a zkontrolovat všechny otvory na průtok kávy, aby byly volné. Za každých cca 300 káv je nutné vyčistit i sprchu kotle na espresso – čištění provádějte vždy jen se studeným kávovarem, který je odpojen od elektrického proudu. Po každém použití napěňovače mléka ho důkladně vyčistěte – na několik sekund nechejte vyjít trošku páry (otočením knoflíku páry), čímž se z napěňovače mléka uvolní zbytky mléka, které by mohly zůstat uvnitř a zapáchat.

Poslední nedílnou součástí celého čistícího procesu je odvápňování, které má probíhat po výdeji cca 200 káv. Výrobce samozřejmě doporučuje používat odvápňovací přípravek De’Longhi (pořídit ho můžete v rozmezí od 230 do 290 korun), který nalijete do nádoby na vodu a celý čistící proces provedete dle návodu. Na ostatní čištění povrchu stroje stačí vlhčený hadr, abrazivní prostředky mohou povrch přístroje nevratně poškodit.

Funkce

 • příprava nápojů z mleté kávy
 • příprava nápojů z E.S.E podů
 • napěnění mléka
 • výdej horké vody
 • DiscoCrema – filtr, který zajišťuje tvorbu pěny na espressu
 • Cappuccino System – systém, který šlehá mléko pomocí mísení mléka, páry a
  vzduchu

Jak připravuje kávu

Pokud připravujete nápoj z mleté kávy, je potřeba do držáku na filtr vložit filtr pro mletou kávu a následně dát jednu (7 gramů) nebo dvě odměrky (podle počtu nápojů) po 6 gramech. Mletou kávu je třeba rozložit rovnoměrně a presem stlačit, ale jemně. Právě stlačení kávy je zásadní pro výrobu chutného espressa. Časem si zafixujete ten správný tlak a káva bude chutnat vždy stejně, malé nebo naopak velké pěchování ovlivní chuť výsledného nápoje. Protože hutnost mleté kávy ovlivní průtok vody a tedy délku extrakce kávy. Při začínání s tímto kávovarem je třeba vzít v potaz jednu jeho nevýhodu a tou je minimální výška mezi pákou a odkládací plochou na hrnky, takže je třeba používat jen nízké šálky, které do kávovaru sednou. Páku nelze posunout výš (tato možnost je častěji u automatických kávovarů).

Před každou přípravou kávy raději zkontrolujte, zda ve filtru nejsou zbytky kávy z posledního vaření. Zároveň odstraňte přebytky mleté kávy, která se může držet na okrajích držáku filtru. Držák následně přiložte ke kávovaru a pevně otočte páčkou doprava (zabráníte tak úniku vody). Pod držák položte šálek, nebo dva. Šálky můžete před vařením kávy nahřát na vrchní části kávovaru. Káva si pak déle udrží teplotu a vy si ji můžete vychutnat podobně jako v kavárně.

Příprava espressa je tedy relativně snadná, ale samozřejmě trvá déle, než v automatickém kávovaru, kde stačí zmáčknout tlačítko a celý proces sám začne. Pro milovníky kávy může být však celý přípravný proces s pákovým kávovarem o hodně atraktivnější, než pouhé zmáčknutí tlačítka. Navíc tento pákový kávovar udělá na espressu opravdu hustou pěnu.

Co může ze začátku uživatele potrápit je šlehání mléka a výroba cappuccina. Kávovar DeLonghi ECZ 351 disponuje Cappuccino Systémem, který mísí páru, vzduch a mléko, čímž vytváří krémovou pěnu pro cappuccino a jiné kávové nápoje s porcí mléka. Pro dosažení dokonalé pěny je potřeba nějaký čas trénovat, opravdu dobré našlehání dá zpočátku uživateli více práce. Navíc kvůli malému prostoru mezi pákou a spodní částí kávovaru si nelze připravit například ​​latte macchiato, které už vyžaduje větší hrnek.

Základem cappuccina je espresso, jak jsme popsali výše, ale je potřeba použít větší šálek (ideálně širší, ne vyšší). Stiskněte tlačítko páry (obrázek i návod napoví) a připravte si cca 100 ml mléka (můžete použít jak kravské tak rostlinné). Nádoba na mléko, která není součásti výbavy kávovaru, musí být dostatečně velká. Během šlehání je objem mléka znásobí až třikrát. Nádobu vložte pod napěňovací trubičku a počkejte, až se rozsvítí kontrolka OK, která upozorní na ideální teplotu kotle. Otevřete kohoutek a nechte chvíli tak (pokud je v oběhu nějaká voda, dostane se ven) a zase ho zavřete. Poté ponořte napěňovač na několik milimetrů do mléka a otočte knoflíkem v protisměru hodinových ručiček, vycházející pára dodá mléku krémovou konzistenci, jakmile se zvětší objem mléka, ponořte trubičku víc a mléko zahřívejte. Jakmile je mléko patřičně našlehané, otočte knoflík naopak a stiskněte tlačítko páry. Mléko nalijte do připraveného espressa.

Zjistit cenu

Jaké jsou další kvalitní pákové kávovary?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

5.8 Total Score
DeLonghi ECZ 351 - hodnocení

Není to tak snadné jako s kvalitním automatickým kávovarem, ale pokud se to naučíte, tak i tento dokáže připravit výtečnou kávu. A přitom za příjemnou cenu. Ta sebou přináší i jisté nedostatky - vyšší hlučnost, ne úplně dokonalou výbavu a celková konstrukce (lehké potíže se stabilitou) a použité materiály nejsou zrovna špičkové. Přesto věřím, že pro mnoho potenciálních kupců dokáže být zajímavý - kávu dělá fakt dobrou a servis je poměrně nenáročný.

Ovládání
5.5
Funkce
6
PLUSY
 • nízká cena
 • slušné šlehání mléka
 • malý přístroj, nezabere moc místa
MÍNUSY
 • po čase používání začne být hlučnější
 • malý prostor mezi pákou a prostorem na hrnky
 • nemá vlastní mlýnek
 • páku s filtrem musíte udržovat v perfektní čistotě
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo